Autorem rzeźby jest białostocki artysta Albin Sokołowski.
Trochę z innej beczki
Granitowy obelisk z Aksum w Etiopii o wysokości 23 m i wadze około 200 t postawiony w IV w. za panowania króla Ezany. W XVI w. obalony przez muzułmanów a w 1937 roku wywieziony do Rzymu przez włoskich okupantów. Po kilkudziesięciu latach nacisku ONZ, włoski rząd w 1997 r. zdecydował się na zwrot zabytku. Transport morski odpadał ze względu na brak dostępu Etiopii do morza. W 2005 r. pocięty na trzy części i trzema kursami przetransportowany największym samolotem transportowym Antonow AN-124 Rusłan do Aksum. Odsłonięty w roku 2008.
![]()
Ciekawe. A to coś w 3 połamanych kawałkach. Co to jest? Rozumiem, że Włosi im to skubnęli morzem przez dzisiejszą Erytreę?
moje wątki 1. Malta i Gozo 2. Z łąk i pol...
To coś byłoby największą stelą królestwa Aksum o wysokości 30 m i wadze 500 t. Wykonana w III w. za panowania króla Remhaia została obalona na rozkaz królowej Yodit, lub jak twierdzą naukowcy runęła w trakcie stawiania. Inną ciekawostką jest grobowiec króla Remhaia. Według Etiopczyków kawałek litego kamienia znajdujący się w grobowcu to sarkofag z królem w środku, brak śladów łączenia dwóch części a co za tym idzie niemożność dostania się do środka kamiennej trumny, ma świadczyć o kunszcie kamieniarskim ówczesnych rzemieślników.
![]()
Ostatnio edytowane przez lisiajamka1 ; 18.09.15 o 14:58
Dzięki.
500 ton, nawet Włosi nie dali rady...
moje wątki 1. Malta i Gozo 2. Z łąk i pol...