Strona 75 z 105 PierwszyPierwszy ... 2565737475767785 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 741 do 750 z 1050

Wątek: Gatki popRAWkowe gadki truizmy wszelakie

  1. #741
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Klasyczne programy do HDR robią ze zdjęcia fuj - no bo inaczej tego nie można nazwać. Protokoły Mantiuk czy Debovac podbijają kontrast, wyostrzają a nawet przeostrzają (to pewnie o to chodziło w dyskusji powyżej) - a także przekolorowują.
    Dobry HDR to taki na którym nie widać że to HDR - cienie mamy rozjaśnione ale bez szumu (programy HDR szum podnoszą i to bardzo) światłą są nie przepalone.
    Kiedyś, kiedyś - Radek Przybył (były admin) zarzucił takie zdjęcie z pytaniem czy to HDR ? Byłem święcie przekonany że tak, a okazało się że to dobrze zrobione i prawidłowo naświetlone pojedyncze zdjęcie. Ale wtedy byłem młody i głupi
    Gdy odkryjemy możliwości - fascynacja HDR-em trwa pewnie kilka miesięcy a potem nam przechodzi. Choć był tu na forum jeden fajny człowiek, któremu to do dziś pozostało.
    Podsumowując: dla mnie dobry HDR to taki że nie można poznać czy to foto czy to sklejka.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  2. #742
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.741
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    I tu jest psina pogrzebana. Przed nie wolno, a po, to już klasyczna musztarda po obiedzie i nikomu nie chce się dyskutować. Jestem za dyskusją przed. Jeśli cywilizowana dyskusja o walorach technicznych i estetycznych nadesłanych prac wpłynie jakoś na wyniki głosowania, to może nawet lepiej
    Całkowicie się z tym zgadzam. To jest jedyna szansa na podnoszenie poziomu prac. Oczywiście jak napisałeś w sposób cywilizowany i grzeczny. Po za tym mamy moderatorów

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Klasyczne programy do HDR robią ze zdjęcia fuj - no bo inaczej tego nie można nazwać. Protokoły Mantiuk czy Debovac podbijają kontrast, wyostrzają a nawet przeostrzają (to pewnie o to chodziło w dyskusji powyżej) - a także przekolorowują.
    Dobry HDR to taki na którym nie widać że to HDR - cienie mamy rozjaśnione ale bez szumu (programy HDR szum podnoszą i to bardzo) światłą są nie przepalone.
    Kiedyś, kiedyś - Radek Przybył (były admin) zarzucił takie zdjęcie z pytaniem czy to HDR ? Byłem święcie przekonany że tak, a okazało się że to dobrze zrobione i prawidłowo naświetlone pojedyncze zdjęcie. Ale wtedy byłem młody i głupi
    Gdy odkryjemy możliwości - fascynacja HDR-em trwa pewnie kilka miesięcy a potem nam przechodzi. Choć był tu na forum jeden fajny człowiek, któremu to do dziś pozostało.
    Podsumowując: dla mnie dobry HDR to taki że nie można poznać czy to foto czy to sklejka.
    "Święte" słowa panie ....

  3. #743
    Zwycięzca popRAWki Awatar Cru
    Dołączył
    Jan 2019
    Mieszka w
    3city
    Posty
    273
    Siła reputacji
    44
    Moja galeria
    No to wtedy jest kwestia inna, zastrzega się w zabawie, że foto ma być wywołane w kanonie klasycznym, że nie dopuszcza się konwencji piktorialnej ani żadnej kreatywnej a wołanie ma mieć charakter stricte mechaniczny, za to wesołe prace się odrzuca. Problem z głowy.
    Tylko wtedy to będzie zabawa dla 5 osób, w cudzysłowie.
    Pomijam fakt, że te 5 zdjęć będzie się różniło od siebie mikro szczegółami w zależności od wiedzy i umiejętnosci.

    Ja to wszystko rozumiem, sam mam swoje podejście i jakiś poziom estetyki, są rzeczy, które mnie kłują w oczy, tylko czy w związku z tym mam poszerzac barierę pomiędzy tymi pracami? Kwestia zastanowienia się dlaczego taka praca wygrywa, czy to aby na pewno zawsze jest tylko przypadek, błąd statystyczny?
    Czasami bardzo mała ilość głosujących wprowadza taka anomalie, nie ma rozwiązania idealnego, ale nie można generalizować.
    Ostatnio edytowane przez Cru ; 21.01.20 o 12:13

  4. #744
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    104
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    No i właśnie z tego powodu uważam, że przydatna by była dyskusja przed głosowaniem, każdy ma szansę zaistnieć, a le nie każdy musi wygrywać konkurs
    No i mamy konflikt . Jedni są za dyskusją przed głosowaniem na temat poszczególnych prac, inni przeciw. Ja należę do tych co są przeciw. Kiedyś o tym już pisaliśmy, co wynikło z dyskusji o fotografii. Dopóki nic na jej temat nie pisano otrzymywała głosy. Jak pojawiły się uwagi (niekoniecznie poprawne, albo co się komu nie podoba) to liczba głosów drastycznie spadła. Tak można wpływać na głosowanie i dlatego nie podoba mi się takie podejście.
    Czy można się czegoś nauczyć z tej zabawy?...Można, ja się w ten sposób uczę. Mam RAW-a i widzę co można z nim zrobić i co inni zrobili lepiej. To też nauka jak się ma program i wie jak można błędy poprawić. Jak się nie wie to zawsze można zapytać.
    Co do zdjęć HDR to w moich zdjęciach, nie tylko tych z popRAWki jest cząstka HDR. Czasem mnie poniesie i przesadzę, ale uważam, że po to mamy programy, by z nich korzystać.

  5. #745
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Tone mapping nie zastępuje HDR ale dużo może.
    ps.
    głosujcie na mnie i na Henia1 Nazwa:  rotfl.gif
Wyświetleń: 110
Rozmiar:  3,8 KB
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  6. #746
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    104
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Tone mapping nie zastępuje HDR ale dużo może.
    ps.
    głosujcie na mnie i na Henia1 Nazwa:  rotfl.gif
Wyświetleń: 110
Rozmiar:  3,8 KB
    Oddam jak zwykle jeden głos i mam nadzieję, że to będzie na Twoją pracę.

  7. #747
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Podsumowując: dla mnie dobry HDR to taki że nie można poznać czy to foto czy to sklejka.
    Dla mnie też.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  8. #748
    Awatar Zelik76
    Dołączył
    Jan 2019
    Mieszka w
    Gorzów Wielkopolski
    Posty
    144
    Siła reputacji
    41
    Moja galeria
    Po tej lekturze wyżej to na myśl przychodzi mi tylko jedno
    https://ec05.waw2.cache.orange.pl/in...M195YIM-V2.mp4

    OM-D E-M10 mark III + Panas 20 1.7 i 12-32 3.5 - 5.6 + Olek 40-150 4 - 5.6

  9. #749
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Cru Zobacz posta
    No to wtedy jest kwestia inna, zastrzega się w zabawie, że foto ma być wywołane w kanonie klasycznym, że nie dopuszcza się konwencji piktorialnej ani żadnej kreatywnej a wołanie ma mieć charakter stricte mechaniczny, za to wesołe prace się odrzuca. Problem z głowy.
    Tylko wtedy to będzie zabawa dla 5 osób, w cudzysłowie.
    Pomijam fakt, że te 5 zdjęć będzie się różniło od siebie mikro szczegółami w zależności od wiedzy i umiejętnosci.
    Chciałbym przypomnieć, że w popRAWce mamy 3 rodzaje edycji. To o czym piszesz odpowiadałoby Edycji: "Czy umiemy lepiej". Osoba, która daje RAW do popRAWki ma prawo wyboru rodzaju edycji.

    Z regulaminu:


    • Czy umiemy lepiej -> to najbardziej popRAWkowa edycja i jednocześnie najbardziej ograniczająca pole manewru. Tu zadaniem naszym jest, opierając się głównie na wywoływarce, poprawienie wszelkich błędów technicznych na zdjęciu. Skupiamy się głównie na poprawkach ograniczając do minimum swoje "wizje" kadru. Zachowanie zawartości kadru min. 75%. Poprzez określenie wywoływarka rozumiemy program stricte przeznaczony do tego celu jak np. Lightroom, Adobe Camera RAW, DxO OpticsPro, Capture One, RawTherapee, Darktable, Corel AfterShot itp.


    W edycji Czy umiemy lepiej -> niedozwolona jest konwersja do B&W, sepii, itp. Nie dodajemy winiety. Nie dodajemy szumu. Jak wyżej napisano skupiamy się na poprawkach, czyli takich rzeczach jak: balans bieli, prostowanie zdjęcia, szum, ostrość, kontrast, ekspozycja, nasycenie koloru, korekcja wad obiektywu (dystorsja, aberracje chromatyczne, perspektywa, winieta, flary, bliki). Dozwolone jest usuwanie tylko bardzo drobnych elementów w kadrze takich jak: plamki od zabrudzonej matrycy, w portrecie niedoskonałości skóry, itp. Poza wywoływarka RAW w edytorze zdjęć typu PS, Gimp itp. dopuszcza się zmniejszenie zdjęcia, wyostrzenie oraz usuwanie wspomnianych drobnych elementów kadru.

    Jeśli osoba wysyłająca RAW nie określi rodzaju Edycji (lub innych obostrzeń w ramach danej edycji, przykładowo aby prace były tylko w kolorze) robi to prowadzący.Taka edycja (wybrana prze ze mnie) odbyła się bodajże raz: klik , fakt, z niższą frekwencją bo było 9 uczestników.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 21.01.20 o 16:29
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  10. #750
    Zwycięzca popRAWki Awatar Cru
    Dołączył
    Jan 2019
    Mieszka w
    3city
    Posty
    273
    Siła reputacji
    44
    Moja galeria
    Więc jest nawet przygotowana specjalna edycja. Czego chcieć więcej, jedyne co, to trzeba się dokopać do "pudła" i zastrzec kierownikowi
    Wilk syty i owca cała
    Inną ciekawą kwestią jest, dlaczego tak rzadko jest wybierana

Podobne wątki

  1. ABIR - zdjęcia wszelakie
    By abir in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 3303
    Ostatni post / autor: 9.01.23, 12:01
  2. -- popRAWkowe Recepty --
    By Saboor in forum Konkurs popRAWka
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 24.03.12, 15:28

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.