Strona 1 z 53 1231151 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 528

Wątek: Widokówka z Gruzji

  1. #1
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Widokówka z Gruzji

    Na wyjazd do Gruzji zbierało mi się od dawna i w końcu się udało. W sierpniu spędziłem 10 dni w tym znanym a zarazem nieznanym kaukaskim kraju. Nie była to bardzo ambitna wyprawa. Ot, wycieczka objazdowa z biurem podróży specjalizującym się w wyprawach na wschód. Cóż, to w sumie chyba najbezpieczniejsza opcja na pierwszy kontakt z tak obcym światem, gdzie nawet alfabet jest jakiś taki pokręcony.

    Wycieczki objazdowe nie są dobrym poligonem fotograficznym. Przede wszystkim jeździ się po znanych i oklepanych miejscach, zwiedza się w środku dnia kiedy o dobre światło trudno a w kadr bez przerwy wchodzą towarzysze podróży. Jednak parę zdjęć udało mi się stamdąd przywieźć. Próbkę pokazałem w swoim wątku z Poczekalni... ponieważ trzy osoby wyraziły zainteresowanie, spróbuję owe zdjęcia ułożyć w pewien cykl.

    W zasadzie, powinieniem ten wątek umieścić w dziale fotografii podróżniczej, ale nie uczynię tego. Przede wszystki dlatego że tamten dział wymaga wysokiego poziomu i zdjęć i narracji a ja ciągle jeszcze się uczę. Mam więc nadzieję że P.T. Czytelnicy niniejszego wątku będą łaskawi dzielić się swoimi uwagami, sugestiami, poradami co można by zrobić lepiej. Tak jak wypada to w dziale dla początkujących.

    Po tym przydługim wstępie zaczynamy.

    Gdy przed wyjazdem, w rozmowach ze znajomymi dzieliłem się swoimi pomysłami na wakacje widziałem w oczach lekki popłoch. "Nie boisz się? Przecież tam jest niebezpiecznie! Tam jest wojna!". Otóż nie ma się specjalnie czego bać... Gruzja, zaliczana jest do krajów postsowieckich które najlepiej poradziły sobie z procesami transformacji. W rankingach ustawiana jest zaraz po krajach nadbałtyckich. Jedną z reform zarządzonych przez Micheila Saakaszwilego była całkowita reorganizacja niewydolnej, skorumpowanej i zdeprawowanej policji. Całkowicie rozwiązano drogówkę (najbardziej przeżartą rakiem łapówkarstwa czy wręcz wymuszania haraczy) powołując na to miejsce policję patrolową. Zwolniono (podobno) 80% funkcjonariuszy, a nowy narybek, starannie selekcjonowano a następnie kształcono wg standardów zachodnich (w tym amerykańskich). Normą jest znajomość dwóch języków obcych.

    Policję widać wszędzie - w stacji metra...

    1. (stacja metra w Tbilisi)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	01-01_Patrol_w_metrze.jpg
Wyświetleń:	823
Rozmiar:	598,1 KB
ID:	104842

    Po ulicach jeżdżą (ciekawostka, zazwyczaj "na kogutach") nowymi skodami...

    2. (gdzieś na drodze z Mestii)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	01-02_Policyjna_skodzianka.jpg
Wyświetleń:	805
Rozmiar:	927,2 KB
ID:	104843

    A w terenie górskim Pick-up'ami

    3. (Mestia - plac przed komisariatem)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	01-03_I_inne_policyjne_wozki.jpg
Wyświetleń:	779
Rozmiar:	802,6 KB
ID:	104844

    Reforma objęła też budowę nowych budynków. Zgodnie z doktryną że obywatel ma wiedzieć (i widzieć) że w razie potrzeby zawsze na policję może liczyć, komisariaty nie przypominają już betonowych okratowanych bunkrów. W architekturze obowiązują duże przeszklenia

    4. (Mestia - komisariat)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	01-05_Komisariat_w_Mestii.jpg
Wyświetleń:	809
Rozmiar:	639,6 KB
ID:	104845

    albo wręcz całe fasady zrobione są ze szkła (jako symbol przejrzystości)- tak jak w budynku Ministerstwa Sprawiedliwości.

    5. (Tbilisi)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	01-05_Ministerstwo_Sprawiedliwosci.jpg
Wyświetleń:	784
Rozmiar:	565,2 KB
ID:	104846

    I jeszcze jeden fakt sprawiający że szczególnie Polacy mogą czuć się w Gruzji bezpiecznie. Jesteśmy tam raczej lubiani. W Polsce prezydent Kaczyński nie cieszył się specjalnym poważaniem. Z jego pamiętnej wyprawy "na linię frontu" w 2008 roku urządzano sobie żarty w stylu "jaki prezydent taki zamach". Ale kto nie zaznał wojny nie doceni pokoju. Gruzini pamiętają jeszcze konflikt z 1992 roku i w większości są przekonani że sytuacja by się powtórzyła gdyby nie gest solidarności ze strony Polski a w konsekwencji Unii Europejskiej. Gest tym ważniejszy, że Amerykanie, na których Gruzini szczególnie liczyli odwrócili się plecami.

    6. (Tbilisi)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	01-06_Ramie_w_ramie_z_prezydentem.jpg
Wyświetleń:	787
Rozmiar:	583,5 KB
ID:	104847

    Czyż więc dziwić może że turystów z Polski widać wszędzie?

    7. (Sighnaghi w Kachetii)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	01-07_Turysci_z_Polski.jpg
Wyświetleń:	755
Rozmiar:	780,5 KB
ID:	104848

    (CDN - wstawione specjalnie dla ahutta'y)
    Ostatnio edytowane przez Jan_S ; 17.11.13 o 02:24
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar ahutta
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    9.128
    Siła reputacji
    208
    Moja galeria

    Odp: Widokówka z Gruzji

    No i fajnie. Zakładam, że kolejny odcinek się pojawi, mimo że "cdn-a" na końcu postu nie dałeś
    Nie bardzo wiem czemu zarzucasz sobie niski poziom narracji? Nikt z nas Mickiewiczem nie jest. Ważne, żeby ciekawie przekazać przebieg wyprawy.

    Czekam na dalszą relację. W Gruzji mnie nie było, więc z przyjemnością poczytam i pooglądam zdjęcia
    The question is, who cares?

  3. #3
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Muminek
    Dołączył
    Sep 2008
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Posty
    4.025
    Siła reputacji
    330
    Moja galeria

    Odp: Widokówka z Gruzji

    Zapowiada się bardzo ciekawy wątek, czekam na kolejne jego odsłony.
    Pozdrawiam
    E-M1, E-3, E-30, TG-2, Stylus XZ-2, E-PL2, C-2100 UZ, ZD 8, ZD 7-14, ZD 14-54 II, 12-60 SWD, 50-200 SWD, 35 ED Macro, 50 ED Macro, ED 90-250, EC-20, EC-14, EX-25, FL-50 R, FS-SRF-11, Sigma 150 HSM

  4. #4
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar gulasz
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    7.301
    Siła reputacji
    364
    Moja galeria

    Odp: Widokówka z Gruzji

    i ja czekam wszak o Gruzji dużo dobrego słyszałam
    Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi, bo nie jesteś SAM...
    Życie jest zbyt krótkie by przejmować się porażkami..

    gulasz się szlaja - za królikami, po górach, Kambodża'17, Kolumbia'18, Islandia'22



  5. #5
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar henry1
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Stołeczne Miasto Poznań
    Posty
    8.629
    Siła reputacji
    326
    Moja galeria

    Odp: Widokówka z Gruzji

    Tak, tak dawaj więcej, z przyjemnością poznam tamten kraj. A w Gruzji to wino dobre mają, a ichni koniak też dobrze gardło płucze.
    W ogródku sąsiadki są ładne kwiatki.
    Popieram Stopkę Krakmana
    !

    LUBIĘ WYCHODZIĆ NA DWÓR, NA POLE MAM ZA DALEKO.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar ZYSKI
    Dołączył
    Nov 2013
    Mieszka w
    Kotlina Kłodzka
    Posty
    276
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    Odp: Widokówka z Gruzji

    Czekam na cdn

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria

    Odp: Widokówka z Gruzji

    Zapowiada się ciekawie...
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  8. #8
    | OlyJedi Awatar witia
    Dołączył
    Feb 2006
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    5.396
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Odp: Widokówka z Gruzji

    No i tutaj zaglądał będę z przyjemnością.
    Pozdrawiam.

  9. #9
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar yamada
    Dołączył
    Jun 2012
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    5.801
    Siła reputacji
    253
    Moja galeria

    Odp: Widokówka z Gruzji

    od razu sobie do subskrybowanych dodam, fajnie że wątek postanowiłeś założyć

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: Widokówka z Gruzji

    Miło widzieć że hasło "Gruzja" wywołuje taki pozytywny oddźwięk wieczorem kolejna wrzutka. Zapraszam!
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.