Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Opracowanie ramek przy pomocy GIMP-a

  1. #1
    | OlyJedi Awatar zbyma72age
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    697
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Opracowanie ramek przy pomocy GIMP-a

    Poradnik
    Opracowanie ramek (krawędzi obrazu) przy pomocy GIMP-a.

    Pojawiały sie często w ramach forum zapytanie dotyczące metody wykonania ramki wokół fotografii.
    Postanowiłem pomóc szczególnie początkującym w znalezieniu jakiegoś rozwiązania.
    Nie jest to forma gotowych rozwiązań, no może w kilku przypadkach.
    Podaję różne określenia i porady jak kto z nich skorzysta to już sprawa indywidualna.
    Dlaczego doradzam w zakresie wykorzystania GIMP-a?.
    Ponieważ zarówno mnie jak i przypuszczam wielu innych osób nie stać na Photoshop-a, a korzystanie z wersji nielegalnych nie polecam.
    [i]Mamy w poradniku:
    Określenia – obramowanie
    - Jak skorzystać z gotowych preinstalowanych Script-Fu
    - Możliwość zainstalowania dodatkowych ciekawych Script-Fu
    - Efektowne ramki bez sięgania do gotowych szablonów, czyli zasoby własnej kreatywności
    - Efekt zwany winietą jako obramowanie
    - Passe-partout do fotografii
    - Parę słów kolorom passe-partout.
    Poradnik w formacie PDF
    Życzę przyjemnej pracy
    Zbyma72age

    Poradnik nie może być publikowany w całości lub fragmentach na innych stronach www lub prasie, bez wcześniejszego kontaktu z Olympusclub.pl lub autorem poradnika oraz bez zgody na publikację.
    "Kiedy się chce otrzymać dobrą odpowiedź, trzeba zadać dobre pytanie"

  2. #2
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2006
    Mieszka w
    opolskie
    Posty
    4.338
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria
    dzięki wielkie. Jest to moim zdaniem lepiej przedstawione niż w podręczniku p. Gajdy.

  3. #3
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Posty
    1.094
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Szacuneczek za wklad pracy w przygotowanie tegoż poradnika.
    ...był Olek jest A6000

  4. #4
    | OlyJedi Awatar kasprzyk
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Wielkopolska
    Posty
    3.715
    Siła reputacji
    87
    Moja galeria

    Gimp - ramki - czy ktoś może pomóc w zrozumieniu tekstu?

    Jeronimo: (drugi raz przenioslem i scalilem) podczepiłem twój post pod post autora poradnika - nie rozumiem dlaczego nie zrobiłeś tak odrazu

    Witam

    Jeronimo - dzięki za link i uporządkowanie mojego posta, swoją drogą nie poczuwam się do winy, ponieważ interesującej mnie informacji szukałem w dziale, który wydawał się odpowiedni: Przydatne programy, wtyczki, pluginy
    Informacje o przydatnych programach wtyczkach i pluginach potrzebnych przy edycji swoich fotografii - wyszukiwajka tam nic nie znalazła.

    Błąd, że nie zajrzałem tutaj: Porady dotyczące fotografii jednak każdy szukając programu (wtyczki) sugerowałby się działem wyżej wymienionym.

    Teraz mam prośbę, o pomoc w zrozumieniu tekstu:
    Metoda 4
    Otwieramy zdjęcie, wykonujemy duplikat Ctrl+D (dalsze operacje prowadzimy na duplikacie oryginał usuwając).
    Ponownie wykonujemy duplikat zdjęcia, klik na oko kopia: Tło warstwy zdjęcia - zamyka warstwę poza
    duplikatem kopia: kopia: Tło
    Teraz: Zaznaczenie/Zaznacz wszystko Ctrl+A,
    Zaznaczenie/ Zmniejszenie zaznaczenia o np. 10 pikseli;
    Edycja /Wytnij; na warstwie pozostała tylko 10 pikselowa ramka z kopia: kopia: Tło -
    teraz zmieniamy Tryb warstwy kopia: kopia: Tło na Rozjaśnianie i włączamy widoczność warstwy Kopia: Tło;
    i dalej Obraz/Spłaszcz obraz i oto mamy bardzo szybko wykonaną piękną ramkę z prześwitującym tłem
    zdjęcia.
    Teraz można jeszcze dodać skopiowaną warstwę kopia: kopia: Tło zmienić jej nazwę na Rozmyta dalej Shift
    + klik na oko tej warstwy - zamyka wszystkie pozostałe warstwy poza nią, Zaznaczenie/Zaznacz wszystko;
    Zaznaczenie/ Zmniejszenie zaznaczenia o 10 pikseli; Zaznaczenie/Odwróć; Edycja /Wypełnij kolorem
    pierwszoplanowym (czarny); Filtry/Rozmycie->Rozmycie Gaussa RII ok. 5 razy; Filtry/Odwzorowania ->
    Mapowanie wypukłości i otrzymamy piękną ramkę 3D.


    Czy ktoś byłby tak uprzejmy jak chłopu na wsi wytłumaczyć krok po kroku jak to zrobić ? Gubię się już tutaj:

    klik na oko kopia: Tło warstwy zdjęcia - zamyka warstwę poza
    duplikatem kopia: kopia: Tło


    Proszę o pomoc
    Pzdr
    Olympus C-7070, E3, ZD 14-42 i 70-300

  5. #5
    | OlyJedi Awatar zbyma72age
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    697
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Zacznijmy od tego że należy również spoglądać na ilustracje, aby opis był bardziej zrozumiały.
    Jeśli otwieramy oryginalny obraz to w oknie Warstwy, kanały, ścieżki.. pojawia się on jako warstwa z opisem Tło jeśli chcemy aby nie nastąpiły jakieś przypadkowe zmiany na tym oryginalnym obrazie oznaczonym jako Tło, to robimy krok następny mianowicie duplikujemy tą warstwę i będzie ona teraz nosiła opis kopia:Tło. Dalej jeśli tą warstwę duplikujemy to w opisie będzie miała opis kopia:kopia:Tło.
    Jeśli usuniemy warstwę Tło, to pozostają nam kopia:Tło i kopia:kopia:Tło
    Proszę wykonać poszczególne operacje i obserwować co sie dzieje w oknie Warstwy, kanały,ścieżki...

    Myślę że po uważnym prześledzeniu całości poradnika wszystko stanie się jasne!.
    Pozdrawiam
    "Kiedy się chce otrzymać dobrą odpowiedź, trzeba zadać dobre pytanie"

  6. #6
    | OlyJedi Awatar kasprzyk
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Wielkopolska
    Posty
    3.715
    Siła reputacji
    87
    Moja galeria
    OK - temat z kopią rozumiem - za 2 godziny będę próbował.
    Serdeczne dzięki
    Olympus C-7070, E3, ZD 14-42 i 70-300

  7. #7
    | OlyJedi Awatar kasprzyk
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Wielkopolska
    Posty
    3.715
    Siła reputacji
    87
    Moja galeria
    Uruchamiam program, otwieram fotkę Robię CTRL+D - otwiera się nowe okienko (duplikat tak? ) jeszcze jedna ta sama komenda i mam już 3 okna z fotką - pierwszą oryginalną zamykam. Okno dialogowe i tam wybieram pozycję warstwy - wyskakuje małe okienko (Warstwy) w środku mam pokazaną jedną ikonkę (zdjęcie) a obok napis Tło .. na następnej fotce (tej skopiowanej) mam także opis tło ... a nie kopia tło co robię źle?
    Olympus C-7070, E3, ZD 14-42 i 70-300

  8. #8
    | OlyJedi Awatar zbyma72age
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    697
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez john100
    Uruchamiam program, otwieram fotkę Robię CTRL+D - otwiera się nowe okienko (duplikat tak? ) jeszcze jedna ta sama komenda i mam już 3 okna z fotką - pierwszą oryginalną zamykam. Okno dialogowe i tam wybieram pozycję warstwy - wyskakuje małe okienko (Warstwy) w środku mam pokazaną jedną ikonkę (zdjęcie) a obok napis Tło .. na następnej fotce (tej skopiowanej) mam także opis tło ... a nie kopia tło co robię źle?
    Postępując w powyższy sposób tworzymy nowy obraz ale w nowym oknie, a chodzi o utworzenie nowej warstwy naszego obrazu.
    Widzę, że konieczny jest jeszcze poradnik co to są Warstwy (być może w najbliższym czasie).
    Mamy dwie drogi:
    1) w oknie Warstwy, kanały, ścieżki klikamy na symbol => Utworzennie duplikatu warstwy (symbol podwojonej strony).
    lub
    2) klikamy PPM (prawym przyciskiem myszki) w oknie Warstwy, kanały, ścieżki na warstwę i wybieramy Duplikuj warstwę,

    w każdym z powyższych przypadków pojawi się warstwa z opisem kopia:Tło

    Pozdrawiam, życzę pozytywnych efektów
    "Kiedy się chce otrzymać dobrą odpowiedź, trzeba zadać dobre pytanie"

Podobne wątki

  1. Opracowanie DRI (pseudo- HDR) przy wykorzystaniu GIMP-a.
    By zbyma72age in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 2.10.14, 14:52
  2. Gimp po Polsku w Windows7.Pomocy.
    By kris70 in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 30.05.10, 22:50
  3. Skanowanie przy pomocy aparatu
    By kapir in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 13.07.09, 23:14
  4. Pomocy - Padl SP 320 przy zmianie firmware
    By pocisk in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 13.01.07, 17:48
  5. moja radosna tworczosc przy pomocy c-480
    By Ola26 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 25.05.06, 23:53

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.