Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Czy korpusy m4/3 nadają się do pracy na statywie?

  1. #1
    | OlyJedi Awatar BBartek
    Dołączył
    Jun 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    58
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    Czy korpusy m4/3 nadają się do pracy na statywie?

    Zadałem może nieco przewrotne pytanie, ale…
    Mam pewne wątpliwości, czy da się wykorzystać OMD 5 lub 1 w identyczny sposób jak lustrzankę.

    Otóż, mam do wykonania sesję w pomieszczeniach, założenia: nie mogę stosować dodatkowego oświetlenia, potrzebna możliwie najwyższa jakość.
    Aparat na statyw i właśnie… Taka sesja może trwać 4 i więcej godzin (trzeba sfotografować widok ogólny, ale i szczegóły np. meble).
    Mój Olek 510 przy czasach od 1do 1/20s i sporadycznym włączaniu LV do precyzyjnego ustawienia ostrości i naświetlania, robi się ciepły, a na zdjęciach zaczyna pojawiać się większa ilość szumu.
    Przy sesjach ok. 2h nie ma tego problemu. Mam też doświadczenie z kompaktem c7070, który po kilku latach normalnego używania zaczął również mocniej szumieć.
    Dla tego obawiam się czy korpusy m4/3 w których matryca pracuje “ciężej” niż w lustrzance podoła takiemu zadaniu?
    Wiadomo że taka sytuacja nie będzie mieć miejsca codziennie, ale będą sytuacje że w ciągu tygodnia mogą pojawić się 2-3 takie sesje. Czy sprzęt to przeżyje, albo raczej jak długo?
    W terenie będzie inaczej, tam zdecydowanie częściej używa się włącznika zasilania.

    Bardzo proszę Kolegów o podzielenie się swoimi doświadczeniami w tej kwestii.
    Pozdrawiam BBartek

  2. #2
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: Czy korpusy m4/3 nadają się do pracy na statywie?

    Czytałem kiedyś instrukcję Canona 50D... producent zalecał tam by nie stosować zbyt długo funkcji LV ze wzgledu na nagrzewanie się matrycy i zwiazaną z tym możliwość obniżenia jakości zdjęć

    Oficjalnie, Olympus twierdzi że w bezlusterkowcach m4/3 problem ten został wyeliminowany. Moje doświadczenia z E-P1 były jednak inne. Fotografowałem kiedyś taki dziecięcy teatrzyk... ciemno więc ISO 1600, aparat cały czas w gotowości w oczekiwaniu na ciekawy kadr... miałem wrażenie że zaszumienie wzrasta...

    Później, normą stała się u mnie praktyka by ograniczać włączanie aparatu, by nie trzymać go na podglądzie cały czas.

    Tak sobie myślę, że na Twoje pytanie najlepiej byłoby odpowiedzieć testem - serią (w odstępnie kilku minut) zdjęć scenki testowej na wysokim ISO i z dłuższymi czasami... i tak przez 2 lub 3 godziny... a potem porównać zdjęcia: czy szum będzie stały? czy też będzie narastał? a jeśli będzie narastał to w jaki sposób - czy liniowy aż do wyłączenia aparatu przez mechanizmy zabezpieczające czy też asymptotyczny to pewnego poziomu równowagi termicznej.
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  3. #3
    | OlyJedi Awatar banc
    Dołączył
    Feb 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.470
    Siła reputacji
    43
    Moja galeria

    Odp: Czy korpusy m4/3 nadają się do pracy na statywie?

    W poprawnie naświetlonych kadrach (czyli albo na 0 albo na +) szum nie stanowi takiego wielkiego problemu. Szczególnie jesli używa się statywu.
    Używałem E-M5 na kilku całodniowych konferencjach gdzie jechałem po ISO 3200, ale pilnowałem, żeby wyłącząć LV w przerwie ujęć. Głównie ze względu na baterie, która znika w zaskakujący tempie. Nie było problemu. Szum w miarę dało się odfiltrować.
    W lustrzankach na LV nie będzie lepiej. Oczywiście takie d800 ma na starcie przewagę wiec i po zwiększeniu szumu będzie lepiej.
    Pytanie tylko ile się chce wydać na sprzęt, a może raczej ile zarobić na tej pracy.

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Jack
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Błonie
    Posty
    2.461
    Siła reputacji
    129
    Moja galeria

    Odp: Czy korpusy m4/3 nadają się do pracy na statywie?

    Cytat Zamieszczone przez BBartek Zobacz posta
    ...Mój Olek 510 przy czasach od 1do 1/20s i sporadycznym włączaniu LV do precyzyjnego ustawienia ostrości i naświetlania, robi się ciepły, a na zdjęciach zaczyna pojawiać się większa ilość szumu...
    To prawda, jednak teraz opisujesz matrycę skonstruowaną ponad 7 lat temu. To było kilka już kilka generacji matryc temu Obecna współczesna matryca w E-M5, czy najnowocześniejsza: E-M1 na luzie wytrzymają Twoje oczekiwania.

    Cytat Zamieszczone przez Jan_S Zobacz posta
    ...Moje doświadczenia z E-P1 były jednak inne...
    To też było parę generacji matryc temu. Postęp jednak nastąpił.

  5. #5
    | OlyJedi Awatar BBartek
    Dołączył
    Jun 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    58
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    Odp: Czy korpusy m4/3 nadają się do pracy na statywie?

    Cytat Zamieszczone przez Jack Zobacz posta
    To prawda, jednak teraz opisujesz matrycę skonstruowaną ponad 7 lat temu. To było kilka już kilka generacji matryc temu Obecna współczesna matryca w E-M5, czy najnowocześniejsza: E-M1 na luzie wytrzymają Twoje oczekiwania.

    To też było parę generacji matryc temu. Postęp jednak nastąpił.
    Jeśli tak faktycznie jest to było by fajnie.

    Mi w E510 ten szum pojawiał się przy iso 100 fakt że dopiero po jakiś 3,5 – 4h, ale niestety było potem dużo „zabawy”

  6. #6
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.005
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria

    Odp: Czy korpusy m4/3 nadają się do pracy na statywie?

    Miałem podobne zlecenie w Nowicy
    Byłem w tej doskonałej sytuacji, ,ze mogłem użyć błysku jak i blendy. Ponadto używałem równolegle 2 aparatów - E-30 i E-PL5. Wszystko robiłem na najniższym dostępnym ISO.
    Zdjęcia wyszły doskonale, a zleceniodawca bardzo zadowolony.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  7. #7
    | OlyJedi Awatar banc
    Dołączył
    Feb 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.470
    Siła reputacji
    43
    Moja galeria

    Odp: Czy korpusy m4/3 nadają się do pracy na statywie?

    Cytat Zamieszczone przez BBartek Zobacz posta
    Jeśli tak faktycznie jest to było by fajnie.

    Mi w E510 ten szum pojawiał się przy iso 100 fakt że dopiero po jakiś 3,5 – 4h, ale niestety było potem dużo „zabawy”
    No tak. Teraz nie ma ISO 100 więc nie ma problemu .

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 10.12.12, 03:48
  2. Nowe korpusy?
    By Herbatniczek in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 53
    Ostatni post / autor: 27.01.12, 16:03
  3. FL50 a korpusy OM?
    By HrabiaMiod in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 2.04.10, 00:13
  4. BKT w E-520 na statywie
    By dzidzia in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 2.09.08, 16:25

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.