Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21

Wątek: Przejściówka z m4/3 na Sony/Minolta

  1. #1
    Awatar aallen
    Dołączył
    Jun 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    50
    Siła reputacji
    13
    Moja galeria

    Przejściówka z m4/3 na Sony/Minolta

    Witam,

    czy ktoś bardziej obyty w temacie mógłby pomóc w rozwikłaniu zagwozdki. Mianowicie mam adapter z m4/3 do Olympusa jednakże poprawnie da się nim ostrzyć manualnie od 45 mm w górę. Poniżej tej wartości albo nie da się wyostrzyć do nieskończoności albo trzeba robić różne konfiguracje odległość/ostrość. Tym bardziej jest to dziwne ponieważ adapter nie posiada soczewek korygujących i w dodatku jest to wydawać by sie mogło niemożliwe do zepsucia ze wzgędu na odległość do matrycy

  2. #2

    Dołączył
    Apr 2005
    Posty
    71
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria

    Odp: Przejściówka z m4/3 na Sony/Minolta

    Znaczy z czego na co masz ten adapter (jakie body jaki obiektyw) bo z opisu to się zupełnie pogubiłem czy to ma być na aparat Sony/Minolta na aparat Olympusa czy z bagnetu MD Minolty czy z bagnetu OM Olympusa.

    Ja używam przejściówkę z mocowania MD na u43 na którą zapinam Minoltę MD 50/1.4 i z ostrzeniem nie ma problemów. O ile obiektyw sprawny to jedyny powód nieostrzenia w takim wypadku to zła grubość adaptera. Widziałem kilka postów mówiących o problemach z ostrzeniem na jakichś mocno nonameowych adapterach chińskich.
    Jacek

  3. #3
    Awatar aallen
    Dołączył
    Jun 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    50
    Siła reputacji
    13
    Moja galeria

    Odp: Przejściówka z m4/3 na Sony/Minolta

    tak jak w temacie z bagnetu m 4/3 na bagnet Minolta/Sony A, nie jest to wprawdzie Novoflex za 700 zł ale z wyglądu Novoflex jest dłuższy niż ten mój adapter no-name wiec teoretycznie to on powinien mieć problemy a nie mój.
    Wogóle rynek adapterów m 4/3 na Sony A jest strasznie mały. Nie wiesz może dlaczego ?

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Jack
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Błonie
    Posty
    2.461
    Siła reputacji
    129
    Moja galeria

    Odp: Przejściówka z m4/3 na Sony/Minolta

    Twoje zdziwienie zniknie, kiedy sprawdzisz jaką odległość (indeksową, konstrukcyjną, oporową) - czyli w jakiej odległości od mocowania bagnetu, obiektyw daje ostrość obiektu w nieskończoności. Da się dowolny obiektyw skutecznie zamocować adapterem tylko wtedy, gdy odległość indeksowa jest większa, niż tzw. flange back aparatu - czyli odległość pomiędzy mocowaniem obiektywu a płaszczyzną matrycy. Jeżeli odległość indeksowa jest taka sama, albo mniejsza, jak flange back - to adapter będzie pełnił wyłącznie rolę cieńszego lub grubszego pierścienia pośredniego do makrofografii. Zatem - nie wszystko jest możliwe

    Edit: zapomniałem dodać, że flange back systemu M4/3 wynosi 20 mm.
    Ostatnio edytowane przez Jack ; 16.10.13 o 17:15

  5. #5
    Awatar aallen
    Dołączył
    Jun 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    50
    Siła reputacji
    13
    Moja galeria

    Odp: Przejściówka z m4/3 na Sony/Minolta

    nie wiem czy wszystko dobrze zrozumiałem ale jeżeli tak jak piszesz nominalnie odległość to 20mm to po zastosowaniu przelotki odległość ta jest większa ? ponad 20 mm. Ponaddto jak to ma się do ogniskowej obiektywu bo tego niestety nie jestem w stanie ogarnąć. Owa stałoogniskowa 50mm w odległości bagnet - matryca także jest dalej. Mógłbyś to rozwinąć na jakimś konkretnym przykładzie ?

  6. #6
    | OlyJedi Awatar Jack
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Błonie
    Posty
    2.461
    Siła reputacji
    129
    Moja galeria

    Odp: Przejściówka z m4/3 na Sony/Minolta

    Cytat Zamieszczone przez aallen Zobacz posta
    nie wiem czy wszystko dobrze zrozumiałem ale jeżeli tak jak piszesz nominalnie odległość to 20mm to po zastosowaniu przelotki odległość ta jest większa ? ponad 20 mm. Ponaddto jak to ma się do ogniskowej obiektywu bo tego niestety nie jestem w stanie ogarnąć. Owa stałoogniskowa 50mm w odległości bagnet - matryca także jest dalej. Mógłbyś to rozwinąć na jakimś konkretnym przykładzie ?
    do ogniskowej obiektywu to się ma nijak. To, co napisałem wcześniej, to odległość od płaszczyzny mocowania obiektywu do płaszczyzny na której tworzony jest obraz obiektu w nieskończoności. W przypadku M4-3 ta odległość wznosi 20 mm i jest własnością konstrukcyjną obiektywu, niezależną od ogniskowej. W pełni ogarniesz temat, jak się zorientujesz, dlaczego stosuje się pierścienie pośrednie, aby zwiększyć skalę odwzorowania i jak one działają. Jeszcze raz wracam do swojej poprzedniej odpowiedzi: jeżeli będziesz próbował przypinać obiektyw, który ma flange back 20 mm do aparatu, który wymaga obiektywu z flange back, np. 50 mm, to tenże obiektyw znajdzie się 30 mm przed płaszczyzną ustalania ostrości, a więc mimo, że nie widzisz żadnego pierścienia "pośredniego", to jednak cały układ zachowuje się, jak pierścień pośredni o grubości 30 mm, czyli zapomnij o ostrości na nieskończoność.

  7. #7
    Jd
    Gość

    Odp: Przejściówka z m4/3 na Sony/Minolta

    Sony A (Minolta AF ) ma flange back 44,5 mm a więc adapter winien mieć 24,5 mm (44,5-20)
    Minolta MD ma flange back 43,5 mm i adapter musi miec 23,5 mm

    W pierwszym przypadku sa dostępne zwykłe adaptery bagnet-bagnet lub ze sterowaniem przysłoną natomiat dla Minolta MD tylko bagnet-bagnet ewentualnie z funkcją shift lub funkcja tilt

  8. #8
    | OlyJedi Awatar banc
    Dołączył
    Feb 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.470
    Siła reputacji
    43
    Moja galeria

    Odp: Przejściówka z m4/3 na Sony/Minolta

    http://en.wikipedia.org/wiki/Flange_focal_distance
    To jest tabelka. Wynika z niej, że przejściówka powinna mieć 25.25mm. Jeśli jest dłuższa to możemy (niektóre obiektywy mają zapas) starcić nieskończoność. Jeśli jest trochę krótsza to tracimy bliższy kadr (nieskończoność jest znacząco bliżej).

  9. #9
    | OlyJedi Awatar Jack
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Błonie
    Posty
    2.461
    Siła reputacji
    129
    Moja galeria

    Odp: Przejściówka z m4/3 na Sony/Minolta

    Cytat Zamieszczone przez Jasand Zobacz posta
    Sony A (Minolta AF ) ma flange back 44,5 mm a więc adapter winien mieć 24,5 mm (44,5-20)...
    Raczej na odwrót. Nasz kolega chce przypiąć obiektyw M4/3 (flange back = 20 mm) do korpusu posiadającego FB = 44,5. To nie adapter ma mieć 24,5 mm grubości, ale obiektyw M4/3 musiałby zostać wpuszczony 24,5 mm w głąb korpusu S/M, aby dać ostry obraz obiektu w nieskończoności

  10. #10

    Dołączył
    Apr 2005
    Posty
    71
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria

    Odp: Przejściówka z m4/3 na Sony/Minolta

    Cytat Zamieszczone przez aallen Zobacz posta
    tak jak w temacie z bagnetu m 4/3 na bagnet Minolta/Sony A
    Tak piszesz że i tak wszyscy mają wątpliwości. Kolega Jacek założył że podpinasz obiektyw u4/3 do aparatu Sony z bagnetem A. Ale raczej taki nie istnieje m.in. z powodów o których pisał Jacek (obiektyw musiał by wchodzić w głąb body). Czyli pewnie jest tak jak zakładałem ja i kolega Jasand czyli podpinasz obiektyw z bagnetem Sony A do aparatu u4/3. W takim wypadku sprawdź suwmiarką grubość adaptera tak jak pisał Jasand a w zasadzie banc bo to wgląda na poprawną grubość. Oczywiście sam gwin pomiń.
    Ostatnio edytowane przez jbator ; 16.10.13 o 19:22
    Jacek

Podobne wątki

  1. Minolta X 700
    By majeczek78 in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 8.04.12, 19:58
  2. przejsciowka na m42
    By apaziews in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 6.01.10, 21:23
  3. Minolta ?
    By Koraxis in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 15.06.05, 12:41
  4. Minolta
    By Wally in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 30.11.04, 20:44
  5. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14.07.03, 16:48

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.