Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 86

Wątek: Zuiko 1.8 50mm

  1. #1

    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    14
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Zuiko 1.8 50mm

    Witam.

    Wypowiadam się na forum po raz pierwszy, i może odrazu przejde do konkretów.
    Otóż jestem posiadaczem E-500 + ZD14-45, nie ma co ukrywać, jestem amatorem.

    Chciałbym dokupić obiektyw do macro, (ale z funduszami narazie kiepsko) i znalazłem na sprzedaż taki oto obiektyw (ZUIKO 1.8 50mm z bagnetem 4/3). Sprzedający zapewnia, że wszystko będzie chodzić itp. ale ja wolałbym się upewnić. Patrzyłęm do działu obiektywy, ale tam jest opis wyłącznie ZD 50mm. Jak już wspominałem, jestem amatorem, ale chętnie pobawił bym się manualną ostrością itp. Tylko chciałbym wiedzieć, czy nie porywam się z motyką na słońce... Nie oczekuje, że odrazu idealnie poustawiam sobie ostrość od pierwszego zdjęcia (czytałem, że e-500 ma "taki sobie" wizjer), ale chciałbym się "nauczyć" robić zdjęcia.

    Możecie mi powiedzieć, czy warto kupować ten obiektyw, i ćwiczyć? Tego nowego zuiko 50mm to raczej nie kupie ; ) dlatego zainteresowa mnie ten obiektyw.

    Pewnie strasznie pokręciłem, ale bardzo zależy mi na odpowiedziach.


    Pozdrawiam.

    Jeronimo: zmieniłem temat - po co ten CapsLock?

  2. #2
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    O ile Zuiko Digital 50mm jest obiektywem do makro, to samo Zuiko 50mm f 1.8 raczej nie. Dlatego jesli szukasz czegos do makro, chyba sensownie jest kupic jakies szklo na M42 (Helios, Industar, Takumar) o ogniskowej ~50mm i do tego pierscienie makro. Sam nie probowalem, ale wielu ludzi tak robi i daje to niezłe efekty. Za Heliosa 58mm f 2 dasz z 50zl, za przejsciowke M42 / 4/3 drugie tyle i za pierscienie makro tez niewiele.
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  3. #3
    Awatar Lysy_11
    Dołączył
    May 2007
    Mieszka w
    Podhale
    Posty
    101
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Witam, mam ten obiektyw z bagnetem OM i jestem z niego zadowolony, w makro spisuje sie tak:

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Smerf Maruda
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Stolyca
    Posty
    2.579
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Jak to działa? W przypadku manualnych obiektywów, które mają inny bagnet niż 4/3 kupujesz odpowiednią przejściówkę (do Zuiko OM->4/3, do M42 M42->4/3). Stosujesz tryb pracy A; ostrość ustawiasz na w pełni otwartej przesłonie, żeby mieć jasno w wizjerze, potem domykasz obiektyw na taką przesłonę, jaka Ci jest potrzebna, robisz zdjęcie. Warto sprawdzić histogram w tym momencie, bo Olympusy różnie mierzą światło z manualnymi obiektywami.

    Do makro polecałbym raczej coś z gwintem 42mm, jakiegoś Industara może. Warto zauważyć, że w przypadku każdego obiektywu manualnego, ponieważ standard 4/3 ma znacznie mniejszy rozmiar klatki niż 24x36mm, to zmienia się również i skala odzworowania, która jest zazwyczaj sporo większa niż w przypadku stosowania starych obiektywów manualnych w przypadku kliszy. Do makro jak znalazł.

    Zuiko 50/1.8 jest fajnym obiektywem. Poszukaj też SMC Takumarów, Pancolara, Tessara, Sonnarów. Świetny jest Helios 85/2.

  5. #5
    Awatar Lysy_11
    Dołączył
    May 2007
    Mieszka w
    Podhale
    Posty
    101
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    ja moge jeszcze polecic JCPenney 135mm f2.8 tez mam i tez sobie chwale choc to raczej malo znana firma, no i koniecznie musisz kupic teleconverter albo pierscienie makro,

    A zapytam o najwazniejsze, ile masz kasy na zestaw??

  6. #6

    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    14
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez lgrabun
    Świetny jest Helios 85/2.
    a nie Helios 58/2?

    pytanie do Łysego_11, ciężko było ustawić ostrość? albo inaczej, Ile musiałeś zrobić zdjęć, aby ustawić ostrość na dobrą? Może to pytanie jest głupie, ale nie doświadczony jestem w dziedzinie macro (jak i każdej innej, jak narazie :P).

    Co do funduszy, to jak narazie nie chciałbym wydawać zbyt dużo, bo będe też potrzebował coś z dużym zakresem ogniskowych (na jakies zblizenia), ale tak koło 500zł podejżewam, że uda mi się załatwić.

    Przejściówka ma być z m42 na 4/3, a te soczewki macro ?

  7. #7
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez oski
    Przejściówka ma być z m42 na 4/3, a te soczewki macro ?
    Nie soczewki makro, tylko pierscienie. To dwie zupelnie inne rzeczy.
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  8. #8
    Awatar Lysy_11
    Dołączył
    May 2007
    Mieszka w
    Podhale
    Posty
    101
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Tak jak napisal lgrabun: Stosujesz tryb pracy A; ostrość ustawiasz na w pełni otwartej przesłonie, żeby mieć jasno w wizjerze, potem domykasz obiektyw na taką przesłonę, jaka Ci jest potrzebna...Ja pracowalem na trybie M i nie mialem wiekszego problemu z ustawianiem ostrosci (przy dobrym swietle ustawisz w mniej niz 2s) to nie jest wcale takie trudne, 90% zdjec wychodzi ostrych...trzeba tylko dojsc do wprawy...

    Jesli chcesz kupic manualne szklo to 500zl spokojnie wystarczy...
    100zl redukcja OM-4/3
    100zl teleconverter systemu OM (sa i tansze)
    i ok 300zl masz na obiektyw (za 200zl kupisz w swietnym stanie zuiko 50mm 1:1.8 idealny do portretu i dobry do makro)
    Mozesz jeszcze za ok 100zl dokupic zestaw soczewek makro

    To moja propozycja

    soczewek makro to tez uzywam czasem http://www.onephoto.pl/info.php3?id=440230 To zdjecie bylo robione E-500 ZD 40-150 z soczewka makro +10D i lampa pierscieniowa, bez lampy tez sobie poradzi przy dobrym swietle (Dobre swiatlo w makro to podstawa)

  9. #9

    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    14
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Z tymi soczewkami to pomyłka mała, miałem na myśli pierścienie.

    Delikatnie sobie to podsumuje, aby móc robic zdjęcia obiektywem zuiko OM, potrzebuje (oczywiscie nie licząc body) konwertera z OM na 4/3, i do tego obiektyw tak? W tym wypadku tez potrzebuje pierścienia macro?

    Z kolei żeby fotografować obiektywami typu Helios, potrzebuje przejściówkę m42 na 4/3, do tego pierścień macro, i obiektyw?

    Narazie chce się zaopatrzyć w obiektyw do macro, potem przyjdzie czas na soczewki jakieś ( o ile będą potrzebne )


    Poszperałem na allegro, i faktycznie sa te konwertery.adaptery.reduktory (nie wiem jaka nazwa poprawna) z m42 > 4/3, tylko są duże różnice cenowe, co mnie ździwiło. Mianowicie na jednej aukcji konwerter jest za 39zł:

    http://www.allegro.pl/item244938276_...ada_kolka.html

    a na drugiej za 110zł:

    http://www.allegro.pl/item240517325_...e_500_m42.html

    czym one się różnią? oprócz ceną, rzecz jasna. Miał ktoś doświadczenia z którymś z wyżej podanych?

  10. #10
    Awatar Lysy_11
    Dołączył
    May 2007
    Mieszka w
    Podhale
    Posty
    101
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Roznia sie mocowaniem, jeden jest m42-4/3(tanszy) a drugi jest om-4/3(drozszy) a to wielka roznica...System OM jest drozszy

    Zeby robic zdjecia manualnymi szklami musisz miec redukcje i obiektyw (pierscienie nie sa potrzebne) ale stosuje sie je zeby uzyskac wieksze powiekszenie, zarowno w systemie m42 jak i OM

    Ja mam jedna i druga redukcje jedna stosuje z pelengiem 8mm a druga z obiektywami OM

Podobne wątki

  1. zuiko 50mm 1.8
    By Jajo_antipo in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 17.11.09, 22:19
  2. Odpowiedzi: 78
    Ostatni post / autor: 27.03.08, 11:27
  3. E-500 + Zuiko 50mm F-1,8
    By lech2 in forum E-System
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 21.12.05, 22:55
  4. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 26.11.05, 17:42

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.