Strona 3 z 9 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 86

Wątek: Zuiko 1.8 50mm

  1. #21
    Awatar budda
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Chyliny/Warszawa
    Posty
    141
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    na początek kup coś takiego
    http://allegro.pl/item243213234_konw..._m_statyw.html
    i najmniejszym kosztem sprawdzisz czy Cię makro wciągnie
    E-500

  2. #22

    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    14
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Co do raynoxa, to czytałem, że z obiektywem kitowym 14-45 nie daje ciekawych rezultatów, ale nie testowałem, także opieram się jedynie na wypowiedziach innych.

    Co do tego "wciągania", to mnie już wciągnęło, dlatego chce zainwestować w obiektyw do macro również i w moim aparacie : )

    Aha, znalazłem w domu starego Zenita, a do niego był przykręcony taki oto obiektyw:


    mozę ktoś powiedziec co to za obiektyw, i czy warto coś z nim kombinować? chodzi mi głównie o macro, ale ogólnie tez chciałbym wiedzieć do czego by się nadał. To jest na gwint m42 prawda?

    Igrabun, jedyne obiektywy jakie mógłbym połączyć, to kitowy 14-45, oraz ten z zenita, o ile da się je połączyć, dałoby to jakies efekty?

  3. #23
    Awatar budda
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Chyliny/Warszawa
    Posty
    141
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    do tego to pierścień odwrotnego mocowania potrzebujesz 58/52 lub 58/49,sprawdź gwint na obiektywie oczywiście od strony filtrów

    http://allegro.pl/item243133078_pier...258_japan.html
    E-500

  4. #24

    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    14
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    nie przeszkadza to w robieniu zdjeć / podłączeniu, że jeden obiektyw to m42, a drugi 4/3?

    autofocus nie będzie działał?

    i jak będzie z jasnością, i parametrami przysłony?

  5. #25
    Awatar budda
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Chyliny/Warszawa
    Posty
    141
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    przy odwrotnym mocowaniu obiektyw M-42 to po prostu soczewka (przesłonę otwierasz w nim na maxa ) a obiektyw 4/3 działa normalnie i w nim przymykasz przysłonę aby uzyskać głębię
    E-500

  6. #26
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2006
    Mieszka w
    podlaskie
    Posty
    296
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez lgrabun
    Warto zauważyć, że w przypadku każdego obiektywu manualnego, ponieważ standard 4/3 ma znacznie mniejszy rozmiar klatki niż 24x36mm, to zmienia się również i skala odzworowania, która jest zazwyczaj sporo większa niż w przypadku stosowania starych obiektywów manualnych w przypadku kliszy. Do makro jak znalazł.

    Zuiko 50/1.8 jest fajnym obiektywem. Poszukaj też SMC Takumarów, Pancolara, Tessara, Sonnarów. Świetny jest Helios 85/2.
    Skala odwzorowania dla danego obiektywu jest stała i można ją zmienić jedynie poprzez oddalenie obiektywu od korpusu aparatu (pierścienie, mieszki), lub skrócenie ogniskowej obiektywu (soczewki dodatnie zakładane z przodu obiektywu).

    Nie ma wpływu na zmianę skali odwzorowania wielkość klatki. W tym przypadku jedynie zmienia się ekwiwalent skali odwzorowania ze względu na mniejszy format matrycy. Przykładowo moneta 5zł posiada średnicę 24mm i obiektywem o skali 1:2 zostanie zarejestrowana na matrycy pełnoklatkowej w rozmiarze 12mm i zajmie połowę wysokości klatki. Ten sam obiektyw w systemie 4/3 również odwzoruje na matrycy 12mm monetę i będzie to skala 1:2, ale jej wielkość zajmie całą wysokość matrycy co byłoby ekwiwalentem 1:1 dla pełnej klatki.

    Do makro można stosować obiektywy manualne 50mm, ale lepszym rozwiązaniem byłoby 100-150mm. Taki obiektyw (100mm) zmniejsza pole obrazowe 4 krotnie i zapewnia bardziej optymalną odległość od fotografowanego obiektu, jednak dla uzyskania podobnej skali odwzorowania wymaga dwukrotnie dłuższego oddalenia obiektywu od korpusu, więc mieszek jest bardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Ja polecam obiektyw M/42 Sonar 135mm f:3,5 lub Petacon 135mm f:2,8.
    Pozdrawiam.

  7. #27
    | OlyJedi Awatar Smerf Maruda
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Stolyca
    Posty
    2.579
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dorjan
    [Nie ma wpływu na zmianę skali odwzorowania wielkość klatki. W tym przypadku jedynie zmienia się ekwiwalent skali odwzorowania ze względu na mniejszy format matrycy.
    Przecież skala odwzorowania to właśnie stosunek wielkości fotografowanego obiektu do wielkości obrazu na materiale światłoczułym. Jakże więc wielkość "klatki" nie ma wpływu na skalę odwzorowania?

    To prawda, że obiektyw rejestruje w takiej samej skali, niezależnie od stosowanego materiału fotograficznego. Ale przecież nie mówimy tutaj o cesze układu optycznego (jak jest w przypadku ogniskowej), a o zwykłych proporcjach dwóch obiektów w odniesieniu do klatki filmu. Innymi słowy, skala odwzorowania jest funkcją - między innymi - wielkości materiału światłoczułego. Zmienia się ona - zmienia się i skala odwzorowania.

    Jeszcze: to tak, jakby brać wycinek z klatki filmu i do niego odnosić skalę odwzorowania. Oczywiście, z matrycy 10MP E-510 wyciśnie się więcej niż z klatki filmu. I o to chodzi :-)

  8. #28
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2006
    Mieszka w
    podlaskie
    Posty
    296
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez lgrabun
    Cytat Zamieszczone przez dorjan
    [Nie ma wpływu na zmianę skali odwzorowania wielkość klatki. W tym przypadku jedynie zmienia się ekwiwalent skali odwzorowania ze względu na mniejszy format matrycy.
    Przecież skala odwzorowania to właśnie stosunek wielkości fotografowanego obiektu do wielkości obrazu na materiale światłoczułym. Jakże więc wielkość "klatki" nie ma wpływu na skalę odwzorowania? ...
    Przecież sam sobie odpowiedziałeś.

    Nie ma wpływu !!!

    Obojętne jaka będzie wielkość materiału światłoczułego. Może to być nawet ściana 3mx4m to i tak jeżeli fotografowany obiekt będzie miał 1cm i zostanie odwzorowany na tej ścianie 3m na 4m w rozmiarze 1cm to skala odwzorowania wyniesie 1:1. Reszta nie jest ważna. Nie zmieni się skala odwzorowania, tylko jej ekwiwalent w stosunku do klatki 24mmx36mm. W ten sam sposób przeliczamy ekwiwalent ogniskowej, ale w rzeczywistości ogniskowa danego obiektywu nie zmienia się. Jest taka jaką podaje producent. Ten ekwiwalent zarówno skali odwzorowania jak i ogniskowej będzie zupełnie inny dla innego formatu np. 6x6.

    To, że z małej matrycy otrzymujemy duży obrazek ma niewiele wspólnego ze skalą odwzorowania i definicją "makro". Efekt ten uzyskujemy dzięki olbrzymiej rozdzielczości maleńkiej matrycy i późniejszym powiększeniu obrazu na nośniku o mniejszej rozdzielczości (ekran monitora, papier).
    Ciekawe w jaki sposób uzyskasz skalę odwzorowania (1:1) osy, o długości 20-30mm na matrycy (1/2,5") o dłuższym boku 5,7mm?

    Teraz już chyba zrozumiesz istotę pojęcia skali odwzorowania.

    Pozdrawiam.

  9. #29
    | OlyJedi Awatar Smerf Maruda
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Stolyca
    Posty
    2.579
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dorjan
    Teraz już chyba zrozumiesz istotę pojęcia skali odwzorowania.
    Musiałem sobie zrobić eksperyment myślowy, chyba rozumiem :-)

  10. #30
    Awatar mathu
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    466
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Podpiąłem właśnie Zuiko 50/1.8

    Ludzie, jak ten obiektyw jest wykonany! Pomiędzy nim i nawet Takumarem jest przepaść, Zuiko wygląda i pracuje jak nowiutka stałka dla 4/3. Tylko nie wiem jeszcze jak rysuje, bo ładuję akumulator ;>

Podobne wątki

  1. zuiko 50mm 1.8
    By Jajo_antipo in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 17.11.09, 22:19
  2. Odpowiedzi: 78
    Ostatni post / autor: 27.03.08, 11:27
  3. E-500 + Zuiko 50mm F-1,8
    By lech2 in forum E-System
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 21.12.05, 22:55
  4. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 26.11.05, 17:42

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.