Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22

Wątek: E-500 - problem z ekspozycją

  1. #1

    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    5
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    E-500 - problem z ekspozycją

    Witam,
    do niedawna wyłącznie czytałem Wasze posty, ale postanowiłem napisać, gdyż nie radzę sobie z problemem. Olek jest moją pierwszą lustrzanką cyfrową. Kupiłem E-500 w czerwcu.
    Nie wiem, czy to wina aparatu (może jest wadliwy), czy kitowego obiektywu, ale potrzebuje dużą ilość światła, aby zrobił dobre, ostre, nieporuszone zdjęcie. Nie mam jeszcze dodatkowej lampy a wbudowanej unikam. I tu zaczyna się horror. Nawet w niezłych (na oko) warunkach, przy świetle dziennym lub sztucznym, aparat żąda dość małej prędkości migawki np. 1/10 przy przesłonie np. 4,5 lub 5,2. Kiedy w trybie manual zwiększam prędkość np. do 1/50 (aby foto wyszło w miarę nieporuszone) wskaźnik stopnia ekspozycji wskazuje znaczące niedoświetlenie. Po wykonaniu zdjęcia faktycznie jest ciemne. Tak się dzieje przy naprawdę niezłych warunkach, gdy jest widno i teoretycznie ekspozycja powinna być optymalna. Próbowałem zwiększać wartości ISO, lecz poprawa jest praktycznie żadna. Tak samo nie pomaga manipulacja balansem bieli. Możliwości zwiększenia prędkości migawki mam jedynie przy ostrym słońcu w samo południe.
    Czy spotkaliście się z takim problemem? Co to oznacza, czy mam zainwestować w jaśniejszy obiektyw? A może da się poprawić ekspozycję manipulując którymiś ustawieniami?
    Proszę o radę, gdyż szlag mnie trafia np. kiedy chcę wykonać komuś portret a widzę na wyświetlaczu, że nic z tego nie wyjdzie. Dziś tak miałem, w kawiarni o godz. 15, przy wielu lampach pod sufitem i wpadającym świetle słonecznym.

    Pozdrawiam,
    Adam.

  2. #2
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Po pierwsze: nie ma zadnej predkosci migawki (przeciez to sa wartosci w sekundach), tylko czas otwarcia migawki.

    Dziwny to problem. Pisales o podnoszeniu ISO. Zrob taki test: kadruj gdzies, gdzie jest w miare duzo swiatla, na ISO 100 i popatrz, jaki czas chce aparat ustawic, a potem przelac sie np. na ISO 400 i zobacz, o ile (jesli w ogole) proponowanyc czas sie zmienil. Moze swiatlomierz zle wskazuje, ale jesli zdjecie rzeczywiscie wychodzi ciemne, czyli zgodnie z jego wskazaniem, to ja nie wiem o co chodzi

    PS. W tej kawiarni to na stowe bylo malo swiatla. To sie tak czasem wydaje, ze jest duzo, a nie jest.
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2006
    Posty
    3.228
    Siła reputacji
    45
    Moja galeria
    Mocne

    Tak zainwestuj w jaśniejszy obiektyw, ale najpierw w książkę o podstawach fotografii. Ze sprzętem na 100% wszystko w porządku.

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar salvadhor
    Dołączył
    Aug 2006
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    1.783
    Siła reputacji
    71
    Moja galeria
    Hm. Ustaw tryb na priorytet przysłony. Ustaw lekką korekcję ekspozycji (-0.3, -07, zależy od warunków). Poza iso200 może nie wychodź (szum). Ostrz w miejscach gdzie jest sporo światła, nie celuj w ciemne fragmenty kadru - a jak już, zblokuj na jasnym fragmencie przyciskiem AEL ekspozycję (środkowym AF'em) i ostrz na obiekt. Sprawdzaj na podglądzie, czy nie wyszło za dużo niedoświetleń (przycisk info). Jakim obiektywem robisz ? Jak 14-45 to w pomieszczeniu poza przesłonę 3.5 raczej nie ma co wychodzić.

    Tak sobie ja radzę, niech wypowiedzą się teraz ci z większym bagażem

    A, i generalnie potrenuj w domu ustawienia - to ci najwięcej pomoże.

  5. #5
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria
    Obiektyw im jaśniejszy tym lepszy, jednak w tym przypadku raczej niewiele pomoże. Na obiektywie zyskasz 1-2 EV światła - to sporo np. w ciemnawym kościele ale myślę, że w Twoim przypadku to raczej kwestia umiejętności, wyczucia a to nabywa się z czasem.
    Ludzkie oko bardzo szybko przystosowuje się do warunków świetlnych i może Ci się wydawać, że jest dużo światła jednak obiektywnie ilość światła można określić przez parametry ekspozycji jakie ustawia aparat. Możesz sam sobie określić ilość światła w danych warunkach np. przy pomocy tabeli z tej strony:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/EV_(fotografia)
    Nie wierzę, że w dzień na zewnątrz masz problemy z ilością światła zapewniającą prawidłową ekspozycje przy bezpiecznych ustawieniach czasu i przysłony. Nawet przy 100 ISO i kitowym obiektywie...
    Pewnie to wygląda skomplikowanie ale głowa do góry - każdy kiedyś zaczynał...
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  6. #6

    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    5
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez salvadhor
    Hm. Ustaw tryb na priorytet przysłony. Ustaw lekką korekcję ekspozycji (-0.3, -07, zależy od warunków). Poza iso200 może nie wychodź (szum). Ostrz w miejscach gdzie jest sporo światła, nie celuj w ciemne fragmenty kadru - a jak już, zblokuj na jasnym fragmencie przyciskiem AEL ekspozycję (środkowym AF'em) i ostrz na obiekt. Sprawdzaj na podglądzie, czy nie wyszło za dużo niedoświetleń (przycisk info). Jakim obiektywem robisz ? Jak 14-45 to w pomieszczeniu poza przesłonę 3.5 raczej nie ma co wychodzić.

    Tak sobie ja radzę, niech wypowiedzą się teraz ci z większym bagażem

    A, i generalnie potrenuj w domu ustawienia - to ci najwięcej pomoże.
    Tak, robię 14-45. W pomieszczeniach wcale nie robię zdjęć, mam kiepskie z tym doświadczenia. Foty są po prostu rozmyte lub nieostre, niezależnie od ekspozycji i trybów, które testuję.
    Dzięki za praktyczną radę. Będę intensywnie trenował w kiepskich warunkach. Choć później ciężko przełożyć trening na praktykę, kiedy np. robi się zdjęcia na koncercie czy innej imprezie i nie ma czasu na testy, tylko trzeba się skupić na kadrze. Zazdroszczę tym, którzy mają świetne zdjęcia robione podczas imprez, z ręki i bez lampy. Ale cóż... obiektywy mają trochę lepsiejsze i wspomniany bagaż większy

  7. #7
    | OlyJedi Awatar dziekan
    Dołączył
    Jan 2007
    Mieszka w
    Tychy
    Posty
    1.112
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Nowy user
    Cytat Zamieszczone przez salvadhor
    Hm. Ustaw tryb na priorytet przysłony. Ustaw lekką korekcję ekspozycji (-0.3, -07, zależy od warunków). Poza iso200 może nie wychodź (szum). Ostrz w miejscach gdzie jest sporo światła, nie celuj w ciemne fragmenty kadru - a jak już, zblokuj na jasnym fragmencie przyciskiem AEL ekspozycję (środkowym AF'em) i ostrz na obiekt. Sprawdzaj na podglądzie, czy nie wyszło za dużo niedoświetleń (przycisk info). Jakim obiektywem robisz ? Jak 14-45 to w pomieszczeniu poza przesłonę 3.5 raczej nie ma co wychodzić.

    Tak sobie ja radzę, niech wypowiedzą się teraz ci z większym bagażem

    A, i generalnie potrenuj w domu ustawienia - to ci najwięcej pomoże.
    Tak, robię 14-45. W pomieszczeniach wcale nie robię zdjęć, mam kiepskie z tym doświadczenia. Foty są po prostu rozmyte lub nieostre, niezależnie od ekspozycji i trybów, które testuję.
    Dzięki za praktyczną radę. Będę intensywnie trenował w kiepskich warunkach. Choć później ciężko przełożyć trening na praktykę, kiedy np. robi się zdjęcia na koncercie czy innej imprezie i nie ma czasu na testy, tylko trzeba się skupić na kadrze. Zazdroszczę tym, którzy mają świetne zdjęcia robione podczas imprez, z ręki i bez lampy. Ale cóż... obiektywy mają trochę lepsiejsze i wspomniany bagaż większy
    jak jest cimno (np. na koncercie wieczorem) spokojnie iso 400 mozna użyć, priorytet migawki "S"i cyksz próbne na ok 1/60 zależy ile światła, patrzysz czy nie za cimne, jeśli tak zjeżdzasz w dół czyli np 1/40 itd. jeśli widać to co chcesz możesz pojechać eksperymentalnie trochę wyżej z migawką wtedy będziesz pewniejszy że nie poruszysz foty. czasami poruszone też fajne są ale bez przesady.
    www.tekkenolandia.pl
    E-510 / FL-50 / ZD 8 / ZD 35 / ZD 14-54 / Industar 50/2.8

  8. #8
    | OlyJedi Awatar rodia
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Koszalin
    Posty
    883
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Słuchaj na koncertach i tak nie chcesz (choć jeszcze o tym nie wiesz) mieć takiej jasności jak przy normalnym zdjęciu. PO pierwsze robisz w RAWach, po drugie na takim koncercie to sobie mozesz ustawić ekspozycje na minus. po trzecie wieksze ISO. Z rawów nawet przy ISO800 w e500 sie świetnie szum usuwa. Potrenuj innej rady nie ma.
    Jak na bedziesz wprawy to i przy 1/15 zrobisz nieporuszoną fotkę - o ile za dużo rzeczy w kadrze sie nie rusza rzecz jasna

  9. #9
    | OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2004
    Posty
    549
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria

    Re: E-500 - problem z ekspozycją

    Cytat Zamieszczone przez Nowy user
    Nawet w niezłych (na oko) warunkach, przy świetle dziennym lub sztucznym, aparat żąda dość małej prędkości migawki np. 1/10 przy przesłonie np. 4,5 lub 5,2
    Zaraz, zaraz, chwileczkę! Żeby później nie było niedomówień!
    Czy powyższy cytat oznacza że na dworze (przy świetle dziennym), powiedzmy o godzinie 15, ustawiając w trybie A wartość przysłony na 4.5, uzyskujesz czas migawki 1/10?
    Jeśli tak to obawiam się że coś jest nie w porządku ze sprzętem.

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    159
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    Re: E-500 - problem z ekspozycją

    Cytat Zamieszczone przez zdrip
    Czy powyższy cytat oznacza że na dworze (przy świetle dziennym), powiedzmy o godzinie 15, ustawiając w trybie A wartość przysłony na 4.5, uzyskujesz czas migawki 1/10?
    Jeśli tak to obawiam się że coś jest nie w porządku ze sprzętem.
    Myślę, że autor wątku ma na myśli światło w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie wydaje mu sie jasno (jak kawiarnia) i tu prawdopodobne jest 1/10 s przy ISO200 i f/5.6.
    Sprobuj wyjść w dzień na zewnątrz, ustawić w trybie A f=3.5, ISO100. Czas nie powinien ustawić się dłuższy od 1/100, nawet w cieniu.
    Balans bieli nie ma oczywiście nic do rzeczy w tym teście.

    Drogi właścicielu e-500! Nie będzie ostrych (tak określasz IMO nieporuszone) zdjęć w pomieszczeniach, mieszkaniu, salach i kawiarniach nawet w dzień, jeśli czas zejdzie ci poniżej 1/25s i masz niepewna rękę. Użyj ISO 800 i to powinno wystarczyć na pomieszczenia oświetlone wewnątrz światłem dziennym i kitowych obiektywach.

    Poza tym polecam raczej lekturę przewodników po fotografii niż zakup jaśniejszych obiektywów.
    Były użytkownik e-systemu. Obecnie Nikon.
    http://foto.moon.pl/uzytkownik/2007

Podobne wątki

  1. ekspozycja ,ciekawe.
    By judasz in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 3.02.10, 20:16
  2. podwójna ekspozycja
    By dobas in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 20.04.09, 09:08
  3. Ekspozycja na światło.
    By dawid_ in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 21.12.07, 18:27
  4. Długa ekspozycja w e-500
    By luk in forum E-System
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 6.07.06, 08:47

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.