Strona 9 z 9 PierwszyPierwszy ... 789
Pokaż wyniki od 81 do 88 z 88

Wątek: Nocne zdjęcia z szumem przy isso 100

  1. #81
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria

    Odp: Nocne zdjęcia z szumem przy isso 100

    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Jak inaczej ocenić szum czy np. ostrość w centrum i na rogach kadru jak nie poprzez powiększenie do 100%.
    Ale po co, jeżeli
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Inna kwestia to wpływ tego na efekt końcowy, najczęściej znikomy
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  2. #82
    | OlyJedi Awatar Lilen
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Posty
    1.700
    Siła reputacji
    223
    Moja galeria

    Odp: Nocne zdjęcia z szumem przy isso 100

    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Hmm...a ja widzę szum w tej Twojej wersji. Oczywiście po powiększeniu zdjęcia do tych pełnych rozmiarów w jakim wstawiłeś, ale o to chyba chodzi. Co by przyznać rację nie jest to jakiś duży szum i po zmniejszeniu zdjęcia nawet bez odszumiania nie będzie on widoczny.
    Otworzyłem tego RAW-a w LR4 i bez żadnej obróbki wygląda tak samo jak u autora zdjęcia. Jeżeli miałbym coś poradzić to zwróciłbym uwagę na domyślne parametry LR4 w sekcji Detail.
    Zakładam, że wyglądają tak jak u mnie:

    Załącznik 97829

    Domyślnie LR wyostrza o wartość 25, suwak Masking jest na 0. Wtedy wyostrzane są jakby wszystkie piksele łącznie z szumem. Tym suwakiem (Masking) najlepiej operować przy wciśniętym klawiszu Lewy Alt wtedy widać jakie partie obrazu będą wyostrzone (te na biało), a jakie nie (czarne obszary). Dla tego RAW-a aby niepotrzebnie nie uwydatniać szumu na niebie suwak Masking na wartość ok. 50 powinien być. Ale może niepotrzebnie o tym piszę i to wiesz.
    Tak, to akurat wiem

    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    Czy Wy aby nie przesadzacie?
    Obraz na ekranie telewizora FullHD też oglądacie z odległości 10cm? A w kinie?
    Tu raczej chodzi o problem występowania szumu w surowych zdjęciach, które zostały zrobione w takich warunkach, że żaden szum nie powinien występować. Oczywiście można go usunąć ale wiadomo, że wraz z pozbyciem się szumu pozbywamy się też niektórych szczegółów. Dla niewielkich odbitek, czy prezentacji w Internecie to oczywiście żaden problem
    Problemem natomiast dla mnie jest wyostrzanie, które przez tą drobną, wszechobecną kaszkę nie jest tak efektowne jak przy próbie wyostrzenia zdjęć zrobionych np. nikonem.

    Oczywiście da się z tym żyć, nie jest to wielki problem ale jednak szkoda że występuje.
    Ja się troszkę uspokoiłem, że to nie wada mojego egzemplarza. Wiadomo, że jak innym też jest tak samo źle to mi od razu lepiej
    Więcej moich zdjęć na tomekszpila.com lub spotkajmy się na Instagramie

  3. #83
    | OlyJedi Awatar eFiX
    Dołączył
    Aug 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    438
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Odp: Nocne zdjęcia z szumem przy isso 100

    700'ka, iso 200 i 1/100? cos jakos tak exif mowi.
    [5Dmk3] ----- [IRC] ------ [Klik!]
    Jestem wredny i się czepiam. Ostrzegam uczciwie.

  4. #84
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.005
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria

    Odp: Nocne zdjęcia z szumem przy isso 100

    Ja tylko chciałem pokazać, że program programowi nierówny. Na zdjęciu które załączyłem, szum - a właściwie coś co szum przypomina występuje dopiero przy powiększeniu 200%
    Zaznaczam, że wszystkie odszumiania były wyłączone, co więcej - dołożyłem kontrastu, który zawsze jakiś tam szum dodaje.
    Gdybym zastosował całkowicie defaultowe ustawienia programu to grama szumu by nie było. To jest właśnie to co koledzy wyżej napisali na temat ustawień LR, który swoje robi jak nie zwrócisz uwagi. Kiedyś wywoływałem rawa z D90, normalny pstryk z łąki. W cieniach był szum taki, że Olek by się nie powstydził
    A podsumowując - po co - że zacytuję helmutha.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  5. #85
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria

    Odp: Nocne zdjęcia z szumem przy isso 100

    Przykład zamieszczony przez Lilen, a potem wersja zamieszczona przez Bodzip potwierdzają moje przypuszczenia, że LR wyostrza pliki z Olków nawet jeśli wyostrzanie jest wyłączone. Jedno zdjęcie jest bowiem ostre i ma wyższy szum, a drugie dość mydlane, ale mniej ziarniste, chociaż też szum widać.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  6. #86
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.005
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria

    Odp: Nocne zdjęcia z szumem przy isso 100

    A teraz Darktable na ustawieniach defaultowych. Wynik zmniejszyłem tylko dla potrzeb forum, bez wyostrzania. Oczywiście podobnie jak wcześniej dołożyłem kontrastu i nasycenia.
    Defaultowe ustawienia mają aktywne delikatne wyostrzenie (promień=2, siła=0,5) i delikatne odszumianie (luminacja=10%, chrominacja=30%). Odszumianie surowe i odszumianie bilateral filter jest wyłączone. To drugie jest doskonałe przy wysokim ISO - można odszumiać poszczególne kanały kolorów.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P8061716_02a.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	104,0 KB
ID:	97907
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  7. #87
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria

    Odp: Nocne zdjęcia z szumem przy isso 100

    Kompresja zrobiła z tego zdjęcia sraczkę.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  8. #88
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Nocne zdjęcia z szumem przy isso 100

    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    A teraz Darktable na ustawieniach defaultowych. Wynik zmniejszyłem tylko dla potrzeb forum, bez wyostrzania. Oczywiście podobnie jak wcześniej dołożyłem kontrastu i nasycenia.
    Defaultowe ustawienia mają aktywne delikatne wyostrzenie (promień=2, siła=0,5) i delikatne odszumianie (luminacja=10%, chrominacja=30%).
    Tu jest właśnie "pies pogrzebany" w tych defaultowych ustawieniach. W LR4 akurat jest odwrotnie. Na domyślnych wzmacniany jest nieco szum (pisałem o tym wcześniej) a, odszumianie (luminancja) na 0%.
    W LR4 ustawiając wyostrzanie na 0 (lub suwak masking na wartość 50) + odszumianie luminancji na 10 uzyska się taki sam efekt bądź lepszy.
    Pomijając już te ustawienia domyślne w różnych programach pozostaje jednak fakt myślę niezaprzeczalny o czym pisał autor zdjęcia:
    Cytat Zamieszczone przez Lilen Zobacz posta
    ...Tu raczej chodzi o problem występowania szumu w surowych zdjęciach, które zostały zrobione w takich warunkach, że żaden szum nie powinien występować. Oczywiście można go usunąć ale wiadomo, że wraz z pozbyciem się szumu pozbywamy się też niektórych szczegółów. Dla niewielkich odbitek, czy prezentacji w Internecie to oczywiście żaden problem ...
    Co do kompresji zgadzam się z epicure. Może aż takiego sformułowania bym nie użył ale waga mogłaby być z 3x większa (min. 2x)
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

Podobne wątki

  1. zdjecia nocne
    By robert 72 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 17.12.07, 00:50
  2. :: Zdjecia nocne
    By Jeronimo in forum Konkurs Oly Rulez
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 14.11.06, 00:43
  3. zdjecia nocne
    By Bluesking in forum E-System
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 3.07.06, 22:22
  4. Nocne zdjęcia
    By szmyk in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 24.10.05, 12:32

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.