Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: (moje) Miasto nocą...

  1. #1
    | OlyJedi Awatar Filonxxxl
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Białystok
    Posty
    95
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria

    (moje) Miasto nocą...

    Witam

    Jako, że temat jest jak dla mnie dość nowy to pozwoliłem sobie wrzucić fotki w tym dziale.
    Są one co prawda robione FuFu Nikona (nie bijcie!), ale to chyba nie jest problem, OM-D wtedy jeszcze nie miałem.
    W skrócie: zrobiłem dwa wypady "w miasto" wieczorkiem i oto co popstrykałem za pierwszym razem (kilka przykładowych):

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	a.jpg
Wyświetleń:	113
Rozmiar:	268,7 KB
ID:	96502Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	b.jpg
Wyświetleń:	121
Rozmiar:	250,0 KB
ID:	96503Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	d.jpg
Wyświetleń:	110
Rozmiar:	232,5 KB
ID:	96504Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	e.jpg
Wyświetleń:	115
Rozmiar:	102,6 KB
ID:	96505Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	f.jpg
Wyświetleń:	116
Rozmiar:	350,6 KB
ID:	96506Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	g.jpg
Wyświetleń:	122
Rozmiar:	315,0 KB
ID:	96507

    W domu patrzyłem na nie (i na inne z tej serii) i zauważyłem, że stary Nikkor 24-120 przymknięty do F16 robi fajne gwiazdki na żródłach światła.
    Potem poszedłem "w miasto" po raz drugi, popstrykałem a na koniec się "podpisałem":

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	99
Rozmiar:	219,2 KB
ID:	96508Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	99
Rozmiar:	314,6 KB
ID:	96510Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	107
Rozmiar:	313,3 KB
ID:	96509Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	9.jpg
Wyświetleń:	105
Rozmiar:	355,6 KB
ID:	96513Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.jpg
Wyświetleń:	96
Rozmiar:	288,7 KB
ID:	96511Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	6.jpg
Wyświetleń:	111
Rozmiar:	713,7 KB
ID:	96512Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	12.jpg
Wyświetleń:	95
Rozmiar:	502,0 KB
ID:	96515Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	11.jpg
Wyświetleń:	95
Rozmiar:	355,1 KB
ID:	96514Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	17.jpg
Wyświetleń:	94
Rozmiar:	168,9 KB
ID:	96516

    Co sądzicie?
    Jeszcze kiedyś zrobię dobrą fotkę... kiedyś
    Pozdrawiam serdecznie, Darek

  2. #2
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria

    Odp: (moje) Miasto nocą...

    Jak masz wąsko, spróbuj zrobić nocną panoramę.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  3. #3
    | OlyJedi Awatar glee
    Dołączył
    Aug 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    762
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria

    Odp: (moje) Miasto nocą...

    wszystko poprawne (chociaż co niektóre dziabnięte przez poruszenie) i bez zaskoczenia - duży potencjał ma lokalizacja z początku drugiego rzędu jednak ku mojemu nieszczęściu poszedłeś tropem widoku pocztówkowego. Jak siedzisz w mikro i lubujesz się w tego typu kadrach to rozwijając wypowiedz Bodzip'a brakuje Ci panasa -7-14 lub olego 9-18 - może całość nabrałaby mocy ; )
    Bodies: EM-1/HLD-7/MMF-3 + E-3/HLD-4/FL-50r
    Szkła: ZD7-14, Leica25D/1.4, ZD 14-54 I, ZD 50/EX-25, Sigma 150, Z f1.4/50, Z f5/85-250
    http://forum.olympusclub.pl/threads/79188-obraz-obrazem-za-każdym-razem

  4. #4
    | OlyJedi Awatar pers
    Dołączył
    Jul 2012
    Mieszka w
    Nowy Sącz
    Posty
    1.544
    Siła reputacji
    43
    Moja galeria

    Odp: (moje) Miasto nocą...

    Osobiście bardzo lubię nocne kadry ale to co Tobie się spodobało (gwiazdy na źródłach światła) mnie nie przypada do gustu. Tak naprawdę to mój wzrok głównie na nich się koncentruje i klimat tych fotek trochę ucieka na dalszy plan. Brakuje mi też życia, wszystkie zdjęcia są statyczne i takie trochę sterylne. Czasami fajnie byłoby zaczekać aż jakiś przechodzień pojawi się w kadrze (nawet w formie tak zwanego ducha) - wiem, wiem, pewnie specjalnie czekałeś aby nikt nie zakłócał kadrów

    Ostatnie zdjęcie odbiega od szablonu i jest interesujące Może urozmaiciłbyś te nocne zdjęcia jakimiś detalami (fragmentami podświetlonych budowli), które potrafią w nocnych ujęciach wypaść rewelacyjnie.

  5. #5
    | OlyJedi Awatar Filonxxxl
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Białystok
    Posty
    95
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria

    Odp: (moje) Miasto nocą...

    Może kolejno:

    Bodzip pomysł z panoramką zacny, dzięki, muszę spróbować
    glee hmmm, poruszenie? o których konkretnie myślisz bo całość była na naprawdę konkretnym statywie, więc troszkę zdziwiony jestem. Panas 7-14 chyba za duży jak dla mnie, a Olek 9-18 - hmmm, sam nie wiem, dumma między nim a 12/2.0. Lokalizacja o której mówisz to rynek przy raruszu miejskim w Białymstoku. Z ciekawości - o jakich kadrach myślałeś?
    pers co do gwiazdek to może nie tyle same z siebie mi się podobają co byłem zdziwiony, że szkło samo z siebie potrafi dać aż tak przerysowany efekt. Na drugą serię akurat tego Nikkora nie brałem to i gwiazdek prawie nie ma. Co do statyki zdjęć, fakt, próbowałem łapać kadry bez "człowieków", choć mam sporo u siebie z nimi. Ostatnie mówisz? A to były takie "zabawy światłem", zaraz poszukam to wrzucę jeszcze kilka takich.

    Znalazłem, wrzucam, ale z jednym bardzo ważnym zastrzeżeniem - to były niezobowiązujące "zabawy" dla rozluźnienia atmosfery w grupie o pierwszej w nocy . Było praktycznie całkowicie ciemno, jedynie kilka oddalonych latarni i nasze latarki.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	90
Rozmiar:	466,6 KB
ID:	96583Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	95
Rozmiar:	213,6 KB
ID:	96584Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	95
Rozmiar:	363,7 KB
ID:	96585Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.jpg
Wyświetleń:	113
Rozmiar:	509,4 KB
ID:	96587Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	97
Rozmiar:	305,5 KB
ID:	96586

    Jak widać "podpisał" się kolega (troszkę mu się pomyliło), koleżanka, potem malowanie "świetlnego ludka", kobiety-duchy i podświetlanie naszego biednego, wiele razy atakowanego przerz wandali psa Kawelina.
    Ostatnio edytowane przez Filonxxxl ; 25.08.13 o 11:25 Powód: Dodanie fotek
    Jeszcze kiedyś zrobię dobrą fotkę... kiedyś
    Pozdrawiam serdecznie, Darek

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar ahutta
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    9.128
    Siła reputacji
    208
    Moja galeria

    Odp: (moje) Miasto nocą...

    Mnie zastanawia jedna rzecz, bo przeglądając zdjęcia na wielu wiać straszną kompresję (np. zdjęcie drugie i klomby). W info generowanym przez skrypt forum mamy, że ta fotka ma 250kB, a w rzeczywistości jest 44kB. To może być owo wrażenie, że są poruszone.
    Jaką kompresję ustawiałeś i jakiego rozmiary były pliki, które wgrywałeś?


    Edit:
    Sorry, nie było pytania. Właśnie się zorientowałem, że siedzę na blueconnekcie, a tam z automatu działa dodatkowa kompresja obrazków dla WWW
    Ostatnio edytowane przez ahutta ; 25.08.13 o 11:29
    The question is, who cares?

  7. #7
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria

    Odp: (moje) Miasto nocą...

    Z góry przepraszam za moje zdjęcia w Twoim wątku. Jak co, to jedno słowo i usunę. Chodzi mi o gwiazdki. Tu było f=16, na drugim f=8. Statyw + wysoka przesłona + dłuższy czas da gwiazdkę bez względy na obiektyw.
    Czy gwiazdka jest lepsza ? Właściwie powinno się uśrednić. Niska przesłona da plamę światła, która też za ładna nie jest. Pasuje tak dobrać przesłonę aby nie było rozmemłanej plamy światła, lub gwiazdki zajmującej pół kadru.



    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  8. #8
    | OlyJedi Awatar Filonxxxl
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Białystok
    Posty
    95
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria

    Odp: (moje) Miasto nocą...

    Bonzip Spoko, fajnie, że wrzuciłeś swoje fotki - warto spojrzeć porównawczo co pstrykają inni.
    Co do tych gwiazdek to fakt - mocne przymknięcie zawsze da gwiazdki, ale...
    No właśnie, nie zawsze takie same - w pierwszej serii masz gwiazdki z f/16 starego, "analogowego" Nikkora 24-120, w drugiej 3 pierwsze to f/16 z Sigmy 12-24, a dalej z nowego Nikkora 24-120. Słyszałem teorię, że sam wygląd, kształt gwiazdki po przymknięciu zależy w dużej mierze od kształku i ilości listków przysłony - jak tak oglądam różnicę to coś w tym jest.
    Jeszcze kiedyś zrobię dobrą fotkę... kiedyś
    Pozdrawiam serdecznie, Darek

  9. #9
    dzarro
    Gość

    Odp: (moje) Miasto nocą...

    Twoje podejście jest na razie dość stereotypowe. Zdjęcia nocne na dość dobrze oświetlonych, reprezentacyjnych miejscach. Moim zdaniem zdjęcia nocne robi się dla tego co kryje się w mroku, nie dla świecidełek. Im mniej rozpoznawalne miejsce, im mniej źródeł światła, tym lepiej.
    Najciekawsze jest zdjęcie ostatnie z pierwszej wrzutki - jest też chyba najlepiej skadrowane. Widzę na nim rzeczywista przestrzeń miejską, nie konfekcję prosto z deptaka. Przedostatnie z tej samej serii też jest taką próbą ale mniej udaną.

    PS. Numeruj zdjęcia - bo inaczej trudno wskazać, które się podoba.

  10. #10
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria

    Odp: (moje) Miasto nocą...

    To i ja dorzucę swoje "trzy grosze"
    Zdjęcia nocne, nie zawsze należy robić nocą. Tylko niektóre, gdzie jest dużo sztucznego światła, latarń o różnych barwach światła. kolorowych lampek itp dodrze wychodzą przy czarnym niebie. Brak dziennego światła, nie zakłóca tych kolorów.
    Na ogół jednak, zdjęcia "nocne", wychodzą najlepiej późnym popołudniem/wczesnym wieczorem, kiedy już włączone jest sztuczne oświetlenie (podświetlenie budynków, latarnie uliczne, neony itp) ale niebo nie jest jeszcze całkiem ciemne. Kontrasty wówczas są mniejsze, łatwiej uniknąć przepałów w światłach a i chmury potrafią być atrakcyjnym elementem kadru.
    Zdjęcia nocne, jak sama nazwa mówi, są robione w nocy, więc nie muszą być tak jasne jak dzienne. Nie należy na siłę uzyskiwać jasnego kadru aby lepiej było widać cienie bo porobią się przepały w światłach. Całkiem naturalne jest, że w cieniach jest ciemno a i w światłach nie zawsze jest jasno. Ludzkie oko jest lepsze od matrycy aparatu a mózg jest lepszy od procesora w aparacie. Parafrazując tekst z "Misia"- jest noc, to musi być ciemno .
    Naturalną rzeczą jest brak ludzi w kadrze, że zdjęcie wydaje się statyczne. Przy 20sek naświetlania, człowiek musiałby cały czas stać w miejscu aby go matryca zarejestrowała. Jeżeli tylko przechodził w pobliżu, to nawet "ducha" nie będzie. Błyśnij lampą, obojętnie na którą kurtynę ustawisz. Wtedy zatrzymasz w kadrze postacie, które akurat błysk "złapał". Sam błysk nie wpłynie na oświetlenie tła, jeżeli jest ono kilka/kilkanaście metrów za postaciami.

    ---------- Post dodany o 13:01 ---------- Poprzedni post był o 12:39 ----------

    Cytat Zamieszczone przez dzarro Zobacz posta
    Twoje podejście jest na razie dość stereotypowe. Zdjęcia nocne na dość dobrze oświetlonych, reprezentacyjnych miejscach. Moim zdaniem zdjęcia nocne robi się dla tego co kryje się w mroku, nie dla świecidełek.
    Dajże spokój!
    Co jest stereotypowego w fotografowaniu nocą "świecidełek", których za dnia nie widać?
    Cytat Zamieszczone przez dzarro Zobacz posta
    Im mniej rozpoznawalne miejsce, im mniej źródeł światła, tym lepiej.
    Zapuszczasz się na Pradze w takie miejsca? Sam, ze sprzętem za kilka tys. zł?
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

Podobne wątki

  1. Z deszczu wyżęte moje miasto
    By aga_piet in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 3961
    Ostatni post / autor: 14.07.16, 11:21
  2. konkurs fotograficzny "Moje miasto w obiektywie"
    By wrechnio in forum Konkursy fotograficzne
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 27.04.11, 09:03
  3. Konkurs ,,Moje miasto - jego drugie oblicze"
    By Quentin35 in forum Konkursy fotograficzne
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 6.03.11, 00:23
  4. moje analogowe miasto :)
    By MarcinSw in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 23.03.09, 22:34
  5. Moje miasto "Początki z Olympusem E-300"
    By djus in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 23.05.06, 20:09

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.