Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 19 z 19

Wątek: Ogniskowa

  1. #11
    | OlyJedi Awatar erol
    Dołączył
    Jan 2011
    Mieszka w
    podkarpacie
    Posty
    230
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria

    Odp: Ogniskowa

    Zmierzyłem długość wysuniętego m.zuiko 75-300. Ma 170mm. Skąd więc to 300mm? Nijak nie uzyskamy takiej wartości jakkolwiek by manipulować soczewkami i ich układem
    PEN-F, PL 15/1.7, mZD 45/1.8

  2. #12
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Ogniskowa

    Cytat Zamieszczone przez erol Zobacz posta
    Ale której soczewki?
    Jesli obiektyw ma jedna soczewke to wlasnie od tej.Jednak obiektyw to caly uklad soczewek, wiec trzeba by pomyslec o punkcie glownym w ukladzie optycznym jakim jest obiektyw.Cos jak punkt nodalny ale inaczej to sie je.Jeszcze trzeba wspomniec o przekatnej klatki(negatyw) lub przekatnej matrycy .Do tej wielkosci tez trzeba sie odniesc.Fizyka,optyka.Ja juz na rencie i ksiazki chyba wyrzucone,Albo na wagarach bylem jak to uczyli-juz nie pamietam wszystkiego.

  3. #13
    | OlyJedi Awatar banc
    Dołączył
    Feb 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.470
    Siła reputacji
    43
    Moja galeria

    Odp: Ogniskowa

    Cytat Zamieszczone przez erol Zobacz posta
    Zmierzyłem długość wysuniętego m.zuiko 75-300. Ma 170mm. Skąd więc to 300mm? Nijak nie uzyskamy takiej wartości jakkolwiek by manipulować soczewkami i ich układem
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Teleobiektyw

    Taka magia.

  4. #14
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar henry1
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Stołeczne Miasto Poznań
    Posty
    8.629
    Siła reputacji
    326
    Moja galeria

    Odp: Ogniskowa

    Cytat Zamieszczone przez erol Zobacz posta
    Zmierzyłem długość wysuniętego m.zuiko 75-300. Ma 170mm. Skąd więc to 300mm? Nijak nie uzyskamy takiej wartości jakkolwiek by manipulować soczewkami i ich układem

    Kiedyś były obiektywy długoogniskowe. Ich wielkość odpowiadała długości ogniskowej. Było to bardzo nieporęczne, dlatego mądrzy od optyki zaczęli kombinować z dodatkowymi układami soczewek, co spowodowało skrócenie układu optycznego przy zachowaniu długiej ogniskowej. I tak powstały teleobiektywy.
    Zdaje się, ale nie jestem pewien, że w tych układach chodzi o powiększenie środkowej części obrazu. Jeśli się mylę to nie zabijajcie, sam się pochlastam.
    W ogródku sąsiadki są ładne kwiatki.
    Popieram Stopkę Krakmana
    !

    LUBIĘ WYCHODZIĆ NA DWÓR, NA POLE MAM ZA DALEKO.

  5. #15
    Awatar aallen
    Dołączył
    Jun 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    50
    Siła reputacji
    13
    Moja galeria

    Odp: Ogniskowa

    Jak spojrzysz na wykresy przedstawione przez kolegów można nawet na logike wywnioskować że punkt F jest w pewnej odległości za układem optycznym (w tym wypadku układem soczewek) co za tym idzie nigdzie nie jest powiedziane że ogniskowa musi zawierać się w obiektywie i jego długość ma na to jakikolwiek wpływ. Wpływ ma konstrukcja przede wszystkim

  6. #16
    | OlyJedi Awatar erol
    Dołączył
    Jan 2011
    Mieszka w
    podkarpacie
    Posty
    230
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria

    Odp: Ogniskowa

    Dzięki chłopaki, trochę mi się rozjaśniło. Czyli w zasadzie im dalej jest punkt ogniskowania tym większy obraz o mniejszym kącie widzenia jest "rzucany" na matrycę
    PEN-F, PL 15/1.7, mZD 45/1.8

  7. #17
    Awatar aallen
    Dołączył
    Jun 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    50
    Siła reputacji
    13
    Moja galeria

    Odp: Ogniskowa

    można tak to ująć

  8. #18
    | OlyJedi Awatar banc
    Dołączył
    Feb 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.470
    Siła reputacji
    43
    Moja galeria

    Odp: Ogniskowa

    Ogniskowa w mm przydaje się w wielu miejscach do przeliczania chociażby światłosiły. Jednak do wyobrażenia sobie jaki obraz można uzyskać o wiele pomocniejsze są kąty. Bo w sumie f i tak mamy przeliczone i podane na tacy.

  9. #19
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Moominek
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1.587
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Odp: Ogniskowa

    Cytat Zamieszczone przez henry1 Zobacz posta
    Kiedyś były obiektywy długoogniskowe. Ich wielkość odpowiadała długości ogniskowej. Było to bardzo nieporęczne, dlatego mądrzy od optyki zaczęli kombinować z dodatkowymi układami soczewek, co spowodowało skrócenie układu optycznego przy zachowaniu długiej ogniskowej. I tak powstały teleobiektywy.
    Zdaje się, ale nie jestem pewien, że w tych układach chodzi o powiększenie środkowej części obrazu. Jeśli się mylę to nie zabijajcie, sam się pochlastam.
    Eureka! Właśnie mnie olśniło dlaczego teleobiektywy (budżetowe nazwijmy) są zwykle słabe, szczególnie na długim końcu. Toż musiałyby mieć wielkie rozmiary albo jakość dedykowanych macro (pierwsza grupa skupiająca) żeby było dobrze. Oczywiście czasem jest - za odpowiednią opłatą Toż to wbudowany telekonwerter rozsmarowujący obraz na większym kole. A rozwalcowane ciasto robi się cieńsze...

    A czy umiejscowienie ogniska nie ma przypadkiem wpływu na to na ile można odsunąć obiektyw na mieszku/pierścieniach?
    Ostatnio edytowane przez Moominek ; 15.08.13 o 00:05
    "...był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się."

Podobne wątki

  1. E-510 na ile ustawić ogniskową?
    By Cinderella in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 23.04.09, 13:18
  2. Przelotka na M39 wydłuża ogniskową.
    By Huco in forum E-System
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 6.12.08, 23:29
  3. ogniskowa a odleglosc od obiektu
    By komar in forum E-System
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 13.09.06, 08:42
  4. ogniskowa 8080
    By honzik in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 24.03.05, 16:59

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.