Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Detekcja twarzy - OM-D E-M5 - czy ma sens?

  1. #1
    | OlyJedi Awatar Bacio
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    134
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria

    Detekcja twarzy - OM-D E-M5 - czy ma sens?

    Cześć,

    Zawsze miałem ustawiony AF na punkt środkowy i po złapaniu ostrości przekadrowuję na wybrane ustawienie. Dzisiaj włączyłem sobie na próbę detekcję twarzy w OM-D...
    Zauważyłem, że jak są dwie twarze to czasami łapie obie, ale z reguły to łapie większą (np. matka z dzieckiem to zauważa tylko matkę).

    Czy zauważyliście coś takiego?
    Czy ta funkcja detekcji twarzy ma w ogóle zastosowanie czy to raczej tylko gadżet?
    Ostatnio edytowane przez Bacio ; 19.06.13 o 23:04 Powód: próbowałem dodać TAGi ;-(
    -- Bacio -- Olympus XA | 35RC | OM-D
    Posiadacz Karty Stałego Malkontenta

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar ahutta
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    9.128
    Siła reputacji
    208
    Moja galeria

    Odp: Detekcja twarzy - OM-D E-M5 - czy ma sens?

    Co do OM-D to się nie wypowiem, ale odnośnie samej detekcji to generalnie jest to gadżet. Jednak całkiem fajny gadżet, aczkolwiek jak z każdym automatem, który stara się coś za nas zrobić, to trzeba uważać, bo nigdzie nie jest napisane, że jest on nieomylny.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	face detection.jpg
Wyświetleń:	95
Rozmiar:	71,8 KB
ID:	91327
    The question is, who cares?

  3. #3
    | OlyJedi Awatar banc
    Dołączył
    Feb 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.470
    Siła reputacji
    43
    Moja galeria

    Odp: Detekcja twarzy - OM-D E-M5 - czy ma sens?

    Detekcja twarzy ma pomagać w AF. Więc jak wykryje więcej niż jedną, to musi się na coś zdecydować. Dwie twarze to może złapać jeśli są wystarczająco blisko w GO.

  4. #4
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria

    Odp: Detekcja twarzy - OM-D E-M5 - czy ma sens?

    Nie lubię automatyki. Nie korzystam.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  5. #5
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Odp: Detekcja twarzy - OM-D E-M5 - czy ma sens?

    Cytat Zamieszczone przez Bacio Zobacz posta
    Czy ta funkcja detekcji twarzy ma w ogóle zastosowanie czy to raczej tylko gadżet?
    Doczytaj w instrukcji fragment o oczach (strona 46).

    Współczesny aparat ma już tyle funkcji wspomagających, że trzeba na nowo zdefiniować hasło "obsługa aparatu". Każda funkcja robi świetną robotę o ile przeczytało się instrukcje i zna się zakres jej działania. Detekcja twarzy w tym kontekście jest dobra. Tak samo jak było z punktowymi polami AF. Najgorsza jest nieświadomość.

    Jeszcze do niedawna aparat miał 3, góra 11 pól w stałych miejscach. Teraz AF jest w dowolnym miejscu kadru, czasami nawet dostępny na dotyk z ekranu, z detekcją twarzy, oka lewego, prawego, bliższego, dalszego, a i tak można zrobić 20 rozmytych portretów drużyny piłkarskiej (zostałem poproszony o "wyostrzenie" tych zdjęć).
    Detekcja twarzy sprawdzi się przy portretowaniu. Kadrujący stara się przeważnie utrzymać twarz w jakimś mocnym punkcie. Twarz zwykle przeważa w kadrze. Jeśli automat nie napotka jakieś innej twarzy zrobionej dla żartu z warzyw, to da sobie świetnie radę. Zresztą, detekcja twarzy zwykle pokazuje co złapała. Nim wykonamy zdjęcie możemy zdecydować się czy fotografujemy osobę czy może te fantazyjnie ułożone warzywa lub to co pokazał Ahutta .

  6. #6
    | OlyJedi Awatar CzaRmaX
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    4.889
    Siła reputacji
    151
    Moja galeria

    Odp: Detekcja twarzy - OM-D E-M5 - czy ma sens?

    Nie ma niczego idealnego ale taka detekcja jest pomocna przy rozbrykanym dziecku, które ni w ząb nie chce pojąć, że ma się ładnie ustawić bo tatuś chce zdjęcie zrobić a najciekawsze dla dziecka jest akurat jak tu dobrać się do tego aparatu i wszystkich tych ciekawostek i pokrętełek w nim się znajdujących
    Ostatnio edytowane przez CzaRmaX ; 20.06.13 o 03:37
    Popraw stopkę, wg regulaminu powinna mieć max trzy wiersze. CIEKAWE JAK ZMIESZCZĘ TRZY WIERSZE ALE POSZUKAM. "A GDY JUŻ Z NAS OPADNIE": A gdy już z nas opadnie, łuska słów, i staniemy nadzy, w prawdzie, Co powie nam Bóg?; "BEZ DATY": Dojrzałość przychodzi, Zawsze nazbyt późno, Kiedy już powoli, Odchodzimy w tło; "ZWIERZĘTA": Ofiary naszej pychy, Pokarmy naszych głodów. HEHE UDAŁO SIĘ

Podobne wątki

  1. AF z detekcją fazy i AF z detekcją kontrastu
    By bobdylan in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 12.04.13, 15:47
  2. Jak uzyskać oświetlenie twarzy jak na zdjęciach
    By rrr in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 22.08.12, 11:19
  3. Tysiące twarzy, setki miraży
    By aga_piet in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 14.11.11, 09:40
  4. Profil twarzy wyłaniający się z czerni
    By Marys91 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 4.03.11, 01:41
  5. Helenae - wiele twarzy
    By RadioErewan in forum Wystawy Olympusclub.pl
    Odpowiedzi: 69
    Ostatni post / autor: 8.05.09, 01:07

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.