Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Zuiko 35 mm macro

  1. #1

    Dołączył
    Aug 2012
    Posty
    33
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Zuiko 35 mm macro

    mam taki problem - chodzi o ustawianie ostrości przez obiektyw zuiko 35mm macro - jestem tym troszeczkę zaniepokojony - chodzi o to, że zdjecia robi ostre i bez żadnych zarzutów jak np. portrety czy z kilkunastu cm od obiektu - no niestety przy bardzo bliskich zblizeniach kiedy obiektyw jest oddalony od obiektu o kilka cm - ostrość ustawia sie przez bardzo długi czas - nie wiem czy tak powinno byc - w zależności od tego jak długo czekam to ostrość jest na danym fragmencie kadru - albo na lewej stronie albo na prawej stronie albo na samym środku a reszta obszaru kadru jest rozmazana - nie wiem czy to wina obiektywu czy tego, ze nie mam jeszcze umiejętności do jego obsługi - obiektyw otrzymałem kilka dni temu. Moj aparat to e500.
    Pozdrawiam

  2. #2
    | OlyJedi Awatar nyny
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    5.144
    Siła reputacji
    199
    Moja galeria

    Odp: Zuiko 35 mm macro

    Napisz prosze, ze to zart...

    Jesli jednak nie to:
    Poczytaj o minimalnej odlegolosci ostrzenia, o punktach AF, glebi ostrosci i wogole ogolnie o fotografii.

    pozdro
    W tym miejscu ludzie chwala sie sprzetem... Ja nie mam czym
    Kanał IRC Olympus Club: http://webchat.freenode.net/?channels=olympusclub
    Tylko prawdziwi twardziele nie robia BACKUP'ów

  3. #3
    | OlyJedi Awatar kolba
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Tarnowskie Góry, Lasowice
    Posty
    2.702
    Siła reputacji
    158
    Moja galeria

    Odp: Zuiko 35 mm macro

    Witaj też kiedyś miałem taki zestaw. Jeżeli chodzi o zdjęcia makro (chyba o to ci chodzi) radzę ci ustawiać ostrość manualnie. Niestety z tak bliskiej odległości a często robiąc zdjęcia bardzo małych robali, kropel wody itp. ostrość może się zgubić.
    Możesz ostrość manualnie ustawiać na dwa sposoby:
    1. klasycznie kręcąc pokrętłem ostrości.
    2. ustalając skalę przybliżenia a następnie oddalając lub przybliżając aparat od przedmiotu który chcemy sfotografować. Ja osobiście wolę ten sposób.
    Pozdrawiam.
    E30, E1. Obiektywy: 14-54, sigma 105 macro, 70-300, Samyang 8mm,TAIR-11A 2,8 135mm, Helios 58mm, Super Takumar 1,4 50mm, tokina 2,8 28mm, Lampa: Metz 48 Af - 1, FL36 R.
    http://piotrlisek.manifo.com/ http://forum.olympusclub.pl/threads/...by.?highlight=

  4. #4

    Dołączył
    Aug 2012
    Posty
    33
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: Zuiko 35 mm macro

    Dziękuję za odpowiedzi. Panowie, podstawy fotografii myslę, że mam jako takie opanowane - a przynajmniej ustawienia przysłony i migawki. Jestem na pewno w dużej mierze początkującym fotografem ale tutaj zwracam się do Was ponieważ nie potrafię obsłużyć się obiektywem w pełni jego możliwości - a jest to mój pierwszy obiektyw kupiony jako dodatkowy.
    Cały czas mam na myśli to, że przy największych z możliwych zbliżeń (to jest kiedy istnieje jeszcze możliwość wyostrzenia obiektu) ostateczna ostrość zdjęcia jest w różnych częściach rozmyta a w innych ostra jak brzytwa. Oczywiście przy zachowaniu odległości zdjęcia prezentują się bardzo ładnie.
    Podam przykłady:

    zdjęcie jest zrobione w bliskiej odległości ale jestem z niego zadowolony:


    i kolejne także całkiem przyzwoite, choc mogloby byc ostrzej na srodku:


    ale tutaj ostrość jest już na przykład w kilku różnych miejscach fotografii co zdarza się bardzo często w pracy z tym obiektywem:


    albo tutaj, nie wiedziec czemu ostrosc w samym lewym gornym rogu:

  5. #5
    | OlyJedi Awatar ajt
    Dołączył
    Mar 2006
    Mieszka w
    Radom
    Posty
    361
    Siła reputacji
    31
    Moja galeria

    Odp: Zuiko 35 mm macro

    Poczytaj gdzieś o głębi ostrości, a szczególnie o tym, od czego zależy i że w makro jest bardzo mała.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar jarek_gd
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    lubuskie
    Posty
    1.343
    Siła reputacji
    46
    Moja galeria

    Odp: Zuiko 35 mm macro

    Te pręciki robiłeś na F4.5. Rób na F8 i wyżej.
    “When you photograph people in color, you photograph their clothes. But when you photograph people in Black and white, you photograph their souls!”

    Ted Grant

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Maciek_WM
    Dołączył
    Feb 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    303
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria

    Odp: Zuiko 35 mm macro

    Cytat Zamieszczone przez MichalP Zobacz posta
    podstawy fotografii myslę, że mam jako takie opanowane - a przynajmniej ustawienia przysłony i migawki. Jestem na pewno w dużej mierze początkującym fotografem ale tutaj zwracam się do Was ponieważ nie potrafię obsłużyć się obiektywem w pełni jego możliwości - a jest to mój pierwszy obiektyw kupiony jako dodatkowy.
    Rzuć okiem tutaj:
    http://www.dofmaster.com/dofjs.html

    Wrzuć do tabelek swój aparat, ustawienia obiektywu, odległość od fotografowanych kwiatków i zauważysz że wszystko się zgadza. Przy nawet dość przymkniętej przysłonie i zdjęciach z kilkunastu centymetrów, głębia ostrości wynosi zaledwie kilka milimetrów.





  8. #8
    | OlyJedi Awatar nyny
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    5.144
    Siła reputacji
    199
    Moja galeria

    Odp: Zuiko 35 mm macro

    I przede wszystkim wylacz AF, i recznie ostrz, nie dziwota ze jezdzi, bladzi i strzela gdzie mu latwiej.

    pozdro
    W tym miejscu ludzie chwala sie sprzetem... Ja nie mam czym
    Kanał IRC Olympus Club: http://webchat.freenode.net/?channels=olympusclub
    Tylko prawdziwi twardziele nie robia BACKUP'ów

  9. #9

    Dołączył
    Aug 2012
    Posty
    33
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: Zuiko 35 mm macro

    Super! Dziękuję za konstruktywne wypowiedzi. Popróbuję.

  10. #10
    | OlyJedi Awatar maver1ck
    Dołączył
    Dec 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    493
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria

    Odp: Zuiko 35 mm macro

    Czy ktoś mógłby podpowiedzieć jak działa ten obiektyw z m43? AF się do czegoś nadaje na innych puszkach niż E-M1?

Podobne wątki

  1. Fotografia macro - zuiko 12-50 i przycisk macro
    By nosterro in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 9.08.13, 22:12
  2. M.ZUIKO DIGITAL ED 60 mm 1:2.8 macro
    By grizz in forum [K] Obiektywy micro 4/3
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 5.11.12, 17:57
  3. Zuiko 50/2 macro, FL-36 i...softbox?
    By Oleryk in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 28.05.08, 20:32

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.