Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: rodzaj matrycy a ilość dpi

  1. #1
    | OlyJedi Awatar kris12
    Dołączył
    Feb 2013
    Mieszka w
    KRAKÓW
    Posty
    832
    Siła reputacji
    33
    Moja galeria

    rodzaj matrycy a ilość dpi

    prosze o proste wytłumaczenie o co chodzi z tymi dpi? czy im wiecej tym lepiej? jak ma sie do tego wielkosc matrycy , wzglednie ilosc pikseli ? jak dla mnie czarna magia... w pl3 wszystkie zdjecia pokazuja 314dpi i nie wiem czy to juz kres mozliwosci matrycy.
    Ostatnio edytowane przez kris12 ; 23.05.13 o 17:30
    pl3 + Panasonic 14-42 II

  2. #2
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria

    Odp: rodzaj matrycy a ilość dpi


  3. #3
    | OlyJedi Awatar ajt
    Dołączył
    Mar 2006
    Mieszka w
    Radom
    Posty
    361
    Siła reputacji
    31
    Moja galeria

    Odp: rodzaj matrycy a ilość dpi

    W OM-D wpisałem 666

  4. #4
    | OlyJedi Awatar kris12
    Dołączył
    Feb 2013
    Mieszka w
    KRAKÓW
    Posty
    832
    Siła reputacji
    33
    Moja galeria

    Odp: rodzaj matrycy a ilość dpi

    czyli ten parametr nie ma wpływu na jakosc zdjęcia? widzialem kiedys fotke z podanym dpi 2000 i była ostra jak żyletka. myslalem ze to kolejny parametr dobrego zdjęcia.
    pl3 + Panasonic 14-42 II

  5. #5
    | OlyJedi Awatar Jack
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Błonie
    Posty
    2.461
    Siła reputacji
    129
    Moja galeria

    Odp: rodzaj matrycy a ilość dpi

    Cytat Zamieszczone przez kris12 Zobacz posta
    czyli ten parametr nie ma wpływu na jakosc zdjęcia? widzialem kiedys fotke z podanym dpi 2000 i była ostra jak żyletka. myslalem ze to kolejny parametr dobrego zdjęcia.
    To zależy czym zrobione będzie zdjęcie. Jeżeli aparatem cyfrowym, to jakość będzie identyczna, niezależnie od tego, czy plik wyjściowy zostanie zapisany w rozdzielczości 72, 150, 300, czy jeszcze innej. Matryca aparatu ma konkretną liczbę punktów, stale taką samą i stale w tych samych miejscach. Zależność jakości i rozdzielczości powstaje dopiero wtedy, gdy "robisz fotkę" przy pomocy skanera, który posiada tylko jedną linię pikseli, która przesuwa się nad obiektem. Wtedy im krótszy skok linii skanującej w następne miejsce (a więc to będzie większa rozdzielczość), tym szczegółowiej obraz zostanie przedstawiony w pliku. Jeśli chodzi o aparat cyfrowy - weź sobie do serca radę, jakiej udzielił grizz.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar kris12
    Dołączył
    Feb 2013
    Mieszka w
    KRAKÓW
    Posty
    832
    Siła reputacji
    33
    Moja galeria

    Odp: rodzaj matrycy a ilość dpi

    dziekuje za odpowiedzi
    pl3 + Panasonic 14-42 II

  7. #7
    | OlyJedi Awatar strOOs
    Dołączył
    Feb 2006
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.486
    Siła reputacji
    64
    Moja galeria

    Odp: rodzaj matrycy a ilość dpi

    Dpi jest parametrem druku. Ppi monitorów (otatnio jest walka na rynku smartfonów o jak największą liczbę ppi).

    Generalnie jest to gęstość upakowania. Na monitorze - pikseli, w druku - dokładność drukowania.

    Nie ma żadnego wpływu na jakość zdjęcia, może być jedynie wskaźnikiem dla drukarni co chcemy zrobić ze zdjęciem - jeśli oddamy im plik z parametrem 150dpi to mogą to potraktować jako naszą oczekiwaną jakość w druku.

    Dla samego fotografowania (i jakości zdjęcia zdjęcia na ekranie) wtóruję przedmówcom - nie ma co się tym martwić - martwią się tym jedynie Ci, którzy mało rozumieją i chcą się wymądrzać. Sam znam kilku takich fotografów "z dawnych lat", którzy przygotowują zdjęcia do Internetu z 72dpi (nie patrząć kompletnie na rzeczywistą rozdzielczość), a do druku w 300dpi (ta sama zasada).

    Nie myśl o tym, rób zdjęcia.
    Body: E-M5 II / E-M5 / E-M10 / AIR A01
    "Canon 24-70 L is good enough (sharp enough) for Annie Leibowitz, but not good enough for some anonymous amateur photographers. (martin mintal)"

Podobne wątki

  1. E-30 ilość zdjęć
    By jerryg3 in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 31.03.10, 07:20
  2. Nowy rodzaj matrycy Samsunga
    By utoplec in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 20.10.09, 12:47
  3. rodzaj obiektywu ZUIKO , a oddanie kolorów
    By robin102 in forum E-System
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 22.06.06, 10:06

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.