Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 43

Wątek: Enchanted... by aenye :)

  1. #11

    Dołączył
    May 2013
    Posty
    22
    Siła reputacji
    11
    Moja galeria

    Odp: Enchanted... by aenye :)

    Ok, czyli za jasne (fakt, raczej podkręcam ekspozycję niż ją redukuję).
    Dzięki za opinie

    helmuth, apz, rozumiem, że w takim pojęciu fota wyprana z kolorów to każda czarno biała fota i fota w sepii itd. Kwestia gustu. W ogóle nie podoba mi się sepia, za b&w nie przepadam, czasem tak, jak to wybitnie dobrze się komponuje z treścią zdjęcia. Ale mam wrażenie, że np b&w są totalnie nadużywane, tak jak i sepia. Pewnie ta sama historia z 'moimi' filtrami.

    Generalnie lubię kolory, szczególnie właśnie takie rozjaśnione jak na moich prześwietlonych fotach I nie zawsze wrzucam filtry, ale czasem to, mam wrażenie, buduje trochę nastrój zdjęcia. Po prostu obudowuję treść foty jakimś kolorem, który z nią współgra. Np foty z Kazimierza, wg mnie, fajnie komponowały się z tym postarzającym filtrem, może właśnie sentymentalny zabieg. Nie jestem hipsterską fanką instagramu, ale czasem mi się to po prostu podoba.

    Ale mówię, nie chcę dyskutować, właściwie kwestia gustu, mi się foty z filtrami podobają. Pytam tylko z punktu widzenia laika, jak takie zabiegi dostępne darmowymi programami widzą zaawansowani w temacie użytkownicy.

    apz,
    pewnie przypadkowy ale powiem ci, jak powiesz, w którym zdjęciu widzisz ten pomysł. Muszę zacząć je numerować, wiem, przepraszam.

    Conchitta,
    masz rację, powinnam popróbować, w tym celu muszę mieć inny obiektyw, bo z tym co mam (40-150) muszę za daleko od nich odchodzić.

  2. #12
    | OlyJedi Awatar Maciek_WM
    Dołączył
    Feb 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    303
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria

    Odp: Enchanted... by aenye :)

    Po pierwsze, w pewnym sensie każde zdjęcie jest z jakimś filtrem. Matryca rejestruje liczby, które mogą zostać zinterpretowane na różne sposoby. Jak w aparacie ustawisz pstrykanie w jpeg to tam są różne tryby. Natural, Vivid itp. i to też są filtry. Tak wiele osób używa trybu RAW żeby mieć większą kontrolę nad tym co się dzieje ze zdjęciem. Automatyka aparatu może wyprodukować ładny obrazek, ale jest to trochę przypadkowe.
    Jak tego RAWa wrzuci się do photoshopa czy jakiegoś innego konwertera to tam też nakłada się na niego różne "filtry", z tym, że ma się kontrolę nad wieloma parametrami. Tak naprawdę każde zdjęcie wymaga nieco innej obróbki, a automat w aparacie czy filtry z hipstagramu robią wszystko zawsze tak samo.

    Nie można powiedzieć że wszystkie zdjęcia BW, sepii, czy z jakimś konkretnym filtrem są be. Taka opinia nie ma kompletnie sensu. Jeśli do zrobienia zdjęcia nakłoniła nas żywa kolorystyka usunięcie jej będzie błędem. Są jednak sytuacje kiedy kolor odciąga uwagę od tematu. Architektura w mocnym kontrastowym oświetleniu potrafi dać wyjątkową grę świateł i cieni. Jeśli chcemy zwrócić uwagę na kształt słuszne może okazać się wyrzucenie kolorów i podbicie kontrastu ... ale to nie reguła. A BW to nie do końca wypranie kolorów. Tu trzeba odczytać metaforę, mamy kolorowe ubranie i patrzymy jak się zmienia po 30 praniach Może okazać się, że choć na początku było ładne, na końcu tego procesu robi się mało zachęcające.

    Nie mówię że musisz od razu nauczyć się PS'a i obróbki RAWów. Zresztą, to tak naprawdę niekończąca się przygoda... Osobiście nie osądziłbym jednoznacznie że automatyczne filtry są złem. Trzeba tylko je stosować z głową. Mieć orientację jak działają. Ustalasz co chcesz w danym zdjęciu podkreślić, cofasz się w myślach do momentu w którym nacisnęłaś spust migawki i zastanawiasz się, co przyciągnęło Twoją uwagę, a potem się zastanawiasz czy możesz to pokazać lepiej. Niektóre filtry są bardzo agresywne, np. usuwają szczegóły w światłach i cieniach, czy zależy Ci na tym, bo te szczegóły odciągają uwagę od tematu? A może bez nich zdjęcie staje się sztuczne, bo temat nie obroni się sam? Przejrzyj też uważnie to forum, osobiście zauważyłem, że na wiele moich pytań ktoś już gdzieś kiedyś odpowiedział. Bardzo cenne są wątki ze zdjęciami forumowiczów. Cała masa osób próbuje tu się czegoś nauczyć.

  3. #13
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria

    Odp: Enchanted... by aenye :)

    Cytat Zamieszczone przez aenye Zobacz posta
    ... rozumiem, że w takim pojęciu fota wyprana z kolorów to każda czarno biała fota i fota w sepii itd.
    Fota wyprana z kolorów, to fota przypominająca kolorową bluzkę po kilkudziesięciu praniach. Niby kolorowa a jednak kolory nie takie jak były, jakieś blade itd.
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  4. #14

    Dołączył
    May 2013
    Posty
    22
    Siła reputacji
    11
    Moja galeria

    Odp: Enchanted... by aenye :)

    helmuth, wiem, wiem, o co chodzi tylko może przyczepiłam się do nazwania filtrowania praniem z kolorów, bo to samo możnaby powiedzieć właściwie o każdym zdjęciu w sepii czy bw a przecież czasem po prostu TRZEBA je odbarwić właśnie.

    Maciek,
    fajna, bardzo wyczerpująca odpowiedź, dziękuję. Zgadzam się z każdym słowem. Po to tu też przyszłam, żeby się doradzić, nauczyć. Nie znam wielu możliwości mojego aparatu, ale go uwielbiam i testuję każdą nowoodkrytą opcję, metodą prób i błędów. Ile razy fotografowałam ten sam obiekt, żeby dowiedzieć się, co za co odpowiada. Żałuję, że nie poszłam na kurs fotografowania, bo jakbym załapała podstawy pewnie lepiej by mi wychodziły, a tak to intuicyjnie działam i tylko na moim własnym, osobistym, wrodzonym guście polegam w temacie robienia fot.
    Oglądam różne zdjęcia i wątki i już się wielu rzeczy dowiedziałam, ale przyznam, że dotąd nie natknęłam się na fotki podobne do tych, które sama robię (jasne takie ), i dlatego też się zastanawiam, czy może ze mną jest coś nie tak. Ale tak po prawdzie, po raz kolejny powiem, każdy ma swój gust i dopóki nie robi z siebie wyroczni to może i powinien robić to, co lubi.

    Ale coś mało komentujecie same moje foty aż tak słabe?

  5. #15
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Enchanted... by aenye :)

    Cytat Zamieszczone przez aenye Zobacz posta
    Oglądam różne zdjęcia i wątki i już się wielu rzeczy dowiedziałam, ale przyznam, że dotąd nie natknęłam się na fotki podobne do tych, które sama robię (jasne takie ), i dlatego też się zastanawiam, czy może ze mną jest coś nie tak. Ale tak po prawdzie, po raz kolejny powiem, każdy ma swój gust i dopóki nie robi z siebie wyroczni to może i powinien robić to, co lubi.
    Nie wiem czy moze Ci chodzi o technike wykonywania zdjec z nienasyconymi jasnymi kolorami.To taka technika analogowa .Ma tez swoje nasladownictwo w cyfrowym wydaniu.Nazywaja ten rodzaj fotografii fotografia wysokiej tonacji.Jednak pamietaj,ze nie kazdy obiekt sie do tego nadaje.Moze ,jesli Ci tak to odpowiada to pogogluj poczytaj,moze znajdziesz Swoj kierunek,Swoje tematy.Ale pamietaj,ze nacisniecie spustu to dopiero poczatek pozniejszej skomplikowanej obrobki,chcac zachowac szczegoly w jasnych partiach obrazu,i utrzymac jego delikatnosc naprawde bardzo zmudnej i trudnej.Oczywiscie na poczatku.Pozniej to pare klikow o masz gotowy obraz.

  6. #16
    Banned | OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2008
    Mieszka w
    https://t.me/pump_upp
    Posty
    113
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: Enchanted... by aenye :)

    Cytat Zamieszczone przez aenye Zobacz posta
    Ale coś mało komentujecie same moje foty aż tak słabe?
    Nie jest tak źle
    W pierwszej serii chęć oglądania zabija napis,
    pierwsze trochę chaotyczne, w drugim i trzecim też nie wiem na czym się skupić,
    kolory na nie..
    Z drugiego rzutu wyłowiłbym 5 i 7 ale znowu kolory - zwróć uwagę na blado-zielonkawy odcień skóry,
    2-gie z drugiej serii też ciekawe, poza tym jak dla mnie wszystkie są odrobinę "za miękkie"..

  7. #17
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria

    Odp: Enchanted... by aenye :)

    Cytat Zamieszczone przez aenye Zobacz posta
    ... przyznam, że dotąd nie natknęłam się na fotki podobne do tych, które sama robię (jasne takie ) ...
    Pewnie dlatego, że dzisiaj, w dobie świetnych matryc, oddających kolory o niebo lepiej niż stare filmy ORWO, powracanie do tamtej kolorystyki ma niewielki sens. Owszem, czasami teka obróbka pasuje do tematu zdjęcia ale tylko czasami.
    Jeśli już, ktoś chce pozbyć się kolorów, robi to radykalnie- konwertuje do BW.
    Dlatego, drugie co rzuca się w oczy (pierwszy był znak wodny ), to kolory i może już nie starcza uwagi, na analizowanie samych kadrów.
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  8. #18

    Dołączył
    May 2013
    Posty
    22
    Siła reputacji
    11
    Moja galeria

    Odp: Enchanted... by aenye :)

    Helmuth, ok Rozumiem taki punkt widzenia.

    Conchitta,
    tak, zdecydowanie zielony Felek mi wyszedł, widziałam to od razu, niestety!! poniewczasie, pstrykając zawzięcie, zauważyłam, że kolory były ustawione na 'natural', a u mnie to właśnie takie zimne kolory robi. na vivid wychodzą lepiej w słońcu zazwyczaj.
    a za miękkie? znaczy, nieostre?

    Mirek,
    super, dzięki, na pewno poczytam muszę koniecznie, bo podobają mi się bardzo jasne fotki, faktycznie.

    A jak uzyskać taki efekt? http://lenaikuba.pl/pozegnanie-zimy/ (pierwsze foto)

    i tutaj, takie coś, pierwsze zdjęcie (wygrane) i potem w tej galerii 10 zdjęć wyróżnionych - pierwszy rząd po prawej stronie?

    http://lenaikuba.pl/sila-rodzenstwa-wyniki/

    taki lekko poróżowiony efekt?
    Ostatnio edytowane przez aenye ; 12.05.13 o 22:32 Powód: link zgubilam.

  9. #19
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Enchanted... by aenye :)

    Cytat Zamieszczone przez aenye Zobacz posta
    Ale coś mało komentujecie same moje foty aż tak słabe?
    Szczerze to są słabe ale się nie przejmuj. Każdy kiedyś zaczynał. Fotografia ludzi, portrety dzieci do łatwych nie należą. Dlatego ja kwiatki, robaczki i widoczki focę
    Twoje zdjęcia ten drugi wrzut większość to jak napisał APZ : "Poza wartością sentymentalną (osobistą) , która mnie nie dotyczy. Widać czasami jakiś pomysł, ale nie wiadomo czy efekt jest przemyślany czy przypadkowy...." Użyłbym tylko określenia "która nas nie dotyczy" (w sensie szerokiego kręgu odbiorców). Drugi wrzut tylko 6 i 7 do pokazania reszta do albumu rodzinnego moim zdaniem. Wzoruj się na lepszych w tej tematyce, czytaj poradniki, a efekty z czasem będą.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 12.05.13 o 22:26
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  10. #20
    Banned | OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2008
    Mieszka w
    https://t.me/pump_upp
    Posty
    113
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: Enchanted... by aenye :)

    Cytat Zamieszczone przez aenye Zobacz posta
    a za miękkie? znaczy, nieostre?
    Bardziej kontrastu mi brakuje niż wyostrzania..

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.