Strona 3 z 11 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 107

Wątek: Czysta potrzeb redukcja czyli z 25-tką po Pradze

  1. #21
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: Pragą po Pradze

    Cytat Zamieszczone przez ahutta Zobacz posta
    Ja spędziłem w Pradze tylko dwa dni i cały czas czuję niedosyt. Na razie odgrażam się tak jak Ty - też tam jeszcze wrócę A zwiedzanie na kanapie oldtimera, czy u na melexa lub dorożki niestety do tanich nie należy. To chyba wszędzie tak jest. Dla mnie to taki bajer, mozna raz się szarpnąć, ale zwiedzania to specjalnie w ten sposób sie nie uświadczy, tylko przejażdżkę.
    To raczej jest oglądanie a nie zwiedzanie, ale moim zdaniem to ciekawa oferta, i nie tak droga choć oczywiście cena są zawsze względne. Pragi były do wzięcia już za 1200 KCs czyli ok. 200 zł. dzieląc na 3 czy 4 osoby nie wychodzi chyba aż tak drogo a można sobie miasto trochę inaczej pooglądać. No i jednak przejażdżka zabytkiem to nie melex
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  2. #22
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Znak czasów

    CzaRmaX wywołał temat komunizmu więc trochę zmienię zaplanowany tok narracji...

    Śladów minionej epoki jest w Pradze mnóstwo. Wystarczy wyjechać poza zabytkowe centrum by znaleźć się w gąszczu architektonicznej brzydoty. Beton, bloki, prymitywne i zaniedbane pawilony... Widoki te oglądałem tylko przez okna autokaru, stąd brak zdjęć. Teraz trochę żałuję że mimo wszystko nie próbowałem czegoś pstryknąć, ale trudno, następnym razem...

    Kolejną rzeczą której nie zobaczyłem to Pomnik Ofiar Komunizmu. Obiekt dosyć znany - był kiedyś nawet w naszej zagadce "Gdzie sfocone". Ja wybrałem się w inne miejsce - na wzgórze Letna gdzie kiedyś stał, podobno największy na świecie, pomnik Stalina. Na szczęście, Stalina już nie ma. Nie ma też pomnika który rozebrano kilka lat po śmierci dyktatora. Pozostał cokół i monumentalne schody. Na cokole tym w 1991 r postawiono olbrzymi metronom - symbol upływającego czasu i memento by czas triumfu totalitaryzmu już nigdy nie powrócił.

    I jeszcze jedna ciekawostka - zawieszone na kablu buty. Podobno taka nowa świecka tradycja - że niby mają je wieszać turyści a buty w magiczny sposób wracają same do domu Ach czegoż to ludzie nie wymyślą!?


    20)
    Nazwa:  P4210339-gimp.jpg
Wyświetleń: 156
Rozmiar:  238,5 KB


    21)
    Nazwa:  P4210360-gimp.jpg
Wyświetleń: 157
Rozmiar:  262,6 KB


    22)
    Nazwa:  P4210359-gimp.jpg
Wyświetleń: 152
Rozmiar:  140,8 KB
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  3. #23
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Czysta potrzeb redukcja czyli z 25-tką po Pradze

    Pozwiedzałem dalej Twoim okiem i słowem. Wrażenia pozytywne
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  4. #24
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar ahutta
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    9.128
    Siła reputacji
    208
    Moja galeria

    Odp: Czysta potrzeb redukcja czyli z 25-tką po Pradze

    Motyw z butami ciekawy. Nie byłem tam. My skupiliśmy się tylko na starym mieście.
    The question is, who cares?

  5. #25
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Z Pragą w tle

    Na dobranoc tylko jedna fotka - za to "branżowa". Jak widać, ślubne sesje zdjęciowe w historycznych plenerach także u naszych południowych sąsiadów są w modzie

    23)
    Nazwa:  P4200040-gimp.jpg
Wyświetleń: 145
Rozmiar:  190,1 KB


    I w taki subtelny sposób wróciliśmy na Hradczany.
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  6. #26

    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Śląsk
    Posty
    9.867
    Siła reputacji
    215
    Moja galeria

    Odp: Czysta potrzeb redukcja czyli z 25-tką po Pradze

    Pragę miałem okazję zwiedzać dwukrotnie spędzając tam w sumie kilkanaście dni. Moim zdaniem jest to jedna z najładniejszych stolic w Europie. Takie miejsca jak : Hradczany, Wyszehrad czy Stare Miasto powinien zwiedzić każdy. Jeśli ktoś lubi się włóczyć po muzeach to jest tam kilka naprawdę świetnych, które mogę polecić : Muzeum Techniki, Muzeum Lotnictwa czy Muzeum Komunikacji. Z czystym sumieniem można zarekomendować to miasto także ze względu na niezbyt wygórowane ceny w porównaniu np. do Bratysławy.

  7. #27
    | OlyJedi Awatar glee
    Dołączył
    Aug 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    762
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria

    Odp: Czysta potrzeb redukcja czyli z 25-tką po Pradze

    Praga to wdzięczny obiekt - bardzo fajny blog ; )
    Bodies: EM-1/HLD-7/MMF-3 + E-3/HLD-4/FL-50r
    Szkła: ZD7-14, Leica25D/1.4, ZD 14-54 I, ZD 50/EX-25, Sigma 150, Z f1.4/50, Z f5/85-250
    http://forum.olympusclub.pl/threads/79188-obraz-obrazem-za-każdym-razem

  8. #28
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    U św. Wita

    Zapowiadałem we wstępie niniejszego wątku że będzie o 25-tce, a dotychczas bodaj tylko raz odniosłem się do możliwości jakie daje ten obiektyw. Możliwości analizowanych pod kątem korzystania zeń jako jedynego obiektywu.

    Pewne ograniczenia było już widać przy zdjęciach ze Strahova - to nie jest najlepszy obiektyw do fotografowania architektury - trudno się gdziekolwiek zmieścić by cały budynek objąć. Z drugiej strony można szukać detalu, jakiegoś ciekawego elementu, który przy zdjęciach szerokim kątem ginie. Ten fakt był wszakże do przewidzenia, Ameryki tym nie odkrywam ale jak powyższa teoria przekłada się na praktykę - pokażę na przykładzie zdjęć z katedry św. Wita.

    Na początek kilka słów o katedrze której obok św. Wita patronują św. Wacław i św. Wojciech.
    To najważniejsza świątynia w Czechach i zarazem bodaj najciekawszy obiekt który można zwiedzać w ramach tzw. małego biletu na zamek Hradczański. Bilet ten (250 KCs) uprawnia także do wejścia na zamek (kilka pomieszczeń w tym sala Władysławowska), do bazyliki św. Jerzego i na Złotą Uliczkę. Danych historycznych i opisu katedry nie będę tu przytaczał, kto chętny łatwo je znajdzie. Zauważyć wszakże chciałbym jedną ciekawostkę. Tak jak dosyć powszechna jest wiedza że katedrę w Kolonii budowano 600 lat, tak niewiele osób wie że i tę praską budowano kilka wieków. Tzn. nie tyle budowano przez stulecia co przerywano, z różnych przyczyn, budowę na kilka wieków, by dokończyć dzieła w wieku XIX czy nawet na początku wieku XX jak to miało miejsce w Pradze.

    Wracając do zdjęć - fotografowanie katedry z zewnątrz tym obiektywem mija się właściwie z celem. Plac przed katedrą jest stosunkowo mały, w kadrze mieści się z trudem portal czy rozeta. Można składać wprawdzie panoramki, ale trzeba by je robić w podziale 3x4 a zrobienie tego z ręki graniczy z cudem, Próbowałem, ale Hugin się buntował wskazując na złe dopasowanie wynikające z przemieszczania się punktu nodalnego.

    A co ze zdjęciami wewnątrz. Odczucia dwojakie. Z jednej strony znów brakuje przestrzeni, zwłaszcza że środek świątyni jest wydzielony i niedostępny dla turystów, a ci turyści są dosłownie wszędzie, w dużej ilości i nieustannie wchodzą w kadr.

    24)
    Nazwa:  P4200224-gimp.jpg
Wyświetleń: 129
Rozmiar:  268,9 KB


    25)
    Nazwa:  P4200272-gimp.jpg
Wyświetleń: 133
Rozmiar:  171,8 KB


    26)
    Nazwa:  P4200262-gimp.jpg
Wyświetleń: 132
Rozmiar:  206,1 KB



    Z drugiej strony obiektyw broni się światłem i umożliwia utrzymanie niskiego ISO (ja nie przekraczałem ISO 500 sporadycznie 800) w miejscach gdzie obiektyw ciemniejszy już by sobie nie poradził. W krótkim dystansie, nawet przesłona 1,4 daje akceptowalne wyniki,


    27)
    Nazwa:  P4200237-gimp.jpg
Wyświetleń: 129
Rozmiar:  315,0 KB


    28 )
    Nazwa:  P4200265-gimp.jpg
Wyświetleń: 128
Rozmiar:  158,6 KB


    29)
    Nazwa:  P4200269-gimp.jpg
Wyświetleń: 132
Rozmiar:  175,5 KB
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  9. #29
    | OlyJedi Awatar CzaRmaX
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    4.889
    Siła reputacji
    151
    Moja galeria

    Odp: Czysta potrzeb redukcja czyli z 25-tką po Pradze

    20 i 23 są w dechę a nawet w dwie a z katedry 28 i 29 wyszły tak fajnie kolorystycznie bajkowo

    Powiedz mi w 23 coś mieszałeś czy wyszło tak jak z aparatu?

    I teraz Drogi Janie przepraszam, że się trochę wtrącę w Twój wątek i go lekko zaspamuję ale zaglądasz do mnie to i ja do Ciebie a po za tym interesuje mnie ten wątek bo fajnie opisujesz i też tam byłem. Piszesz o obiektywie i jego niedoskonałościach co do sfocenia całej katedry. Teraz rodzi się pytanie po co mamy aparaty? Po to aby uwieczniać momenty czy po to aby robić super sprzętem niekompletne zdjęcia. Myślę, że warto postawić sobie to pytanie właśnie u Ciebie w wątku kiedy można coś porównać. Wstawię u Ciebie dwa zdjęcia z Olka 550 UZ gdzie można zadać sobie pytanie mieć pamiątkę czy posiadać sprzęt. Fotki są tak jak uchwycił to aparat. Przyznam, że pewnie mając teraz swojego PEN'a z KitKetem nie zrobiłbym tych zdjęć bez ramki i pano ale są inne zdjęcia, które dzięki PEN'owi zrobiłem lepiej niż UZ'eta . Cholera wieczny dylemat
    No i nadmienię, że moje fotki z wnętrza katedry z 550UZ nie umywają się do Twoich bo nie ta jasność i brak statywu . Zawsze coś za coś - życie było by za piękne jakby wszystko było jak szampon Head & Shoulders

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	LAS IR HDR.jpg
Wyświetleń:	69
Rozmiar:	496,6 KB
ID:	87360Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	LAS IR.jpg
Wyświetleń:	69
Rozmiar:	785,4 KB
ID:	87361
    Ostatnio edytowane przez CzaRmaX ; 3.05.13 o 03:41
    Popraw stopkę, wg regulaminu powinna mieć max trzy wiersze. CIEKAWE JAK ZMIESZCZĘ TRZY WIERSZE ALE POSZUKAM. "A GDY JUŻ Z NAS OPADNIE": A gdy już z nas opadnie, łuska słów, i staniemy nadzy, w prawdzie, Co powie nam Bóg?; "BEZ DATY": Dojrzałość przychodzi, Zawsze nazbyt późno, Kiedy już powoli, Odchodzimy w tło; "ZWIERZĘTA": Ofiary naszej pychy, Pokarmy naszych głodów. HEHE UDAŁO SIĘ

  10. #30
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: Czysta potrzeb redukcja czyli z 25-tką po Pradze

    CzaRmaX - fajnie że do mnie zaglądasz i fajnie że wkleiłeś zdjęcia katedry z zewnątrz bo teraz wiadomo o czym piszę...

    Co się tyczy zdjęcia 23 - zdemaskowałeś mnie - jest w GIMPie taki filtr "make wonderfull" i czasami pozwalam go sobie użyć. On daje taką lekkość i eteryczność zdjęcia - do tego kadru moim zdaniem bardzo dobrze spasował.

    Co do Twojego pytania - czy posiadać sprzęt czy robić zdjęcia - to oczywiście robić zdjęcia by mieć pamiątkę, jakiś ślad po wycieczce. Dlatego, pakując się w drogę celowo ograniczyłem zabierany arsenał do minimum. Żeby myślenie o sprzęcie nie przeważyło nad myśleniem o zdjęciach. A że pewnych zdjęć nie dało się zrobić? no cóż, za to udało się zrobić zdjęcia inne.

    Tu jeszcze jedna dygresja - zastanawiałem się nad zabraniem 20/1,7 zamiast 25/1,4. Strata na świetle praktycznie żadna a szerokość kadru wyraźnie większa. Wydawać by się mogło - na wycieczkę po mieście taki obiektyw powinien być lepszy. A jednak wziąłem ten węższy... dlaczego? Otóż, nie jechałem sam. Wycieczka była organizowana w kręgu znajomych, przyjaciół, rodziny. A więc - pojawiły się motywy portretowe w których 25-tka radzi sobie jednak lepiej. Stąd taki a nie inny wybór.
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

Podobne wątki

  1. Desperacja czysta... ( Olympus Studio - zakup)
    By Mors in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 118
    Ostatni post / autor: 4.11.11, 20:14
  2. Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 11.04.07, 22:34

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.