Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22

Wątek: Plastyka swiatla.

  1. #1
    | OlyJedi Awatar hellbike
    Dołączył
    Feb 2012
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Posty
    278
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    Plastyka swiatla.

    Od niedawna uzywam zewnetrznego flasha i w dosc niezrozumialy dla mnie sposob jestem zaskakiwany przez to, jak pozornie bardzo podobny sposob podejscia do zdjecia daje kompletnie rozne rezultaty.


    Zdjecia ponizej byly wykonane z uzyciem pojedynczego flasha oraz parasolki (czarnej). Interesuje mnie, dlaczego swiatlo na 1-szej serii zdjec jest tak kompletnie inne od swiatla z serii nr. 2 i jak dokladnie takie swiatlo uzyskac. Zdjecia nie byly obrabiane.


    Zdjecia z opisem tak, aby wiadomo bylo o co mi dokladnie chodzi:


    [1]dobra plastycznie zdjecie. Tego typu swiatlo chcialbym uzyskiwac (lub lepsze, ale ta fota wyszla najlepiej).


    [2]tu jest juz troche gorzej, ale wciaz daje rade.


    [3]Tu jest juz znacznie gorzej, ale jakosc swiatla wydaje sie byc podobna - po prostu zrobilo sie zbyt jasno.


    i teraz zaczynaja sie potworki:
    [4][5][6]

    na ktorych jakos swiatla jest zupelnie nie ciekawa. Przypominam - wszystkie foty robilem w bardzo podobny sposob.


    Prosze o wyjasnienie tej magii.
    Ostatnio edytowane przez hellbike ; 11.04.13 o 00:42

  2. #2
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria

    Odp: Plastyka swiatla.

    masz manual w lampie czy jakieś czarodziejskie TTLe alibo inne automatyki ?

    Ja bym obstawiał ze poszedłeś w stronę automatyki i dlatego nie masz powtarzalności. - stąd w podobnych ustawieniach różne efekty

    Im więcej manuala we wszystkim tym większa kontrola nad wszystkim

  3. #3
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    śląsk
    Posty
    2.345
    Siła reputacji
    128
    Moja galeria

    Odp: Plastyka swiatla.

    Pierwsze pytanie to czy ustawienia lampy były manualne, czy pomiar był z pomocą automatyki aparatu?
    Zapraszam do albumu i galerii

  4. #4
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria

    Odp: Plastyka swiatla.

    a ja zawsze jak przy lampach jesteśmy wkleję link do fajnej strony
    http://foto.jasiu.pl/

  5. #5
    | OlyJedi Awatar hellbike
    Dołączył
    Feb 2012
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Posty
    278
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    Odp: Plastyka swiatla.

    manual. cos-tam zmienialem na pewno miedzy zdjeciami, ale nie o to chodzi. "dobre" swiatlo wyszlo mi zupelnie przypadkowo (podobnie jak zle) - a chcialbym nastepnym razem, zeby wszystkie zdjecia mialy "dobre" swiatlo - wiedzac jednoczesnie, dlaczego roznica w fotach jest tak ogromna.

    ---------- Post dodany o 00:52 ---------- Poprzedni post był o 00:51 ----------

    Cytat Zamieszczone przez dobas Zobacz posta
    a ja zawsze jak przy lampach jesteśmy wkleję link do fajnej strony
    http://foto.jasiu.pl/
    Akurat prawie wszystkie ksiazki/strony o swietle pokazuja, jak uzyskac swiatlo takie jak na ostatnich 3-ch zdjeciach - co jest dla mnie totalnie nie zrozumiale. Czy nie uwazacie, ze to wyzej jest mega, mega lepsze od tego na dole?

  6. #6
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria

    Odp: Plastyka swiatla.

    Widzisz. na mój gust - przy manualnych ustawieniach powinna być powtarzalność i mówię tu o manualnych ustawieniach aparatu i lampy. Wystarczy że masz jakąś automatykę ekspozycji w aparacie i raz nacelujesz na odblask w lusterku a raz na coś ciemnego i aparat już dobierze inne parametry - jeśli masz lampę na stałą moc - to światła będzie tyle samo ale raz wleci więcej a raz mniej...


    Ja bym zaczął od ustalenia czemu nie masz powtarzalności w zdjęciach robionych w ten sam sposób
    uzyskał powtarzalność a dopiero potem zastanawiał się co zrobić żeby mieć takie światło jak chcesz...

    Póki nie masz powtarzalności wszystko będzie przypadkowe i te udane i te nie udane.

    Spróbuj następnym razem ustawić aparat na M i lampę na manual przy każdym zdjęciu ( zakładam, że lampa jest w pełni naładowana i gotowa do "strzału") - powinieneś mieć ten sam efekt. A potem dopiero bym szukał najlepszych ustawień aby mieć takie światło jak lubisz

    Tu bym szukał przyczyny.

    1) dlaczego nie ma powtarzalności
    2) uzyskać powtarzalność

    a potem walczyć z lampą i szukać najlepszego światła

    nie widzę też EXIFów ale wygląda jak by zdjęcie 6 bylo wykonane na dłuższym czasie niż zdjęcie 5 bo wpuszczasz więcej zastanego światła na 5 w tle jest jakiś granatowy na 6 w tle jest jakiś jasny niebieski...

    coś musiało ulec zmianie - obstawiam, że parametry ekspozycji ale może moc błysku... IMHO tu leży problem

    Zacznij od zawalczenia o powtarzalność - czyli przejdź na pełen manual ( oprócz AF ) !

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2004
    Mieszka w
    Zabłudów
    Posty
    612
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria

    Odp: Plastyka swiatla.

    Witam serdecznie.

    Cytat Zamieszczone przez hellbike Zobacz posta
    ...
    Prosze o wyjasnienie tej magii.
    Różne kierunki, z których zostało oświetlone, rożne natężenie światła, różnie ustawiona ostrość. Rożny kąt ustawienia lusterka i różna powierzchnia odbijająca. Byc może rożnie zmodyfikowane światło.
    Pozdrawiam.

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria

    Odp: Plastyka swiatla.

    Same manualne ustawienie lampy niewiele daje, jak mamy włączone auto iso i automatykę ekspozycji. Jak wszystko jest w manualu, to zdjęcia nie mają prawa się różnić.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  9. #9
    diabolique
    Gość

    Odp: Plastyka swiatla.

    Cytat Zamieszczone przez hellbike Zobacz posta
    Prosze o wyjasnienie tej magii.
    Masz światłomierz ustawiony na pomiar punktowy? Wystarczy, że raz złapiesz pomiar na ciemnym punkcie (np. włosach) a innym razem na odblasku (np. ramki lusterka) i już idzie zupełnie inna informacja do lampy o zmierzonym oświetleniu i potrzebnym do prawidłowej ekspozycji dobłysku...
    A lampa nie myśli: zmierzone, obliczone, błyśnięte.
    Ostatnio edytowane przez diabolique ; 11.04.13 o 14:57

  10. #10
    | OlyJedi Awatar hellbike
    Dołączył
    Feb 2012
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Posty
    278
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    Odp: Plastyka swiatla.

    xD Ale ja przeciez rozumiem, ze zmiana oswietlenia spowodowana jest zmiana ustawien/warunkow sceny - w koncu jesli wykluczyc boska interwencje, nie ma innej mozliwosci.

    Pytam o konkrety. Jak uzyskac swiatlo takie jak w 1-szej focie, a nie takie jak w tych ostatnich.

Podobne wątki

  1. Plastyka obrazu
    By badacz in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 167
    Ostatni post / autor: 1.04.14, 18:56
  2. plastyka
    By bahtek83 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 22.02.12, 20:51
  3. Plastyka obrazu.
    By dawid_ in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 29.01.08, 11:45
  4. mierzenie swiatla
    By lessie in forum Studio
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 30.01.07, 09:25
  5. Pomiar światla w Oly 765 UZ
    By Mi_hau in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 20.07.05, 10:16

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.