Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: Sprzedaż odbitek ze starych zdjęć

  1. #1
    Moderatorka Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Ania_
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    zDolny Śląsk
    Posty
    3.693
    Siła reputacji
    74
    Moja galeria

    Sprzedaż odbitek ze starych zdjęć

    Mam do Was takie pytanie. Chciałam dzisiaj zakupić sobie odbitkę starego zdjęcia na Allegro. Jednak nie spodobała mi się taka wytyczna:
    "Kupujący nabywa zdjęcie tylko i wyłącznie do użytku własnego z zastrzeżonymi prawami do kopiowania i publikacji.
    Kupującemu nie wolno kopiować, reprodukować i publikować zdjęć bez zgody [nazwa sprzedawcy]."


    Zastanawiam się jednak, że skoro kopiowane przez sprzedawcę jest zdjęcie ponad stuletnie, to czy autor aukcji ma wobec niego jeszcze jakieś prawa? Czy w ogóle takie obostrzenie jest wiążące? Wielu kolekcjonerów po nabyciu starych pocztówek, publikuje ich skany na prywatnych stronach i nie ma z tym problemu. Powstają całe książki poświęcone miastom na starych pocztówkach z przełomów wieków.

    To jak to jest?
    15 lat na forum. Dawniej jako Mysikrólik. Zawodowo jestem tu i tu.

  2. #2
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Sprzedaż odbitek ze starych zdjęć

    Kiedyś też interesowałem się tym tematem. W Polsce obowiązuje 70 letni czas trwania praw autorskich. Tu trochę opisane:
    http://prawo-autorskie.wieszjak.pl/a...afii-czar.html
    Prawo autorskie dotyczy utworów, sztuki. Podobnoż nie każde zdjęcie podlega prawom autorskim. Musi mieć znamiona utworu.
    Stare pocztówki, czy zdjęcia reporterskie, jeśli nie są podpisane czy autor nieznany to raczej nie podlegają ochronie praw autorskich.
    Może jeszcze być kwestia wykorzystania takich zdjęć. Jeżeli w celach powiedzmy edukacyjnych, poznawczych, to bym się nie obawiał przed publikacją w internecie.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  3. #3
    OR | Honorowa wystawa Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar k@czy
    Dołączył
    Jan 2007
    Mieszka w
    38° 59' 1.46" -94° 44' 16.274"
    Posty
    4.169
    Siła reputacji
    156
    Moja galeria

    Odp: Sprzedaż odbitek ze starych zdjęć

    Co innego stare zdjecia, a co innego ich odbitki.
    Jesli sprzedawca chociazby usunal wlosek, albo pylek ze skanu/kopii, to niejako stal sie wlascicielem odrebnego dziela - odbitki - nie samego zdjecia zrodlowego.
    Jakakolwiek zmina skutkuje powstaniem nowego zdjecia, do ktorego ma pelne prawa - autorskie, majatkowe, itepe, itede.
    Upierdliwiec Forumowy nr 4142 | OR + + + + | Zlotowicz:0 | Poprawka:0 | DITL ++ | Autoban+| Honorowa Wystawa+ | Oplacone Skladki TWA+++++++

Podobne wątki

  1. Obróbka starych zdjęć
    By briesen in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 18.10.06, 13:00
  2. komercyjne foto, na sprzedaz.
    By OKO in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 29.12.05, 23:16

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.