Strona 1 z 11 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 103

Wątek: Naruszenie praw autorskich - prawa fotografa i ich dochodzenie

  1. #1
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria

    naruszenie praw autorskich - prawa fotografa i ich dochodzenie

    Dzwoni człowiek do redakcji - znaczy ja - i rozmawia na temat współpracy danej gazety z zewnętrznymi autorami / fotografami
    Okazuje się że możliwość taka jest, że płacą i że najważniejsze są zdjęcia

    Wysyła więc fotograf do redakcji serię zdjęć i artykuł

    Następnie redaktor prosi o dosłanie kilku miniaturek a po obejrzeniu pisze tak :


    Może zrobimy tak Panie Marcinie, grafik wykonałby przykładową makietę tego artykułu jednak do tego potrzebowałabym już

    zdjęć w dużym rozmiarze i rozdzielczości 300 dpi. W załączniku przesyłam wybrane.

    Czy odpowiada Panu ta opcja ?
    dostają zdjęcia HQ w celu zrobienia " makiety artykułu" ja wyjeżdżam więc z wyprzedzeniem pisze do redakcji info żeby zdążyli wszystko dopiąć i podpisać umowę wyjeżdżam wracam i artyukuł jest opublikowany. Na targach spotykam się czysto towarzysko z zespołem redakcji i słyszę tekst w rodzaju że teraz to te fotografy zadzierają nosa bo im się pieniędzy zachciewa za zdjęcia...

    I tu zaczyna się historia która zapewne potrwa długo - czyli walka o swoje prawa...


    Będę sukcesywnie opisywał co się działo - jak wyglądała próba ugody przed sądowej jak toczyła się sprawa przed sądem itp itd..

    Przykre jest to, że za co człowiek się nie weźmie trafia na jakąś ścianę i oszustów czy to sprzedając zdjęcia czy kupując dysk


    W środę widzę się z OZZ czyli ze ZPAF. Ze ZPAF można podpisać umowę powierniczą co IMHo się opłaca ale zobaczymy jak to działa w rzeczywistości Sukcesywnie będę opisywał jak wyglądało to w moim przypadku.

    Póki co magazyn stwierdził, że on artykułu nie zamawiał więc rachunek uznaje za nieważny to nic, ze opublikowali w wersji papierowej i wersji elektronicznej. - oni nie zamawiali i nie mają w zwyczaju płacić

    Gdyby były wątpliwości czy płacić powinni ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych


    Art 17


    Twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu.

    Art. 43.


    1. Jeżeli z umowy nie wynika, że przeniesienie autorskich praw majątkowych lub udzielenie licencji nastąpiło nieodpłatnie, twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia.

    Art. 79.


    1. Uprawniony, którego autorskie prawa majątkowe zostały naruszone, może żądać
    od osoby, która naruszyła te prawa:
    1) zaniechania naruszania;
    2) usunięcia skutków naruszenia;
    3) naprawienia wyrządzonej szkody:
    a) na zasadach ogólnych albo
    b) poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej dwukrotności,
    a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione - trzykrotności
    stosownego wynagrodzenia, które w chwili jego dochodzenia byłoby
    należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie
    z utworu;
    4) wydania uzyskanych korzyści.

    Warto dodać, jeszcze, że gazeta sprzedaje na swoich łamach miejsce rceklamowe. Przykładowo koszt reklamy w wersji papierowej 2xA4 to ponad 12 000 w wersji cyfrowej koło 6000 PLN. - Magazyn sprzedaje się w salonach prasowych, online a ludzie go prenumerują. Jak widać redakcja woli łamać prawo i cić koszta bo po co płacić autorom....



    Tu można poczytać - coś ciekawego na co trafiłem http://the-art-of-light.blogspot.com/2009/02/ktos-zama-twoje-prawa-walcz.html
    z
    akładam, że scenariusz będzie analogiczny - pytanie na którym etapie zakończymy - czy wezwania do ugody czy wyroku Iszej instancji czy wyroku II instancji...

    będę relacjonował

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Eddie
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    3.747
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria

    Odp: naruszenie praw autorskich - prawa fotografa i ich dochodzenie

    Nie wiem czy nie powinieneś podać tytułu czasopisma, tak ku przestrodze.
    Powodzenia, należy się im potężny kopniak w zad.
    Wg Karola najlepsza stopka na OC: Canonizacja św. Bernarda z Olympu AD 2011

    [...]Nie patrzę na to jak na efekt pracy z aparatem cyfrowym i oprogramowaniem, dzięki któremu wszystko mogę idealnie wyczyścić i obrabiając zdjęcie też nie myślę w ten sposób, że skoro mam takie narzędzia, to powinienem wszystko doprowadzić do stanu sterylnego.[...]

    BernArt - Moje zdjęcia

  3. #3
    | OlyJedi Awatar nevra
    Dołączył
    Jan 2008
    Mieszka w
    Vratislavia
    Posty
    1.177
    Siła reputacji
    32
    Moja galeria

    Odp: naruszenie praw autorskich - prawa fotografa i ich dochodzenie

    Skandal, aż człowieka szlag trafia. Oni by chcieli wszystko za darmo, na zasadzie "wyślij zdjęcia na kolorowy alert". Przyzwyczaili się do tego, a raczej durny naród ich do tego przyzwyczaił. Dają za nic, to co, fotografowi płacić? A niedoczekanie.

    Jak mawia mój syn, młody prawnik, bez umowy ani rusz. Dam mu to do poczytania, ciekawe, co powie.
    E-510 z przyległościami + żółty FX z dodatkami
    http://www.bociany.org.pl :
    kochajmy zwierzaki! tyle jest nieszczęśliwych...

  4. #4
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria

    Odp: naruszenie praw autorskich - prawa fotografa i ich dochodzenie

    Cytat Zamieszczone przez Eddie Zobacz posta
    Nie wiem czy nie powinieneś podać tytułu czasopisma, tak ku przestrodze.
    Powodzenia, należy się im potężny kopniak w zad.
    na pewno napiszę ale jeszcze chcę z tym poczekać. przynajmniej do momentu aż ZPAF wystąpi wezwaniem do ugody

    ---------- Post dodany o 11:27 ---------- Poprzedni post był o 11:23 ----------

    Cytat Zamieszczone przez nevra Zobacz posta
    Skandal, aż człowieka szlag trafia. Oni by chcieli wszystko za darmo, na zasadzie "wyślij zdjęcia na kolorowy alert". Przyzwyczaili się do tego, a raczej durny naród ich do tego przyzwyczaił. Dają za nic, to co, fotografowi płacić? A niedoczekanie.

    Jak mawia mój syn, młody prawnik, bez umowy ani rusz. Dam mu to do poczytania, ciekawe, co powie.
    Tak tylko tu na szczęście brak umowy chroni artystę. Bo jeśli nie masz umowy z której wynika że godzisz się na wykorzystanie bez honorarium - to honorarium Ci się należy. a tu jest taka sytuacja. Tak na prawdę nie udzieliłem nikomu licencji na wykorzystanie tych utworów i nie udzielę jej nieodpłatnie - podczas gdy ktoś wcześniej deklaruje się że płaci należycie

    Prawda jest taka, ze często magazyny z którymi współpracuję obdarzone są bardzo dużą dozą zaufania. Jeśli na coś umawiamy się ustnie - papierek jest formalnością. Często pliki HQ idą na serwer jeszcze na długo przed podpisaniem umowy - Myślę że właśnie powodem jest to, że redakcja wykorzystując utwór wie że Cię nie wykiwa bo sprawa jest banalna do ugrania. Może to się sprawdza bo zawsze trafiałem na normalnych uczciwych ludzi we wszystkich redakcjach


    Twoje zdjęcie twój utwór więc jeśli je wykorzystają - ciężko będzie grac później redakcji głupka, że się nie wiedziało że są jakies prawa do utworu ( artykułu i zdjęć )

  5. #5
    | OlyJedi Awatar nevra
    Dołączył
    Jan 2008
    Mieszka w
    Vratislavia
    Posty
    1.177
    Siła reputacji
    32
    Moja galeria

    Odp: naruszenie praw autorskich - prawa fotografa i ich dochodzenie

    Ostatnio jedna z moich koleżanek, pisarka, została wystawiona do wiatru przez jedno z wydawnictw. Wszystko było uzgodnione mailowo, dogadane, a w ostatniej chwili wypięli się i została na lodzie.

    Swoją drogą muszę się upomnieć (matka szewca bez butów chodzi ) o kasę za zaległą sesję. Fotki poszły dawno w świat i zarobiły sporą kasę... Brak umowy z powodu nagłości tematu.
    E-510 z przyległościami + żółty FX z dodatkami
    http://www.bociany.org.pl :
    kochajmy zwierzaki! tyle jest nieszczęśliwych...

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2008
    Mieszka w
    okolice P-ń
    Posty
    1.064
    Siła reputacji
    33
    Moja galeria

    Odp: naruszenie praw autorskich - prawa fotografa i ich dochodzenie

    Ja tak lubię działać na zasadzie Gentelman's agreement, ale niestety tych gentelmanów już brakuje.
    Dobasu, życzę Ci abyś zarobił na tym tytule i swoich zdjęciach z nawiązką.
    Rolleicord, Canon
    flickr

  7. #7
    | OlyJedi Awatar hadan
    Dołączył
    Aug 2009
    Mieszka w
    pomorskie
    Posty
    1.239
    Siła reputacji
    63
    Moja galeria

    Odp: naruszenie praw autorskich - prawa fotografa i ich dochodzenie

    To przykre, ale poddawać się nie należy i żądać należności wraz z pełnym przysługującym odszkodowaniem zgodnego z prawem. Mojej córce jedna z agencji TV miała wypłacić 3 tyś.zł. honorarium którego próbowali nie zapłacić.
    Po krótkiej wymianie korespondencji i otrzymaniu wezwania zapłacili honorarium wraz
    z pełnym przysługującym odszkodowaniem, to było około 10 tyś.zł.
    Ponieważ sprawa jest jednoznaczna powinna zakończyć się pomyślnie. Szkoda tylko straconego czasu i nerwów.

    Życzę powodzenia.
    Ostatnio edytowane przez hadan ; 16.03.13 o 13:55

  8. #8
    | OlyJedi Awatar Maciek_WM
    Dołączył
    Feb 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    303
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria

    Odp: naruszenie praw autorskich - prawa fotografa i ich dochodzenie

    Skoro robią takie akcje, to znaczy że wielokrotnie uszło im to na sucho... Ale mam szczerą nadzieję, że nie tym razem.

  9. #9
    | OlyJedi Awatar Syd Barrett
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Krk
    Posty
    636
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria

    Odp: naruszenie praw autorskich - prawa fotografa i ich dochodzenie

    Całkowicie rozumiem, że nie chcą płacić. Taka moda, tak im się opłaca.
    Masz prawo czuć się oszukany, oni dzięki tej kradzieży będą musieli Ci zapłacić. Kiedyś słyszałem, że wartość zdjęć jest z góry określona, ale już nie pamiętam od kogo. Możesz spróbować zapytać np. Wantucha?
    Co do artykułu to moim zdaniem nieźle Ci się udało. Choć nie zamawiali będą musieli za niego również zapłacić!
    Jedynym problemem, jaki widzę to jeśli firma-gazeta utrzymują się na stratach. Wtedy możesz wygrać sprawę, ale na papierku się zakończy.
    Powodzenia!

    PS. ZPAF czy SPAV?

  10. #10
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria

    Odp: naruszenie praw autorskich - prawa fotografa i ich dochodzenie

    Cytat Zamieszczone przez Syd Barrett Zobacz posta
    Całkowicie rozumiem, że nie chcą płacić. Taka moda, tak im się opłaca.
    Masz prawo czuć się oszukany, oni dzięki tej kradzieży będą musieli Ci zapłacić. Kiedyś słyszałem, że wartość zdjęć jest z góry określona, ale już nie pamiętam od kogo. Możesz spróbować zapytać np. Wantucha?
    Co do artykułu to moim zdaniem nieźle Ci się udało. Choć nie zamawiali będą musieli za niego również zapłacić!
    Jedynym problemem, jaki widzę to jeśli firma-gazeta utrzymują się na stratach. Wtedy możesz wygrać sprawę, ale na papierku się zakończy.
    Powodzenia!

    PS. ZPAF czy SPAV?
    ZPAF
    http://www.zpaf.waw.pl/prawa-autorskie.html

    Na papierku to mi się z OLT EXPRESS zakończyło
    Zawsze można złożyć wniosek o upadłość

Podobne wątki

  1. Prawa i obowiązki fotografa
    By hades in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 9.04.14, 09:29
  2. Ustawa o prawach autorskich
    By Jeronimo in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 28.07.07, 09:35

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.