Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Wątek: Wyzwalanie lamp w TTL

  1. #1
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    170
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria

    Wyzwalanie lamp w TTL

    Takie mam pytanie dla osób mocno obeznanych z systemem wyzwalania błysków w Olkach m4/3. Otóż jak wiadomo lampki wbudowane w Penach czy też dołączane np. do OM-D mają niską moc. Dzięki nim wyzwalane są lampy działające jako Slave. Czy jeżeli podłączymy do body kabel TTL i na końcu tego kabla podłączę powiedzmy FL36R, to czy za pomocą owej 36R będe mógł sterować pracą FL50R?
    Czy do odpalania przez body lamp slave potrzebuję na sankach mieć lampy z literką R, czy też nie ma to znaczenia. W instrukcjach nic nie piszą. Czy ktoś to ćwiczył?

  2. #2
    | OlyJedi Awatar Marek61
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    RYBNIK
    Posty
    670
    Siła reputacji
    148
    Moja galeria

    Odp: Wyzwalanie lamp w TTL

    ...Czy jeżeli podłączymy do body kabel TTL i na końcu tego kabla podłączę powiedzmy FL36R, to czy za pomocą owej 36R będe mógł sterować pracą FL50R?


    Lampa FL36R może pracować tylko w trybie sterowania zdalnego - slave.
    Nie posiada trybu pracy master czyli sterowania bezprzewodowego grupą lamp.
    Podłączenie lampy FL36R poprzez kabel nie umożliwi sterowania lampą FL50R.
    Co innego FL50R która posiada możliwość pracy jako master.
    Literka „R” na lampie oznacz możliwość pracy w trybie remote czyli możliwość jej sterowania z korpusu.
    Ostatnio edytowane przez Marek61 ; 12.02.13 o 10:03

  3. #3
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    170
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria

    Odp: Wyzwalanie lamp w TTL

    Marek, ale czy to sprawdziłeś empirycznie? Teorię znam, ale skoro zarządzanie lampami odbywa się z poziomu korpusu, a odpalanie odbywa się nawet za pomocą tych mikro lampek dołączanych do om-d czy penów, to może 36R może odpalić inne lampy. Kupię dziś kabel i sprawdzę pod koniec tygodnia doświadczalnie to napiszę a może zrobię nawet jakieś zdjęcie. Ogólnie bardzo mi się podoba zabawa olympusami z błyskaniem, więc chcę to usprawnić.

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Marek61
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    RYBNIK
    Posty
    670
    Siła reputacji
    148
    Moja galeria

    Odp: Wyzwalanie lamp w TTL

    Co do sprawdzenia empirycznego mam E-30 i 2 x FL36R i sterowanie tymi lampami jest bezproblemowe w trybie RC poprzez wewnętrzną lampę. Założenie w/w lampy na sanki aparatu i próba sterowania tą lampą drugiej lampy jest niemożliwa. W korpusie nie ma wtedy możliwości wyboru funkcji RC. Sama lampa nie posiada możliwości sterowania innymi lampami.

    Zakup kabelka przedłużającego TTL może nie jest bezsensowny – przyda się przy wyzwalaniu lampy przy innym jej położeniu – ale aby wyjaśnić w/w problem?
    „Odpalenie” innych lamp – oczywiście w trybie manualnym bez TTLa – jest możliwe za pomocą fotoceli

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    170
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria

    Odp: Wyzwalanie lamp w TTL

    Marek61 a sądzisz, że jak się podłączy FL50R do sanek to będzie można odpalić 36R zdalnie w RC? Czy też lampy odpala się w Olym tylko z lampek wbudowanych? Dopytuję o to, bo mam nadzieję że z dużą lampą zasięg odpalenia będzie większy.

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2004
    Posty
    5.023
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria

    Odp: Wyzwalanie lamp w TTL

    Próbowałem om-d z założoną FL50 wyzwolić Fl600. Nie udało się.
    Moje fotografie: www.beluch.pl | Grupa dyskusyjna M43 Polska

  7. #7
    | OlyJedi Awatar strOOs
    Dołączył
    Feb 2006
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.486
    Siła reputacji
    64
    Moja galeria

    Odp: Wyzwalanie lamp w TTL

    Cytat Zamieszczone przez luc4s Zobacz posta
    Próbowałem om-d z założoną FL50 wyzwolić Fl600. Nie udało się.
    FL50 czy FL50R?
    Body: E-M5 II / E-M5 / E-M10 / AIR A01
    "Canon 24-70 L is good enough (sharp enough) for Annie Leibowitz, but not good enough for some anonymous amateur photographers. (martin mintal)"

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2004
    Posty
    5.023
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria

    Odp: Wyzwalanie lamp w TTL

    Cytat Zamieszczone przez strOOs Zobacz posta
    FL50 czy FL50R?
    Bez R (6 znaków)
    Moje fotografie: www.beluch.pl | Grupa dyskusyjna M43 Polska

  9. #9
    | OlyJedi Awatar strOOs
    Dołączył
    Feb 2006
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.486
    Siła reputacji
    64
    Moja galeria

    Odp: Wyzwalanie lamp w TTL

    A to widzisz, FL50 nie ma wyzwalania radiowego - tak samo jak go nie ma FL36.

    "R" - jak Remote.
    Body: E-M5 II / E-M5 / E-M10 / AIR A01
    "Canon 24-70 L is good enough (sharp enough) for Annie Leibowitz, but not good enough for some anonymous amateur photographers. (martin mintal)"

  10. #10
    | OlyJedi Awatar Marek61
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    RYBNIK
    Posty
    670
    Siła reputacji
    148
    Moja galeria

    Odp: Wyzwalanie lamp w TTL

    Marek61 a sądzisz, że jak się podłączyFL50R do sanek to będzie można odpalić 36R zdalnie w RC? Czy też lampy odpalasię w Olym tylko z lampek wbudowanych? Dopytuję o to, bo mam nadzieję że z dużąlampą zasięg odpalenia będzie większy.”
    A wiec po kolei, jak napisałem wpoprzednim poście nie miałem możliwości zabawy z FL50R… i kropa.
    Wyszukaj instrukcje obsługi rozdział dotyczącytematu RC. Przepraszam nie odczytaj tego jak zbywanie pytania.
    Co do drugiej części pytania.
    W przypadku lampy FL36R zasięg sterowaniaw trybie RC jest rzędu 10m. W korpusie przy wyborze trybu RC jest możliwość ustawieniasiły błysku sterującego w trzech poziomach. Funkcja ta ma na celu dostosowaniasiły błysku komunikacyjnego do ustawienia / odległości wyzwalanych lamp odaparatu.
    Dla przykładu lampa makro „Metz” 15 MS-1zakładana na obiektywie jest także wyzwalana w trybie RC ale aby lampa sterującakorpusu nie zakłóciła ekspozycji zakłada się na nią „klips” osłaniający palnikcelem ograniczenia ilości światła.
    Czy lampa FL50R ma większy zasięg nie wiemi raczej wątpię. Do takiego zwiększania zasięgu radził bym rozważyć sterowanie radiowe.

Podobne wątki

  1. Radiowy wyzwalacz lamp
    By robert1088 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 26.01.10, 00:02
  2. olek e-420 a zamiennik lamp
    By ggago in forum Oświetlenie 4/3
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 26.06.09, 08:06
  3. Olympus 5060 - wyzwalanie lamp studyjnych.
    By malkontent in forum Studio
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 13.02.07, 22:07
  4. Wyzwalanie lamp studyjnych
    By C+ in forum Studio
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 25.01.07, 01:09

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.