dobas - powiedz, jak Ty będziesz tym ostrzył bez Focus-Peaking?
dobas - powiedz, jak Ty będziesz tym ostrzył bez Focus-Peaking?
http://www.sjp.pl/rustykalizm
teraz to już zgupłem![]()
Temat dosc zawily,zeby zadymy robic.Tak po prawdzie to prawdziwe drewno mahoniowe zostalo wyciete okolo 120 lat temu.Gdzies tam jeszcze sa znikome jego ilosci,ale na jego wycinke, sprowadzanie, handel jest potrzebne wyrazne zezwolenie tzw CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora)Obecnie teraz jest duzo farm drzewnych,ktore zajmuja sie pozyskiwaniem z roznych gatunkow drewna zaliczanego do grupy cedrowej mahoniu.
To tak jak ze zwierzetami.Np zebra gorska jest w afryce objeta calkowita ochrona i nic nawet kosteczka z niej nie moze byc wywieziona(nie zrobisz sobie opaski na kapelusz z jej skory i z tym kapeluszem nie wjedziesz do EU.Ale jesli udowodnisz,ze zebra zostala zabita z chodowli to juz mozesz nawet cala wywiezc.Kwestia kwitu.
Podobnie jest z drewnem mahoniowym.Pozyskuje sie go z okolo 1400 gatunkow drzew z Indonezji,Tajlandii,Chin,panstw Afrykanskich.Jednak prawdziwe drewno mahoniowe to te z USA i z odpowiednim kwitem.Potocznie teraz wszystko co czerwone to mahon,jednak trzeba wiedziec ,ze drewno rozane,meranti,rot pinia ,macora,bangkiri,massarand.......i ponad 1000 innych to nie mahon.
Sprzedawcy bazuja na tym,ze nazwa sie przyjela i tak podaja.Jednak jesli na kwicie wystawil ze sprzedal mahon to te powyzsze zezwolenie miec musi,inaczej sprzedaje nielegalnie.
PS.Osobiscie nie znam hurtownika obracajacego deskami mahoniowymi,raczej tylko fornir i to do grubosci 1mm.Moze zbyt bogaci nie sa.Ale cedrowych odmian pod mahon podchodzacych to jest wiele.
Na Twoich fotkach to ostatnie to bedzie raczej meranti,albo saunowe barwione.Mahoniu tam nie widze.
http://www.renderosity.com/mod/galle...ername=mirek54
I tak Was lubie
Dzięki dobas za linka.
Życzę zadowolenia ze sprzętu i ujęć takich ".
Pozdrawiam.jak trzeba"
Szacun za lekcję o drewnie
Mocowanie przedniej płytki z czego wzięliście?![]()
Body: E-M5 II / E-M5 / E-M10 / AIR A01
"Canon 24-70 L is good enough (sharp enough) for Annie Leibowitz, but not good enough for some anonymous amateur photographers. (martin mintal)"
to najpierw odpowiedź na obrazki
meranti to to zdjęcie pierwsze i drugie. na drugim obróciłem je o 180 stopni tylko w PSie i wymazałem czarne kropki coby nie demaskowały bazowałem na www.wood-database.com myślę że wiarygodne źródło
to ostatnie zdjęcie to bedzie Mahoń afrykański
1) Dark red Meranti
2) Dark red Meranti
czyli czerwone meranti o którym wspominałeś - nie mające z mahoniem nic a nic wspólnego
tu masz opis szczegółowy wraz z taksonomią informacją o materiale zdjęciami i tym czy zagrożony albo CITESowy
http://www.wood-database.com/lumber-...k-red-meranti/
Meranti nie jest CITESowy ale kilka z gatunków jest na IUCN Redlist
To ostatnie czyli foto 3 to właśnie to co jest użyte w aparacie i funkcjonuje pod szeroko pojętą nazwą Mahoń Afrykański
3) African Mahogany - mahoń afrykański
http://www.wood-database.com/lumber-...mahogany/#pics
też nie Citesowy ale w ckgz wg IUCN oznaczony jako VU
Z CITESowych mahoni masz w załączniku II Swietenia mahagoni, Swietenia macrophylla, Swietenia humilis
żadne z nich nie jest żródłem mahonia afrykańskiego i żaden z mahoni afrykańskich nie jest CITESowy
Nie wszystko co czerwone to mahoń tylko Mahoń amerykański - wspomniana wcześniej Swietenia i mahoń afrykański - Khaya spp. oraz Entandrophragma spp. tu jest też wspomniany mahoń Sapele
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mahoń
reasumując - zarówno z informacji uzyskanej w sklepie jak i z klucza do identyfikacji wynika, że to co jest na zdjęciu z aparatem w żadnym przypadku nie jest wspomnianym Meranti. Kupione zostało jako Mahoń afrykański i co więcej zgadza się z kluczem - jako mahoń afrykański- może jednak nie zostaliśmy oszukani ?
co więcej Meranti jest tak samo dostępne w sprzedaży i wygląda inaczej niż to co oznaczone jest jako mahoń afrykański. Tak jak pisałem wcześniej - to na przedniej ściance jest z Afryki - Meranti z Azji SE
Ty coś co na obrazku z aparatem i na obrazku z postu wyżej oznaczyłeś jako meranti i w sklepie i w kluczu oznaczane jest jako mahoń afrykański zaś meranti ze zdjęcia 1 i zdjęcia 2 jako meranti nie oznaczyłeś mimo, że mertanti było właśnie na fotografiach 1 i 2
I teraz nie wiem już czy lać tego pana ze sklepu czy jednak nie poruszać tematu bo wcale z niego nie oszust.
Czy może w wood-database - też jest błąd w opisie i wrzucili zdjęcie meranti a podpisali jako african mahogany ??
w anglojęzycznej literaturze przewija się genuine mahogany i true mahogany podobnie jak u nas rozdziela się na mahoń amerykański i mahoń afrykański. Genuine to właśnie ten będący w załączniku do Konwencji Waszyngtońskiej Nie zmienia to faktu że w polskim języku - z reszta w Angielskim mahoń / mahogany - to i jedno i drugie.
Ostatnio edytowane przez dobas ; 22.01.13 o 22:37
Widzisz.Ja bym jednak lac poszedl tego pana,dlaczego.Moze dlatego,ze Ja kupujac mahon do renowacji mebli uznaje tylko machon amerykanski.Co wiecej wszyscy restauratorzy antykow takiego tylko uzywaja.Machon afrykanski pozyskiwany najczesciej w hodowlach z gruszy nie jest uzywany do renowacji.Uzywaja go natomiast szkutnicy w meblarstwie jachtowym.Wszelkie inne mahoniowe to drewno budowlane,i popularne pod nazwa meranti.Byc moze w Polsce jest inna popularnosc nazewnictwa.Zalozyc tez moge,ze afrykanski mahon jest bardziej popularny w antykach w polsce jak gdzie indziej.Duzo dziwnych rzeczy jest wszedzie.
Wiele obiektywow ma czerwona kropke,ale nie u wszystkich to znakiem firmowym ona jest,czesto jest znakiem informacyjnym jak mocowac.
W kazdym razie,jesli na fakturze jest mahon amerykanski to chyba on jednak jest citowy wiec i kwit miec musi,ale tak po prawdzie to mi to raczej obojetne.Bardziej podchodzi mi drewno rozane albo orzechowe w takich aparatach.
http://www.renderosity.com/mod/galle...ername=mirek54
I tak Was lubie