Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 30

Wątek: Zakup nowego sprzętu - straszny ból głowy

  1. #1
    Awatar DarioB
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Wolne Miasto Gdańsk
    Posty
    32
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria

    Zakup nowego sprzętu - straszny ból głowy

    Witam,
    jako, że należę do bardzo niezdecydowanych przy wszelkiego rodzaju zakupach także i tym razem mam straszny mętlik w głowie.
    Pozwolę sobie zatem napisać dość długie opowiadanie, może dzięki temu dopasujecie mnie pod konkretny sprzęt.
    Fotografią amatorsko zajmuję się już 4 lata. Aktualnie posiadam wysłużonego już Olka 740.
    Był to bardzo trafny wybór. Oczywiście zanim go zakupiłem przesiedziałem dziesiątki godzin na grupach dyskusyjnych, forach internetowych, przeczytałem wiele porównań, przeanalizowałem dziesiątki sampli. Ci co znali się wtedy na rzeczy doradzili by nie brać nowego - może lepszego ale nie rozpracowanego sprzętu. Zatem zaufałem im i zakupiłem sprawdzoną już 740.
    Aparat robił zdjęcia za mnie. Przyznam szczerze nigdy nie wnikałem zbytnio w parametry zdjęć, ręczne ustawienia itp. - jakoś tego nie czuję (jeszcze).
    Wykonałem nim dziesiątki tysięcy zdjęć. Prawie 30 tyś znajdziecie na mojej stronce www.dariob.glt.pl oraz na portalu który prowadzę www.lechia.net
    Jakość zdjęć była wystarczająca 10x zoom, 3,2MPx - więcej mi nie było potrzeba.
    Aparat jednak zaczyna powoli umierać, zdjęcia jakoś też coraz bardziej zaszumione wychodzą. Zatem czas najwyższy wybrać jego następcę.
    Przyznam szczerze, że rozwodzę się pomiędzy którąś z hybryd (najbliżej jestem Panasonic Lumix DMC-FZ50) a całą gamą podstawowych lustrzanek.

    Z racji tego że fotografuję prawie codziennie i prawie wszystko znajomi namawiają mnie bym próbował jednak rozwijać swoje umiejętności więc raczej muszę wybrać coś z lustrzanek.
    Co zamierzam fotografować.
    Przede wszystkim mecze piłkarskie - aktualnie fotografuję z trybun ale jak mnie wciągnie to może wrócę na murawę. Piłkarze mnie raczej nie interesują bardziej skupiam się na widowni (zachowanie publiczności, atmosfera, oprawa imprez sportowych itd) Docelowo pewnie będę też fotografował piłkarzy w akcji.
    Wszelkiego rodzaju imprezy odbywające się w mieście - koncerty, parady uliczne, jarmarki itp.
    Wszelkiego rodzaju inwestycje miejskie - fotoreportaże z placów budów.
    Architekturę - param się wszystkim co związane ze Starym Gdańskiem więc pstrykam dawną zabudowę, detale architektoniczne, stare napisy, ruiny.
    Oczywiście standardowo tak jak wszyscy przyroda, rodzina (śluby, pogrzeby), zwierzak (kot), zdjęcia nocne.

    Zdjęć nie zamierzam raczej obrabiać w programach graficznych ani wywoływać. Do tej pory się bez tego obyłem. Dla mnie ważna jest szybkość wykonania fotoreportażu i jego opublikowanie w necie. Staram się też robić bogate fotoreportaże (100-200 zdjęć) więc ciężko to szybko obrobić by było.

    Sporo zdjęć robię na dużym zoomie więc liczę, że pomożecie mi dobrać odpowiednie obiektywy.
    Kolejna sprawa - stabilizacja matrycy.
    Czy jest to ważna składowa aparatu? Pytam gdyż sporo tych, które analizowałem nie posiada jeszcze tej opcji.
    Ręce mi się dosyć trzęsą (bynajmniej nie od alkoholu) zazwyczaj z emocji ale nie tylko. Zatem czy osoba taka jak ja powinna celować w body ze stabilizacją? Czy to jest tylko bajer?

    Podgląd na żywo - jak wiadomo w małpkach to standard. Przyznam bez bicia, że chyba 70-80% moich zdjęć wykonałem korzystając właśnie z niego. Ostatnio dopiero zastanawiając się nad zakupem lustrzanki zacząłem częściej korzystać z wizjera.

    Ok to chyba powinno wam wystarczyć do przeanalizowania mojego profilu. Chociaż sam wiem, że wynika z niego iż ze mnie amator przez duże A.
    Budżet - myślę o kwocie około 3500 netto. Sprzęt mógłbym zakupić w USA ale skoro zamierzam odpisać VAT zatem różnica nie jest już aż taka poważna.

    Większość BODY wymacałem już po kilka razy.
    I oczywiście każdy z nich ma wady i zalety.
    Doradźcie proszę zatem czy dobrze, że zwracam na te rzeczy uwagę czy to mało istotne a powinienem kierować się innymi czynnikami.
    Olek E-410 - mimo iż wpadł mi w oko odpadł ze względu na niewygodne body.
    Olek E-510 - ma tylko 3 punktowy pomiar AF - czy to jest wystarczające? Konkurenci prezentują się chyba lepiej pod tym względem.
    Pentax K10D i jego tańszy brat Samsung GX-10 - jak dla mnie same plusy ale opinie czytam zgoła odmienne pewnie dlatego, że większość ludzi posiada Nikony i Canony.
    Jednak posiadają one jak dla mnie 2 minusy. 1 - mało ludzi je posiada, więc jak kupię ciężko będzie znaleźć pomocną duszę. 2- brak trybów tematycznych.
    Nikon D80, Canon 400D - brak stabilizacji, czyszczenia matrycy (ale czy to jest aż tak istotne? - przypominam, że mam problem z trzęsącymi się rękoma)
    Sony Alpha 100 - jakoś tak szybko mi odpadł z rywalizacji.
    Wiem, że co osoba to inna opinia i że większość z was (co już zauważyłem) posiada i zakochana jest w starszych ale bardziej zaawansowanych modelach, może jednak uda mi się was poprosić o rzeczową pomoc.
    Zdaję sobie sprawę, że takich świeżaków wpisuje się tu wielu dziennie, jednakże liczę iż moja przedmowa wyda wam się na tyle ciekawa, że pomożecie mi dokonać właściwego wyboru.
    Jako, że na razie mam tylko statyw, więc będę musiał dokupić całą resztę ale to po kolei. Najpierw poproszę o wybór właściwego dla mnie body + obiektywu (-ów).

    Jeśli odpuszczamy opcję USA (wiadomo problemy z gwarancjami) zatem skupiam się na sklepach internetowych. W Gdańsku mam ich kilka więc koszta transportu praktycznie mi odchodzą - chyba, że jakiś konkretny obiektyw itp będzie mimo wszystko tańszy w wysyłce.
    Nie wiem, czy nie złamię regulaminu forum podając tu odnośniki do tych sklepów (najwyżej proszę Moderatorów o ich usunięcie).
    http://cyfrowe.pl/lista_produktow.ph...dkategoria=205
    http://www.bluesklep-komputer.com/in...mart&Itemid=24
    http://www.ram.net.pl/index.php?cPat...5a33c911579a0f
    http://www.foto-net.pl/sklep/pokaz_k...t=brak&pokaz=0

    Żeby nie pisać za dużo w pierwszym poście myślę, że sprawę obiektywów poruszę jak już mnie przekonacie do któregoś modelu.
    W Mieście Starym Jak Świat...
    www.dariob.net - Dziesiątki tysięcy zdjęć mojego autorstwa
    www.lechia.net - Archiwum Prasowe, Galerie, Kolekcja Pamiątek, itd. - moje dzieło!

  2. #2
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez DarioB
    Kolejna sprawa - stabilizacja matrycy.
    Czy jest to ważna składowa aparatu? Pytam gdyż sporo tych, które analizowałem nie posiada jeszcze tej opcji.
    Ręce mi się dosyć trzęsą (bynajmniej nie od alkoholu) zazwyczaj z emocji ale nie tylko. Zatem czy osoba taka jak ja powinna celować w body ze stabilizacją? Czy to jest tylko bajer?
    Stabilizacja jest dobrym dodatkiem. Niweluje strzesace sie rece [nie poruszajace sie obiekty, jak w reklamach ] do pewnego stopnia. Ciezszy aparat trudniej wprowadzic w drgania, ale zawsze cos, szczegolnie przy tele - mozna zapomniec o zasadzie, ze czas = 1 / ogniskowa, aby nie poruszyc, bo stabilizacja pozwoli wydluzyc czas.

    Cytat Zamieszczone przez DarioB
    Sporo zdjęć robię na dużym zoomie więc liczę, że pomożecie mi dobrać odpowiednie obiektywy.
    70-300mm f/4-5.6, jezeli krocej to 40-150mm f/3.5-4.5

    Cytat Zamieszczone przez DarioB
    Oczywiście standardowo tak jak wszyscy przyroda, rodzina (śluby, pogrzeby), zwierzak (kot), zdjęcia nocne.
    Standardowym kitem zrobisz, jak cos, to masz do wyboru polke wyzej [14-54] albo jakas stalke - do wyboru, do koloru.

    Cytat Zamieszczone przez DarioB
    Podgląd na żywo - jak wiadomo w małpkach to standard. Przyznam bez bicia, że chyba 70-80% moich zdjęć wykonałem korzystając właśnie z niego. Ostatnio dopiero zastanawiając się nad zakupem lustrzanki zacząłem częściej korzystać z wizjera.
    Podglad na zywo w E510 nie jest juz taki "na zywo" - jest pewne opoznienie i klapniecie lustra. Ale przyzwyczaisz sie z pewnoscia do wizjera Jezeli nie, to E330 ma bardzo dobry, cyfrowkowy wrecz LV.

    Cytat Zamieszczone przez DarioB
    Olek E-410 - mimo iż wpadł mi w oko odpadł ze względu na niewygodne body.
    To go nie bierz. Aparat musi byc wygodny - robisz pewnie zdjecia przez kilka godzin, wiec nie wyobrazam sobie takiej meczarni z niewygodnym aparatem. E410 jest wlasnie miniaturka E510, ktory to bedzie lepszym wyborem.

    Cytat Zamieszczone przez DarioB
    Olek E-510 - ma tylko 3 punktowy pomiar AF - czy to jest wystarczające? Konkurenci prezentują się chyba lepiej pod tym względem.
    Zalezy... Oczywiscie nie ma porownania z 30D, ale i tak zazwyczaj uzywa sie centralnego. [albo grupy w profilustrzankach ]. Patrz na szybkosc [ilosc krzyzowych punktow i AF obiektywu].

    Cytat Zamieszczone przez DarioB
    W Gdańsku mam ich kilka więc koszta transportu praktycznie mi odchodzą - chyba, że jakiś konkretny obiektyw itp będzie mimo wszystko tańszy w wysyłce.
    Ja kupowalam w ram.net - bardzo porzadny sklep I byl najtanszy w Polsce Ale sprawdz na skapiec.pl i ceneo.pl, czasem roznice sa znaczne.

    Cytat Zamieszczone przez DarioB
    Żeby nie pisać za dużo w pierwszym poście myślę, że sprawę obiektywów poruszę jak już mnie przekonacie do któregoś modelu.
    Wiesz, od tego powinienes zaczac Najpierw obiektywy = system, potem body

    Konkluzja..:

    Ja bym brala E510:
    + stabilizacja
    + LV
    + malo szumi
    Potem bylby D80 i tyle :]

    Ale skup sie na szklach
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar kowal73
    Dołączył
    Mar 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    2.223
    Siła reputacji
    140
    Moja galeria
    ja Ci radzę kup najpierw hybrydę ze stabilizacją. Wydasz do 2000,00 nie będziesz musiał zmieniać obiektywów itp do twoich wymagań idealne, a po 740 to i tak duży krok do przodu.

  4. #4
    Awatar DarioB
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Wolne Miasto Gdańsk
    Posty
    32
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Oczywiście najbliżej mi właśnie do E-510.
    Do tego kitowe 14-42 bo chyba powinno być wystarczające + coś dłuższego.
    No i oczywiście już się tyle naczytałem o tanich i ciemnych że aż się je boję kupić.
    Kitowy 40-150 - praktycznie nikt nie poleca. Wszyscy jednym głosem doradzają starszy 40-150 (f/3.5-f/4.5) ale podobno lepszy.
    Pojawił się też ostatnio 70-300 mm f/4.0-f/5.6 ED ale jak na razie to chyba nie wiele osób ma o nim jakiekolwiek rozeznanie.
    Czy mogę pchać się w taki zestaw 14-42 i 70-300? Czy dziura nie jest za duża między nimi. Może inna kombinacja? Tylko proszę bez takich za 2-3 koła.
    W Mieście Starym Jak Świat...
    www.dariob.net - Dziesiątki tysięcy zdjęć mojego autorstwa
    www.lechia.net - Archiwum Prasowe, Galerie, Kolekcja Pamiątek, itd. - moje dzieło!

  5. #5
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Nie pakuj się w hybrydy...

    e510 będzie chyba najsensowniejszym wyborem.

    k10d i d80 troszkę drogawe jak na początek.

    Co do szkieł to 14-42 i 70-300 sa jak najbardziej ok... ale zastanów się nad zestawem 14-54 i 40-150... bo jednak lepiej miec lepszej jakości podstawowego zooma, bo kozysta się z niego z 90% czasu.. tele tylko na specjalne okazje...

    Dziura pomiędzy 42 a 70 nie jest aż taka straszna.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Stare 40-150 f/3.5-4.5 jest jasniejsze, co jest lepsze. Nowsze jest ciemniejsze, ale mniejsze. Kazdy szuka jak najjasniejszego, wiec lepiej doplacic troszke za jasniejsza wersje. Poza tym jest sprawdzone, ostre. Nowego malo osob ma.

    70-300 jeszcze nikt tu nie ma. Premiera ma byc w pazdzierniku, niektore sklepy juz go maja w ofercie... Na mecze na pewno Ci sie przyda, tylko, ze jest troche ciemne...

    Moim zdaniem dziura 42-70 nie jest duza, ale... kto co woli Jednak piszesz, ze bedzisz robil mecze z trybun - mysle, ze 70-300 bedzie akurat. Mam 40-150 i jest krotko [nie na futbol, ale psiaki, za to jestem blizej niz na meczu - porownywalne w miare].

    Wlasciwie wielkiego wyboru nie masz:
    - Sigma 18-135 jest pdobno tragiczna, no i nie ma szerokiego kata
    - Zuiko 12-60 bedzie cudowne, ale cena niekoniecznie...
    - Zuiko 14-54 - na to bym Cie namawiala, ale prawie 2k kosztuje
    - Zuiko 18-180 - spacerzoom, ale ciemny i brak szerokiego konca
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

  7. #7
    Moderatorka Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Ania_
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    zDolny Śląsk
    Posty
    3.693
    Siła reputacji
    74
    Moja galeria
    40-150mm faktycznie jest krótko... 70-300 dobry pomysł, tylko wszystko zależy od tego ile masz pieniędzy Można zacząć taniej, a potem rozbudowywać.
    15 lat na forum. Dawniej jako Mysikrólik. Zawodowo jestem tu i tu.

  8. #8

    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    las
    Posty
    15
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    zacząłem czytać i mnie nagle ogarną straszny ból głowy, zupełnie jak pytającego, coś niebywałego.

  9. #9
    | OlyJedi Awatar dziobolek
    Dołączył
    Jun 2007
    Mieszka w
    Dublin - Ireland
    Posty
    466
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Czemu warto zainwestować w Olka???

    Ponieważ:

    -posiada polskie menu, co dla wielu osób ma spore znaczenie, w tym i dla mnie, choc znam angielski.

    -pełna istrukcja obsługi w jezyku polskim dostępna za free na stronie Olympusa

    -w dual kicie dostajesz dwa naprawdę świetnej jakości obiektywy, które pokrywaja 99% potrzeb na starcie.

    -E-seria posiada SSWF - ultrasoniczny odkurzacz matrycy, dla mnie super sprawa,
    jeśli ktoś sądzi ze to zbedny bajer, to niech sobie poczyta o problemach z czyszczeniem matrycy ("wysmiewaja" to tylko Systemowi Talibowie, reszta poprostu zazdrości).
    Tu można o tym zapomnieś - problem nie istnieje.

    -świetnej jakości szkła - począwszy od kitowych - i ceny na wszystkich "półkach" bardziej ludzkie jak dla mnie niż u konkurencji.

    -dostajesz 2 lata pełnej gwarancji i świetny serwis .

    Olympus E-seria:

    E-1, E-330 - klasyka w dobrym tego słowa znaczeniu. Nic dodać, nic ująć.

    Nieco nowsze bardzo dobre i tanie w tej chwili
    -E-400 najmniejsza i najlżejsza lustrzanka na świecie (co mi osobiście niesamowicie pasi ), 10Mpx
    -E-500 8Mpx, starszy brat E-400 wiekowo (ponad rok, bodajże) wiec i technologicznie, za to troszkę większy i ma gripa przez co wygodniejszy dla osób o większych rączkach

    NOWOŚCI na rynku i też z odpowiednią ceną z tego tytułu:
    -E-410 10Mpx, LiveView, lepsza matryca
    -E-510 10 Mpx, LiveViev, lepsza matryca, IS - image stabilizer lub antiszejk jak kto woli

    Wielu cię może przekonywać do jedynego ( w ich mniemaniu, oczywiscie) słusznego systemu.
    Nota bene wyboru musisz dokonać sam. Z opinii wyłuskuj potrzebne ci info, dokonaj porównania wszelkich za i przeciw, potem idź do sklepu i pomacaj sprzet, zobacz co ci do reki przypasi, zastanów sie na czym ci zależy a co ci nie jest niezbedne... i wybieraj.

    Ja posiadam E-400 (410 za drogi i za mało wnosi jak dla mnie za te pieniążki) i jestem bardzo zadowolony z wyboru, ale nie mysl ze dlatego cię przekonuje do Olka.
    Gdybym miał teraz dokonać wyboru raz jeszcze, wierz mi byłby ten sam.
    Moze za kilkanaście m-cy E-410 lub 510 (ze wzgl. na IS) jesli ceny spadną...
    Na poczatku miałem podobne dylematy z wyborem gdyż moim marzeniem był D-80.
    Ale E-400 zachwycił mnie wielkoscią - aż sie chce go zabrać ze soba przy każdej okazji,
    co też czynię z nieukrywaną przyjemnoscią,
    a wielu mych znajomych jest zaskoczonych że to lustrzanka .

    Że tyko 3-punktowy autofokus???
    Stary, ja osobiście wyłączam dwa skrajne punkty i ostrzę centralnym.
    Może nie potrafię z nich korzystać - trudno, ale wkurzało mnie kiedy ostrzył nie tam gdzie chciałem .
    Pal licho, kiedy masz czas by poprawić, ale w sporcie raczej drugiej szansy nie ma .
    Więc daj luz z tymi 49-ma.

    Jeśli E-410 jest nieergonomiczny dla ciebie, to nawet nie patrz w jego stronę.
    Dla ciebie najlepszy wg. mnie będzie E-510.

    Co do pozostałych systemów:

    - Canon - świetny system dla zawodowców i profesjonalistów. Sam bym poszedł w ten system zarabiając na życie fotkami. Po zakupie zestawu kitowego, konieczność zakupu obiektywu - kitowy jest do bani.
    No i konieczność kalibracji obiektywu do body po każdym??? założeniu bodjaże.
    Dobry sprzęt = drogi sprzęt.

    - Nikkon - jak wyżej, przy czym więcej amatorów sie w niego wyposaża.

    - Pentax/Samsung - kiedyś świetne lustrzanki analogowe. Po fuzjii z Szajsungiem sporo stracił na renomie. Bardzo wolny AutoFocus i IMHO obudowa pozostawia niesmak - jakość materiałów. A serwis to porażka - jak to ktoś ładnie określił.

    Jeszcze jedna dosc ważna konkluzja.
    Zerkajac na ceny aparatów w zestawach watro pamiętać o tym, że często to dopiero początek wydatków.
    I trza też zerknąc w stronę wyposażenia opcjonalnego - obiektywy, lampy, baterie itp., itd.
    I tu często, gęsto ludzie sa zdziwieni PO zakupie body, że za dobre obiektywy do tegoż sprzetu muszą słono zapłacić,
    nie wspominajac o bardzo dobrych.

    No cóż, mądry Polak PO szkodzie.
    Ale cóż mają zrobić - zachwalają pod niebiosa to co mają.

    Cytat Zamieszczone przez Mysikrólik
    40-150mm faktycznie jest krótko... 70-300 dobry pomysł, tylko wszystko zależy od tego ile masz pieniędzy Można zacząć taniej, a potem rozbudowywać.
    Także moim zdaniem warto poczekać na to szkiełko.
    A teraz możesz zrobić dwa ruchy - kupić:
    - E-510 + 14-42 i poczekać na 70-300
    - E-510 w dual kicie i sprzedać 40-150 gdy pojawi się 70-300.
    I tak na tym zyskasz, bo w zestawie dostajesz ten obiektyw taniej. Na pewno nie stracisz.
    ... no może jest jeszcze jedna możliwość:
    -E-510 + 14-42 i dozbierać kasy na ZD 55-200???
    Wiem, wiem - inny pułap cenowy, ale wspomniałeś coś o odliczaniu???
    Może raty??? Bo naprawdę warto.

    Pozdrawiam i życze udanych zakupów.
    "Nie wiesz i pytasz - wstydzisz się raz;
    Nie wiesz i nie pytasz - wstydzisz się całe życie"

  10. #10
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    łaaa, ale propagandę strzeliłeś

Podobne wątki

  1. Kupno nowego sprzętu - potzrba porady :)
    By Belezo in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 8.04.11, 20:09
  2. Luzackie podejście do kupna nowego sprzętu
    By jestmeksyk in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 20.12.08, 18:52
  3. Testowanie nowego sprzętu - DCR-250
    By Mata_Hari in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 16.06.06, 02:23

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.