Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: "Nieludzki fotograf"

  1. #1

    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    30
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria

    Question "Nieludzki fotograf"

    Ten dział wydaje mi się być już na wymarciu, ale nie mogę znaleźć adekwatnego miejsca.

    Chciałam zadać być może głupie dla wielu osób pytanie. Czy fotograf, który nie robi zdjęć ludziom ma szansę na zdobycie pracy w dziedzinie fotografii? Czy jest według Was w ogóle sens spróbować takiego przedsięwzięcia? Chciałabym poznać opinię ludzi, którzy się zajmują tą dziedziną. Pomijam kwestię trudności, bo to oczywiste, że przy weselach czy jakichś plenerowych sesjach łatwiej jest zdobyć doświadczenie i klientów, a ptaszki i kwiatuszki nie płacą za wiele.

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Krasska ; 13.01.13 o 19:12

  2. #2
    | OlyJedi Awatar eFiX
    Dołączył
    Aug 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    438
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Odp: "Nieludzki fotograf"

    Zawsze mozesz trzepac packshoty, panoramki 3d pomieszczen, architekture, etc... Jesli sie dobrze wyspecjalizujesz to mysle ze tez da sie jakos wyzyc
    [5Dmk3] ----- [IRC] ------ [Klik!]
    Jestem wredny i się czepiam. Ostrzegam uczciwie.

  3. #3

    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    30
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria

    Odp: "Nieludzki fotograf"

    Dziękuję za odpowiedź. Właśnie myślałam o czymś w tym stylu, dodatkowo przyrodą czy jedzeniem mogłabym się posiłkować. Ale czy mając sam aparat i statyw można w ogóle myśleć o jakichś początkach? Czy najpierw trzeba się zaopatrzyć we wszystkie akcesoria, bo prowizorka nie da rady? W każdym razie pocieszające jest to, że "da się".

  4. #4
    Banned Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    594
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: "Nieludzki fotograf"

    sam się przekonałem E500+14-54, biała ściana, 1 lampa studyjna i cuda się robi....

  5. #5
    | OlyJedi Awatar nyny
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    5.144
    Siła reputacji
    199
    Moja galeria

    Odp: "Nieludzki fotograf"

    Jesli chcesz zarabiac na fotoprzyrodniczej to powiem, ze to bardzo ciezki chleb bo raz ze sprzet do tego jest raczej z tych wyciagajacych sporo z portfela, dwa znakomite zdjecia robia amatorzy, ktorzy nierzadko za samo umieszczenie nazwiska podsylaja do druku, trzy znajomosc przyrody i logistyka z tym zwiazana jest naprawde mocno porzadanym atutem.

    pozdro

    ---------- Post dodany o 18:55 ---------- Poprzedni post był o 18:54 ----------

    Cytat Zamieszczone przez konradkkk Zobacz posta
    sam się przekonałem E500+14-54, biała ściana, 1 lampa studyjna i cuda się robi....
    Konrad, ale kolezanka wogole nie mysli o foto ludzi, albo ja cos opatrznie zrozumialem.

    pozdro
    W tym miejscu ludzie chwala sie sprzetem... Ja nie mam czym
    Kanał IRC Olympus Club: http://webchat.freenode.net/?channels=olympusclub
    Tylko prawdziwi twardziele nie robia BACKUP'ów

  6. #6
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: "Nieludzki fotograf"

    Cytat Zamieszczone przez Krasska Zobacz posta
    Ten dział wydaje mi się być już na wymarciu, ale nie mogę znaleźć adekwatnego miejsca.

    Chciałam zadać być może głupie dla wielu osób pytanie. Czy fotograf, który nie robi zdjęć ludziom ma szansę na zdobycie pracy w dziedzinie fotografii? Czy jest według Was w ogóle sens spróbować takiego przedsięwzięcia? Chciałabym poznać opinię ludzi, którzy się zajmują tą dziedziną. Pomijam kwestię trudności, bo to oczywiste, że przy weselach czy jakichś plenerowych sesjach łatwiej jest zdobyć doświadczenie i klientów, a ptaszki i kwiatuszki nie płacą za wiele.

    Pozdrawiam.
    To ze masz grzebien i lusterko to nie oznacza,ze jestes fryzjerka.Jesli towar jest dobry to go sprzedaż czy to bedzie ulica kwiatek czy samolot.Kwestia tego czy to bedzie naprawde tak dobre,ze to ktos kupi.
    Znam goscia co za jednego kwiatuszka nazbieral 6500€ i dalej sie sprzedaje.Kilka innych rowniez tez mu sie sprzedaje.Wiec to nie jest tak,ze kotlet to kasa a inne to grosze.
    Jak bedziesz robic dobre foty to kupiec Cie znajdzie czy bedzie podpis na fotce czy nie.

  7. #7

    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    30
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria

    Odp: "Nieludzki fotograf"

    Cytat Zamieszczone przez konradkkk
    sam się przekonałem E500+14-54, biała ściana, 1 lampa studyjna i cuda się robi....
    Czyli brak tylko lampy :P

    Cytat Zamieszczone przez nyny
    Jesli chcesz zarabiac na fotoprzyrodniczej to powiem, ze to bardzo ciezki chleb bo raz ze sprzet do tego jest raczej z tych wyciagajacych sporo z portfela, dwa znakomite zdjecia robia amatorzy, ktorzy nierzadko za samo umieszczenie nazwiska podsylaja do druku, trzy znajomosc przyrody i logistyka z tym zwiazana jest naprawde mocno porzadanym atutem.
    Ciężko się nie zgodzić, dlatego przyrodę traktowałabym jako taki miły dodatek, przynajmniej na początku.

    To moje pytanie jest raczej czysto hipotetyczne, bo pomijam w nim kwestie pieniędzy czy umiejętności, bardziej brzmi ono "czy takie coś w ogóle jest możliwe", bo w rozmowie z ludźmi, którzy nie zajmują się fotografią (lub jedynie hobbystycznie jak ja) takie coś nie ma prawa bytu.

    Cytat Zamieszczone przez nyny
    Konrad, ale kolezanka wogole nie mysli o foto ludzi, albo ja cos opatrznie zrozumialem.
    Ja zrozumiałam, że chodzi o fotografię przedmiotów ;p


    Cytat Zamieszczone przez Mirek54
    To ze masz grzebien i lusterko to nie oznacza,ze jestes fryzjerka.Jesli towar jest dobry to go sprzedaż czy to bedzie ulica kwiatek czy samolot.Kwestia tego czy to bedzie naprawde tak dobre,ze to ktos kupi.
    Znam goscia co za jednego kwiatuszka nazbieral 6500€ i dalej sie sprzedaje.Kilka innych rowniez tez mu sie sprzedaje.Wiec to nie jest tak,ze kotlet to kasa a inne to grosze.
    Jak bedziesz robic dobre foty to kupiec Cie znajdzie czy bedzie podpis na fotce czy nie.
    W takim razie pozostaje ćwiczyć. Również słyszałam o takich przypadkach, ale zawsze wydawało mi się to wyjątkowo rzadkie i nieosiągalne. Mimo wszystko to motywujące dla mnie.

  8. #8
    | OlyJedi Awatar nyny
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    5.144
    Siła reputacji
    199
    Moja galeria

    Odp: "Nieludzki fotograf"

    Cytat Zamieszczone przez Krasska Zobacz posta
    Ja zrozumiałam, że chodzi o fotografię przedmiotów ;p
    Rozumialbym jeszcze jakby jakas ZD50 sie tam znalazla...

    pozdro
    W tym miejscu ludzie chwala sie sprzetem... Ja nie mam czym
    Kanał IRC Olympus Club: http://webchat.freenode.net/?channels=olympusclub
    Tylko prawdziwi twardziele nie robia BACKUP'ów

  9. #9
    | OlyJedi Awatar Syd Barrett
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Krk
    Posty
    636
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria

    Odp: "Nieludzki fotograf"

    Teoretycznie na wszystkim można zarobić jak się jest dobrym. Mnie na studiach w pierwszym dniu np. powiedzieli, że 8% kończy w zawodzie. I w sumie nie wiem, z tych co znam to mniej niż 8%..
    W Fotografii nawet jeśli się fotografuje ludzi to jest ciężko. Możesz próbować a kiedyś poszerzać zakres o inne dziedziny, kto wie - a może i ludzi? (na początek np. zdjęcia z imprezy w jakieś knajpie).
    Fotografia przyrodnicza to chyba najdroższa dziedzina, chyba że masz czapkę niewitkę, bo nawet bikini w moro niewiele tu da.

  10. #10
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria

    Odp: "Nieludzki fotograf"

    Da się ale łatwo nie jest na pewno.

    Mogę napisać na temat, który jakoś znam.

    Uzupełniając wypowiedź Nynego - fotografia przyrodnicza to nie tylko zwierzaki czatownie długie jasne obiektywy i odmrożone paluchy podczas czekania na zwierza
    to też landszafty, czy jakaś tam część fotografii podróżniczej. Ja akurat w tym siedzę. Jeżdżę, tu i ówdzie robię zdjęcia następnie staram się je sprzedać i pojechać gdzie indziej

    Osobiście mimo iż mam świadomość że pieniądz z tego jakiś by był z fotografowania ludzi - nie mam jakoś też ochoty fotografować ślubów chrzcin czy innych tego typu imprez.. Eventy lubię bo coś ciekawego zawsze się dzieje
    Zawsze chciałem i to jest dla mnie ideałem - zarabiać na tych zdjęciach które robię z przyjemnością.

    Da się na pewno - wymaga to wielkiej cierpliwości wytrwałości pomysłu prac itp itd..

    można sprzedawać same zdjęcia, można sprzedawać zdjęcia wraz z artykułem - co w przypadku magazynów jest dużo chętniej brane jeśli oferujesz pełen produkt w postaci artykułu ze zdjęciami. Można robić pokazy slajdów, można publikować w kraju, można - co gorąco polecam - publikować na rynkach zagranicznych

    dać się da na pewno ale trzeba na to poświęcić masę czasu i energii.

    z grubsza jest jak na tym obrazku

    https://www.facebook.com/photo.php?f...type=3&theater



    Na pewno trzeba zacząć od portfolio - mieć co sprzedać. Im większa Twoja "stocklista" i cekawsze portfolio tym większe szanse na klienta.

    zdjęcia trzeba jakoś sensownie archiwizować, opisywać metatagi - jeśli Twoim odbiorcą jest klient zagraniczny to opisywać je po angielsku zgodnie z wymaganiami danego klienta.

    Jeśli masz dobre zdjęcia jedyne co musisz to znaleźć klienta. Raczej korzystając z międzynarodowego języka i ze zdobyczy technologii jakimi są email czy FTP
    proponuję szukać klienta nie u nas bo i stawki inne i rynek zupełnie inny i większy. Choć w kraju tyż można.


    Jak szukasz zagramanicznego klienta - polecam książeczkę


    http://www.amazon.com/gp/product/159...F8&me=&seller=

    prawie 700 stron opisu potencjalnego klienta z wypisaną osobą kontaktową informacją ile z grubsza płacą czego szukają itp itd...
    Do tego podział tematyczny - możesz wyszukać wszystkich którzy potrzebują zdjęć drzew, albo wszystkich którzy potrzebują zdjęć z powietrza lub zdjęć podwodnych albo zdjęć kotów.

    Czasem trzeba z uporem maniaka kilka razy wysłać maila do tegj samej redakcji i być jak wrzód na D. Czasem odpiszą od razu...

    ale na pewno trzeba zacząć od pokaźnego dobrego portfolio, Zawalczenie w jakiś konkursach foto też pomoże
    Musisz mieć pogląd czym się będziesz chciała zajmować, jak to sprzedawać i komu...

    Pytanie czy chcesz zarabiać na zdjęciach i to jest priorytetem - wtedy rzeczywiście możesz robić tysiące packshotów dziennie i pewnie niebawem będzie Cię stać na dobry samochód fotografować jedzenie i wszystko co Ci się napatoczy pod rękę a zdjęcia sprzedawać na stockach. Wstajesz rano, odpalasz lampy w studio i od 8 do 16 robisz zdjęcia, wywołujesz, opisujesz i wrzucasz na stocka.


    czy chcesz sprzedawać zdjęcia które robisz - bo od kilku lat fotografujesz małe kotki albo zajmujesz się fotografowaniem kitesurfingu alibo krajobrazów. Wtedy masz pewnie trudniej ale też się da.


    Na zdobycie pracy sensu stricto bym nie liczył - mało kto Cię zatrudni. Jedyne o czym moim zdaniem można myśleć to freelance. Sama szukasz klientów sama dostarczasz gdzieś zdjęcia ale nie jesteś nigdzie zatrudniona - chyba, ze u siebie.


    oczywiście fotografia jest na tyle szerokim pojęciem że można robić miliony rzeczy...
    Jest trudno, nawet bardzo trudno - ale da się...

    to też ciekawa książka na ten tematr

    http://www.galaktyka.com.pl/product,,443.html

    Choć większość porad sprawdzi się raczej w przypadku osób które są ludzkimi fotografami

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 1.04.12, 08:00
  2. "4 pory roku - Lato 08" - "Pozostali Zwycięzcy" galeria pokonkursowa
    By mynameisnobody in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 9.10.08, 19:22

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.