Strona 1 z 53 1231151 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 521

Wątek: szafirowym szkłem

  1. #1
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria

    szafirowym szkłem

    Witam,

    Na początku chciałbym się niejako przedstawić - napisać kilka słów o mojej przygodzie z fotografią. Pierwsze zdjęcia zdobiłem aparatem Smiena, który dostałem na komunię. Pamiętam, jak z ojcem wywoływaliśmy je w domowej ciemni, czyli łazience oświetlonej czerwoną żarówką. Powiększalnik, odczynniki, wywoływanie, suszenie - dla małego dziecka to była prawdziwa magia.
    Potem już czasy zdjęć kolorowych, automatycznego Kodaka i oddawania klisz do fotolabów. Zdjęcia są, ale przyjemność z ich robienia niewielka. Gdzieś około 2003 roku kupiłem swój pierwszy aparat cyfrowy z oszałamiającym 1Mpx. Oglądając dzisiaj zdjęcia z tego aparatu można docenić, jak rozwinęła się w tak krótkim czasie fotografia cyfrowa
    Ostatnie fotografie robione cyfrowymi kompaktami to głównie uroczystości rodzinne, wakacje czy różne wycieczki. Chciałbym spróbować też trochę innej fotografii, pokazać świat moimi oczami, zatrzymać niektóre chwile i przedmioty na dłużej. Zdaję sobie sprawę, że moje umiejętności w fotografii są bliskie zeru. Wiem, co to GO, przesłona, ogniskowa itp, ale to póki co raczej nie przekłada się na umiejętność robienia dobrych zdjęć.
    Czytam książki, które były tu polecane na forum, robię zdjęcia i próbuje je analizować pod kątem poprawności.
    Tu prośba do bardziej doświadczonych w temacie fotografii o pomoc i krytyczną ocenę moich obrazków. Za każde słowa (te ciepłe i te krytyczne) bardzo dziękuję.

    Na początek zdjęcia z ostatniego spaceru, na który postanowiłem zabrać aparat. Ładna pogoda, sypiący śnieg, miałem nadzieję na zrobienie kilku pstryków w zimowej scenerii. Po wyjściu okazało się jednak, że śnieg zastąpił deszcz ze śniegiem, niebo "przygasło" i zrobiło się buro-ponuro, co wpłynęło negatywnie na mój nastrój. Stąd pewnie takie a nie inne zdjęcia.

    Pierwsze zdjęcie to huśtawka. Była otoczona przez wrony, jednak gdy podszedłem wrony rozpierzchły się na wszystkie strony. Dobrze, że huśtawka została:

    1.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1050257.jpg
Wyświetleń:	422
Rozmiar:	892,5 KB
ID:	78596

    Scena bez czarnych ptaszorów wydała mi się nieco zbyt statyczna, więc spróbowałem rozhuśtać nieco obrazek:

    2.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1050297.jpg
Wyświetleń:	434
Rozmiar:	696,2 KB
ID:	78597

    Trzecie zdjęcie miało oddać surowość scenerii. Betonowy mur, drut kolczasty, szare niebo i szary, topniejący śnieg:

    3.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1050309.jpg
Wyświetleń:	396
Rozmiar:	828,7 KB
ID:	78593

    To na razie tyle. W miarę możliwości i czasu będę dorzucał kolejne zdjęcia, mam nadzieję, że coraz lepsze.

    PS. Na zdjęciu nr 2 chciałem użyć długiego czasu naświetlania. Na najniższym ISO i największej przesłonie (F16) przy czasach 1/4, 1/2 miałem mocno prześwietlone zdjęcia (powyżej +3EV). Jak rozumiem, gdybym chciał mieć mniej naświetlone (+1EV) to musiałbym zastosować filtr szary? Mam obecnie obiektywy Panasonic 20/1.7, Panasonic 14-42. W przyszłości chciałbym dokupić m.Zuiko 45/1.8. Wszystkie one mają inną średnicę mocowania filtrów. Czy jest jakiś sposób, żeby używać jednego filtru do wszystkich obiektywów (jakieś redukcje, itp)???

    Dodam linki do plików źródłowych RAW, jeżeli ktoś chciałby pokazać te zdjęcia "po swojemu" to proszę bardzo, nie mam nic przeciwko
    http://szafiro.dyndns.org/RAW/P1050257.RW2
    http://szafiro.dyndns.org/RAW/P1050297.RW2
    http://szafiro.dyndns.org/RAW/P1050309.RW2
    Ostatnio edytowane przez szafir51 ; 10.01.13 o 12:56 Powód: dodane linki do plików RAW

  2. #2
    | OlyJedi Awatar CzaRmaX
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    4.889
    Siła reputacji
    151
    Moja galeria

    Odp: Moje boje z fotopstryczkiem, czyli zdjęcia początkującego amatora

    Taaaaa drugie jest w moim stylu bo zakręcone
    Popraw stopkę, wg regulaminu powinna mieć max trzy wiersze. CIEKAWE JAK ZMIESZCZĘ TRZY WIERSZE ALE POSZUKAM. "A GDY JUŻ Z NAS OPADNIE": A gdy już z nas opadnie, łuska słów, i staniemy nadzy, w prawdzie, Co powie nam Bóg?; "BEZ DATY": Dojrzałość przychodzi, Zawsze nazbyt późno, Kiedy już powoli, Odchodzimy w tło; "ZWIERZĘTA": Ofiary naszej pychy, Pokarmy naszych głodów. HEHE UDAŁO SIĘ

  3. #3
    Awatar ZibiZ
    Dołączył
    Dec 2012
    Mieszka w
    Scotland
    Posty
    220
    Siła reputacji
    61
    Moja galeria

    Odp: Moje boje z fotopstryczkiem, czyli zdjęcia początkującego amatora

    Gustuje w podobnym klimacie zdjęć, masz dobre pomysły. Będę czekał na kolejną wstawkę

  4. #4
    Awatar ZibiZ
    Dołączył
    Dec 2012
    Mieszka w
    Scotland
    Posty
    220
    Siła reputacji
    61
    Moja galeria

    Odp: Moje boje z fotopstryczkiem, czyli zdjęcia początkującego amatora

    No Panie Szafir idź na kolejny spacer i wrzucaj coś ciekawego

  5. #5
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Moje boje z fotopstryczkiem, czyli zdjęcia początkującego amatora

    Ten plot-to pokaz go prosto,zaakcentuj przy pomocy GO te kolce w tych drutach,wyciagnij kolor i szczegoly mchu i bedzie nawet fajna fotka.I nie kadruj kadru,ktory jako caly jest MZ lepszy niz ten crop co go tu wstawiles.

  6. #6
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria

    Odp: Moje boje z fotopstryczkiem, czyli zdjęcia początkującego amatora

    Dzięki Mirku za wskazówki. Zdjęcie bez kadrowania wygląda tak:

    4.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	płot (1 of 1).jpg
Wyświetleń:	354
Rozmiar:	257,0 KB
ID:	78960


    niestety nie zauważyłem płatka śniegu, który "siadł" mi na obiektywie. A może stety? Co miałeś na myśli pisząc, żebym pokazał go prosto?

    A tymczasem moja pierwsza panorama. Zimno jak diabli i wszędzie biało, bielusieńko:

    5.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Panorama3.jpg
Wyświetleń:	244
Rozmiar:	608,9 KB
ID:	78959

  7. #7
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Moje boje z fotopstryczkiem, czyli zdjęcia początkującego amatora

    Cytat Zamieszczone przez szafir51 Zobacz posta
    Co miałeś na myśli pisząc, żebym pokazał go prosto?
    Tak mi sie jakos wydalo,ze krzywo jest,jak zerkalem w rawa.Pokombinowal bym z zielenia tych mchow w strone ciemniejsza bardziej.

  8. #8
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria

    Odp: Moje boje z fotopstryczkiem, czyli zdjęcia początkującego amatora

    Dawno nie miałem okazji na złapanie jakiś ciekawych kadrów. Pogoda pod psem, dzień krótki a na dodatek cierpię na chroniczny brak czasu. W poniedziałek nadarzyła się taka okazja uczestniczenia w wizji lokalnej obiektu przy Wrocławskiej Wytwórni Filmowej - Pawilonu Czterech Kopuł.

    Zespół budynków został wybudowany w 1913 roku jako część kompleksu, na który składa się Hala Ludowa (obecnie Hala Stulecia), Iglica, Pergola i właśnie Pawilon. W latach 50-tych ubiegłego wieku stał się częścią Wrocławskiej Wytwórni Filmowej. Po zakończeniu w 2011 roku działalności WWF i przekształceniu jej w Centrum Technologii Audiowizualnych budynki stały opustoszałe i niszczały. Obecnie planowany jest ich remont i przekazanie Muzeum Narodowemu we Wrocławiu.

    Przez niewielkie nieporozumienie na miejsce przybyłem zbyt wcześnie, co postanowiłem wykorzystać na mały spacer po Pergoli

    5.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1050962.jpg
Wyświetleń:	243
Rozmiar:	956,9 KB
ID:	80737

    6.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3_hala.jpg
Wyświetleń:	251
Rozmiar:	955,6 KB
ID:	80738

    Tak wygląda wejście frontowe do Pawilonu:
    7.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4_pawilon.jpg
Wyświetleń:	251
Rozmiar:	693,7 KB
ID:	80739

    Przy wejściu wita nas, oprócz sterty pustych butelek - pamiątkowa tablica:

    8.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1060026.jpg
Wyświetleń:	233
Rozmiar:	784,9 KB
ID:	80743

    Pierwsza z oglądanych kopuł:

    9.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	7_kopuła_3.jpg
Wyświetleń:	208
Rozmiar:	564,4 KB
ID:	80740

    Po wejściu do środka ukazuje się smutny obraz niszczejących budynków

    10.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1060027.jpg
Wyświetleń:	203
Rozmiar:	527,5 KB
ID:	80741

    i jeszcze mała panorama

    11.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Panorama.JPG
Wyświetleń:	217
Rozmiar:	678,7 KB
ID:	80742

    Wyjście z budynku z groźnie wyglądającymi napisami w nie naszym języku:

    12.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1060051.jpg
Wyświetleń:	205
Rozmiar:	647,1 KB
ID:	80744

    Kolejna z kopuł mieściła do niedawna magazyny i pokoje biurowe pracowników WWF:

    13.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	6_kopuła_2.jpg
Wyświetleń:	195
Rozmiar:	598,1 KB
ID:	80745

    Pełno tam dziwnych pomieszczeń z różnego rodzaju szpargałami, regałami, pozostałościami po poprzednich lokatorach. Mi najbardziej spodobał się Czerwony Telefon. Czyżby bezpośrednia łączność z towarzyszami zza wschodniej granicy

    14.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1060142.jpg
Wyświetleń:	209
Rozmiar:	379,4 KB
ID:	80746

    momentami czułem się tam jako bohater filmu Kingsajz, który wchodzi przez zapomniane archiwalne pomieszczenia do Szuflandii. Kolejna kopuła mieściła w środku ogromne, metalowe coś, które wypełniało niemal całe, dość duże pomieszczenie. Tak jakby gigantyczny stalowy kosz na śmieci. Nie mam pojęcia, co to było więc zdjęcie tylko z zewnątrz:

    14.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5_kopuła_1.jpg
Wyświetleń:	184
Rozmiar:	684,9 KB
ID:	80747

    Ostatnia z kopuł służyła jako bar oraz zaplecze kuchenne. Tutaj najbardziej było widać jak budynki popadają w ruinę

    15.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	10_zaplecze.jpg
Wyświetleń:	191
Rozmiar:	979,4 KB
ID:	80748

    16.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	9_grzyb.jpg
Wyświetleń:	193
Rozmiar:	600,2 KB
ID:	80749

    W budynkach pełno było różnych dziwnych pomieszczeń, przeznaczenia których nie sposób się było domyśleć:

    17.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1060091.jpg
Wyświetleń:	186
Rozmiar:	656,6 KB
ID:	80750

    18.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1060097.jpg
Wyświetleń:	169
Rozmiar:	522,5 KB
ID:	80751
    Ostatnio edytowane przez szafir51 ; 6.02.13 o 00:08

  9. #9
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria

    Odp: Moje boje z fotopstryczkiem, czyli zdjęcia początkującego amatora

    19.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1060103.jpg
Wyświetleń:	160
Rozmiar:	909,2 KB
ID:	80752

    20.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1060111.jpg
Wyświetleń:	169
Rozmiar:	696,0 KB
ID:	80753

    21.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1060113.jpg
Wyświetleń:	161
Rozmiar:	833,4 KB
ID:	80754

    Miejscami niszczejące ściany kontrastowały z pozostawionymi dekoracjami

    22.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1060131.jpg
Wyświetleń:	198
Rozmiar:	769,7 KB
ID:	80755

    albo różnymi, czasami śmiesznymi napisami:

    23.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1060175.jpg
Wyświetleń:	162
Rozmiar:	1.013,8 KB
ID:	80756

    24.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1060084.jpg
Wyświetleń:	176
Rozmiar:	422,7 KB
ID:	80757

    Na koniec zdjęcie z sali filmowej

    24.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1060252.jpg
Wyświetleń:	210
Rozmiar:	492,6 KB
ID:	80758


    Miejsce bardzo fajne do porobienia ciekawych zdjęć, ładna architektura, nieco dołujące klimaty i kawał historii, którą aż ociekają mury. Szkoda, że czasu miałem niewiele, do tego co chwilę ktoś kręcił się robiąc zdjęcia tego czy owego. Niestety zabrałem ze sobą tylko jeden obiektyw, w dodatku stałoogniskowy - brakowało mi jakiegoś szerokiego kąta. Z tego powodu z części zdjęć we wnętrzach zrezygnowałem - był zbyt ciasno.
    Czekam na krytyczne uwagi do co zamieszczonych zdjęć - mam nadzieję, że następne będą lepsze

  10. #10
    | OlyJedi Awatar glee
    Dołączył
    Aug 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    762
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria

    Odp: Moje boje z fotopstryczkiem, czyli zdjęcia początkującego amatora

    24. fajnie skadrowane z obciętymi nóżkami prócz tego intrygujące zestawienie kolorów : )
    Hala ludowa (chyba zawsze zostanie pod tą nazwą dla mojego pokolenia) to wdzięczny temat i teraz kwitnie z racji m.in. multimedium fotanny i ze zdwojoną siłą jest obowiązkowym miejscem dla turystów i na niedzielne spacery - a u Ciebie wyszła trochę zaniedbana : D

    Pozdrawiam
    Bodies: EM-1/HLD-7/MMF-3 + E-3/HLD-4/FL-50r
    Szkła: ZD7-14, Leica25D/1.4, ZD 14-54 I, ZD 50/EX-25, Sigma 150, Z f1.4/50, Z f5/85-250
    http://forum.olympusclub.pl/threads/79188-obraz-obrazem-za-każdym-razem

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.