Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 64

Wątek: OM-D na wycieczce - używanie zamiast testowania

  1. #1
    | OlyJedi Awatar Bacio
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    134
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria

    OM-D na wycieczce - używanie zamiast testowania

    Na początku grudnia 2012 pisałem o moich (użytkownika X100) wrażeniach z OM-D po kilku dniach. Teraz kolejny etap - minął miesiąc, a ja miałem okazję użyć aparatu dokładnie w celu w jakim został zakupiony - do pamiątkowego fotografowania na wyjazdach.

    W ramach wydawania pieniędzy kupiłem M.Zuiko ED 9-18/4,0-5,6 (nic szerszego nie udało się znaleźć). Po nadejściu przesyłki - zapiąłem do korpusu i natychmiast odesłałem obiektyw do sprzedawcy. To zupełnie nie to, czego się spodziewałem! Obiektyw duży, niesympatyczny w dotyku, z blokadą transportową... Już dawno nie miałem w ręku czegoś, co tak bardzo by mi (niemerytorycznie!) nie pasowało!
    Na szczęście zakupy przez internet łatwo się odwraca. Wiedziałem, że nie ma co iść na kompromisy. Za dużo kompromisów, to może powstać kompromitacja.

    Dlatego też mój zestaw szkieł na wyjazd był następujący:
    Panasonic G X 12-35/2,8
    M.Zuiko ED 45/1,8
    Panasonic G 100-300/4,0-5,6
    do tego w torbie żony E-PM2 i Panasonic G X 14-42/3,5-5,6 (Pancake).

    W pierwszej chwili planowałem wziąć jeszcze M. Zuiko ED 60/2,8 (Marco) (celem - a jak będzie kiepska pogoda i będę przez tydzień siedział na trawniku?). Na szczęście resztki zdrowego rozsądku powstrzymały mnie przed zabraniem kolejnego grata.

    45/1,8 nie użyłem ani razu! Jakoś nie wyszło. To dziwne szkło - albo za długie albo za krótkie. (Znaczy się czas dokupić 75/1,8

    Przez 99% czasu używałem 12-35, a 100-300 zapiąłem tylko dwa razy. Raz na ptaka, a raz aby uzasadnić noszenie go ze sobą przez tydzień. Oczywiście zapiąłem go bez wyłączenia stabilizacji w szkle, więc zdjęcie i tak wyszła kicha

    Bardzo mi przypasował 12-35/2,8 - zakres, jasność obiektywu bardzo dobre, a przy jego kompaktowym rozmiarze - okazał się rewelacyjnym kompanem podróży.

    Z uwagi na uwarunkowania logistyczne fotografować mogłem głównie w godzinach niewłaściwych (tj. w południe!).
    Poniżej wybrałem kilka zdjęć, w których wykorzystałem różne możliwości zestawu, na których mi zależało kupując ten aparat. Nie jest moim celem "chwalenie się fotkami", a jedynie pokazanie wykorzystania cech.
    Zdjęcia robiłem RAW + Medium JPG. Poniższe załączniki to w zasadzie bez obróbki PhotoShopowej (bo nawet nie mam tego programu). W jednym chyba przesunąłem kolory, a w dwóch zwiększyłem nasycenie w Aperture.

    Na plaży udało mi się użyć szybkiego autofocusa - złapał akrobatę we właściwym momencie. Fotografia z brzucha.


    W środku nocy udało się bez problemu zrobić fotkę na bazarze. Kadrowanie wyświetlaczem odginanym.


    W ogrodzie botanicznym w pierwszej chwili pożałowałem braku obiektywu makro, ale to co chciałem udało się i tak zrobić moim zoomem.


    Zazwyczaj fotografuję jedzenie, które udaje się zjeść w różnych dziwnych miejscach. Tak było i tym razem. Przesłona 2,8 pozwala rozmyć conieco.


    W samo południe na plaży - to masakra fotograficzna. Ale czasem można coś wyciągnąć - nawet coś jak burzę piaskową.


    Zdjęcia bazarowe, gdy nie ma czasu na myślenie, tylko trzeba strzelać jak jest okazja.


    Zdjęcia z kolorami wychodzą jak powinny.


    Znowu jedzenie i znowu rozmycie planów. Zgodnie z oczekiwaniami (jak na warunki polowe).


    Sceny kontrastowe w południe - jakość wchodzą. Tu jednak przydałaby się na pewno obróbka cyfrowa RAW-a.


    Tu robiłem 100-300 z pseudostatywu, z włączonymi obiema stabilizacjami. Nie zawsze się wszystko musi udać


    I knota można strzelić wieczornego...



    Jak na razie jestem bardzo zadowolony z zestawu O-MD + 12-35/2,8. E-PM2 się dla mnie nie nadaje z uwagi na brak wizjera.
    Obiektyw kitowy (12-50/3,5-6,3) jest mi niepotrzebny, kiedy mam 12-35. Z pewnością będę chciał kita sprzedać, bo nie używam. Kolejna zagadka, czy Panasonic 7-14/4 jest tym, co by mi się przydało? Kilka razy brakowało mi szerokości (np. zdjęcie przy stoliku, gdy kelner nalewa w atrakcyjny sposób herbatę ze sporej wysokości)... Ale czy by mi się chciało (i czy bym zdążył?) przekładać szkła w takich warunkach polowych?

    Czego mi się nie udało - nie wiem, czy da się, aby po przejściu na tryb "A" zawsze zaczynał od przesłony 2,8. W tej chwili to domyślna przesłona (np. po zmianie obiektywu) wydaje się być dosyć losowa. Dla mnie idealnie byłoby: tryb "P" - automat, tryb "A" - jak najbardziej otwarta. W tej chwili po przejściu na A często muszę kręcić pokrętłem, a do tego pokrętła nie są dedykowane przesłona / czas - inaczej pracują w M, a inaczej w A/S.
    -- Bacio -- Olympus XA | 35RC | OM-D
    Posiadacz Karty Stałego Malkontenta

  2. #2
    | OlyJedi Awatar dao
    Dołączył
    Sep 2011
    Mieszka w
    Opole
    Posty
    434
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    Odp: OM-D na wycieczce - używanie zamiast testowania

    Wrażenia ciekawe, tylko jedno proszę wytłumacz - dlaczego 9-18 uważasz za duży obiektyw?
    że jakby coś - to nic


    RX100 || blog

  3. #3
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar adambieg
    Dołączył
    Aug 2011
    Mieszka w
    Miasto nad Brdą
    Posty
    2.812
    Siła reputacji
    108
    Moja galeria

    Odp: OM-D na wycieczce - używanie zamiast testowania

    m.zd 9-18 jest duży i niesympatyczny? Przepraszam ale nie czytałem od długiego czasu większej bzdury. To moje ulubione szkiełko, zamknięty mieści się w dłoni, przygotowany do robienia zdjęć jest mniejszy niż standardowe zoomy z luster aps-c i co najważniejsze daje welacyjny obrazek jak na szerokie szkło.
    Duży to jest ZD 7-14.
    Sorki ale jestem wstrząśnięty

  4. #4
    Moderator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar nightelf
    Dołączył
    Sep 2009
    Mieszka w
    Olsztyn/Warszawa
    Posty
    5.765
    Siła reputacji
    185
    Moja galeria

    Odp: OM-D na wycieczce - używanie zamiast testowania

    Najważniejsze, że jesteś zadowolony z tego zestawu

    7-14 jest duży więc wątpliwe, żeby się Tobie spodobał.

    Ja 45mm lubię, całkiem fajna do robienia zdjęć ludziom. Jednak jak widać, nie jest to koniecznie obiektyw na co dzień.
    "Bez muzyki życie byłoby pomyłką." ~ Wilhelm Friedrich Nietzsche
    E-M5 + Pen E-P3 + Lumix 20/1.7 + Oly 12-40/2.8 + 45/1.8 + 40-150 + manualne macro +7.5/3.5
    moja galeria: http://nightelf.org Prawa Ręka Egzekutora-Skarbnika TWA

  5. #5
    | OlyJedi Awatar Bacio
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    134
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria

    Odp: OM-D na wycieczce - używanie zamiast testowania

    Cytat Zamieszczone przez dao Zobacz posta
    proszę wytłumacz - dlaczego 9-18 uważasz za duży obiektyw?
    Jest dla mnie wyjątkowo niewygodny. Wolałbym już szerszy i krótszy. Przeszkadzał mi system zamykania na transport. Po prostu mi zupełnie nie leżał.
    Tak samo jak OM-D jest dla mnie bardzo wygodny bez gripa, mimo, że dla wielu osób dopiero z gripem nadaje się do używania.
    Duży to może rzeczywiście skrót myślowy - wolałbym grubszy i krótszy. Najchętniej aby był taki jak jest w postaci "transportowej". W końcu to nie jest jasne szkło, aby było tak duże. To ciemniak jest
    Może Panasonic pokaże coś szerokiego i będę mógł się "poszerzyć" bez rybiego oka.
    Dla mnie cena sprzętu fotograficznego w zasadzie nie ma znaczenia, ale nie może być tak, że mi niewygodnie.

    Cytat Zamieszczone przez adambieg Zobacz posta
    m.zd 9-18 jest duży i niesympatyczny? Przepraszam ale nie czytałem od długiego czasu większej bzdury.
    Przykro mi, że moje odczucia są dla Ciebie bzdurą. Nie zamierzam z tym polemizować, bo i po co bronić odczuć?

    Cytat Zamieszczone przez adambieg Zobacz posta
    To moje ulubione szkiełko, zamknięty mieści się w dłoni, przygotowany do robienia zdjęć jest mniejszy niż standardowe zoomy z luster aps-c i co najważniejsze daje welacyjny obrazek jak na szerokie szkło.
    To, że jest to Twoje ulubione szkło oraz, że jest mniejszy niż zoomy APS-C w żaden sposób nie zmienia moich odczuć. Są takie jakie są. Może jeszcze kiedyś dorosnę do zmiany.
    -- Bacio -- Olympus XA | 35RC | OM-D
    Posiadacz Karty Stałego Malkontenta

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2011
    Mieszka w
    Krakow
    Posty
    775
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dao Zobacz posta
    Wrażenia ciekawe, tylko jedno proszę wytłumacz - dlaczego 9-18 uważasz za duży obiektyw?
    Zwlaszcza ze ponizej 12-35 jest opisany jako kompaktowy Moze dostal wersje 4/3 z przelotka?

  7. #7
    | OlyJedi Awatar dao
    Dołączył
    Sep 2011
    Mieszka w
    Opole
    Posty
    434
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    Odp: OM-D na wycieczce - używanie zamiast testowania

    Cytat Zamieszczone przez Bacio Zobacz posta
    Jest dla mnie wyjątkowo niewygodny. Wolałbym już szerszy i krótszy. Przeszkadzał mi system zamykania na transport. Po prostu mi zupełnie nie leżał.
    Tak samo jak OM-D jest dla mnie bardzo wygodny bez gripa, mimo, że dla wielu osób dopiero z gripem nadaje się do używania.
    Duży to może rzeczywiście skrót myślowy - wolałbym grubszy i krótszy. Najchętniej aby był taki jak jest w postaci "transportowej". W końcu to nie jest jasne szkło, aby było tak duże. To ciemniak jest
    Może Panasonic pokaże coś szerokiego i będę mógł się "poszerzyć" bez rybiego oka.
    takiego obiektywu nie ma i nie będzie, układ soczewek szerokiego kąta wymaga pewnych rozmiarów tubusu obiektywu. mZD 9-18 jest bodajże najmniejszym takim obiektywem, ciężko sobie wyobrazić jeszcze bardziej zminiaturyzowany szeroki kąt.
    Panasonic od dawna ma w ofercie obiektyw 7-14, który jest prawie dwukrotnie większy od obiektywu Olympusa.
    że jakby coś - to nic


    RX100 || blog

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    170
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria

    Odp: OM-D na wycieczce - używanie zamiast testowania

    mZD 9-18 duże? on ma 5 na 6 cm i waży 155 gram hehe no ale ok, każdy ma swoje preferencje.

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria

    Odp: OM-D na wycieczce - używanie zamiast testowania

    Cytat Zamieszczone przez Bacio Zobacz posta
    Po nadejściu przesyłki - zapiąłem do korpusu i natychmiast odesłałem obiektyw do sprzedawcy. To zupełnie nie to, czego się spodziewałem! Obiektyw duży, niesympatyczny w dotyku...
    Dzięki, dalej nie czytam.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  10. #10
    | OlyJedi Awatar Bacio
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    134
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria

    Odp: OM-D na wycieczce - używanie zamiast testowania

    Cytat Zamieszczone przez thedoc Zobacz posta
    mZD 9-18 duże? on ma 5 na 6 cm i waży 155 gram hehe no ale ok, każdy ma swoje preferencje.
    Podejrzewam, że byłem przygotowany na ten obiektyw patrząc na wersję zamkniętą, a jak odbezpieczyłem to mnie przestraszyła. I ze strachu porzuciłem i uciekłem w panice
    Do tego jego dolne 9mm to nie aż tak daleko od 12mm, które są w kit'cie - a to tak samo ciemne graty.

    Ja chcę szeroką, jasną stałkę jako dopełnienie 12-35. Może zobaczę jeszcze Panasa rybie oko + software odrybiający.
    -- Bacio -- Olympus XA | 35RC | OM-D
    Posiadacz Karty Stałego Malkontenta

Podobne wątki

  1. Używanie cpl z osłoną LH-61D
    By ketero in forum Akcesoria systemu 4/3
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 30.06.10, 13:47
  2. E-410 - używanie trybu M z lampą błyskową
    By loRet81 in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 6.12.09, 19:18
  3. Używanie aparatu przy temp. poniżej 0 st. C
    By Robertus in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 30.01.07, 23:11
  4. Uzywanie filtrow
    By qwerty in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 15.09.04, 07:15

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.