Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234
Pokaż wyniki od 31 do 38 z 38

Wątek: Fotografowanie szkła - minitutorial

  1. #31
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Fotografowanie szkła - minitutorial

    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Lepsi w te klocki ode mnie piszą, że jednak stałe jest lepsze od błyskowego, bo lepiej sie nad nim panuje...,
    Moze nie tyle lepsze co bardziej widoczne.Widzisz przed nacisnieciem.Mozna i zapanowac na blyskowym.
    Probowaliscie blyskac przez strumien wody??.TZN tak.mamy butelke plastikowa,obcinamy dno.Nalewamy wode do niej ,trzymamy dnem do gory.Butelka jest zakrecona,woda sie nie wylewa.Aha-zapomnialem-oklejona jest tasma,zeby byla nieprzezroczysta.W miejscu dna umieszczamy lampe(uwazac zeby nie zamoczyc) odkrecamy korek i fotografujemy z lampa obiekt.Czy bedzie widac strumien wody czy nie to juz nasza sprawa.Ale oswietlenie blyskowe jest ciekawe.Inne i nie do rozpoznania.Butelek i lamp mozna miec oczywiscie wiecej,ale przy dwoch sami damy rade.Wiecej-- bedzie potrzebna pomoc .

  2. #32
    | OlyJedi Awatar Johny_85
    Dołączył
    Dec 2012
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    328
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    Odp: Fotografowanie szkła - minitutorial

    Stałę światło ma swoje gorące wady

  3. #33
    | OlyJedi Awatar lookee
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Gdzieś na południu
    Posty
    168
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Lepsi w te klocki ode mnie piszą, że jednak stałe jest lepsze od błyskowego, bo lepiej sie nad nim panuje..., sam jeszcze nie próbowałem, a na razie mój elementarz poszedł na korepetycje do ludzi ( piszę o Fotografii produktowej...)
    Dyskusja, które światło jest lepsze to dyskusja jak o wyższości Świąt Wielkanocnych nad Bożego Narodzenia
    Napisałem, że światło błyskowe jest OK, bo sam je stosuję. Daje jedną, niezaprzeczalną zaletę: stosowanie krótszych czasów naświetlania, aby zminimalizować inne, niepotrzebne odbicia światła. A co do panowania nad światłem to właśnie studyjne lampy błyskowe maja przewagę nad stałym: regulacja mocy oraz światło modelujące, które ułatwia ustawienie odbić i refleksów na fotografowanym przedmiocie.

  4. #34
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Fotografowanie szkła - minitutorial

    Drugie podejście do tematu. Źródło światła to jedna zewnętrzna lampa błyskowa. Można pozbyć się tych mocnych refleksów (jak w moim poprzednim zdjęciu) kierując światło lampy na tło. Kieliszek był umieszczony w takim jakby tunelu z czarnego arkusza papieru. Oświetlało go światło odbite od białego tła. Efekt chyba lepszy. Dużo zabawy i kombinowania aby uzyskać zadowalające rezultaty... na razie sobie odpuszczam

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1370155a.jpg
Wyświetleń:	271
Rozmiar:	155,3 KB
ID:	78201

  5. #35
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Thomasso
    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.942
    Siła reputacji
    89
    Moja galeria

    Odp: Fotografowanie szkła - minitutorial

    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Dużo zabawy i kombinowania aby uzyskać zadowalające rezultaty... na razie sobie odpuszczam
    Jak widać w każdej dziedzinie do osiągnięcia perfekcji potrzeba sporo pracy...

    T.
    "Najpiękniejszy bokeh dostaję, gdy... ściągam okulary."


    Lumix G80 + Olek E-30 + trochę szkieł ZD i mZD, trochę OM, trochę światła i sporo innych szpejów.


  6. #36
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Fotografowanie szkła - minitutorial

    Cytat Zamieszczone przez Thomasso Zobacz posta
    Jak widać w każdej dziedzinie do osiągnięcia perfekcji potrzeba sporo pracy...T.
    Jest dokładnie tak jak piszesz. Czasem do perfekcji niezbędny jest też odpowiedni sprzęt i narzędzia choć tu nie ma jakiś wygórowanych wymagań tak sądzę. Większym problemem w moim przypadku to brak miejsca na takie improwizowane "studio". Co by zaświecić lampą od góry na tło, na stole musiałem postawić kolumnę głośnikową jako statyw do lampy
    Wzorowałem się tym przykładem (szkoła foto 5/2003) gdzie źródłem światła było też jedno światło błyskowe:
    http://www.malachowski-studio.pl/publikacje.htm
    Jeszcze mam taką jedną uwagę. Jeśli wątek jest w dziale Porady dotyczące fotografii lepiej byłoby zostawiać dane EXIF. W moim pierwszym zdjęciu obiektyw był manualny M42 Pentacon 50/1.8 stąd brak danych co do przysłony, a była ok. f11.

  7. #37
    | OlyJedi Awatar lookee
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Gdzieś na południu
    Posty
    168
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria

    Odp: Fotografowanie szkła - minitutorial

    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Jeszcze mam taką jedną uwagę. Jeśli wątek jest w dziale Porady dotyczące fotografii lepiej byłoby zostawiać dane EXIF. W moim pierwszym zdjęciu obiektyw był manualny M42 Pentacon 50/1.8 stąd brak danych co do przysłony, a była ok. f11.
    Wg mnie parametry ekspozycji czy ogniskowej mają tu drugorzędne znaczenie. Zależą one przede wszystkim od mocy zastosowanych lamp i zmierzonego światła. Stąd brak tych informacji. Najważniejszy jest tu schemat oświetlenia.
    Andtor2 wg mnie ująłeś istotę oświetlenia szkła: światło odbite, nie bezpośrednie na przedmiot.

  8. #38
    | OlyJedi Awatar eFiX
    Dołączył
    Aug 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    438
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Odp: Fotografowanie szkła - minitutorial

    a jescze w kwesti usuwania "odbicia" swiata zewnetrznego. jesli zdjęcie wykonujemy przy swietle błyskowym, wystarczy odpowiednio ograniczyć wpływ swiatłą zastanego, aby całkowicie wyelimonować JAKIEKOLWIEK odbicia. bo jesli jedynym swiatłem będzie swiatło błyskowe odpowiednio ukierunkowane, to nie ma nam się CO odbić.
    [5Dmk3] ----- [IRC] ------ [Klik!]
    Jestem wredny i się czepiam. Ostrzegam uczciwie.

Podobne wątki

  1. Nowe szkła ZD : 9-18 i 14-150 w u4/3
    By rodzyn in forum Obiektywy micro 4/3
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 30.12.09, 18:47
  2. E-510 + szkła
    By GMaciek in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 6.02.08, 00:00
  3. Domowe fotografowanie szkła
    By Tadeusz Jankowski in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 13.02.07, 20:54
  4. Nowe szkła
    By fotomic in forum E-System
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 28.02.06, 18:33

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.