Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej znajduje się na terenie Fortu Czerniakowskiego w Warszawie i jest oddziałem stołecznego Muzeum Wojska Polskiego. Ekspozycja jest dość bogata i zróżnicowana. Obejmuje ona różnorodne pojazdy : czołgi, działa samobieżne, transportery opancerzone, wyrzutnie rakiet taktycznych, wojskowe ciężarówki, uzbrojenie artyleryjskie przeciwpancerne i przeciwlotnicze, zarówno samobieżne jak i holowane, a także samoloty i śmigłowce. Na szczególną uwagę zasługują też radary, tak stacjonarne jak i posadowione na najróżniejszych nośnikach holowanych i samobieżnych. Ważną informacją dla zwiedzających jest to, że wstęp oraz fotografowanie jest bezpłatne. Aby nie zamieszczać zbyt wielu zdjęć na raz postanowiłem podzielić moją prezentację na kilka części rozpoczynając od broni przeciwlotniczej.
37mm wz.39 61-K (ZP-39) ten typ armaty wzorowany był na szwedzkiej konstrukcji Boforsa. Opracowano ją w ZSRR w okresie międzywojennym, a na uzbrojenie weszła w 1939 roku. Sprzęt był produkowany w różnych odmianach : jednolufowej i dwulufowej oraz na różnych nośnikach kołowych i gąsienicowych. Występowała także wersja morska W-11M. Po wojnie produkcję tych armat w Polsce podjęła Huta Stalowa Wola, a w Chinach zakłady NORINCO. Eksport prócz krajów Układu Warszawskiego obejmował też wiele innych min. azjatyckich i afrykańskich.
100mm wz.49 KS-19 armata powstała w 1947 roku (seria testowa), a rok później przyjęto ją na uzbrojenie armii sowieckiej. Była typem przystosowanym do holowania przez gąsienicowe ciągniki artyleryjskie między innymi : AT-T, AT-S, lub też samochody ciężarowe takie jak KrAZ 214, czy KrAZ 255B. Armaty te występowały w kilku odmianach po modernizacjach. Była to dosyć popularna broń używana w ponad 20 krajach świata, także i u nas.
ZSU-57-2 to samobieżna armata plot. Na uzbrojenie armii ZSRR weszła w 1955 roku, a pierwsza publiczna prezentacja odbyła się w 1958 podczas moskiewskiej defilady. Podwozie pojazdu bazowało na czołgu T-54, które zmodyfikowano do tego celu min. usuwając parę kół nośnych i adaptując odpowiednio kadłub. Uzbrojenie stanowiły dwie armaty kalibru 57mm S-68, które były rozwinięciem holowanych armat S-60. Co interesujące działka nie były zamienne, gdyż konstrukcja jednego stanowiła zwierciadlane odbicie drugiego. Ten typ uzbrojenia produkowano stosunkowo krótko bo do 1960 roku - zostało wyparte przez ZSU-23-4. ZSRR eksportował te armaty poza ''bratnimi krajami'' (w tym Polską) min. do Finlandii, Iraku, Iranu, czy Mozambiku.
ZSU-23-4 Szyłka (rzeka w Rosji) była następcą poprzednio opisanego pojazdu. Jest to jedno z pierwszych w świecie autonomicznych artyleryjskich samobieżnych zestawów plot. krótkiego zasięgu. Opracowano je w latach 1957-1961 w ZSRR. Podwozie tego pojazdu (nośnik GM-575) zunifikowane było z takimi konstrukcjami jak chociażby lekki czołg pływający PT-76, transporter opancerzony BTR-50, działo samobieżne ASU-85, czy rakietowy zestaw plot. 2K12 Kub. Część artyleryjską zestawu tworzą 4 sprzężone armaty 23mm 2A7 stanowiące moduł AZP-23 Amur. Szyłka doczekała się wielu modernizacji przeprowadzanych przez różne kraje, także i Polskę (ZSU-23-4MP Biała). Jako że był to o wiele bardziej udany zestaw od poprzednika eksportowano go do kilkudziesięciu państw na kilku kontynentach. W niektórych używany jest jeszcze obecnie.
![]()