Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: E-510 LiveView a szumy

  1. #1

    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    29
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria

    E-510 LiveView a szumy

    Chciałem poruszyć tę kwestię. Otóż w dwóch testach przeczytałem, że podczas długiego czasu naświetlania matrycy pojawiają się jasne punkty. Ja mam to samo w kompakcie, ale wystarczy włączyć redukcję szumów i aparat sobie z tym radzi. W E510 nie jest tak samo?
    Używanie LiveView podobno wzmaga ten efekt. Na Fotopolis pokazali coś TAKIEGO . Czy na takie rozgwieżdżone niebo nie podziała redukcja szumów? Jak to jest w praktyce?

  2. #2
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Matryca się nagrzewa, stąd ten problem. Stawiam, że E510 sobie poradzi, bo w E330 tez bez redukcji szumow jest strasznie, a z - dobrze.

    Tylko jedno mnie zastanawia - redukcja szumow, czyli to dodatkowe naswietlanie czy tez zwykle odszumianie? Oba dzialaja, przynajmniej w TrzystaTrzydziestce, bardzo dobrze, ale to pierwsze zajmuje czasu, a to by bylo dziwne...
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar majkelx
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Wroc
    Posty
    278
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Mi nie udało się uzyskać w zasadzie żadnej poprawy poprzez dodatkowe naświetlanie. Znaczy to tyle że matryca szumi sobie dość losowo.

  4. #4
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    redukcja szumow, czyli to dodatkowe naswietlanie
    Chodzilo mi o ""dark frame subtraction", czyli
    Cytat Zamieszczone przez Wikipedia
    In digital photography, dark frame subtraction is a way to minimize image noise. It takes advantage of the fact that a component of image noise is the same from shot to shot: a picture is first taken with the shutter closed; ideally this would be completely black but in actuality it will have some variation. This “dark frame” is then subtracted from a regular exposure. This has been done for some time in scientific imaging. Some consumer digital cameras do this automatically.
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

  5. #5

    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    29
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    A jak jest w praktyce? Po jakim czasie od włączenia LV szumy zaczynają dokuczać? Bo rozumiem, że nie jest to efekt natychmiastowy? Jak włączę aparat, zrobię ze trzy zdjęcia z LV i wyłączę, to będzie na nich widać "skazę LV"?? Zastanawiam się, kiedy w takim razie przydaje się LV, żeby jakość zdjęć nie była gorsza? Przychodzą mi do głowy jedynie jednorazowe przypadki, kiedy muszę podnieść aparat i nie sięgam okiem do wizjera...

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar majkelx
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Wroc
    Posty
    278
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    LiveView uzywam zwykle przy dobrym oświetleniu więc nie ma problemu szumów. Kidyś to testowałem i faktycznie po paru minutach uzywania LiveView szum był większy.

    Co do "dark frame subtraction" to w żadnych własnych eksperymentach nie udało mi się zauważyć jakiejkolwiek poprawy. Być może to jest skuteczne jeśli matryca ma jakieś hotspoty, może za jakiś czas jak się zestarzeje...

    Pozatym jest funkcja kalibracji która tobi sobie takie ciemne naświetlenie (lub ich serię?) i potem odejmuje to od każdej klatki. Być może ta funkcja mi wystarcza i dla tego nie wiedzę żadnej korzyści z "dark frame subtraction".

    Natomiast samo LiveView ma sporo ograniczeń, ale jest przydatne do ustawiania ręcznego ostrości zwłaszcza do makro (przy powiększeniu x10), lub focenia z nietypowych kątów. Dobre na starość - wystarczy kucnąć nie trzeba się kłaść

  7. #7

    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    29
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez majkelx
    LiveView uzywam zwykle przy dobrym oświetleniu więc nie ma problemu szumów. Kidyś to testowałem i faktycznie po paru minutach uzywania LiveView szum był większy.
    Czyli efekt szumienia po nagrzaniu ma miejsce tylko przy długich czasach naświetlania? Czy przy krótkich po kilku minutach też?

  8. #8
    | OlyJedi Awatar Largo
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Słupca
    Posty
    151
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Ogólnie ma miejsce, kiedy matryca sie nagrzeje. To nastepuje po kilku minutach używania LP. Nie myśl jednak, że to sa jakies straszne szumy. E-510 jest na tyle dobry, że radzi sobie z nimi bez wiekszych problemów. A co do Twoich uprzedzen do wizjera... Uwierz mi, że myślałem podobnie - będę uzywał głównie LP, a nie wizjera... Teraz wiem, że będzie inaczej. Nigdy nie miałem aparatu z wizjerem i byłem przyzwyczajony do ekranika. jednak wizjer ułatwia robienie zdjęć. przynajmniej mi. Obraz mi nie skacze, wszystko jest na bierzące. parametry cały czas "pod ręką". Jednym słowem LP można używać w sytuacjach takich jak makro, czy włąsnie wspomniane zdjęcia pod kątem (bo swoją drogą wyświetlacz w e-510 jest całkiem niezły i dale możliwość obserwowania pod dość dużymi kątami - nawet 170*).
    Szumami przy LP się nie martwię, bo pierwszy rzut oka sa niezauważalne. Dopiero jak się przybliży (i to sporo) i zacznie szukać dziury w całym...
    Amator martwi się o sprzęt, profesjonalista martwi się o kasę, a mistrz martwi się o światło...
    www.adamkrol.com

Podobne wątki

  1. Phottix Hero - bezprzewodowy pilot z LiveView+audio
    By dziobolek in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 12.12.09, 21:29
  2. Szumy w e 520
    By zabka2002 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 1.07.09, 17:11
  3. SP-560 UZ - szumy ???
    By bagietka200 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 13.01.09, 09:42
  4. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 31.07.08, 13:15
  5. Canon 40d - ma LiveView!
    By RadioErewan in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 226
    Ostatni post / autor: 20.11.07, 12:03

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.