Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 41

Wątek: Dopiero kompozycja nieidealna jest dobra - artykuł sprzed lat

  1. #1
    | OlyJedi Awatar Bacio
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    134
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria

    Dopiero kompozycja nieidealna jest dobra - artykuł sprzed lat

    W ramach porządków noworocznych znalazłem na dysku mój bardzo stary artykuł sprzed wielu lat. Był on publikowany na stronie plenerowej, ale strona już od lat nie istnieje, więc pomyślałem sobie, że wrzucę artykuł tutaj.
    Odbiorcami artykułu mieli być z założenia bardzo początkujący amatorzy fotografii.

    Dziś zapewne bym zupełnie inaczej napisał, ale ten tekst już istnieje, więc...
    Ciekaw jestem Waszych opinii.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Moja biblioteczka zawiera sporo książek omawiających kompozycję obrazu i fotografii. Są to książki takie jak m. in. Tom Grill & Mark Scanlon – „Photographic Composition”, David Sanmiguel (i in.) – „Podręcznik malarstwa – Perspektywa i kompozycja”, Jacek Antoni Zieliński – „O widzeniu artystycznym”, Paweł Wójcik – „Kompozycja obrazu fotograficznego” i wiele innych. Tak na marginesie, to w jednym z następnych moich artykułów chciałbym przedstawić listę wszystkich polecanych przeze mnie książek dla początkujących i średniozaawansowanych fotografów.

    Niedawno, ponownie przejrzałem te książki i zauważyłem, że wszystkie z nich dążą do pokazania kompozycji idealnej, tj. gdzie wszystkie punkty, linie, plamy są zrównoważone, co zapewnia harmonię, a co za tym idzie obraz podoba się widzowi. Ja w swojej fotografii miałem etap tworzenia takich prac i po dziś tego nauczam jako instruktor fotografii podwodnej. Jednak w trakcie nauki w Warszawskiej Szkole Fotografii zauważyłem, że kompozycja zbyt bliska ideałowi jest nudna.

    Porównać mogę to do pięknej dziewczyny, w dopasowanej sukience, z zadbaną fryzurą, właściwym makijażem. I jest ona jak tysiące modelek codziennie oglądanych w telewizji, magazynach kolorowych, reklamach, itd. Jednak taki niepasujący do całości czarny pieprzyk, który narusza całą harmonię postaci sprawia, że dziewczyna z typowej modelki staje się obiektem pożądania, a chociażby zaciekawienia.

    Popatrzmy na zdjęcie tego drzewa. Wykonałem je kamerą wielkoformatową 4x5” i jest ono poprawne kompozycyjnie. Lubię to zdjęcie, a dużo w tym zasługi wspomnień, jak szedłem przez śnieg po pas aby być bliżej obiektu, a koledzy – plenerowicze nawoływali, abym już wrócił, bo zimno i wietrznie.


    Dużo temu zdjęciu, moim zdaniem, daje fakt, że gałązki są ułożone lekko ukośnie z uwagi na wiatr. Gdyby wszystko było pionowe, zdjęcie byłoby zbyt proste. Pozwoliłem sobie także na pozostawienie w prawym dolnym rogu czarnego punktu, który równoważy wycięcia w ramce. W przypadku, gdy zdjęcie miałoby być pokazywane nie jako stykówka z ramką, rozważyłbym retusz tego czarnego elementu.

    Podręczniki do fotografii często wspominają o zasadzie złotego podziału obrazu fotograficznego. Upraszczając znacznie zagadnienie można przyjąć, że mózg widza przyjmuje najchętniej obrazy, gdy najważniejsze elementy są umiejscowione mniej-więcej w punktach około 1/3 od brzegów fotogramu. Te punkty nazywamy punktami mocnymi obrazu. Mój aparat kompaktowy ma opcję pokazywania tych punktów w czasie kadrowania zdjęcia.


    Z uwagi na uwarunkowania kulturowe, w tym rejonie świata przyzwyczajeni jesteśmy do czytania od strony lewej do prawej, co powoduje, że najważniejszy z tych punktów to lewy – górny. Bazując na tej zasadzie wykonałem fotografię wiatraków. Aparat to manualny Nikon FM2 z obiektywem 50mm.


    Fotografia byłaby niekompletna, gdyby nie blask słońca (prawo-góra) zapewniający wypełnienie wszystkich punktów mocnych. Ale wracając do nieidealności kompozycji – gdyby oba wiatraki były duże i rozmieszczone symetrycznie zdjęcie byłoby nudne. Zdecydowałem się aby jeden wiatrak dotykał tylko jednego punktu mocnego, a za to wykorzystałem blask słońca. Atrakcyjności temu zdjęciu dodaje fakt, że wszystkie punkty są wypełnione, ale jeden z nich jest zupełnie inny (duża plama) niż inne (elementy wiatraków).

    Podobny zabieg zastosowałem w poniższym zdjęciu (aparat średnioformatowy 6x6 cm z obiektywem Planar 80mm):


    Tu także prawy-górny punkt mocny jest wypełniony plamą, ale horyzont dokładnie pokazuje widzowi, gdzie ten punkt ma być. Do tego dochodzi wyraźnie zaznaczona przekątna oraz ciekawe rozmycie (czas naświetlania 8 minut).

    Kolejny temat z podręczników to rytm. Zaleca się, aby był dostrzegalny jakiś rytm w zdjęciu. Ale wyobraźmy sobie klasyczne zdjęcie klawiatury fortepianu… nuda! Dopiero naruszenie – nawet lekkie – rytmu wprowadza atrakcyjność do zdjęcia.

    Zimowe zdjęcie, także z aparatu średnioformatowego 6x6 cm.


    Ideologia jest widoczna na pierwszy rzut oka – 5 słupków, czyli niekompletnych drzew (zniszczonych? zabitych? uschniętych?), potem granica w postaci płynącej wody i 5 dużych, żyjących drzew.
    Dopiero po chwili obserwacji zdjęcia widać, że drzew wcale nie jest 5, a jest 5 grup drzew (po 3 sztuki), a do tego jedno więcej, a słupki wcale nie mają równych odstępów… A więc oko dostrzega rytm, który jest zaburzony, co zwiększa atrakcyjność fotografii.

    Na poniższym zdjęciu umieściłem główne elementy (dziewczynka i mężczyzna) w głównych punktach obrazu. Zdjęcie nie zwracałoby na siebie uwagi, gdyby nie jaskrawo żółta kurtka bohaterki. Postawa ciała dziewczyny uzasadnia zrobienie zdjęcia z tyłu, czym narusza kolejną zasadę podręcznikową, że na zdjęciach ludzi musi być widoczna twarz. (Jest to stare zdjęcie z aparatu cyfrowego najprawdopodobniej był to Nikon D70 albo kompakt Sony DSC-V3 – nie pamiętam).


    Jasny obrus na stole (ukośny!) z kurtką dziewczynki niemal buduje przekątną (lewo-góra / prawo-dół), ale trochę brakuje to tej przekątnej. Cóż, w fotografii ulicznej nie da się wszystkiego zaplanować.
    -- Bacio -- Olympus XA | 35RC | OM-D
    Posiadacz Karty Stałego Malkontenta

  2. #2
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria

    Odp: Dopiero kompozycja nieidealna jest dobra - artykuł sprzed lat

    Dziękuję za wrzutkę, fajnie, ze się tak rozpisać potraficie

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar aga_piet
    Dołączył
    Sep 2006
    Mieszka w
    Tczew
    Posty
    7.334
    Siła reputacji
    202
    Moja galeria

    Odp: Dopiero kompozycja nieidealna jest dobra - artykuł sprzed lat

    Czyli idealna jest kompozycja nieidealna?
    Dobrze, że to odkopałeś. Ciekawie napisane, z ciekawymi ilustracjami.

  4. #4
    dzarro
    Gość

    Odp: Dopiero kompozycja nieidealna jest dobra - artykuł sprzed lat

    Cytat Zamieszczone przez bufetowa Zobacz posta
    Czyli idealna jest kompozycja nieidealna?
    Kompozycja jest jedynie środkiem do celu - w tym sensie, jeśli zdjęcie ma kompozycje "idealną" to zachodzi obawa, że autor skupia się wyłącznie na niej. Prócz tego proces twórczy to bezustanna gra miedzy świadomym a nieświadomym, a to co nieświadome nie poddaje się regułom. Kolejna sprawą jest kwestia, czy twórczość powinna być przede wszystkim odwzorowaniem rzeczywistości, próbą jej uporządkowania - czy też może jest zniekształceniem tejże, czy wręcz procesem kontr-kreacji, tworzeniem rzeczywistości alternatywnej, rządzącej się swoimi prawami. Taka a nie inna strategia twórcza będzie miała wpływ na formę, a każda forma może mieć swój kanon. W pewnym typie fotografii zbyt pieczołowite cyzelowanie formy może być oznaką dyletanctwa, w innej – będzie nieodzowne.

    ---------- Post dodany o 19:48 ---------- Poprzedni post był o 19:44 ----------

    PS. Oprócz tego sam podział na „formę” i „treść” jest niewłaściwy, a więc problem kompozycji samoistnej właściwie nie istnieje, a raczej istnieje jedynie na etapie nauki podstaw. Być może dlatego, wiele podręczników operuje schematami.

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar aga_piet
    Dołączył
    Sep 2006
    Mieszka w
    Tczew
    Posty
    7.334
    Siła reputacji
    202
    Moja galeria

    Odp: Dopiero kompozycja nieidealna jest dobra - artykuł sprzed lat

    Cytat Zamieszczone przez dzarro Zobacz posta
    Prócz tego proces twórczy to bezustanna gra miedzy świadomym a nieświadomym, a to co nieświadome nie poddaje się regułom.
    No chyba nie do końca. Podobnie jak muzycy, zaczynający naukę od gam i prostych ćwiczeń, tak pasjonat fotografii powinien zaczynać od ćwiczenia podstaw - kompozycji, kadrowania. Później pewne rzeczy robi się automatycznie - czasem podświadomie komponuje kadr poddając się regułom lub je łamiąc.

    Cytat Zamieszczone przez dzarro Zobacz posta
    Kolejna sprawą jest kwestia, czy twórczość powinna być przede wszystkim odwzorowaniem rzeczywistości, próbą jej uporządkowania - czy też może jest zniekształceniem tejże, czy wręcz procesem kontr-kreacji, tworzeniem rzeczywistości alternatywnej, rządzącej się swoimi prawami.
    Zależy co chcesz pokazać/przekazać. Jedna osoba może być dobra w jednej dziedzinie i tylko jedną czuć, są też tacy, którzy w zależności od nastroju odtwarzają lub kreują. Toć sztuka jest na tyle pojemna, że nie da się powiedzieć, że powinna to czy tamto

  6. #6
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria

    Odp: Dopiero kompozycja nieidealna jest dobra - artykuł sprzed lat

    Cytat Zamieszczone przez dzarro Zobacz posta
    Kolejna sprawą jest kwestia, czy twórczość powinna być przede wszystkim odwzorowaniem rzeczywistości, próbą jej uporządkowania - czy też może jest zniekształceniem tejże, czy wręcz procesem kontr-kreacji, tworzeniem rzeczywistości alternatywnej, rządzącej się swoimi prawami.
    Bardzo łatwo, w ten sposób myśląc, popaść w "tfurczość".
    Trzeba doskonale opanować instrument, by móc świadomie improwizować.
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Tomasz_St
    Dołączył
    Dec 2012
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    54
    Siła reputacji
    13
    Moja galeria

    Odp: Dopiero kompozycja nieidealna jest dobra - artykuł sprzed lat

    Cytat Zamieszczone przez Bacio Zobacz posta
    Podręczniki do fotografii często wspominają o zasadzie złotego podziału obrazu fotograficznego. Upraszczając znacznie zagadnienie można przyjąć, że mózg widza przyjmuje najchętniej obrazy, gdy najważniejsze elementy są umiejscowione mniej-więcej w punktach około 1/3 od brzegów fotogramu. Te punkty nazywamy punktami mocnymi obrazu. Mój aparat kompaktowy ma opcję pokazywania tych punktów w czasie kadrowania zdjęcia.

    Mam pytanie do autora. Proszę mnie źle nie zrozumieć ale według mnie w artykule jest błąd.

    Wspominasz o zasadzie "złotego podziału". A opisujesz metodę "trój podziału". Świadomie czy przypadkowo wprowadzasz czytelnika w błąd?
    Różnica pomiędzy tymi zasadami jest w obrazowy sposób opisana tutaj.

    Niemniej jednak pomijając ten błąd artykuł czyta się przyjemnie.
    Fotografia jest jak magia...
    Prawie każdy posiada dziś różdżkę ale nie każdy potrafi czarować.

  8. #8
    | OlyJedi Awatar PaniNikt
    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    659
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    Odp: Dopiero kompozycja nieidealna jest dobra - artykuł sprzed lat

    Doskonałe bywa nudne

  9. #9
    | OlyJedi Awatar Bacio
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    134
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria

    Odp: Dopiero kompozycja nieidealna jest dobra - artykuł sprzed lat

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz_St Zobacz posta
    Mam pytanie do autora. Proszę mnie źle nie zrozumieć ale według mnie w artykule jest błąd.
    Wspominasz o zasadzie "złotego podziału". A opisujesz metodę "trój podziału". Świadomie czy przypadkowo wprowadzasz czytelnika w błąd?
    Dziękuję za ten komentarz.

    Jest to mój świadomy zabieg. Napisałem "elementy są umiejscowione mniej-więcej w punktach około 1/3 od brzegów fotogramu". Celowo użyłem sformułowań "mniej-więcej" oraz "około". Według mnie obejmuje to zarówno złoty podział, jak i równy podział na trzy.

    Przy tym poziomie zakresu wiedzy (podstawy podstaw) wyjaśnienie prawdziwego złotego podziału mogłoby zniechęcić czytelnika.

    Porównanie podziałów to ciekawy tekst na inny felieton Warto się także zastanowić, czy obraz z mocnymi elementami w "złotych punktach" byłby mocniejszy/słabszy niż analogiczny z tymi samymi elementami w "1/3"... Myślę, że to dyskusja nawet nie akademicka, tylko przy kuflu piwa na plenerze...
    -- Bacio -- Olympus XA | 35RC | OM-D
    Posiadacz Karty Stałego Malkontenta

  10. #10
    | OlyJedi Awatar Tomasz_St
    Dołączył
    Dec 2012
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    54
    Siła reputacji
    13
    Moja galeria

    Odp: Dopiero kompozycja nieidealna jest dobra - artykuł sprzed lat

    Cytat Zamieszczone przez Bacio Zobacz posta
    Dziękuję za ten komentarz.
    Nie ma za co.

    Cytat Zamieszczone przez Bacio Zobacz posta
    Porównanie podziałów to ciekawy tekst na inny felieton Warto się także zastanowić, czy obraz z mocnymi elementami w "złotych punktach" byłby mocniejszy/słabszy niż analogiczny z tymi samymi elementami w "1/3"... Myślę, że to dyskusja nawet nie akademicka, tylko przy kuflu piwa na plenerze...
    Tak, to jest bardzo istotne. Wielu fotografów i fotografujących skupia się na zasadzie trójpodziału i podświadomie lub świadomie klasyfikuje kadry na dobre i złe, co moim zdaniem jest smutne i niewłaściwe (ale to tylko moja opinia).
    Masz rację, da dyskusja jest na... niejeden kufel piwa.
    Ostatnio edytowane przez Tomasz_St ; 19.12.12 o 23:52
    Fotografia jest jak magia...
    Prawie każdy posiada dziś różdżkę ale nie każdy potrafi czarować.

Podobne wątki

  1. Artykuł o OM-D pod wodą - artykuł w nurasie
    By Bacio in forum Fotografia podwodna
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 3.12.12, 13:04
  2. Kompozycja w fotografii
    By cypisek in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 29.05.12, 11:43
  3. Ucze się dopiero ...
    By milu77 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 5.08.09, 15:52
  4. Czerwona kompozycja
    By Tadeusz Jankowski in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 4.09.06, 21:00

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.