Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 43

Wątek: Spacerowy test Olympusa XZ-2

  1. #1
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar adambieg
    Dołączył
    Aug 2011
    Mieszka w
    Miasto nad Brdą
    Posty
    2.812
    Siła reputacji
    108
    Moja galeria

    Spacerowy test Olympusa XZ-2

    Korzystając z okazji, że Jack prezentował sprzęt Olympusa podczas festiwalu Sztuka Natury w Toruniu, postanowiłem obejrzeć Olympusa XZ-2. Zamiast kilku pospiesznych zdjęć, Jacek wręczył mi aparat i wysłał w teren na kilku stopniowy mróz Cóż było robić, poszedłem

    Jeszcze na schodach dostosowałem aparat do swoich przyzwyczajeń – RAW+jpg, Auto ISO 100-800, priorytet przysłony. Wszystkie zdjęcia wywołane w LR4.3 RC1, lekko obrobione wg własnych preferencji. Te z ISO 400 i 640 lekko odszumione. Pierwsze zdjęcia zrobiłem przez okno-widok na kafeterię mieszczącą się na dawnym dziedzińcu Dworu Artusa.


    ISO 640, poniżej wycinki z centrum kadru- pierwszy ISO640, drugi ISO400

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PC086935-1m.jpg
Wyświetleń:	568
Rozmiar:	400,2 KB
ID:	76153Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PC086933-1-2m.jpg
Wyświetleń:	552
Rozmiar:	394,5 KB
ID:	76152







    ISO 1250, poniżej wycinek z centrum kadru

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PC087005-1-2m.jpg
Wyświetleń:	502
Rozmiar:	486,7 KB
ID:	76154



    ISO100, poniżej wycinek z centrum kadru
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PC086958-1m.jpg
Wyświetleń:	507
Rozmiar:	453,5 KB
ID:	76155


    Aparacik wykonany jest bardzo dobrze. Zastosowany w tym modelu grip powoduje, że mimo grubych paluchów, nie miałem problemów z obsługą tego niewielkiego aparaciku i bardzo dobrze leżał w ręce. Przy XZ-1 miałem wrażenie, że aparat zaraz wyleci mi z dłoni. Sterowanie aparatem jest bardzo intuicyjne, przysłonę zmieniamy pierścieniem na obiektywie a ekspozycję korygujemy kółkiem na tylnej ściance. Autofokus śmiało można porównać do penów trzeciej generacji z kitowym obiektywem czyli szybko i sprawnie. Na kilkadziesiąt zdjęć może ze 2-3 szybko wykonane ujęcia nie są idealnie ostre. Oczywiście nie mam tu na myśli obiektów w ruchu.
    Jedynie co mi przeszkadzało, to przypadkowo ze dwa razy wcisnąłem przycisk uruchamiający filmowanie, kwestia wyłączenia, ale aż tak nie chciało mi się grzebać w ustawieniach. Używając aparatów o wymiennych obiektywach nie jestem przyzwyczajony do zmiany ogniskowych za pomocą dynksa przy spuście migawki, przeostrzenie od najkrótszej do najdłuższej ogniskowej trochę trwa choć zdaję sobie sprawę, że szybsze przeostrzanie było by mało wygodne. Fajnym rozwiązaniem mogła by być skokowa zmiana ogniskowej np. 28-35-50-75-112mm. Podczas robienia zdjęć nad Wisłą przydał się wbudowany filtr ND, który w aparacie o najkrótszym czasie migawki 1/2000 i otworze przysłony obiektywu 1,8-2,5 jest niezbędny. Nową rzeczą w XZ-2 jest również uchylny ekranik, przydał się kilka razy przy zdjęciach z żabiej perspektywy. Sam ekranik wykonany jest dosyć pancernie, jest grubości tego w OM-D. Wpływa to na gabaryty aparatu, bardziej pasował by ekranik taki jak w nexach, o znacznie mniejszej grubości.


    Zdjęcia

    Muszę powiedzieć, że obrazki jakie robi XZ-2 można porównać do pena E-PL2 którego posiadałem. Do ISO400 jest praktycznie tak samo (delikatne ziarenko bez znaczenia w ciemniejszych partiach obrazu), ISO640 jest podobne do penowego ISO 800. Obrazki są ostre ale przyjemne w odbiorze. Oczywiście za krótko miałem aparat żeby w pełni się wypowiadać, nie miałem okazji na zrobienie zdjęć nocnych. Stabilizacja przy najkrótszej ogniskowej dała radę przy czasie 1/8 sekundy. Niestety nie miałem elektronicznego celownika, który można przypiąć do tego aparatu. Na niektórych zdjęciach z kontrastowymi elementami widać trochę aberacji chromatycznej ale jest ona na dosyć niskim poziomie i łatwo ją usunąć. Na wycinkach jest ona celowo pozostawiona by każdy mógł to sam ocenić. Jedyne zdjęcie ze słońcem w kadrze które zrobiłem nie pokazało blików lecz niewielki spadek kontrastu.


    Plusy: obrazek (ostre i przyjemne w odbiorze zdjęcia na ISO100-800), wygoda (grip i uchylny ekranik), sterowanie (przyciski funkcyjne i pierścień na obiektywie)
    Minusy: cena.


    Świetny aparat do łażenia po mieście, wycieczek gdzie fotografowanie jest tylko przy okazji itp.
    A właściwie do wszystkiego Z takim kompaktem jak się postarać można ogarnąć większość tematów i zrobić zdjęcia, które spokojnie nadadzą się na odbitki A4-A3. OM-D nie jest zagrożony ale na początku przyszłego roku chyba nabędę tego malucha.


    Pozostałe zdjęcia zrobione przy ISO 100-200.









  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar ahutta
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    9.128
    Siła reputacji
    208
    Moja galeria
    Już wcześniej czytałem o tym malenstwie i tym tekstem przekonales mnie, że jest wart uwagi.
    Dzięki za opis i zdjęcia.
    The question is, who cares?

  3. #3
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria

    Odp: Spacerowy test Olympusa XZ-2

    Cytat Zamieszczone przez ahutta Zobacz posta
    Już wcześniej czytałem o tym malenstwie i tym tekstem przekonales mnie, że jest wart uwagi.
    Dzięki za opis i zdjęcia.
    I bardzo dobrze Jack zrobił, tak to został z tej wędrówki teścik , czy chciałoby się Ci - Autorze umieścić gdzieś przypadkowe pośpiesznie zrobione foty?
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2011
    Mieszka w
    Krakow
    Posty
    775
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    A jak wyglada sprawa autoiso? Nadal tak bezsensownie trzyma sie ISO 100 skracajac czas nawet do 1/2 s jak w XZ1?

  5. #5
    | OlyJedi Awatar Hrr
    Dołączył
    May 2009
    Mieszka w
    Las Palmas
    Posty
    812
    Siła reputacji
    78
    Moja galeria

    Odp: Spacerowy test Olympusa XZ-2

    Przefajny aparat, marzy mi się taki kieszonkowy. Z plecaka bym go nie wyjmował.
    Już w XZ-1 jestem zauroczony a ten tylko dolewa oliwy.
    Pozdrawiam

    Zapraszam na Instagrama

  6. #6
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar adambieg
    Dołączył
    Aug 2011
    Mieszka w
    Miasto nad Brdą
    Posty
    2.812
    Siła reputacji
    108
    Moja galeria

    Odp: Spacerowy test Olympusa XZ-2

    Cytat Zamieszczone przez Vindex Zobacz posta
    A jak wyglada sprawa autoiso? Nadal tak bezsensownie trzyma sie ISO 100 skracajac czas nawet do 1/2 s jak w XZ1?
    Z tego co zauważyłem, to dla dłuższych ogniskowych aparat dosyć wcześnie zwiększał czułość w zakresie 125-200 tak by uzyskać czasy 1/80-1/200s. Zdjęcia zrobione w tym samym miejscu przy identycznym oświetleniu różnią się ISO zależnie od ogniskowej a czasy przyjęte są dosyć krótkie. Niestety nie wiem jak w ciemniejszych miejscach, przy jedynym zdjęciu we wnętrzu (drugie) przyjął ISO 1250 przy czasie 1/8s.
    Hmm, wydawało mi się, że ustawiłem autoiso do 800 ale chyba tylko mi się wydawało skoro przyjął ISO 1250 .

    Niestety nie widać EXIFów, Flickr je wycina.

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    217
    Siła reputacji
    29
    Moja galeria

    Odp: Spacerowy test Olympusa XZ-2

    Cytat Zamieszczone przez adambieg Zobacz posta
    Hmm, wydawało mi się, że ustawiłem autoiso do 800 ale chyba tylko mi się wydawało skoro przyjął ISO 1250 .
    XZ-2 ma możliwość ustawiania zakresu auto iso? Bo o ile pamiętam, to w xz-1 nie miał możliwości ingerencji w zakres auto.

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    biesy i czady
    Posty
    403
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Wielkie dzięki za teścik, właśnie jestem na etapie wyboru kompakta, przydadzą się spostrzeżenia bardzo.
    Sent from my Lumia 710 using Board Express
    ***Olympus Stylus 1s***

  9. #9
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar adambieg
    Dołączył
    Aug 2011
    Mieszka w
    Miasto nad Brdą
    Posty
    2.812
    Siła reputacji
    108
    Moja galeria

    Odp: Spacerowy test Olympusa XZ-2

    Cytat Zamieszczone przez jurekg Zobacz posta
    XZ-2 ma możliwość ustawiania zakresu auto iso? Bo o ile pamiętam, to w xz-1 nie miał możliwości ingerencji w zakres auto.
    Ma. Menu identyczne (prawie) jak w penach.
    Strona 61 instrukcji

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	XZ-2.JPG
Wyświetleń:	389
Rozmiar:	136,9 KB
ID:	76174

    link do instrukcji
    http://www.olympus.pl/site/rmt/media..._MANUAL_PL.pdf

  10. #10
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar ahutta
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    9.128
    Siła reputacji
    208
    Moja galeria

    Odp: Spacerowy test Olympusa XZ-2

    Właśnie to samo chciałem zapodać tyle, że po angielsku
    Jedyne czego nie ma (tak mi się wydaje), to możliwość ustawienia w jakich trybach ma działać Auto ISO. No i teraz pytanie czy to ustawienie dotyczy tylko trybu Auto, czy przekłada się też na A/P/S.
    The question is, who cares?

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 6.02.11, 18:39
  2. Odpowiedzi: 70
    Ostatni post / autor: 9.04.08, 08:03
  3. Nowy test olympusa c-8080
    By eska in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 27.05.06, 18:34
  4. Macro Obiektywy Olympusa - TEST
    By Magus in forum E-System
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 24.05.06, 23:48

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.