Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: [mini-test] ED 14-35 mm f/2.0 SWD

  1. #1
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria

    [mini-test] ED 14-35 mm f/2.0 SWD

    To będzie test zwykłego użytkownika. Nie mam tablic testowych, nigdy się w to nie bawiłem. Cieszy mnie robienie zdjęć, wędrówka, wysiłek.
    Chciałbym pokazać piękno Beskidu Niskiego, a jego piękno to przyroda, mieszkańcy, kultura, wiara.
    Zależało mi aby było to szkło jasne, o stałym świetle w całym zakresie. Nieraz w maleńkim kościółku są tylko dwie małe szybki i nie ma innego światła. Przepisy konserwatorów zabytków zabraniają używania lamp błyskowych. Więc rozwiązaniem jest jasne szkło.
    Co jeszcze - zakres. Nieraz nie można podejść bliżej, aby pokazać szczegół. W przypadku tego szkła mamy bonus - na długim końcu jest tak samo jasno jak na krótkim.
    Ale coś za coś.
    Wrażenie: duuuży, ciężki, olbrzymie szkło z przodu.
    Od razu zauważyłem brak mocowania statywowego. Szkoda. Przy tej wadze szkła jest konieczne. Choć z drugiej strony to że jasne, pozwala nam stosować krótsze czasy.
    Ostrzenie:
    Napęd autofokusa ultradźwiękowy - SWD.
    Z E-30 ostrzy ciekawie. Najpierw szybki dojazd, potem wolnymi kroczkami pyk, pyk, pyk obiektyw doostrza. Wg mnie jest to wada. Obiektyw tej klasy powinien ostrzyć błyskawicznie i w punkt.
    Z E-PL3 czułem się o wiele swobodniej.Szkło trafiało zawsze. Z E-30 bywały pudła. Co ciekawe, przez to doostrzanie w lustrzance, to suma sumarum na PEN-e czas ostrzenie był krótszy.
    Zauważyłem także, że w E-30 lepiej (szybciej) ostrzy na którymś z bocznych punktów AF, niż na centralnym.
    Podsumowując - nie zabrał bym tego szkła na zawody żużlowe. Szkoda.
    Podkreślam, że jest to opinia subiektywna. Być może z innym body, szkło będzie się inaczej zachowywało np. E-3, E-5.
    I pozytyw. Z lustrzanką E-30 w dobrych warunkach oświetleniowych obiektyw ostrzy doskonale.
    Zakres od 14-35 mm regulujemy dużym karbowanym pierścieniem. Regulacja jest mocno "ciasna". Spowodowane jest to uszczelnieniami obiektywu. W czasie zmiany zakresu, tubus wysuwa się i chowa. Najbardziej wsunięty jest w okolicach 21 mm.
    Średnica mocowania filtra to 77 mm. Dużo. Generuje to wysokie koszty filtrów. Ale... jeśli kogoś stać na to szkło, to nie ma co wspominać o takim drobiazgu jak filtry
    Byłem / jestem w tej doskonałej sytuacji, że mam komplet filtrów o tej średnicy, które kupowałem do ZD 9-18.
    Wielką zaletą tego szkła jest ostrość od środka do brzegu. Bardzo ładnie pracuje pod światło - nie łapie blików i flar.
    Rozdzielczość tego szkła, jest fantastyczna. Pozwala to swobodnie operować kadrem. Można wyciąć fragment, a mimo to nie tracimy na jakości.
    Czy warto ?
    Nie wiem, chciałbym aby AF w gorszych warunkach oświetleniowych był lepszy. Poza tym, nie mam zastrzeżeń.
    Zrobiłem nim kilka świetnych reportaży, chyba cztery śluby i kilka imprez szkolnych i specjalnych - typu prezentacje AIDS, czy kampanie antynikotynowe.

    Wygląd na body i "goło"




    Porównanie z mZD 45/1,8


    Przykładowe użycie z E-PL3



    Typowe miejskie


    i crop


    Wnętrza, czyli tam gdzie go najczęściej stosuję




    I bardzo, bardzo ciemne wnętrze:


    Zdjęcie nocne


    i pod słońce

    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  2. #2
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria

    Odp: [mini-test] ED 14-35 mm f/2.0 SWD

    Podlinkowałem do leksykonu.
    Mam podobne wrażenie z ZD 35-100/2 Ostrzy lepiej od 50-200 , na każdym z punktów AF z E-M5, a podobno to szkło ma słaby autofokus....
    Ciekawe co nowego o szkłach 4/3 dowiemy się jeszcze testując kolejne na nowych mikro-body.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2004
    Posty
    5.023
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria

    Odp: [mini-test] ED 14-35 mm f/2.0 SWD

    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Ciekawe co nowego o szkłach 4/3 dowiemy się jeszcze testując kolejne na nowych mikro-body.
    Bardzo interesuje mnie ta kwestia. Może założyć wątek, gdzie będziemy pisać, jak działa dane szkło z m4/3? Przetestowałem stare 14-54 z e-pl3 i najpierw przekracza punkt ostrości, a potem powoli cofa. Trwa to zdecydowanie dłużej, niż z pełnym 4/3
    Moje fotografie: www.beluch.pl | Grupa dyskusyjna M43 Polska

  4. #4
    | OlyJedi Awatar RobertW3D
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.347
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria

    Odp: [mini-test] ED 14-35 mm f/2.0 SWD

    Miałem okazję 2 razy bawić się 14-35 i mogę potwierdzić obydwie rzeczy - szkło jest piekielnie ostre i wręcz doskonałe optycznie oraz ... SWD niestety rozczarowuje
    Na E-5 przez to "dochodzenie" jest wyraźnie wolniejsze od 12-60 czy nawet 50-200. Zastanowiłbm się czy je używać do reportrażu (F2.0 kusi...)... ale do wszelkich innych zastosowań jest rewelacyjne
    Pozdrawiam, Robert
    Był sobie Olek, piękny, wielki, czarny Olek z całą kompanią braci ...
    ... a jest ... żółta łódź podwodna ....

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar ahutta
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    9.128
    Siła reputacji
    208
    Moja galeria

    Odp: [mini-test] ED 14-35 mm f/2.0 SWD

    W sumie ciekawe, że na PEN-ie ostrzy szybciej i pewniej niż na dużym korpusie. Druga sprawa, skoro takie masz doświadczenia przy E-30, to strach pomyśleć jak wyglądałaby sytuacja np. na moim E-520.

    Przy okazji mam prośbę, o ile to nie będzie problem o nie wycinanie EXIF-ów. Zawsze się człowiek czegoś z tego nauczy. Przy części zdjęć są, a reszta jest "goła".

    PS.
    Fajny kocyk
    The question is, who cares?

  6. #6
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria

    Odp: [mini-test] ED 14-35 mm f/2.0 SWD

    Słowo o exifach:
    jak wywołuję do *.png to każda wywoływaczka jakiej używam z automatu wycina.
    Ostatnie zdjęcie - marina w Sopocie to sklejka z dwóch zdjęć, więc też program sklejający wycina.
    Będę pamiętał
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  7. #7
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar ahutta
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    9.128
    Siła reputacji
    208
    Moja galeria

    Odp: [mini-test] ED 14-35 mm f/2.0 SWD

    Dzięki.
    The question is, who cares?

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2005
    Mieszka w
    Piła
    Posty
    179
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    Odp: [mini-test] ED 14-35 mm f/2.0 SWD

    Kolejny test, który udowadnia, że jakość zależy w głównej mierze od szkła.
    W tym wypadku pierwsza liga.

  9. #9
    | OlyJedi Awatar lukasz78
    Dołączył
    May 2010
    Posty
    347
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria

    Odp: [mini-test] ED 14-35 mm f/2.0 SWD

    Cytat Zamieszczone przez puciu Zobacz posta
    Kolejny test, który udowadnia, że jakość zależy w głównej mierze od szkła.
    W tym wypadku pierwsza liga.
    Tak by nawet wskazywała logika.
    Jeśli za słabym szkłem mamy najcudniejszą odkurzoną i wytartą z oleju matrycę FF z Nikona to jak mówi stare polskie przysłowie:
    "Z g... bata nie ukręcisz".

    Odliczam kiedy pojawi się tu nyny.

  10. #10
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar ahutta
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    9.128
    Siła reputacji
    208
    Moja galeria

    Odp: [mini-test] ED 14-35 mm f/2.0 SWD

    Nie dolewaj oliwy...
    The question is, who cares?

Podobne wątki

  1. Mini test Olympus Body Cap Lens 15/f8
    By bogdi in forum Obiektywy micro 4/3
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 3.12.17, 16:03
  2. PEN Lite czy Mini?
    By Rysiek_O in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 60
    Ostatni post / autor: 15.12.12, 18:56
  3. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 1.12.12, 22:41
  4. Yashica EZ F521 mini test
    By C+ in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 27.11.09, 10:07
  5. Nienaukowy mini test E-510 vs E-1 HDR
    By qbic in forum E-System
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 1.12.07, 22:08

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.