Strona 2 z 7 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 69

Wątek: "Mleko" na zdjęciach, wina aparatu czy techniki?

  1. #11
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: "Mleko" na zdjęciach, wina aparatu czy techniki?

    Cytat Zamieszczone przez edi15ta Zobacz posta
    1. Uaktualniłem pierwszy post z linkami do oryginalnych zdjęć z EXIF.

    2. Sęk w tym, że na pierwszych 2 zdjęciach niebo było zachmurzone.

    Robiąc te fotki liczyłem się z tym, że niebo wyjdzie spalone, bo już troszkę mój aparat poznałem i wiem, że ma bardzo mały zakres dynamiczny. Więc nie chciałem mierzyć światła niebem, bo wszystko inne byłoby zbyt ciemne, ale nie spodziewałem się takiej poświaty...

    Ciekaw tylko jestem czy da się uniknąć takiej poświaty w przyszłości bez uciekania się do obróbki zdjęć.
    Jestem zdania, że w tego typu zdjęciach lepiej trochę nie doświetlić i mieć też szczegóły na niebie. Łatwiej "wyciągnąć" cienie w obróbce. Z przepału nawet w RAW nic nie uzyskasz. Chyba lepszy byłby tu pomiar światła matrycowy, a nie centralny ważony. Sam przyznam najczęściej też używam taki jednak dość rzadko mam przepalone niebo.

  2. #12
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: "Mleko" na zdjęciach, wina aparatu czy techniki?

    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Po części masz rację, ale niebo podkolorowałeś Tam była biała plama, a waga pewnie została automatycznie zmniejszona przy tak duzym rozmiarze zdjęcia.
    Nic nie kolorowalem,tylko zabawa w cieplo-zimno na warstwach.Naprawde nie jest malowane,moze zbyt zimno,

  3. #13
    | OlyJedi Awatar alnico
    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Śląsk, Mikołów
    Posty
    6.228
    Siła reputacji
    201
    Moja galeria

    Odp: "Mleko" na zdjęciach, wina aparatu czy techniki?

    Cytat Zamieszczone przez MaciekMG Zobacz posta
    Duża wilgotność powietrza i zaparowany od wewnątrz obiektyw? Ostatnio koledze przytrafiło się coś takiego, gdy wniósł aparat z zimna do palmiarni; musiał się poddać i zaczął robić zdjęcia na pożyczonym (nie tak zimnym) sprzęcie.
    Zaparowanie to też jakiś trop. Pierwsze moje zdjęcia w Azji wyglądały podobnie. Panowała tam tak duża wilgotność, że po wyjściu z klimatyzowanego samochodu czy atobusu jeden z obiektywów zaparowywał od wewnątrz i przez długi czas nie nadawał się do użytku (zdjęcia jak prze mgłę). Drugi uszczelniony parował tylko na zewnątrz więc wystarczyło wytrzeć. Czasem aparat tak zaparował, że pojawiała się woda pod górnym wyświetlaczem choć na zdjęcia nie miało to na szczęście wpływu - matryca nie zaparowała.
    OM-D E-M5 I/II + kilka słoików. Łowię nimi oblechy .
    Kiedy wychodzę w góry wracam do domu ; Co masz zrobić jutro zrób pojutrze będziesz mieć dwa dni wolnego.
    Szwarc, mydło i powidło
    || Z Tater ||Bieszczady || Słowacja

  4. #14
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: "Mleko" na zdjęciach, wina aparatu czy techniki?

    Cytat Zamieszczone przez Mirek54 Zobacz posta
    Nic nie kolorowalem,tylko zabawa w cieplo-zimno na warstwach.Naprawde nie jest malowane,moze zbyt zimno,
    Sposób nie jest istotny tylko efekt. Niebo jest leciutko niebieskawe, a było całkowicie białe. Mogę to nazwać, że "podkolorowałeś"

  5. #15
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: "Mleko" na zdjęciach, wina aparatu czy techniki?

    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Sposób nie jest istotny tylko efekt. Niebo jest leciutko niebieskawe, a było całkowicie białe. Mogę to nazwać, że "podkolorowałeś"
    Mozesz,mozesz

    Ps.nie bylo biale,bylo szare bo zolty sie na sile wepchal

  6. #16
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: "Mleko" na zdjęciach, wina aparatu czy techniki?

    Cytat Zamieszczone przez Mirek54 Zobacz posta
    Mozesz,mozesz

    Ps.nie bylo biale,bylo szare bo zolty sie na sile wepchal
    Eee tam, składowe RGB=255 to biały, albo o czymś nie wiem.

  7. #17

    Dołączył
    Aug 2009
    Mieszka w
    Nad błękitnym Dunajem
    Posty
    26
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria

    Odp: "Mleko" na zdjęciach, wina aparatu czy techniki?

    Cytat Zamieszczone przez alnico Zobacz posta
    Zaparowanie to też jakiś trop. Pierwsze moje zdjęcia w Azji wyglądały podobnie. Panowała tam tak duża wilgotność, że po wyjściu z klimatyzowanego samochodu czy atobusu jeden z obiektywów zaparowywał od wewnątrz i przez długi czas nie nadawał się do użytku (zdjęcia jak prze mgłę). Drugi uszczelniony parował tylko na zewnątrz więc wystarczyło wytrzeć. Czasem aparat tak zaparował, że pojawiała się woda pod górnym wyświetlaczem choć na zdjęcia nie miało to na szczęście wpływu - matryca nie zaparowała.
    Z noclegu z klimatyzacją nie korzystałem, więc nie wiem czy to dobry trop, aczkolwiek nie zwracałem uwagi na to czy obiektyw (szczególnie od wewnątrz) jest zaparowany.

    Jeśli chodzi o RAW, to w nich właśnie pstrykam. A osłona przeciwsłoneczna pomogłaby cokolowiek (zawsze myślałem, że to pic na wodę i nigdy jej nie używałem)? Czy inne body (np E-30) byłoby bardziej tolerancyjne na tego typu warunki?

  8. #18
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar yamada
    Dołączył
    Jun 2012
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    5.801
    Siła reputacji
    253
    Moja galeria

    Odp: "Mleko" na zdjęciach, wina aparatu czy techniki?

    Nie znam luster Olka , ale w rawach faktycznie lepiej lekko niedoświetlać fotek, osłona przeciwsłoneczna to nie pic, tak mówią Ci którzy ich nie używali...
    Co do zaparowanych obiektywów to wiadoma sprawa, że po zmianie z zimnego na ciepłe sprzęt zaparowuje i trzeba mu dać chwilę na odparowanie. Myślę też, że w takim ostrym świetle warto albo filtr szary albo polaryzacyjny używać. Fakt teraz takie rady to już nieco za óźno ale na przyszłość może się zdadzą.

  9. #19
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria

    Odp: "Mleko" na zdjęciach, wina aparatu czy techniki?

    Osłona przeciwsłoneczna to konieczność w takich sytuacjach oświetleniowych. Paparazzi, którzy używają najlepszej optyki, często przedłużają osłony za pomocą czarnego papieru (dla lepszej skuteczności osłony) . Warto mieć ze sobą taką czarną tekturkę do wspomagania osłony. Można ją mocować (do osłony) za pomocą gumki recepturki od strony jasnego światła...Kwestia zaparowania obiektywu to oczywistość widoczna gołym okiem przed fotografowaniem...--pozdrawiam

  10. #20
    | OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2004
    Mieszka w
    Zabłudów
    Posty
    612
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria

    Odp: "Mleko" na zdjęciach, wina aparatu czy techniki?

    Witam serdecznie.

    Na zaparowanie to nie wygląda. Raczej za dużo światła w korpusie. Efekt jak po założeniu obiektywu FF bez maskownicy.
    Brak tulipana i ogromny kontrast zawinił.
    Pozdrawiam.

Podobne wątki

  1. "podwyższenie mocowania aparatu"
    By sirwiz in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 8.10.09, 17:06
  2. "4 pory roku - Lato 08" - "Pozostali Zwycięzcy" galeria pokonkursowa
    By mynameisnobody in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 9.10.08, 19:22

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.