Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: szumy - porównanie dwóch aparatów

  1. #1
    | OlyJedi Awatar sławekb
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Łagów
    Posty
    810
    Siła reputacji
    33
    Moja galeria

    szumy - porównanie dwóch aparatów

    Jak porównać szumy dwóch aparatów. Proszę kogoś "biegłego" o poradę czy dobrze to robię:
    -ściągam RAW-y np. z strony fotosite.pl
    -"wywołuję" za pomocą programu Raw Therapee (ten program "czyta" ORF-y z E-510) bez żadnych zmian suwaczków
    -biorę wycinek 800x533pikseli i tu jest problem bo np. E-1 ma 5 a E-510 10 Mpx
    Czy coś powinienem zrobić inaczej , czy takie porównanie może być obiektywne??

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Eddie
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    3.747
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria
    Nie wiem jaki cel ma Twoje porownanie, ale wydaje mi sie, ze na uzytek wlasny szkoda w ogole wysilku. Wiadomym jest, ze E-1 szumi niczym debowy gaj i pod tym wzgledem z E-510 w ogole nie ma co porownywac.
    Wg Karola najlepsza stopka na OC: Canonizacja św. Bernarda z Olympu AD 2011

    [...]Nie patrzę na to jak na efekt pracy z aparatem cyfrowym i oprogramowaniem, dzięki któremu wszystko mogę idealnie wyczyścić i obrabiając zdjęcie też nie myślę w ten sposób, że skoro mam takie narzędzia, to powinienem wszystko doprowadzić do stanu sterylnego.[...]

    BernArt - Moje zdjęcia

  3. #3
    | OlyJedi Awatar sławekb
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Łagów
    Posty
    810
    Siła reputacji
    33
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Eddie
    Nie wiem jaki cel ma Twoje porownanie, ale wydaje mi sie, ze na uzytek wlasny szkoda w ogole wysilku. Wiadomym jest, ze E-1 szumi niczym debowy gaj i pod tym wzgledem z E-510 w ogole nie ma co porownywac.
    Właśnie nie o E-1 mi chodzi bo go mam ale o E-510. Po prostu od jakiegoś czasu nie polegam na "opiniach" innych tylko staram się sam sprawdzić to co mnie interesuje. Większość zdjęć jakie widziałem z nowego Olka to jpg-i prosto z aparatu, więc chciałbym sam sprawdzić ORFy.

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Eddie
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    3.747
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez sławekb
    Cytat Zamieszczone przez Eddie
    Nie wiem jaki cel ma Twoje porownanie, ale wydaje mi sie, ze na uzytek wlasny szkoda w ogole wysilku. Wiadomym jest, ze E-1 szumi niczym debowy gaj i pod tym wzgledem z E-510 w ogole nie ma co porownywac.
    Właśnie nie o E-1 mi chodzi bo go mam ale o E-510. Po prostu od jakiegoś czasu nie polegam na "opiniach" innych tylko staram się sam sprawdzić to co mnie interesuje. Większość zdjęć jakie widziałem z nowego Olka to jpg-i prosto z aparatu, więc chciałbym sam sprawdzić ORFy.
    A to rozumiem, wszystko jasne.
    Wg Karola najlepsza stopka na OC: Canonizacja św. Bernarda z Olympu AD 2011

    [...]Nie patrzę na to jak na efekt pracy z aparatem cyfrowym i oprogramowaniem, dzięki któremu wszystko mogę idealnie wyczyścić i obrabiając zdjęcie też nie myślę w ten sposób, że skoro mam takie narzędzia, to powinienem wszystko doprowadzić do stanu sterylnego.[...]

    BernArt - Moje zdjęcia

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar lessie
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    wrocław
    Posty
    2.256
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    mam nadzięję że dzisiaj będę go miał w ręku i zamierzam go skatować tylko pod tym kątem ( no , głównie pod tym ) więc jak poczekasz trochę to dam Ci tyle rawów/jpegów że będziesz porównywał 2 tygodnie

  6. #6
    | OlyJedi Awatar sławekb
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Łagów
    Posty
    810
    Siła reputacji
    33
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez lessie
    mam nadzięję że dzisiaj będę go miał w ręku i zamierzam go skatować tylko pod tym kątem ( no , głównie pod tym ) więc jak poczekasz trochę to dam Ci tyle rawów/jpegów że będziesz porównywał 2 tygodnie
    Dzięki lessie.
    Mi wystarczy to co jest na fotosite.pl. Chce tylko wiedzieć, czy taki sposób jak opisałem jest w miarę obiektywny bo mi się to wydaje logiczne ale nie jestem fachowcem w tej dziedzinie więc chciałem usłyszeć opinie kogoś kto się na tym zna.
    Napisałem posta bo to co mi wyszło jest trochę zaskakujące, może coś źle zrobiłem. Wiem że ten program którego użyłem nie jest dobry ale porównując dwa aparaty jednym programem powinienem dostać obiektywną ocenę.
    Ponawiam więc pytanie z pierwszego posta.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar marecki
    Dołączył
    Aug 2004
    Mieszka w
    Kielce
    Posty
    1.766
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Jak ja szukałem aparatu to po prostu test wykonałem "na oko" tj. zrobiłem sobie cropy z rawów takiego samego wycinka (ten sam obraz dokładnie) i zmieniając fotki jedna za drugą od razu widać było który bardziej szumi. Później jak poczytałem testy to w miarę się to potwierdziło. Wiem jednak jedno, że jak fotki wywołasz na papier to ten problem praktycznie zanika.
    mente et malleo

Podobne wątki

  1. jedno z dwóch
    By dobas in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 6.03.09, 20:41
  2. Most staromiejski w dwóch odsłonach ;)
    By Yello_35 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 23.06.06, 12:48
  3. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 15.03.06, 15:19
  4. Bandit :) - dla fanów dwóch kółek
    By RafiFB in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 18.07.05, 19:45
  5. Porownanie cen aparatow
    By boksiak in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 13.07.05, 10:37

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.