Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Wątek: E -500 KOLORY ?

  1. #1

    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    E -500 KOLORY ?

    Witam Wszystkich Serdecznie,

    to mój pierwszy post na forum, więc proszę wybaczyć jeżeli temat powinnam wrzucić w inny dział.

    Bardzo prosze o pomoc i poradę
    Otóż mam problem z kolorystyką zdjęć w E-500. Strasznie mnie to denerwuje, kolory są mdłe i blade, zdjęcia jakby za mgłą. Poprzedni mój aparat to Olympus C-750 w którym kolory są znacznie żywsze i odzwierciedlają rzeczywistość. Aby uzyskać intensywnosć kolorów o odpowiednią jakość kolorów każde zdjęcie ( a robię ich sporo) muszę obrabiać w programie graficznym, co jest b.uciążliwe. Czy w E-500 to norma? czy też mozna to ustawić i jak?

    dla przykładu postaram się wkleić fotkę z E-500 i C-750 zrobione w tyn samym miejscu i tym samym czasie.
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_7253381aaaaaa_183.jpg
Wyświetleń:	561
Rozmiar:	31,9 KB
ID:	1888   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	p1010064aaaaa_176.jpg
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	29,1 KB
ID:	1889  

  2. #2
    Awatar Olymp
    Dołączył
    Mar 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    89
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Na 1 fotce miałeś ustawione iso 400 ( fotka przepalona )a to za dużo na tak słoneczny dzień, radzę się zaopatrzyć w filtr polaryzacyjny, będziesz miał w dobrych warunkach ładnie nasycone zielenie i niebieskie niebo.
    Przysłona też chyba w okolicach F8 była by dobra no i krótszy czas.
    Jeśli twoje zdjęcia są kiepskie to znaczy że nie byłeś dostatecznie blisko.
    E500 + ED14-42 + ED40-150 + CFII1GB+CFIII8GB+Hama polaryzacja kołowa
    A poza tym to zielony w fotografii.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar tomek s
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    wawa
    Posty
    386
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Zdjęcia z lustra mają inną specyfikę niż z kompaktu, często obraz prosto z lustrzanki wydaje się mniej kolorowy ( "plastikowy"), ale za to ma większe możliwości obróbki, modyfikacji, które możemy wykonać na komputerze. Jak uważasz, że kolory są za słabe to ustaw sobie w opcjach profil kolorów na vivid i daj więcej saturacji. Pokazane zdjęcie z E-500 ma nie do końca odpowiednią ekspozycję, stąd takie wrażenie wyblakłych kolorów. Pomyśl również o filtrze szarym połówkowym, który przyciemni ci jaskrawą górną część kadru i jednocześnie poprawnie naświetli dół.
    pzdr
    Było żółto, czerwono, a później Fuji wykończyła czerwona zaraza
    Jest też czarny aparacik z firmy od telewizorów

    foto Stankiewicz Tomasz


  4. #4
    | OlyJedi Awatar tomek s
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    wawa
    Posty
    386
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Olymp
    Na 1 fotce miałeś ustawione iso 400 ( fotka przepalona )a to za dużo na tak słoneczny dzień, radzę się zaopatrzyć w filtr polaryzacyjny, będziesz miał w dobrych warunkach ładnie nasycone zielenie i niebieskie niebo.
    Przysłona też chyba w okolicach F8 była by dobra no i krótszy czas.
    Chyba nie do końca słoneczny ten dzień, raczej szary, a w takim przypadku polar nic nie da, jak patrzysz na iso to zobacz też czas naświetlania 1/30, w tym przypadku iso nie ma znaczenia jeśli chodzi o prześwietlenie.
    pzdr
    Było żółto, czerwono, a później Fuji wykończyła czerwona zaraza
    Jest też czarny aparacik z firmy od telewizorów

    foto Stankiewicz Tomasz


  5. #5
    | OlyJedi Awatar rodia
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Koszalin
    Posty
    883
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    nie ma znaczenia ISO? przecież przy wiekszym iso jest mniejsza rozpiętość tonalna matrycy.

    BB odpowiadając na twoje pytanie:
    1. twoje zdjęcie jest prześwietlone (te z e500) - widać to chociażby po tym, ze niebo całe masz białe a na zdjęciu c750 fragmenty są niebieskawe. Tu trzeba by zrobić korekte ekspozycji podczs robienia zdjęć. W instrukcji znajdziesz jak to zrobić.
    2. pytałeś czy coś można poustawiać w aparacie: tak można, nasycenie kolorów i kontrast, obydwa te parametry reguluje się od -2 do 2. Też znajdziesz w instrukcji jak to zrobić.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar tomek s
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    wawa
    Posty
    386
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez rodia
    nie ma znaczenia ISO? przecież przy wiekszym iso jest mniejsza rozpiętość tonalna matrycy.
    Akurat nie to miałem na myśli, rozpiętość tonalna w zakresie np. iso 100-400 nie zmienia się tak drastycznie, ale na pewno trochę spada. Chodzi o to, że w tym przypadku czas przy iso 400 wynosił 1/30 więc można było użyć krótszego czasu i nie prześwietlić. Gdyby było to iso 400 w bardzo słoneczny dzień, czas 1/4000 (chyba najkrótsza możliwa wartość) mógłby nie wystarczyć i scena zostałaby prześwietlona, w takim przypadku miało by to kluczowe znaczenie.
    pzdr
    Było żółto, czerwono, a później Fuji wykończyła czerwona zaraza
    Jest też czarny aparacik z firmy od telewizorów

    foto Stankiewicz Tomasz


  7. #7
    | OlyJedi Awatar rodia
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Koszalin
    Posty
    883
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez tomek s
    Cytat Zamieszczone przez rodia
    nie ma znaczenia ISO? przecież przy wiekszym iso jest mniejsza rozpiętość tonalna matrycy.
    Akurat nie to miałem na myśli, rozpiętość tonalna w zakresie np. iso 100-400 nie zmienia się tak drastycznie, ale na pewno trochę spada. Chodzi o to, że w tym przypadku czas przy iso 400 wynosił 1/30 więc można było użyć krótszego czasu i nie prześwietlić. Gdyby było to iso 400 w bardzo słoneczny dzień, czas 1/4000 (chyba najkrótsza możliwa wartość) mógłby nie wystarczyć i scena zostałaby prześwietlona, w takim przypadku miało by to kluczowe znaczenie.
    pzdr
    no to to tak

  8. #8
    | OlyJedi Awatar cadman
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Szczecinek
    Posty
    364
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    W przypadku tego zdjęcia, moim zdaniem zawinił system pomiaru jasności obiektu tzw. metering. Wygląda mi to raczej na punktowy pomiar w ciemnych ruinach, stąd cała reszta jest prześwietlona. Zalecałbym raczej w tych warunkach tryb matrycowy, czyli ESP, z korekcją EV +/- w zależności od potrzeby. Można też zastosować bracketing ekspozycji i w domu wybrać sobie jedno z trzech, to najlepiej wyglądające. Filtry zalecam również. Polara na słoneczny dzień lub szarą połówkę, kiedy polar nie daje pożądanych efektów. Czasami stosuję obydwa na raz. Wówczas trzeba nieco zmniejszyć kąt, aby w narożnikach nie było winiety.
    Czarny aparat z gorszego systemu
    Moja galeria: http://picasaweb.google.com/Cadman1959

  9. #9
    | OlyJedi Awatar rodia
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Koszalin
    Posty
    883
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Cadman trzeba było podejrzeć exifa - byś zobaczył, że pomiar był matrycowy

  10. #10
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Po co używasz przestrzeni Adobe RGB?

    Pozdrawiam
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

Podobne wątki

  1. u-7030 kolory
    By Marta1 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 9.03.11, 16:56
  2. Światło a kolory.
    By Harpo in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 4.04.09, 01:17
  3. Kolory
    By -M in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 29.10.08, 19:22
  4. Kolory lata
    By Tadeusz Jankowski in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 26.09.06, 09:58

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.