Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Rybie oko/Fish-eye do systemu 4/3

  1. #1
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Gliwice
    Posty
    14
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Rybie oko/Fish-eye do systemu 4/3

    Witam,

    Mam nie lada problem, ponieważ przymierzam się do zakupu obiektywu typu rybie oko. Mam dylemat pomiędzy obiektywem Zuiko 8mm a Samyang 8mm. Jak wiecie jeden z nich jest auto a drugi manual. Zdjęcia tym obiektywem będą głównie robione na rajdach samochodowych czy to imprezach w pomieszczeniach zamkniętych gdzie przydałby się autofocus. Krajobrazy i architektura nie wymagają autofocusa.

    Opinie wśród moich znajomych są podzielone. Jedni mówią, że ostrzenie manualne w rybim oku to nie problem nawet przy szybko poruszających się obiektach. Nie mam doświadczenia w pracy obiektywami typu rybie oko i nie wiem jak będzie sie sprawdzał manual. Gdyby nie istniałaby duża różnica w cenie nie zastanawiałbym się i wybrałbym Zuiko, które zbiera bardzo pozytywne opinie.


    Prosiłbym was drodzy forumowicze o udzielenie mi jakiś wskazówek i porady
    w zakupie (nie tylko w przypadku ostrzenia gdy występują wady/zaledy jednego z tych obiektywów).
    Ostatnio edytowane przez Karol ; 30.10.12 o 21:06 Powód: literówka w tytule

  2. #2
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria

    Odp: Rbie oko/Fish-eye do systemu 4/3

    Po pierwsze - AF w takim obiektywie nie ma większego znaczenia - głębia ostrości jest tak duża, że wszystko jest ostre od bliskiej odległości do nieskończoności, tym bardziej, że i tak z reguły pracuje się na nieco przymkniętym obiektywie.
    Po drugie - do Twojego dylematu dodałbym jeszcze jedną opcję: Pen + Samyang 7,5. Ten fish do mikro jest świetny, mały i niedrogi a w połączeniu z Penem, nawet tanim, np. E-PL1, da bardzo dobry obrazek.
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  3. #3
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar easy_rider
    Dołączył
    Jan 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    1.193
    Siła reputacji
    106
    Moja galeria

    Odp: Rbie oko/Fish-eye do systemu 4/3

    Nie jestem pewny, ale według moich informacji Samyang nie zrobił rybiego oka do systemu 4/3...
    To znaczy obiektyw z takim mocowaniem jest - ale to wersja do matryc APS-C z bagnetem 4/3 - czyli to co najfajniejsze w rybim oku zostanie obcięte
    Moim zdaniem taki zakup jest bez sensu...
    Co innego mikro 4/3 - najlepsza "rybka" na świecie

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Gryphoon
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    Aleksandrów Łódzki
    Posty
    552
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria

    Odp: Rbie oko/Fish-eye do systemu 4/3

    Też przez to przechodziłem, większość obiektywów na rynku jest pod APS-C albo FF. W końcu kupiłem Zuiko i nie żałuję. Aberracje o niebo mniejsze od tańszych odpowiedników.
    Poza tym okazuje się, że często korzystam - daje efekty wprost niesamowite

    Jeśli możesz - bierz ZD. Ma AF, jest solidnie zrobiony (potwierdzone, przeżył atak żurawia koroniastego - pisałem o tym na forum). No i jest kurzo- i bryzgoszczelny. Dla Twoich planowanych zastosowań jak znalazł.
    C-740, SP550UZ, E-510, E-5 + dodatkowe zabawki
    Moje wątki: Gryphoon'owe podwórko, Gryphoon w Australii, Łódź Bajkowa
    Akcje: Spotting Okęcie - 6.01.2014

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar jagger
    Dołączył
    Mar 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.365
    Siła reputacji
    185
    Moja galeria

    Odp: Rbie oko/Fish-eye do systemu 4/3

    miałem obydwa szkła... najpierw samyanga potem zuiko... tym pierwszym byłem zachwycony ale do czasu kiedy ZD nie przyłożyłem do puszki... samyang jak sam wspomniałeś nie ma autofokusa, niby nic takiego bo jak się domknie przysłonę to ostrość jest zawsze... no ale wtedy zabiera sporo światła a w pomieszczeniach jego zawsze brak a statyw jest ciężki a przy rybce często niepraktyczny. Inna wada sama (może tylko w moim modelu) to kiepsko trzymający się dekielek, odpada nagminnie, a soczewka wypukła i powłoki się rysują. Kolejna, jaką zaobserwowałem to pierścień zmiany przysłony, poniżej -5 stopni przy dłuższym przebywaniu na powietrzu przestaje porapawnie działać, metal się napręża i nie przeskakują listki... mimo to, obraz jest bardzo dobry z tego słoika, na pełnej dziurze tylko mydli w przeciwieństwie do ZD. obydwa szkła wykazują mz małą tendencję do flary, przy ekstremalnych arunkach oczywiście się pojawia ale nie tak jak można by się spodziewać. Obydwa szkła natomiast na pełnej dziurze zauważalnie nasila się aberracja..(sam bardziej) ja akurat używam rybki do fotografowania podwórek-studni więc na krawędziach budynków to widać, w innych przypadkach nie ma znaczenia... pozdrawiam.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar glee
    Dołączył
    Aug 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    762
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria

    Odp: Rbie oko/Fish-eye do systemu 4/3

    samyang odradzam - miałem sprzedałem - rozpisywałem się już mocno o wadach i zaletach : ) ... zuiko używane możesz trafić za 1700zł co jest podwojeniem ceny nowego samyang'a - chyba warto dopłacić : )
    Bodies: EM-1/HLD-7/MMF-3 + E-3/HLD-4/FL-50r
    Szkła: ZD7-14, Leica25D/1.4, ZD 14-54 I, ZD 50/EX-25, Sigma 150, Z f1.4/50, Z f5/85-250
    http://forum.olympusclub.pl/threads/79188-obraz-obrazem-za-każdym-razem

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Gliwice
    Posty
    14
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: Rbie oko/Fish-eye do systemu 4/3

    Panowie wielkie dzięki za cenne rady i informacje. Na allegro nowe Samyangi chodzą w granicach 1100 więc przy używce 600zł dopłaty to niewielka kwota jak za jakość. Samyang wypuścił do mikro rybie oczko i taka sama cena jak do 4/3. Miał ktoś was do czynienia z adapterem MMF-2 (z 4/3 na mikro 4/3)? Chciałbym przejść na bezlustra, ale szkoda mi szkieł do dużego 4/3. Póki nie będę posiadaczem bezlustra chciałbym poużywać mojego obecnego body i bez większych kosztów (zakup nowych szkieł) przesiąść się na mikro używając porządnych szkieł.

  8. #8
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria

    Odp: Rbie oko/Fish-eye do systemu 4/3

    Cytat Zamieszczone przez kejpi Zobacz posta
    Miał ktoś was do czynienia z adapterem MMF-2 (z 4/3 na mikro 4/3)? Chciałbym przejść na bezlustra, ale szkoda mi szkieł do dużego 4/3.
    Używam(y) z powodzeniem. Wszystko działa git przy czym AF na jednych szkłach przyzwoicie na innych nieco mniej.
    BTW - Samyang w wersji do m4/3 wymiata - ostry, świetna praca pod światło, malutki.
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  9. #9
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.233
    Siła reputacji
    336
    Moja galeria

    Odp: Rbie oko/Fish-eye do systemu 4/3

    Cytat Zamieszczone przez kejpi Zobacz posta
    Panowie wielkie dzięki za cenne rady i informacje. Na allegro nowe Samyangi chodzą w granicach 1100 więc przy używce 600zł dopłaty to niewielka kwota jak za jakość. Samyang wypuścił do mikro rybie oczko i taka sama cena jak do 4/3. Miał ktoś was do czynienia z adapterem MMF-2 (z 4/3 na mikro 4/3)? Chciałbym przejść na bezlustra, ale szkoda mi szkieł do dużego 4/3. Póki nie będę posiadaczem bezlustra chciałbym poużywać mojego obecnego body i bez większych kosztów (zakup nowych szkieł) przesiąść się na mikro używając porządnych szkieł.
    Mam doczynienia, co prawda nie z rybką, ale mam i używam duże szkoła z małym body.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  10. #10
    | OlyJedi Awatar strOOs
    Dołączył
    Feb 2006
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.486
    Siła reputacji
    64
    Moja galeria

    Odp: Rbie oko/Fish-eye do systemu 4/3

    Cytat Zamieszczone przez Karol Zobacz posta
    Używam(y) z powodzeniem. Wszystko działa git przy czym AF na jednych szkłach przyzwoicie na innych nieco mniej.
    BTW - Samyang w wersji do m4/3 wymiata - ostry, świetna praca pod światło, malutki.
    Potwierdzam, MMF-2 sprawdza się idealnie.

    Teraz wyszedł jeszcze MMF-3 (uszczelniany) - przydatny jak masz szkła SHG i uszczelniane body.

    Fish Samyanga pod m43 ustępuje tylko temu dla NEX/NX, ale był pierwszy i nie ustępuje o dużo.
    Body: E-M5 II / E-M5 / E-M10 / AIR A01
    "Canon 24-70 L is good enough (sharp enough) for Annie Leibowitz, but not good enough for some anonymous amateur photographers. (martin mintal)"

Podobne wątki

  1. Samyang 7,5mm f/3,5 UMC Fish-eye m43
    By micky in forum Obiektywy micro 4/3
    Odpowiedzi: 135
    Ostatni post / autor: 4.09.14, 15:59
  2. Konwertery Fish (:)
    By Grego in forum Akcesoria systemu 4/3
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27.12.11, 21:52
  3. Samyang 8 mm F/3.5 Fish-eye
    By feelthevibe7 in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 15.04.11, 10:51
  4. Samyang 7,5mm f/3,5 UMC Fish-eye MFT
    By Iwo in forum Obiektywy micro 4/3
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 9.03.11, 00:30

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.