Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Matówka w E-520 - czyszczenie?

  1. #1
    | OlyJedi Awatar aldii
    Dołączył
    May 2011
    Mieszka w
    Władysławowo
    Posty
    329
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria

    Matówka w E-520 - czyszczenie?

    Pod matówka mam kilka mikro paprochów. Czy jest jakiś sposób aby samodzielnie to wyczyścić? Może w jakiś sposób wydmuchać? Znalazły się one po poradzie osobistego fotografa prezydenta (uczestniczę w pewnym kursie foto i 3 dni był z nami osobisty fotograf prezydenta RP Wojciech Grzędziński), który doradzał aby podczas fotoreportażu trzymać obiektywy w kieszeni bez dekielków, aby można było szybko je zmieniać. No i się stało, mam paprochy pod matówką...
    Ostatnio edytowane przez aldii ; 26.10.12 o 14:52
    Nikon D750, D610, N 50/1.8, S 24-35/2.0, S 70-200/2.8
    www.piekne-chwile.pl

  2. #2
    | OlyJedi Awatar RobertW3D
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.347
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria

    Odp: Matówka w E-520 - czyszczenie?

    Ja bym spróbował delikatnie potraktować ją sprężonym powietrzem.
    O ile dobrze pamiętam w E-5xx nie da się łatwo samemu wyjąć matówki.
    Pozdrawiam, Robert
    Był sobie Olek, piękny, wielki, czarny Olek z całą kompanią braci ...
    ... a jest ... żółta łódź podwodna ....

  3. #3
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Matówka w E-520 - czyszczenie?

    Cytat Zamieszczone przez aldii Zobacz posta
    Znalazły się one po poradzie osobistego fotografa prezydenta (uczestniczę w pewnym kursie foto i 3 dni był z nami osobisty fotograf prezydenta RP Wojciech Grzędziński), który doradzał aby podczas fotoreportażu trzymać obiektywy w kieszeni bez dekielków, aby można było szybko je zmieniać. No i się stało, mam paprochy pod matówką...
    Kurde,a nie mowil,ze jak sie nosi jeszcze kamien,sznurek,gwozdzia,kawalek sznurka i proce to nie nalezy tego mieszac??
    Dobrze,ze to tylko paproszki a nie pozyczona guma do zucia.Sie klei cholerstwo

  4. #4
    | OlyJedi Awatar piotreek27
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    LWO
    Posty
    115
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    Odp: Matówka w E-520 - czyszczenie?

    Witam , powiem szczerze że ja np. nie miałem większych problemów z wyjęciem i włożeniem matówki w E510 , ale dodam iż później tego żałowałem strasznie a zaczęło się jak u ciebie od kilku drobnych mikro-pyłków i tak zacząłem czyścić sprężonym powietrzem innymi wynalazkami , patyczkami jakimiś itp. itd.ale zamiast poprawy było coraz gorzej i od tamtej pory jedyne czego się dopuszczę na aparacie to delikatny pędzelek i jakaś największa grucha z apteki (tylko bez talku ;P ) . Teraz w E30-stce też coś się mi wprowadziło pod matówkę ale wole zostawić to w spokoju niż by miało znajomych ściągnąć



  5. #5
    | OlyJedi Awatar Gryphoon
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    Aleksandrów Łódzki
    Posty
    552
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria

    Odp: Matówka w E-520 - czyszczenie?

    Matówkę da się wyjąć. Wyjmowałem z 510 ale serdecznie odradzam.
    Jak już raz wyjmiesz to wsadzić z powrotem nie jest łatwo. Najbardziej upierdliwa zabawa jest z tym, żeby podświetlenie AF było tam gdzie ma być. Jeśli matówka jest tylko odrobinę przekrzywiona - zamiast ładnie świecącego się kwadracika masz plamę.

    Jak już koledzy pisali - odpuść, nie warto. Paprochy nie wpływają na jakość zdjęcia. Pomyśl tak - dzięki nim masz unikalny (nieseryjny) wzorek na matówce. No czyż nie jest to powód do dumy?
    C-740, SP550UZ, E-510, E-5 + dodatkowe zabawki
    Moje wątki: Gryphoon'owe podwórko, Gryphoon w Australii, Łódź Bajkowa
    Akcje: Spotting Okęcie - 6.01.2014

  6. #6

    Dołączył
    Feb 2011
    Mieszka w
    Świętochłowice
    Posty
    9
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: Matówka w E-520 - czyszczenie?

    Wyjęcie i montaż matówki w 520 to nie taki straszny problem. Problem tkwi bardziej w tym, jak przygotować sterylne warunki operacji. Jak wyjmiesz matówkę, to problem będzie z paprochami, które lepią się do niej straszliwie. Pozbycie się ich wszystkich z powierzchni górnej (matowej) graniczy z cudem. Ja chyba z 7 razy wyjmowałem bo pojawiał się jakiś nowy paproch, którego gołym okiem nie było widać. W końcu dałem spokój, jak przedmówcy - mam unikalny wzór w wizjerze.
    e-520, ED 14-42, ED 40-150, Konica Hexanon 1.8/40, 1.7/50, 3,5/28, Konica AR Hexar 3,5/135 z potwierdzeniem ostrości, przejściówka M42
    Zenit 12XP + kilka obiektywów M42

  7. #7
    | OlyJedi Awatar aldii
    Dołączył
    May 2011
    Mieszka w
    Władysławowo
    Posty
    329
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria

    Odp: Matówka w E-520 - czyszczenie?

    Chyba sobie podaruje, u mnie jest dosłownie jeden włosek.
    Nikon D750, D610, N 50/1.8, S 24-35/2.0, S 70-200/2.8
    www.piekne-chwile.pl

  8. #8
    | OlyJedi Awatar rol6
    Dołączył
    Dec 2008
    Mieszka w
    Skórzewo/Poznań
    Posty
    1.550
    Siła reputacji
    29
    Moja galeria

    Odp: Matówka w E-520 - czyszczenie?

    Daj sobie spokój.
    Jak kiedyś zacząłem czyścić matówkę w E-3 to aparat musiał jechać do serwisu, mimo że się bardzo starałem.
    W warunkach domowych nie jesteś w stanie zapewnić sterylnych warunków.
    OMD, kilka puszek i wiadro słoików

  9. #9
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Odp: Matówka w E-520 - czyszczenie?

    Cytat Zamieszczone przez aldii Zobacz posta
    ... doradzał aby podczas fotoreportażu trzymać obiektywy w kieszeni bez dekielków, aby można było szybko je zmieniać...
    Może miał na myśli lens case, a nie dosłownie kieszeń. Ale to i tak nie zwalnia z tego, że przynajmniej dekiel na tylną soczewkę się zakłada. Zdjęcie go z obiektywu nie jest problemem. Wymiana trwa parę sekund.

    A aparat oddaj do serwisu za jakiś czas jak się więcej tego zbierze.

Podobne wątki

  1. Matówka do E-510
    By Oleryk in forum E-System
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 28.04.09, 16:31
  2. Matówka w E-300
    By Marylka in forum E-System
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 12.06.06, 19:34

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.