Strona 3 z 7 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 70

Wątek: Jaki obiektyw (lub zestaw) do makro?

  1. #21
    Awatar budda
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Chyliny/Warszawa
    Posty
    141
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    [quote="Kris_1"]Zdjęcia, poproszę zdjęcia!. Ja tam nie wierzę w to co piszą .
    ZD 40-150: to chyba raczej mało.





    Pełna klatka suwmiarka
    ZD 40-150 + Helios
    E-500

  2. #22
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2006
    Mieszka w
    podlaskie
    Posty
    296
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Można bez końca licytować się na ilość kresek suwmiarki i tak nie zmieni to faktu, że lustrzanka jest instrumentem bardziej uniwersalnym. Zgodnie z założeniami autora wątku odległość ostrzenia powinna być nie mniejsza niż 11cm. Zastosowałem więc obiektyw MC Jupiter-9 f:2,0/85 i z pełnego wyciągu mieszka uzyskałem taki rezultat. Fotka z pełnym exifem tylko zmniejszona w OM 2,0.



    W razie potrzeby mogę uzyskać odwzorowanie tylko z 3 kreskami suwmiarki, a jeszcze mniej uzyskam przy ostrzeniu z 4cm i zastosowaniu obiektywu 50mm.
    Pozdrawiam.

  3. #23
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2007
    Mieszka w
    Otwock
    Posty
    377
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez budda
    ZD 40-150 + Helios
    Czy to oznacza że obiektyw Helios połączyłeś z ZD 40-150 ?

    Cytat Zamieszczone przez Mysikrólik
    luc4s napisał/a:
    40-150 + DCR 250 i zrobisz takie fotki, pytanie tylko po co? Aparat to nie mikroskop, a GO jest koszmarnie mała i komfort pracy takim zestawem bardzo słaby. Dobre makro nie polega na tym, żeby uzyskać jak największe powiekszenie, dobre makro to zabawa światłem, go, gdzie zarówno liczy się piewszy drugi jak i dalszy plan. Powiększone oczy muchy to IMO beznadziejne makro.

    O! Dokładnie pod tym się mogę podpisać, no, ale ludzie mają różne potrzeby.
    Rok temu musiałem dokumentować pewne prace techniczne z wykorzystaniem elementów SMD w ogromnym upakowaniu. Kilka razy wieczorem jechałem do kumpla na drugi koniec miasta pożyczyć aparat (to był Coolpix z takim śmiesznym obracanym obiektywem) i to był dopiero mały komfort pracy - bez statywu, konwertera, doświadczenia itp. Jedynie oświetlenie światłowodowe pomagało. Zdjęcia w max rozdzielczości i tak musiałem powiększać, ciąć, po to aby wyodrębnić szczegóły, dorysować coś tam, opisać i wysłać na antypody.
    Teraz jak mam swój aparat też się cieszę zarówno światłem jak i GO, ale jednocześnie doceniam i szanuję tych co potrzebują dużych powiększeń. Zawodowo i do zabawy.

    Jednodniowy (stanowczo za krótki) pobyt na Roadshow Olympusa, możliwość "pomacania" sprzętu zdecydował że prędzej kupię lustrzankę i odpowiednie szkła niż zakładałem sobie kiedyś. Ponadto zbliża się świetna pora do zdjęć astro (bez zafalowań ciepłego powietrza), a mojego kompaktu nie podłączę ani do lunety ani do teleskopu - mocowania tylko do lustrzanek.
    Jak dorjan słusznie zauważył
    Kod:
    lustrzanka jest instrumentem bardziej uniwersalnym
    To fakt, tylko czy wydanie kwoty 6-8 razy większej niż na to co mam w tej chwili, da mi 6-8 razy lepszą jakość i tyleż samo możliwości. Dylemat; stąd poszukiwania rozsądnych argumentów.

    Pozdrawiam

  4. #24
    Awatar budda
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Chyliny/Warszawa
    Posty
    141
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    [quote="Kris_1"]
    Czy to oznacza że obiektyw Helios połączyłeś z ZD 40-150 ?

    dokładnie tak za pomocą pierścienia odwrotnego mocowania,lada dzień dostanę DCR-250 to też coś wrzucę
    E-500

  5. #25
    Oleryk
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez Kris_1
    Czy to oznacza że obiektyw Helios połączyłeś z ZD 40-150 ?

    dokładnie tak za pomocą pierścienia odwrotnego mocowania,lada dzień dostanę DCR-250 to też coś wrzucę
    Mogłbyś napisać, z jakiej odległości zrobione zostało to zdjęcie?
    Oczywiście od tylnej soczewki Heliosa a nie od powierzchni matrycy.
    Jestem ciekaw, jaki daje to komfort przy robieniu mniej statycznych ujęć.

  6. #26
    Awatar budda
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Chyliny/Warszawa
    Posty
    141
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Woytec60
    Cytat Zamieszczone przez Kris_1
    Czy to oznacza że obiektyw Helios połączyłeś z ZD 40-150 ?

    dokładnie tak za pomocą pierścienia odwrotnego mocowania,lada dzień dostanę DCR-250 to też coś wrzucę
    Mogłbyś napisać, z jakiej odległości zrobione zostało to zdjęcie?
    Oczywiście od tylnej soczewki Heliosa a nie od powierzchni matrycy.
    Jestem ciekaw, jaki daje to komfort przy robieniu mniej statycznych ujęć.
    coś około 6cm o ile pamiętam,może nieznacznie więcej
    E-500

  7. #27
    Moderatorka Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Ania_
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    zDolny Śląsk
    Posty
    3.693
    Siła reputacji
    74
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Kris_1

    Rok temu musiałem dokumentować pewne prace techniczne z wykorzystaniem elementów SMD w ogromnym upakowaniu. Kilka razy wieczorem jechałem do kumpla na drugi koniec miasta pożyczyć aparat (to był Coolpix z takim śmiesznym obracanym obiektywem) i to był dopiero mały komfort pracy - bez statywu, konwertera, doświadczenia itp. Jedynie oświetlenie światłowodowe pomagało. Zdjęcia w max rozdzielczości i tak musiałem powiększać, ciąć, po to aby wyodrębnić szczegóły, dorysować coś tam, opisać i wysłać na antypody.
    Teraz jak mam swój aparat też się cieszę zarówno światłem jak i GO, ale jednocześnie doceniam i szanuję tych co potrzebują dużych powiększeń. Zawodowo i do zabawy.
    Dlatego napisałam, że ludzie mają różne potrzeby.
    15 lat na forum. Dawniej jako Mysikrólik. Zawodowo jestem tu i tu.

  8. #28
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2006
    Mieszka w
    podlaskie
    Posty
    296
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie, to zastosowanie MCON-35 Olympusa. Jest to macro konwerter przeznaczony do modeli E-10/E-20. Wystarczy zwykła redukcja filtrowa z 58mm lub 67mm na 62mm i możemy używać to cudeńko najlepiej z ZD 40-150mm i ED 50-200mm. Ten konwerter nie powoduje spadku jasności obiektywów, świetnie działa AF, a odległość ostrzenia to przedział 25-35cm.

    Z obiektywem ED 50-200mm f:2,8-3,5 współpracuje rewelacyjnie. Pomimo zastosowania redukcji z 67mm na 62mm brak jest jakiegokolwiek winietowania. Uzyskujemy skalę odwzorowania porównywalną z ZD35mm macro, ale fotografujemy z odległości ponad 25cm. Komfort pracy jest nieporównywalny z mieszkami, czy pierścieniami.

    Razem z ZD 40-150mm nie jest już tak świetnie, ale skala odwzorowania jest i tak większa niż z ZD 50mm macro. Z takim zestawem można fotografować z ręki w dobrych warunkach oświetleniowych, a z lampą w gorszych.

    Poniższe fotki wykonane ED 50-200mm z MCON-35 zostały jedynie zmniejszone i nieznacznie wyostrzone. Wszystkie na f:8,0 i ISO-100, jedynie z lampą błyskową na f:16 i 1/200s.

    Maksymalne pole obrazowe przy 50mm


    Pole obrazowe przy 100mm


    Skala odwzorowania przy 150mm


    Skala odwzorowania przy 200mm


    Fotka z ręki z lampą błyskową.

  9. #29
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2007
    Mieszka w
    Otwock
    Posty
    377
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    dorjan: ciekawe jak ten MCON-35 wypada w porównaniu z Raynoxem DCR-250.
    Notabene - byłem tego ciekaw już dawno i na Roadshow Oly wziąłem DCR'a aby podpiąć do 50-200 i ..... jak zobaczyłem taką masę sprzętu i szkieł do pomacania to przypomniałem sobie o tym jak już było po imprezie

  10. #30
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2006
    Mieszka w
    podlaskie
    Posty
    296
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Kris_1
    dorjan: ciekawe jak ten MCON-35 wypada w porównaniu z Raynoxem DCR-250.
    Nie mam Raynoxa DCR-250, więc trudno wypowiadać się o sprzęcie, którego nawet nie widziałem. Sam chętnie zobaczył bym efekty jego działania z obiektywami lustrzanek Olympusa.

    Wadą DCR-250 jest jego uniwersalny system mocowania i małej wielkości soczewki, które z pewnością wprowadzą sporą winietę z obiektywami z rozmiarem filtra powyżej 49mm, a takie są we wszystkich lustrzankach. Aparaty kompaktowe mają mniejsze średnice obiektywów, a czasami brak jest nawet gwintu do wkręcenia filtra lub soczewki i dla takich aparatów DCR-250 jest świetnym rozwiązaniem.

    Konwerter MCON-35 Olympusa to pozostałość po E-10 i myślę że to jednak lepsze rozwiązanie od Raynoxa, ale tylko w zastosowaniu z lustrzankami. Jest to solidnie wyglądający zestaw dwóch soczewek o dużej średnicy. Tylko szkło i metal. W zestawie znajdują się również dwa dekielki i miękki pokrowiec. Całość zajmuje niewiele więcej miejsca niż filtr.


    Konwerter możemy zamontować bezpośrednio do obiektywów z gwintem 62mm lub po zastosowaniu redukcji filtrowej bez problemu pasuje do średnicy 58mm i 67mm. Możliwe jest wkręcenie konwertera do obiektywu ZD 40-150mm f:3,5-4,5 i ED 50-200mm f:2,8-3,5 z założoną oryginalną osłoną przeciwsłoneczną. Założonego konwertera praktycznie nie widać.





    Możliwości MCON 35 nie są pewnie tak imponujące jak kultowego DCR-250, ale skala odwzorowania z w/w obiektywami jest większa niż z dedykowanych do makro ZD 35mm i ZD 50mm. Z konwerterem MCON-35 pracuje się naprawdę wygodnie. W celowniku obraz jest równie jasny jak bez konwertera, a AF bez problemu ostrzy w przedziale 25-35cm od przedniej soczewki konwertera. Tak komfortowej odległości ostrzenia przy makro nie uzyskamy w DCR-250, ani w dostępnych obiektywach makro Olympusa. Możliwe do uzyskania pole obrazowe przy ogniskowej 50mm jest całkiem duże i nie występuje winietowanie nawet przy f:2,8. Obraz jest bez zniekształceń na całej powierzchni.



    Tak wygląda po przysłonięciu do f:8,0. Te fotki nie są nawet wyostrzane po zmniejszeniu i są z pełnym exifem.



    Zwiększając ogniskową do 200mm możemy z powodzeniam fotografować obiekty wielkości biedronki. Ten grosik zajmuje prawie całą powierzchnię matrycy. To jest już największa do osiągnięcia skala odwzorowania z MCON 35 i ED 50-200mm.



    Z jednego położenia aparatu możemy płynnie zmieniać skalę odwzorowania w pokazanym wyżej zakresie i myślę, że do zdecydowanej większości zastosowań w zupełności to wystarczy. Problemem jest jednak kupno tego konwertera, bo rzadko pojawia się we wtórnym obiegu na Allegro.
    Teraz trochę parametrów technicznych.
    Olympus MCON-35 posiada ogniskową 35cm, gwint mocujący 62mm, gwint filtrowy 72mm, moc zestawu soczewek ok 2,86 D.
    Pozdrawiam.

Podobne wątki

  1. Najlepszy zestaw/obiektyw w plener
    By dawid_ in forum E-System
    Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 12.04.12, 17:20
  2. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 16.07.11, 14:41
  3. Prośba, jaki obiektyw makro do Canona
    By droplet in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 16.02.10, 23:51
  4. Makro - jaki obiektyw??
    By Bluesking in forum E-System
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 1.07.06, 18:26
  5. Jaki obiektyw 50mm do makro?
    By do_urden in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 2.05.05, 00:19

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.