Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: ZUIKO DIGITAL 14-45mm - kilka uwag dla mających zamiar nabyć

  1. #1
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    no masz... jakoś ludzie specjalnie na abberacje w tym szkiełku nie narzekali...

    Jak tak bardzo Ci przeszkadza, to kup 14-54, lub w tańszej opcji 14-42 (ma soczewkę ED)

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Faktycznie to szkiełko robi aberrację chromatyczną przy kontrastowych motywach. Ma jeszcze jedną wadę, która mi kilka razy zepsuła foty - robi sporą beczkę na najszerszym kącie. Ale jak na kita to naprawdę świetny obiektyw. Pod słońce radzi sobie bardzo dobrze.
    Choć kupiłem 14-54, to nie pozbywam się tego kita. Leży na półce jako zapasowy obiektyw (jeść nie woła).
    ps. Gdyby kity nie miały wad, to nikt nie kupowałby droższych modeli.
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  3. #3
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2004
    Posty
    268
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Hydro - ciesze sie, ze nie dorwales w lapki Canonowskiego kita bo napisalbys kilkustronicowy esej
    "Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota, chociaż co do tego pierwszego nie mam pewności" - A. Einstein
    "Wojna to pokój. Wolność to niewola. Ignorancja to siła." - G. Orwell

  4. #4
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    No widzisz, kupowałeś, a jednak o tym nie doczytałeś ;p

    czyli jednak nie jest to chyba tak uciązliwe

    PO: to szkiełko nie jest juz produkowane - zoostało zastopione przez 14-42

  5. #5
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar tao
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    Świnoujście
    Posty
    246
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    beczke robi, no ale aberracji nie zaóważyłem, może poprostu nie jestem świadom jej obecności na fotach. a plastik e500 podobno w porównaniu do innych firm jest wspaniały, gamonie podobno się łuszczą no ale tok tylko gdzieś przeczytałem i tego nie widziałem osobiście więc na 100% niewiem, jeżli się myle to przepraszam
    JEDNO ŻYCIE JEDEN CEL, JEŹDZIĆ HONDA CBR

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Mój E500 z początku trzeszczał pod paluchami. Ale przestał (nie wiedzieć czemu ) . Moim zdaniem ten aparat pod względem jakości wykonaniu to najgorszy produkt Olka. Za to ma niezły AF (dużo lepszy od E1), 8 mln piksli i mniej szumi niż inne Olki (E1 i E300). W sumie to zajebisty aparat do robienia zdjęć. Zaś plastikowy szit dla onanistów sprzętowych. Ja w każdym razie jestem bardzo zadowolony.
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  7. #7
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar lessie
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    wrocław
    Posty
    2.256
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    ja miałem okazję bawić się 2 tygodnie E-500 jak Dziadek leżał w serwisie i powiem szczerze że pomijając plastik to naprawdę niezły sprzęcik - z 14-54 daje znakomity obraz, te 8 mln pikseli pozwalają na wycinanki sporych częsci kadru bez widocznego pogorszenia jakości. W porównaniu do E-1 mam wrażenie że lepiej doświetla fotę przy podobnych ustawieniach ale nie robiłem żadnych testów. Po prostu wydaje mi się że tam , gdzie zwykle koryguję światło na
    +0,3 eV w E-1, E-500 już lekko przepalał części kadru przy tej samej korekcie. Wcale też nie zauważyłem "małości" wizjera, jakoś mnie nie tąpnęło przy przyłożeniu oka do niego. Trochę mnie guzikologia denerwowała ale mam przyzwyczjenie do wygody E-1 w tym temacie. Szumi zdecydowanie!!!! mniej od Dziadka.
    A co do 14-45, owszem 14-54 jest lepszy ale porównując np do kitowca Nikona, Zuiko pod kątem aberracji jest naprawdę niezły. Z Nikona praktycznie nie miałem foty żebym nie widział obwódek na kontraście. Zuiko robiło małe żarzenie ale bez przesady. To bardzo dobre szkło. Poza tym - jak ktoś robi fotografię przez duże F to kupuje szkła za grubą kaskę a nie kita. Z kolei laik w zyciu nie zauważy tego typu mankamentów foty jak aberracja czy zniekształcenia obrazu ( mam przećwiczone na znajomych i rodzinie ).

    Ale info cenne oczywiście. Ja chyba w życiu nie badałem żadnego słoika i puszki aż tak dogłębnie. Jak robi fotki, które mnie satysfakcjonują to git.

  8. #8
    | OlyJedi Awatar skow
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    1.087
    Siła reputacji
    28
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez grizz
    no masz... jakoś ludzie specjalnie na abberacje w tym szkiełku nie narzekali...
    Ludzie nie narzekali na aberacje bo to co opisuje hydro nie jest chyba typową aberacją czyli z jednej strony obiektu linia niebieska a z drugiej czerwona.

    To o czym pisze najłatwiej zaobserwować w lesie lub parku na mocno kontrastowych elementach np. ciemne tło - jasny obiekt w środku. W innych sytuacja naprawdę trudno to zaobserwować.

    Te niebieskie obwódki są dosyć równomierne ze wszystkich stron oraz występują zarówno na środku zdjęcia jak i po bokach. Przymknięcie obiektywu dosyć dobrze eliminuje to zjawisko.

  9. #9

    Dołączył
    Apr 2006
    Mieszka w
    3M
    Posty
    36
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Rafał Czarny
    Mój E500 z początku trzeszczał pod paluchami. Ale przestał (nie wiedzieć czemu ) [...]
    Ułożył się do dłoni

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2006
    Posty
    26
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    E-500 jest suuuper!!!! Wogóle olki są super!!!!!!!! Malkontenci powinni pobawić się canonem
    E500 + drobiazgi

Podobne wątki

  1. M.Zuiko Digital 45mm 1.8
    By snuffi in forum Obiektywy micro 4/3
    Odpowiedzi: 774
    Ostatni post / autor: 5.01.20, 14:00
  2. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 30.06.11, 07:40
  3. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 30.06.11, 07:40
  4. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 15.01.09, 20:46

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.