Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Wątek: Lumix G 14-42 Power Zoom - kilka refleksji

  1. #1
    | OlyJedi Awatar qazy
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    153
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    Post Lumix G 14-42 Power Zoom - kilka refleksji

    Na prośbę Jasanda kilka słów o obiektywie 14-42 Power Zoom.
    Od razu wspomnę że jest to opinia 100% subiektywna i uwarunkowana moim wcześniejszym doświadczeniem z dużym 4/3 czyli E510 z obiektywami 9-18 i 18-180. Innych nie używałem i na dzień dzisiejszy używam tylko 14-42 PZ z body Panasonic GX1.

    Powiem szczerze że jak kupiłem ten zestaw to początkowo byłem zachwycony. Jakość zdjęć nie odbiegała od tego do czego byłem przyzwyczajony a mobilność znacznie się poprawiła.

    Jest mały. To w moim przypadku zaleta tego obiektywu. To widać, więc nie muszę nikogo do tego przekonywać. Uniwersalny zakres ogniskowych też mi pasuje ale czasem przyznam brakuje szerokiego kąta. 9-18 mnie w tym względzie rozpieścił.

    Po pierwszych zachwytach, gdy głupawy uśmiech znikł mi z twarzy, pojawiło się kilka refleksji. Teraz mogę o tym pisać bo kilka miesięcy użytkowania zatarło tą traumę, że nie jest idealny.

    Oto kilka plusów i minusów. Nadal minusy nie przesłaniają mi plusów.

    Jest mały. Hmm, to już było.

    Elektryczny zoom. Wymagał przyzwyczajenia. Miałem coś podobnego kiedyś w analogowej lustrzance Minolty. Obiektyw 28-80 z elektrycznym zoomem. W Panasonicu to fajna sprawa, szczególnie że mogę ustawić różne prędkości zoomowania dla foto i filmowania. Znacznie zyskuje na płynności w trakcie kręcenia filmów a w zastosowaniach foto w niczym nie przeszkadza. Dla mnie na plus.

    Jakość zdjęć przy amatorskich zastosowaniach do jakich go używam jest OK. Ostrzy bardzo szybko, wręcz błyskawicznie. Zdecydowanie najszybciej ze wszystkiego co dotychczas używałem.

    Stabilizacja działa. Działa dobrze w trakcie filmowania, chociaż fajnie byłoby jakby działała jeszcze lepiej. Ale może przesadzam. Gorzej jest ze zdjęciami. Zdecydowanie stabilizacja w korpusie E510 była moim zdaniem lepsza. Wydaję mi się jednak, że duży wpływ ma tu też jakość trzymania korpusu. Po prostu E510 miał lepszy uchwyt niż prawie płaskie GX1. Plus łuk brwiowy przy muszli od wizjera, nie do przecenienia.

    Jest ciemny. W sumie standard. Uznałem to za problem dopiero jak na imprezie rodzinnej nagrywając film (sala oświetlona jakimiś jarzeniówkami) użyłem zoomu do ogniskowej 42mm. Ciemno robi się dramatycznie szybko. Myślałem że ktoś zgasił światło.

    Tak jak zoom elektryczny mi bardzo pasuje, tak średnio pasuje mi umieszczenie dźwigienki do sterowania zoomem. Prawa ręka trzyma aparat, palec na spuście migawki, lewa ręka podtrzymuje obiektyw od spodu a kciuk w panice szuka tej dźwigienki. Z reguły trafia w tą drugą, tą od ostrzenia manualnego. Trzeba przywyknąć i mocniej wygiąć nadgarstek albo inaczej trzymać rękę i zoomem sterować używając palca wskazującego. Każdy znajdzie swój sposób.


    Ostrość zdjęć. Niby bez zarzutu ale po pewnym czasie doszedłem do wniosku, że jednak z E510 miałem więcej takich, z których pod tym względem byłem zadowolony. Nie zawsze jest to żyleta. Tu przyznam, że trochę jestem zawiedziony. Nie ma tragedii ale mały niesmak pozostaje.

    Średnica filtrów to porażka. Mało uniwersalne 37mm. Trudno dostępne filtry i mały wybór. Szkoda.

    Podsumowując dochodzę jednak do wniosku, że jakbym miał go kupić wiedząc to co wiem, to i tak bym się zdecydował.

    Dlatego że:
    - jest mały (znów!), to wielka zaleta jak dla mnie
    - uniwersalny zakres ogniskowych
    - świetny do filmowania amatorskiego (byle w dobrym świetle) i dobry do zdjęć
    - tam gdzie biorę tylko jeden obiektyw, on jest gotowy na wszystko


    Jakby ktoś miał pytania to postaram się co nieco dopisać.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	prev_lumix-g-x-pz-14-42.jpg
Wyświetleń:	224
Rozmiar:	36,4 KB
ID:	71243
    Ostatnio edytowane przez qazy ; 5.10.12 o 22:07
    Było: Panasonic GX1, Olympus E510
    Jest: Panasonic GX7


  2. #2
    Jd
    Gość

    Odp: Lumix G 14-42 Power Zoom - kilka refleksji

    Serdeczne dzięki za opis. Problem dla mnie jest taki , że nie wiem jak by sie zachowywał z OM-D. O ile pamietam to 14-42 mm PZ X był projektowany pod GX1.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar qazy
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    153
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    Odp: Lumix G 14-42 Power Zoom - kilka refleksji

    Jest jeszcze taka opcja że 2-3 razy w tygodniu przejeżdżam przez Śrem...
    Było: Panasonic GX1, Olympus E510
    Jest: Panasonic GX7


  4. #4
    Jd
    Gość

    Odp: Lumix G 14-42 Power Zoom - kilka refleksji

    Propozycja nie do pogardzenia. Co proponujesz. Ja mam czas bo juz nie pracuję.

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    483
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria

    Odp: Lumix G 14-42 Power Zoom - kilka refleksji

    Fajna recenzja.

    Jasand, YT mówi, że z PENami działa. Więc z omd raczej też powinien.



  6. #6
    | OlyJedi Awatar qazy
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    153
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    Odp: Lumix G 14-42 Power Zoom - kilka refleksji

    Jak masz coś na wymiankę to na kilka godzin mogę go zostawić Przetestowałbym np. 12-50. Zwykle jadę o koło 9 rano i wracam koło 16.

    ---------- Post dodany o 21:53 ---------- Poprzedni post był o 21:49 ----------

    Cytat Zamieszczone przez sando Zobacz posta
    Fajna recenzja.

    Jasand, YT mówi, że z PENami działa. Więc z omd raczej też powinien.
    A ciekawe jak np. z ustawieniami szybkości zoomowania. Tego pewnie w menu OMD nie ma ? Czy się mylę ?
    Było: Panasonic GX1, Olympus E510
    Jest: Panasonic GX7


  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    483
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria

    Odp: Lumix G 14-42 Power Zoom - kilka refleksji

    Myślę, że nie ma takich ustawień w aparatach Olka.

  8. #8
    | OlyJedi Awatar qazy
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    153
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    Odp: Lumix G 14-42 Power Zoom - kilka refleksji

    Cytat Zamieszczone przez sando Zobacz posta
    Myślę, że nie ma takich ustawień w aparatach Olka.
    Pewnie wtedy jakieś średnie wartości przyjmie. Z doświadczenia mojego to najlepiej dla filmów ustawić najwolniej a dla foto najszybciej.
    Było: Panasonic GX1, Olympus E510
    Jest: Panasonic GX7


  9. #9
    | OlyJedi Awatar Ziootek1971
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    462
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria

    Odp: Lumix G 14-42 Power Zoom - kilka refleksji

    Recenzja krótka i treściwa. Szkło ciekawe. Plus
    Ziootek
    E-30; E-P3; mZD 14-42; "dekielek" 15 mm; ZD 14-54; ZD 9-18; ZD 40-150; Sigma 24; Metz 48-AF1

  10. #10
    | OlyJedi Awatar qazy
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    153
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Jasand Zobacz posta
    Propozycja nie do pogardzenia. Co proponujesz. Ja mam czas bo juz nie pracuję.
    I jak Jasand? ciągle zainteresowany testowaniem 14-42?

    Wysłane z Samsung Mobile
    Było: Panasonic GX1, Olympus E510
    Jest: Panasonic GX7


Podobne wątki

  1. Olympus w rankingu J.D. Power
    By olympusart in forum E-System
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 8.11.06, 20:23

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.