Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 46

Wątek: Chorwacja i Wenecja. Gdzie diabeł nie może, tam Olka pośle...

  1. #1
    | OlyJedi Awatar PioRo
    Dołączył
    Sep 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    596
    Siła reputacji
    47
    Moja galeria

    Chorwacja i Wenecja. Gdzie diabeł nie może, tam Olka pośle...









    W tym miesiącu mała, lecz silna grupa Olytalibów udała się na mikro zlocik do Chorwacji. Od 8 do 15 września Beatka z Saboorem, Rafał Czarny, Krzysiek (jedyny innosystemowiec) i ja przebywaliśmy w Rijece (Szkoda, że apz i Eda, mimo wcześniejszych planów, nie mogli z nami być). Oprócz Rijeki i najbliższych okolic odwiedziliśmy także północną - bardziej lądową - część półwyspu Istria. Niestety, czasu było bardzo mało i wielu planowanych miejsc nie zobaczyliśmy. Trochę przeszkodziła nam pogoda, "urywając" dwa dni z pobytu - mieliśmy okazję zobaczyć największy od 1948 roku deszcz w Rijece i "popływać" w rzece, w którą zmieniły się ulice .
    Ze względu na niewielką odległość, zwiedziliśmy też Wenecję.
    Na Istrii odwiedziliśmy między innymi następujące miejsca (widoczne na mapce): Roč, Forčići, Sovinjak, Motovun, Hum i Poreč.
    Kilka słów o tym terenie ode mnie, o samym pobycie napisze Saboor.
    Istria, półwysep na północnym zachodzie Chorwacji (kawalątek, po wojnie, wywalczyła sobie Słowenia) ma długą historię. Około 1200 roku p.n.e. osiedlili się tu Ilirowie. Siedemset lat później (ok. 500 r. p.n.e.) dotarły tu plemiona celtyckie - między innymi Histriów, od których wzięła się rzymska nazwa półwyspu - Histria. Plemiona te zostały następnie podbite przez Rzymian, pod których władaniem nastąpił rozkwit tutejszych miast. Z tych czasów znajdziemy tu liczne zabytki, z których najbardziej znanymi są te w mieście Pula - forum, świątynia, brama miejska i, przede wszystkim, arena (jedna z dwóch, obok Colosseum w Rzymie, zachowanych w tak doskonałym stanie). Po podziale cesarstwa Istria przypadła w udziale Bizancjum, zatoka Kvarner zaś powstałemu w 925 r. państwu Chorwatów. M.in. prawie wymarła dziś, ciekawa miejscowość Plomin, była niegdyś fortem granicznym. W XIII w. całe wybrzeże Istrii podbiła Republika Wenecka (wpływy architektury weneckiej są widoczne na każdym kroku) i panowała na tym terenie do roku 1797, kiedy to przejęła półwysep Austria. Od końca I wojny światowej tereny te nieustannie zmieniały swą przynależność państwową i zmieniały się też linie graniczne. Sama Rijeka (miasto leżące już nad zatoką Kvarner) była długi czas podzielona między Włochy (Fiume) i Królestwo Jugosławii (Sušak). My mieszkaliśmy na Sušaku, a granica przebiegała kanałem, który codziennie mijaliśmy w drodze do centrum… Nad Rijeką wznosi się też twierdza Trsat wraz z klasztorem i cudownym obrazem Matki Boskiej Trsackiej.
    Wpływy bogatej historii są widoczne na każdym kroku, zarówno w architekturze, jak i języku czy kuchni, które są inne niż np. w Dalmacji czy za Gorskim Kotarem.
    Chorwaci stworzyli też na Istrii "aleję głagolicy" - szlak monumentów upamiętniających najstarsze zabytki ich języka, potwierdzający niejako ciągłość historyczną i odrębność narodu chorwackiego oraz jego prawo do tych terenów. Na "stacji" nr 2 (stół Cyryla i Metodego) tej alei zrobione jest nasze grupowe zdjęcie z transparentami olyclubu . Najstarszy uznawany za Chorwacki zapytek piśmiennictwa, to tzw. baščanska ploča (płyta z Baški), znaleziona w miejscowości o tej nazwie na wyspie Krk.
    Odwiedzone przez nas miejscowości:
    Roč - tu zaczyna się "aleja głagolicy". Miasteczko od średniowiecza ogrodzone murami (wszystkie tutejsze mury - wcale nie niskie - układane były z kamienia bez zaprawy) liczy sobie obecnie 164 mieszkańców. Jest tu m.in. rzymskie lapidarium.
    Forčići - stół Cyryla i Metodego, ciąg dalszy "alei głagolicy".
    Sovinjak - niewielka, ale równie historyczna miejscowość na szczycie wysokiej góry, zwana także Sabinacum (z włoskiego) lub świętą ziemią. Tu, w konobie Santa Terra, zjedliśmy obiad.
    Motovun - Położone na górze miasto z (podobno) najlepiej w Europie zachowanym średniowiecznym układem ulic i murów. Stolica białych trufli, znana też z corocznego międzynarodowego festiwalu filmowego.
    Hum - najmniejsze miasto świata. Jest tu wszystko, co w mieście być powinno, nawet bank. Obecnie zamieszkiwane przez 24 mieszkańców (jeszcze 10 lat temu było ich 14). Ostatni punkt na "alei głagolicy".
    Poreč - położona na zachodnim wybrzeżu Istrii, wybitnie wczasowa miejscowość (choć z masą zabytków - uwaga, jest zamek do kupienia!), tętniąca życiem przez całą noc. Krupówki i Monciak niech się schowają! Niestety, bazylika była już zamknięta…
    Reszta - bardziej "ludzka" - relacji należy do Saboora.
    Zdjątka też sukcesywnie pokażemy Proszę Koleżeństwo o wrzucanie swoich...
    Ostatnio edytowane przez PioRo ; 21.09.12 o 00:46

  2. #2
    Rozjemca - Super Mod Zwycięzca popRAWki
    Konto PREMIUM | OlyJedi
    Awatar Saboor
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Markach
    Posty
    17.403
    Siła reputacji
    285
    Moja galeria

    Odp: Chorwacja i Wenecja. Gdzie diabeł nie może, tam Olka pośle...

    Cytat Zamieszczone przez PioRo Zobacz posta
    Reszta - bardziej "ludzka" - relacji należy do Saboora.
    Jak tylko się ogarnę, wrzucę rejację i wyjaśnię tajemnicze pojęcia: Ciocia, Miśki, Szeryf w Spódnicy, kawa czy wspaniała kanapka.
    Proszę o ścierpliwość.
    |popRAWka: 3|SKARBNIK TWA wątek Moje foty :::: Nie ma prawdziwego szczęścia :::: wątek IR'iotyczne EGZEKUTOR TWA|Zloty: 6|
    wątek kulinaria :::: bez prawdziwych potrzeb :::: wątek tutoriale
    wątek Photoshop :::: <-- Volter --> :::: wątek DITL

  3. #3
    | OlyJedi Awatar kdarek
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    161
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    Odp: Chorwacja i Wenecja. Gdzie diabeł nie może, tam Olka pośle...

    Tylko mi się wyświetla jedynie 1 zdjęcie?
    Darek

    nad wodą: już nie e-510 i epl1 a omd m5; pod wodą: OMD M-5 + lampa olka

  4. #4
    | OlyJedi Awatar PioRo
    Dołączył
    Sep 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    596
    Siła reputacji
    47
    Moja galeria

    Odp: Chorwacja i Wenecja. Gdzie diabeł nie może, tam Olka pośle...

    Cierpliwości - już dorzucamy...

  5. #5
    | OlyJedi Awatar kdarek
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    161
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    Odp: Chorwacja i Wenecja. Gdzie diabeł nie może, tam Olka pośle...

    widzę więcej
    naczytałem się i zapragnąłem obejrzeć - myślałem że może mój komp nie obsługuje ...
    Darek

    nad wodą: już nie e-510 i epl1 a omd m5; pod wodą: OMD M-5 + lampa olka

  6. #6
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria

    Odp: Chorwacja i Wenecja. Gdzie diabeł nie może, tam Olka pośle...

    Cytat Zamieszczone przez Saboor Zobacz posta
    Jak tylko się ogarnę, wrzucę rejację i wyjaśnię tajemnicze pojęcia: Ciocia, Miśki, Szeryf w Spódnicy, kawa czy wspaniała kanapka.
    Proszę o ścierpliwość.
    No cóż, wtedy nie mogłem, jutro nad ranem ruszam w drogę. Trochę inną trasą , ale też na Istrię. W niektórych miejscach będę szukał Waszych świeżych śladów...
    Ostatnio edytowane przez apz ; 20.09.12 o 20:33
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  7. #7
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar droplet
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.359
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: Chorwacja i Wenecja. Gdzie diabeł nie może, tam Olka pośle...

    Cudnie, czekam na więcej zdjęć.
    To był tajny zlot?

  8. #8
    Rozjemca - Super Mod Zwycięzca popRAWki
    Konto PREMIUM | OlyJedi
    Awatar Saboor
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Markach
    Posty
    17.403
    Siła reputacji
    285
    Moja galeria

    Odp: Chorwacja i Wenecja. Gdzie diabeł nie może, tam Olka pośle...

    Cytat Zamieszczone przez droplet Zobacz posta
    Cudnie, czekam na więcej zdjęć.
    To był tajny zlot?
    Literówka, nie tajny a fajny.
    |popRAWka: 3|SKARBNIK TWA wątek Moje foty :::: Nie ma prawdziwego szczęścia :::: wątek IR'iotyczne EGZEKUTOR TWA|Zloty: 6|
    wątek kulinaria :::: bez prawdziwych potrzeb :::: wątek tutoriale
    wątek Photoshop :::: <-- Volter --> :::: wątek DITL

  9. #9
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria

    Odp: Chorwacja i Wenecja. Gdzie diabeł nie może, tam Olka pośle...

    Cytat Zamieszczone przez droplet Zobacz posta
    Cudnie, czekam na więcej zdjęć.
    To był tajny zlot?

    aBS to taki dziwny twór , co jak się można gdzieś przykleić i przewietrzyć czy polecieć, to nie przepuszcza żadnej okazji....
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  10. #10
    | OlyJedi Awatar kdarek
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    161
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    Odp: Chorwacja i Wenecja. Gdzie diabeł nie może, tam Olka pośle...

    Cytat Zamieszczone przez droplet Zobacz posta
    Cudnie, czekam na więcej zdjęć.
    To był tajny zlot?
    Na istrie chetnie tez bym sie wybral, bylem tam kiedys w erze przed cyfrowej...

    Fajne fotki
    Darek

    nad wodą: już nie e-510 i epl1 a omd m5; pod wodą: OMD M-5 + lampa olka

Podobne wątki

  1. Chorwacja w tydzień okiem Dziekana...
    By dziekan in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 69
    Ostatni post / autor: 10.09.08, 21:21
  2. Wenecja [str.5]
    By dooomin in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 55
    Ostatni post / autor: 6.03.06, 00:07
  3. Odzyskanie zdjęć -może ktoś wie -może pomoże
    By Krzyś in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 31.01.06, 19:16

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.