Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Jak znaleźć skradziony aparat, jak namierzyć złodzieja / pasera ?

  1. #1
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria

    Jak znaleźć skradziony aparat, jak namierzyć złodzieja / pasera ?

    Poczyniłem wpis na swoim blogu w dziale PORADY

    http://dobas.blogspot.com/2012/09/skradziony-aparat-jak-odnalezc-i.html

    Uważam, że temat jest na tyle istotny, że warto o tym napisać i u Nas na Forum...
    Oby nikomu się nie przydało i nie musiało przydawać. A jeśli już to aby narzędzie służyło z powodzeniem...
    Uważam, że idea wyszukiwarki zdjęć po numerze seryjnym jest na tyle wspaniała, ze trzeba wszędzie trąbić o takim narzędziu.
    Tak aby każdy był świadom, że może próbować namierzyć gościa, który mu aparat podprowadził


    Skradziony aparat - jak odnaleźć i namierzyć złodzieja

    Jak namierzyć skradziony sprzęt foto ? czy to możliwe ?
    Nie życzę nikomu, aby utracił swoje narzędzie jakim jest aparat fotograficzny. Niestety takie rzeczy się zdarzają i pojawia się pytanie co wtedy należy zrobić i jakie są szanse na odzyskanie sprzętu... Zacząć należy od rozwiania wątpliwości - szanse na ogół są niewielkie. Po kradzieży należy zgłosić sprawę na policję, która wszystko skrupulatnie spisze i rozpocznie śledztwo...

    Najprawdopodobniej już po chwili w naszej skrzynce pocztowej znajdziemy pismo z informacja, że śledztwo zostało umorzone. Nic dziwnego - bo jeśli nie jesteśmy szczęściarzami, szanse na to, że organy ścigania namierzą złodzieja i jego aparat są... małe. Są wręcz bardzo małe...Możemy i musimy śledzić portale aukcyjne w poszukiwaniu swojego aparatuale to nie jedyna czynność, która nam pozostała.

    Okazuje się że jest sposób na namierzenie naszego aparatu...

    Nie jest może w 100 % pewny ale zwiększa nasze szanse na znalezienie sprzętu. Musi być spełniony jeden warunek : zdjęcia z tego aparatu muszą pojawić się w sieci...

    TYTUŁEM WSTĘPU

    Każde zdjęcie wyplute przez nasz aparat ma zaszytą w sobie masę informacji. Czasem większą czasem mniejszą ale ma... Są to informacje na temat parametrów ekspozycji, użytej ogniskowej, zapiętego obiektywu. Informacje wszelakiej maści - czym zdjęcie było edytowane, jakie ustawienia są w aparacie itp itd... Ale to nie wszystko - w EXIFie zaszyty jest również numer seryjny naszego aparatu i numer seryjny naszego obiektywu. Zatem jeśli gdzieś pojawi się zdjęcie zrobione naszym ( kradzionym aparatem ) okazuje się, że można je próbować wyszukać w sieci w oparciu o numer seryjny korpusu a nawet szkła

    Istnieje wiele programów służących do czytania / nadpisywania EXIFów. Jednym z moich ulubionych jest niemiecki darmowy program PhotoME o rozbudowanych możliwościach.

    Zasadę działania zaprezentuję w oparciu o to zdjęcie :



    Jak widać po otwarciu zdjęcia programem PhotoMe mamy dostęp do całej masy informacji nikomu do niczego nie służących Możemy w tym programie doszukiwać się numeru seryjnego naszego dawnego aparatu. Możemy - i tak będzie rozsądnie - jeśli numer seryjny sprzętu będziemy mieli gdzieś zapisany na wypadek kradzieży czy utraty aparatu.. W moim przypadku ten numer to D70515418.


    CO DALEJ MOŚCI PANOWIE ?

    No właśnie ? Co dalej, skoro już wiemy, że nasz numer seryjny zapisany jest nie tylko na kartce leżącej w szafie ale również w każdym zdjęciu wyplutym przez ten aparat. Tu do gry wkracza strona internetowa pozwalająca przeszukać internet w poszukiwaniu zdjęć. Liczymy więc na to, że złodziej bądź paser nasz aparat ma i gdzieś na jakiejś stronie / forum publikuje zdjęcia.

    Wchodzimy więc na stronę http://www.stolencamerafinder.com/
    Możemy na niej albo podać numer naszego aparatu, albo wrzucić metodą przeciągnij i upuść zdjęcie pochodzące z tego aparatu.


    Gdy wrzucimy zdjęcie program automatycznie wyszpera sobie numery seryjne z EXIFa i o tym numerze nas poinformuje. Klikając na guzik EXIF DETAILS - poznamy również informację na temat obiektywu, który stosowaliśmy wraz z jego numerem seryjnym. Poniżej znajdować się będzie informacja o wyszukanych zdjęciach - jeden wynik w przypadku wersji FREE zaś do stu wyników w przypadku wersji PRO




    Przy znalezionych zdjęciach widać dwa linki: PAGE oraz IMAGE. Klikamy więc zainteresowani w link i patrzymy czy naszym oczom ukaże się nasza strona czy nowe miejsce gdzie trafiają obecnie zdjęcia z tego aparatu...

    W przypadku tej symulacji zdjęcie prowadzi do tej fotografii :



    Oraz tej strony :


    Link prowadzi do strony : https://forum.olympusclub.pl/threads...o-Digital-9-18
    Gdzie "wisi" oferta sprzedaży obiektywu napisana przez człowieka zarejestrowanego na forum.
    Mam jak na dłoni jego zdjęcie, jego nick pod którym występuje na forum, jestem w stanie przeczytać jego pozostałe posty i mam jakieś podstawy, żeby zwrócić się do policji mając "namierzonego" potencjalnego sprawcę - a na pewno właściciela naszego aparatu... Co więcej - administracja forum z całą pewnością będzie miała numery IP z których delikwent się loguje... słowem - udało mi się znaleźć aparat

    Program po zarejestrowaniu do wersji PRO - sam szuka zdjęcia i jak znajdzie informuje nas o tym mailem.
    dodatkowo na stronie mamy możliwość zaraportowania, że dany sprzęt został skradziony - jak to działa tego nie wiem i sprawdzać nie chcę...

    Oczywiście w przypadku tej symulacji znalazłem samego siebie ale to dlatego, że aparat nie został skradziony. I dobrze. niech tak zostanie !! Myślę jednak, że są szanse znalezienia następnego właściciela w ten sposób. Podstawowy warunek, żeby publikował zdjęcia...

    Każdemu oczywiście życzę aby nie musiał sięgać po to narzędzie, a jeśli będzie musiał to coby namierzył rzezimieszka - aby dosięgła go "Karząca Ręka Sprawiedliwości Ludowej"

  2. #2
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Odp: Jak znaleźć skradziony aparat, jak namierzyć złodzieja / pasera ?

    Ciekawe czy tym sposobem udałoby się znaleźć także "pożyczone" zdjęcia? Zakładam, że EXIF na każdym etapie zachowuje się przez korzystającego z pliku. W wynikach wyszukiwania figuruje zwykle jeden link.

  3. #3
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria

    Odp: Jak znaleźć skradziony aparat, jak namierzyć złodzieja / pasera ?

    Cytat Zamieszczone przez hades Zobacz posta
    Ciekawe czy tym sposobem udałoby się znaleźć także "pożyczone" zdjęcia? Zakładam, że EXIF na każdym etapie zachowuje się przez korzystającego z pliku. W wynikach wyszukiwania figuruje zwykle jeden link.
    Dało by się - jeden link jest dlatego, że korzystamy z wersji darmowej. Po opłaceniu abonamentu można mieć do 100 wyników.
    chyba najtańsza opcja to 5 GBP za jeden miesiąc. Więc nawet raz na jakiś czas można zaryzykować

    Zastosowań można wymyślać wiele :
    Spokojnie można namierzać swoje zdjęcia na nieswoich stronach
    Demaskować użytkowników for internetowych logujących się pod tajemniczymi nazwami
    Sprawdzać gdzie pojawiają się zdjęcia z aparatów z wypożyczalni itp itd..

    Założenie zachowania exifu niestety musi być. Twarzoksiążka chyba czyści je całkowicie...

  4. #4
    | OlyJedi Awatar dao
    Dołączył
    Sep 2011
    Mieszka w
    Opole
    Posty
    434
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    Odp: Jak znaleźć skradziony aparat, jak namierzyć złodzieja / pasera ?

    Cytat Zamieszczone przez hades Zobacz posta
    Ciekawe czy tym sposobem udałoby się znaleźć także "pożyczone" zdjęcia? Zakładam, że EXIF na każdym etapie zachowuje się przez korzystającego z pliku. W wynikach wyszukiwania figuruje zwykle jeden link.
    Z powodzeniem wykorzystuję do tego funkcję google'a, polegającą na przeciąganiu zdjęć na pole wyszukiwania. Co ważne, Exif nie jest potrzebny. Działa to bardzo sprawnie, sporo swoich zdjęć znalazłem w miejscach, w których być nie powinny. Tylko w tym roku dzięki tej metodzie na moje konto wpłynęło kilka przyjemnych sumek.

    Brawo dobas - zwięźle i przystępnie opisana porada. Oby nikomu z nas nie okazała się potrzebna
    że jakby coś - to nic


    RX100 || blog

  5. #5
    | OlyJedi Awatar kdarek
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    161
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Aż sprawdzę - jakiś czas temu skradziono mi epl-1 i to z domu. Nieopatrznie nie zamknąłem drzwi a aparat leżał w przedpokoju. Policja śldztwo umorzyła - wysłałem namiary do Olympusa ale "kamień w wodę". Swoją drogą może warto ten pomysł przekazać naszym służbom ....

  6. #6
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria

    Odp: Jak znaleźć skradziony aparat, jak namierzyć złodzieja / pasera ?

    Cytat Zamieszczone przez dao Zobacz posta
    Z powodzeniem wykorzystuję do tego funkcję google'a, polegającą na przeciąganiu zdjęć na pole wyszukiwania. Co ważne, Exif nie jest potrzebny. Działa to bardzo sprawnie, sporo swoich zdjęć znalazłem w miejscach, w których być nie powinny. Tylko w tym roku dzięki tej metodzie na moje konto wpłynęło kilka przyjemnych sumek.
    Dao jak to robisz ? Jak ja przeciągam zdjęcie w pole wyszukiwarki to przeglądarka mi je otwiera. Jakąś wtyczkę masz ?
    Próbowałem na chrome i operze zawsze kończy się otwarciem pliku localhost:///

    ---------- Post dodany o 21:28 ---------- Poprzedni post był o 21:28 ----------

    Cytat Zamieszczone przez kdarek Zobacz posta
    Aż sprawdzę - jakiś czas temu skradziono mi epl-1 i to z domu. Nieopatrznie nie zamknąłem drzwi a aparat leżał w przedpokoju. Policja śldztwo umorzyła - wysłałem namiary do Olympusa ale "kamień w wodę". Swoją drogą może warto ten pomysł przekazać naszym służbom ....
    Sprawdzaj i oby zadziałało Metoda na pewno nie daje pewności znalezienia ale zawsze jest jakiś cień szansy...

  7. #7
    | OlyJedi Awatar kdarek
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    161
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    Odp: Jak znaleźć skradziony aparat, jak namierzyć złodzieja / pasera ?

    niestety no internet sightings for "B2Y512962", ciekawe bo coś chyba publikowałem, ale głowy nie dam - nic zarejestrowałem może się jednak znajdzie.
    Darek

    nad wodą: już nie e-510 i epl1 a omd m5; pod wodą: OMD M-5 + lampa olka

  8. #8
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria

    Odp: Jak znaleźć skradziony aparat, jak namierzyć złodzieja / pasera ?

    Cytat Zamieszczone przez kdarek Zobacz posta
    niestety no internet sightings for "B2Y512962", ciekawe bo coś chyba publikowałem, ale głowy nie dam - nic zarejestrowałem może się jednak znajdzie.
    może "wypłynie " za czas jakiś...

    pojawił się wątek dotyczący kradzieży zdjęć.

    Rewelacyjny sposób : https://forum.olympusclub.pl/threads...87-nie-powinno

  9. #9
    | OlyJedi Awatar kdarek
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    161
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    Odp: Jak znaleźć skradziony aparat, jak namierzyć złodzieja / pasera ?

    Jakby ktoś kiedyś naciął się na ten SN to polecam się... Mam już co prawda kolejnego epl-1 bo obudowa i lampa się ostały, a epl2 nie uzasadniał inwestycji w nową obudowę. EOT z mojej strony.
    Darek

    nad wodą: już nie e-510 i epl1 a omd m5; pod wodą: OMD M-5 + lampa olka

  10. #10
    | OlyJedi Awatar skow
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    1.087
    Siła reputacji
    28
    Moja galeria
    Tak dla uściślenia to numery seryjne posiadają też lampy błyskowe, telekonwertery i pierścień pośredni, które również zapisywane są w EXIFie.

Podobne wątki

  1. gdzie znaleźć nowy lcd
    By cudilover in forum E-System
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 4.06.11, 16:26
  2. E410, co można znaleźć w LV?
    By cra3y in forum E-System
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 31.03.07, 16:01
  3. Skradziony Olek
    By mihald in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 21.01.05, 11:21

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.