Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25

Wątek: fotografia podwodna

  1. #1
    | OlyJedi Awatar kdarek
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    161
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    fotografia podwodna

    Witam,
    z tego co się zorientowałem jest na forum kilka osób, które robią zdjęcia pod wodą. Ja z Olympusem poznałem się za czasów kultowego już 5050. To chyba pierwszy aparat z obudową w zasięgu cenowym ówczesnego amatora z Polski. Do dziś nie mogę się rozstać z tą marką. Proponuję dyskusję na temat technik robienia zdjęć podwodnych, ich obróbki, sprzętu oświetleniowego, lamp nie zawsze błyskowych i różnych patentów, ciekawych miejsc. Są już latawce więc czas na płetwonurków.

    Pierwsze pytanie kto z was i w jaki sposób ustawia punkt bieli pod wodą na penie? Na 5050 albo 770 wystarczyło skierować aparat na kompas. Pen tego chwytu nie obsługuje ...

    Kolejna kwestia to czym doświetlacie obiekty pod wodą żeby aparat złapał ostrość. niestety e-pl1 nie ma wspomagania błyskiem ... pytanie czy nowsze peny mają?
    Ostatnio edytowane przez kdarek ; 17.09.12 o 19:05
    Darek

    nad wodą: już nie e-510 i epl1 a omd m5; pod wodą: OMD M-5 + lampa olka

  2. #2
    | OlyJedi Awatar kdarek
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    161
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    Oświetlenie pod wodą

    Widzę ze nie wiele osób nurkuje ale będę drążył dalej. Pytanie brzmi jakie lampy zabieracie pod wodę? Co polecacie do PENa. Np. czy mając UFL1 warto inwestowac w UFL2? Wraca kwestia punktu bieli - jest sens walczyć pod wodą czy lepiej podszkolić się w obróbce RAWa?


    PS. Czytałem wątek o lampach i ciekaw jestem doświadczeń. Nie ukrywam że nie zawsze mam czas poustawiać to wysztko a że nurkuje w ciepłych wodach dwa razy do roku (reszta w naszych zielonych i ciemnych) to ciężko się wstrzelić a i każdego ujęcia szkoda. Mailowałem chwilę na prv z Dropletem ale jestem też ciekaw innych opinii. Chodzi za mną inwestycja ale po kilku nieudanych (UZ570 + Ikelite35) nie chciałbym znów się zrazić.
    Ostatnio edytowane przez kdarek ; 18.09.12 o 18:12 Powód: doprecyozwanie tytułu
    Darek

    nad wodą: już nie e-510 i epl1 a omd m5; pod wodą: OMD M-5 + lampa olka

  3. #3
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria

    Odp: fotografia podwodna

    Ja używam UFL-2 i straszliwie sobie ją chwalę. Na pewno będę chciał mieć drugie UFL-2 bo jak mawia stare chińskie przysłowie co dwie lampy to nie jedna
    Gdy decydowałem się na zakup i po lekturze portali instrukcji porozmowach z fotografami nurkami itp itd stwierdziłem, że koniecznie dwójka

    Pytałeś o doświetlanie coby wspomagać AF
    W UFL-2 jest okienko o nazwie AF illuminator light-emitting window

    Przy UFL 1 w instrukcji jest napisane : CAUTION This product cannot be used as the main flash. - cokolwiek to znaczy

    tu sa opisane moje rozterki przed zakupem
    https://forum.olympusclub.pl/threads/75490-ufl-1-ufl-2-która-lampa-do-pt-ep01

    tu jakiś wywód o lampie :

    http://dobas.blogspot.com/search?q=ufl-2

    Zdjęcia robię RAW+JPG, staram sie trzymać strefy fotycznej, zdjęcia robić w rejonie południa kiedy pod wodę dociera najwięcej światła
    Na pewno warto podszkolić się z WB pod wodą - temat jest pewnie łatwiejszy gdy masz potężną lampę
    Warto też podszkolić się w wywoływaniu RAWów

    Kiedyś pisałem coś na temat usuwania zafarbu ze zdjęć UW

    https://forum.olympusclub.pl/threads...-z-fotografii?

    nie jest to pewnie idealna metoda ale działa. Droplet ma metodę na talerz pewnie jeszcze bardziej skuteczna

    Polecam też gorąco zakup tej książki :


    Kosztowała mnie koło 30 dolków z przesyłką z niemiec chyba - kupiona na Amazonie. Uważam, że jest to wspaniały podręcznik fotografii podwodnej. Kilka PDFów przejrzałem i zdecydowanie stwierdziłem,że tą książkę chcę kupić

  4. #4
    | OlyJedi Awatar kdarek
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    161
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    Odp: fotografia podwodna

    Dzięki za info. Pierwszy wątek czytałem sam się zresztą włączyłem do polemiki.
    Co do ustawiania ręcznego balansu bieli -`Tyle co odkryłem to to że w e-pl1 trzeba jednocześnie obsłużyć dwa przyciski i jeszcze mieć białe coś co wypełni większość kadru i to trzymane w odpowiedniej odległości. Inaczej jeśli mam blokadę na nierobienie zdjęć o ile nie zaskoczył autofocus nici z łapania punktu bieli. Musi być też daleko żeby uwzględnić błysk lampy. W Polsce nie ma problemu moj kolega ma białe butle. Za granicą np na śródziemiu dają zazwyczaj żółte.

    Książki już szukam.

    Kolejne pytania pewnie się pojawią jak przeczytam załączone linki. Wielkie dzięki.
    Darek

    nad wodą: już nie e-510 i epl1 a omd m5; pod wodą: OMD M-5 + lampa olka

  5. #5
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: fotografia podwodna

    O blyskaniu i swieceniu pod woda te bym polecil,przegladalem,nawet ciekawie opisane tam to maja

    http://www.amazon.de/gp/product/imag...299956&s=books

  6. #6
    | OlyJedi Awatar viruuss
    Dołączył
    Mar 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.312
    Siła reputacji
    230
    Moja galeria

    Odp: fotografia podwodna

    hej
    od czasu do czasu bawię sie C-8080 + FL20
    wolny AF odbiera wiele radości , ale nadrabiam ilościa zawsze jest coś do wybrania z wypocin
    tak jak wspomniał Dobas swiatła zawsze mało niestety nie mam wystarczjacego zaplecza finansowego na UFL-2
    inną sprawą jest dobre ramię na którym mozna lampę zamontować , mam samoróbkę długości około 35 cm - teraz wiem ze to jest lipa , w zimowe wieczory powstanie ver2 ramienia, nie tak fikuśne jak Dobasa
    pozdrawiam
    Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły

  7. #7
    | OlyJedi Awatar kdarek
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    161
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    Odp: fotografia podwodna

    Cytat Zamieszczone przez Mirek54 Zobacz posta
    O blyskaniu i swieceniu pod woda te bym polecil,przegladalem,nawet ciekawie opisane tam to maja

    http://www.amazon.de/gp/product/imag...299956&s=books
    dzięki Mirek - poszukam może jest po angielsku. Niestety nie słuchałem sie 30 lat temu ojca jak mówił ucz się języków i poprzestałem na angielskim.

    ---------- Post dodany o 23:04 ---------- Poprzedni post był o 22:58 ----------

    Cytat Zamieszczone przez viruuss Zobacz posta
    hej
    od czasu do czasu bawię sie C-8080 + FL20
    wolny AF odbiera wiele radości , ale nadrabiam ilościa zawsze jest coś do wybrania z wypocin
    tak jak wspomniał Dobas swiatła zawsze mało niestety nie mam wystarczjacego zaplecza finansowego na UFL-2
    inną sprawą jest dobre ramię na którym mozna lampę zamontować , mam samoróbkę długości około 35 cm - teraz wiem ze to jest lipa , w zimowe wieczory powstanie ver2 ramienia, nie tak fikuśne jak Dobasa
    pozdrawiam
    wiem co mówisz - ja zaczynałem z 5050 - duī plus jak na owe czasy to jasny obiektyw. Ale wtedy nauczyłem się nie oddychać pod wodą - żeby ryby nie spłoszyć zanim zdjęcia nie zrobię .

    Możesz pokazać ramię swojej konstrukcji? Pewnie zostawię sobie ufl1 jako doświetlenie i będę szukał pomysłu jak zgrać obie lampy.

    Gdzie mogę zobaczyć konstrukcję Dobasa?

    Oczywiście obiecuje za wykorzystane pomysły odpłacić się "przelewem"
    Darek

    nad wodą: już nie e-510 i epl1 a omd m5; pod wodą: OMD M-5 + lampa olka

  8. #8
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria

    Odp: fotografia podwodna

    Cytat Zamieszczone przez viruuss Zobacz posta
    inną sprawą jest dobre ramię na którym mozna lampę zamontować , mam samoróbkę długości około 35 cm - teraz wiem ze to jest lipa , w zimowe wieczory powstanie ver2 ramienia, nie tak fikuśne jak Dobasa
    pozdrawiam
    Ja swój prototyp katowałem namiętnie, wyhaczyłem rzeczy do poprawienia i jak tylko je poprawię powinno być idealnie

    ---------- Post dodany o 23:08 ---------- Poprzedni post był o 23:05 ----------

    Cytat Zamieszczone przez kdarek Zobacz posta
    Gdzie mogę zobaczyć konstrukcję Dobasa?
    https://forum.olympusclub.pl/threads/82357-ramiona-do-podwodnych-lamp-błyskowych.-Dobas-Marine



    już prawie prawie finalnie. Po nurkowaniu w Alpach mam kilka pomysłów na drobne zmiany.
    Generalnie jest dobrze - tylko musi być jeszcze lepiej

  9. #9
    | OlyJedi Awatar kdarek
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    161
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    Odp: fotografia podwodna

    pokażesz jakąś fotkę? Szukam czegoś z czym będę mógł wejść do wraku albo jaskini. Sporo nurkuje sam więc szpeju mam też trochę. Swoją drogą można by było zrobić jakiś mini zlot nurkowy na Bałtyku albo Hanczy...
    Darek

    nad wodą: już nie e-510 i epl1 a omd m5; pod wodą: OMD M-5 + lampa olka

  10. #10
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria

    Odp: fotografia podwodna

    Cytat Zamieszczone przez kdarek Zobacz posta
    pokażesz jakąś fotkę? Szukam czegoś z czym będę mógł wejść do wraku albo jaskini. Sporo nurkuje sam więc szpeju mam też trochę. Swoją drogą można by było zrobić jakiś mini zlot nurkowy na Bałtyku albo Hanczy...
    fotka zestawu ( dużego na dwie lampy ) jest w wątku, który podlinkowałem post wyżej )

    minizlot - spoko choć pewnie priorytetem powinna być przejrzystość wody

Podobne wątki

  1. [OPL] Olympus PEN w praktyce - fotografia podwodna.
    By RSSBot in forum Co w sieci piszczy
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 21.11.11, 10:30
  2. Podwodna fotografia w wydaniu e 330
    By pszczołas in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 17.10.11, 12:48
  3. 4/3 a fotografia podwodna?
    By C+ in forum E-System
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 17.10.11, 00:14
  4. e-510 i obudowa podwodna
    By dobas in forum E-System
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 30.07.08, 13:23
  5. Fotografia podwodna
    By Cris in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 4.11.04, 23:08

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.