Strona 200 z 314 PierwszyPierwszy ... 100150190198199200201202210250300 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1.991 do 2.000 z 3137

Wątek: Militaria wszelakie

  1. #1991

  2. #1992

  3. #1993

  4. #1994
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.876
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Te ostatnie repliki (bo to chyba nie oryginały?) ktoś zrobił w Polsce, czy zza granicy na zlot przyjechały? Zastanawiam się też, jak to jest z grubością blach w takich replikach pojazdów pancernych - czy stosuje się takie, jak w oryginale (ciężar, problemy z dostępnością i obróbką) czy też dla oszczędności stosuje się cienkie i tylko jakoś maskuje krawędzie aby nie było widać, że pancerz ma całe 3mm grubości.
    Ostatnio edytowane przez wyszomir ; 20.02.20 o 08:36
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  5. #1995

    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Śląsk
    Posty
    9.964
    Siła reputacji
    215
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Te ostatnie repliki (bo to chyba nie oryginały?) ktoś zrobił w Polsce, czy zza granicy na zlot przyjechały? Zastanawiam się też, jak to jest z grubością blach w takich replikach pojazdów pancernych - czy stosuje się takie, jak w oryginale (ciężar, problemy z dostępnością i obróbką) czy też dla oszczędności stosuje się cienkie i tylko jakoś maskuje krawędzie aby nie było widać, że pancerz ma całe 3mm grubości.
    Wszystkie pojazdy pancerne które wrzuciłem są replikami. Oprócz Sd.Kfz. 222 zrobionego w Czechach, pozostałe są polskie. Co do grubości blach, to bywa z tym różnie. W przypadku wstawionego przeze mnie TKS-a, wygląda to bardzo realistycznie, porównując archiwalne zdjęcia. Jeśli jednak brać pod uwagę sprzęt mocniej opancerzony, to o ile sama grubość blachy może być tożsama z oryginałem, nie będzie to prawdziwa stal pancerna. Problemem byłoby pozyskanie takowej, o ile w ogóle możliwe, a poza tym masa i wysoki koszt zakupu. Oczywiście dla kogoś, kto miałby ogromny budżet i dysponującego odpowiednią technologią obróbki, możliwe byłoby pozyskiwanie pancernej stali np. z jakichś wraków, ale raczej za granicą, bo znając polskie realia, to chyba raczej mało prawdopodobne.

    Kolejna replika - tym razem PzKpfw V Panther. Z tego co wiem, pojazd powstał na bazie czołgu mostowego BLG-67, jednej z wersji wozu T-55.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PzKpfw V.jpg
Wyświetleń:	406
Rozmiar:	385,8 KB
ID:	219393

  6. #1996
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.876
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Operator Zobacz posta
    Wszystkie pojazdy pancerne które wrzuciłem są replikami. Oprócz Sd.Kfz. 222 zrobionego w Czechach, pozostałe są polskie. Co do grubości blach, to bywa z tym różnie. W przypadku wstawionego przeze mnie TKS-a, wygląda to bardzo realistycznie, porównując archiwalne zdjęcia. Jeśli jednak brać pod uwagę sprzęt mocniej opancerzony, to o ile sama grubość blachy może być tożsama z oryginałem, nie będzie to prawdziwa stal pancerna. Problemem byłoby pozyskanie takowej, o ile w ogóle możliwe, a poza tym masa i wysoki koszt zakupu. Oczywiście dla kogoś, kto miałby ogromny budżet i dysponującego odpowiednią technologią obróbki, możliwe byłoby pozyskiwanie pancernej stali np. z jakichś wraków, ale raczej za granicą, bo znając polskie realia, to chyba raczej mało prawdopodobne.
    Z tego, że nie jest to stal pancerna bo nie ma skąd jej zdobyć zdaję sobie sprawę. Zastosowanie zwykłej skali jednak wielu problemów nie rozwiązuje - ciężar płyt ze zwykłej stali jest zbliżony do ciężaru płyt o podobnych rozmiarach ze stali pancernej. Nie za bardzo sobie też wyobrażam gięcie płyt stalowych (nawet ze zwykłej stali) o kilkucentymetrowej grubości - obawiam się, że jest w Polsce tylko kilka zakładów (zapewne pracujących na rzecz przemysłu zbrojeniowego lub stoczniowego) dysponujących odpowiednimi technologiami i namówienie ich by wykonały kilka płyt o nietypowych rozmiarach na potrzeby pojedynczej repliki może być zadaniem karkołomnym.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  7. #1997

    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Śląsk
    Posty
    9.964
    Siła reputacji
    215
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Z tego, że nie jest to stal pancerna bo nie ma skąd jej zdobyć zdaję sobie sprawę. Zastosowanie zwykłej skali jednak wielu problemów nie rozwiązuje - ciężar płyt ze zwykłej stali jest zbliżony do ciężaru płyt o podobnych rozmiarach ze stali pancernej. Nie za bardzo sobie też wyobrażam gięcie płyt stalowych (nawet ze zwykłej stali) o kilkucentymetrowej grubości - obawiam się, że jest w Polsce tylko kilka zakładów (zapewne pracujących na rzecz przemysłu zbrojeniowego lub stoczniowego) dysponujących odpowiednimi technologiami i namówienie ich by wykonały kilka płyt o nietypowych rozmiarach na potrzeby pojedynczej repliki może być zadaniem karkołomnym.
    Doprecyzuję swój poprzedni wpis, odpowiadając przy okazji na Twój ostatni post. Wspominając o replikach pojazdów pancernych, miałem na myśli wozy historyczne, oczywiście poza M-ATV i Ferretem. Co do budowy replik, to choćby na przykładzie Mardera II (post #1992) grubość blach użytych w jego konstrukcji, nie odpowiada oryginałowi. Na zdjęciach może tego nie widać, ale na żywo już tak. Pisząc o tożsamym opancerzeniu oryginału i repliki, chodziło mi o wozy ze stosunkowo cienkim pancerzem, na pewno nie o grube płyty stosowane np. w czołgach. Nie wiem ile jest u nas firm będących w stanie dowolnie obrabiać grube blachy (niekoniecznie pancerne), jednak technologia od czasów II wojny poszła niesamowicie naprzód. O cięciu laserem, plazmą, czy wodą pod wysokim ciśnieniem pewnie nikomu się wtedy nie śniło. Wracając do zakładów mogących wykonać odpowiednie części na specjalne zamówienie, to zrobienie takowych w pojedynczych egzemplarzach byłoby bardzo drogie. Jedyna nadzieja w tym, że właściciel firmy sam jest pasjonatem militariów i ma na takie fanaberie odpowiedni budżet.

    Dziś będzie oryginał - T-34/85 ''Ordon'' z Parku Militarno-Historycznego ''Reduta'' w Dąbrowie Górniczej.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	T-34-85.jpg
Wyświetleń:	365
Rozmiar:	391,4 KB
ID:	219419

  8. #1998
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.876
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Prawdę powiedziawszy właśnie po obejrzeniu Mardera II zacząłem się zastanawiać nad tymi blachami - na zdjęciu wydawały mi się podejrzanie cienkie, aczkolwiek przyznam, że byłem zbyt leniwy by sprawdzać jaka była grubość tych blach w oryginalnych Marderach.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  9. #1999

    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Śląsk
    Posty
    9.964
    Siła reputacji
    215
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Prawdę powiedziawszy właśnie po obejrzeniu Mardera II zacząłem się zastanawiać nad tymi blachami - na zdjęciu wydawały mi się podejrzanie cienkie, aczkolwiek przyznam, że byłem zbyt leniwy by sprawdzać jaka była grubość tych blach w oryginalnych Marderach.
    Źródła podają opancerzenie od 14,5 mm do 30 mm. Największa grubość pancerza jest oczywiście w czołowych płytach wieży i kadłuba. Tak więc replika nie odpowiada pod tym względem oryginałowi.

    Ostatni pojazd z Fajery - Twardy w wersji PT-91M2A2.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PT-91M2A2 (1).jpg
Wyświetleń:	399
Rozmiar:	333,5 KB
ID:	219459

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PT-91M2A2 (2).jpg
Wyświetleń:	410
Rozmiar:	431,2 KB
ID:	219460

  10. #2000
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar jurec
    Dołączył
    Oct 2010
    Mieszka w
    Białystok
    Posty
    1.562
    Siła reputacji
    106
    Moja galeria
    Twardy super - ciekawe malowanie, zdjęcia super. TKS wygląda jak oryginał.
    "A niekiedy wystarczy mi patrzeć na kamień"...

Podobne wątki

  1. ABIR - zdjęcia wszelakie
    By abir in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 3303
    Ostatni post / autor: 9.01.23, 12:01
  2. Gatki popRAWkowe gadki truizmy wszelakie
    By konradkkk in forum Konkurs popRAWka
    Odpowiedzi: 1049
    Ostatni post / autor: 21.01.22, 12:57
  3. Photoshop dodatki, wtyczki i dobro wszelakie
    By Saboor in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 122
    Ostatni post / autor: 11.11.15, 01:33
  4. Strzelec - moje fotografie wszelakie...
    By Strzelec in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 136
    Ostatni post / autor: 13.08.14, 09:14

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.