Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 41

Wątek: Przemyślenia IR-maniaka

  1. #1
    Rozjemca - Super Mod Zwycięzca popRAWki
    Konto PREMIUM | OlyJedi
    Awatar Saboor
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Markach
    Posty
    17.403
    Siła reputacji
    285
    Moja galeria

    Talking Przemyślenia IR-maniaka

    Skąd mi do głowy przyszło, by zająć się fotografią w podczerwieni?? Przecież to tylko ułamek widma białego3, piszę celowo „białego” a nie „widzialnego” gdyż to, co widzimy to ledwie ułamek z łask, jakimi nas obdarza Słońce:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	widmo.jpg
Wyświetleń:	245
Rozmiar:	38,3 KB
ID:	67815

    Ładnie wygląda, ale dla nas przeznaczony jest tylko kawałeczek tortu: od 380 do 780 nm2, i to właśnie
    Ten kawałeczek daje nam te piękne obrazy, które widzimy. Piękne, ale niektóre z tych cudnych miejsc, tak mi się „opatrzyły”, że zacząłem szukać alternatywy, może innego spojrzenia na to samo …. i udało się w IR1 rzeczywisty obraz nabrał zupełnie innego wymiaru, a miejsca już nie odwiedzane, znowu zaczęły przyciągać uwagę.
    Dzięki ograniczeniu tego torciku 380-780nm filtrem, który odcina światło na długości
    od 665nm -> niekończoności . Znalazłem quasi inny wymiar otaczającego nas świata.
    Jakie fajne opcje daje foto IR? Ano idzie człowiek w plener, stary i opatrzony Ogród Saski czy brzeg Wisły i … na fotce z lipca: trawa biała jak śnieg, liście drzew też i co ciekawe 0 przepałów na niebie, w zamian piękny błękit i bielutkie chmury, a w dole Wisła jak 700lat temu woda niebieska a nie bura!


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	05majowoB_trasnmut.jpg
Wyświetleń:	74
Rozmiar:	488,1 KB
ID:	67813__Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	05majowo_trasnmut.jpg
Wyświetleń:	63
Rozmiar:	462,0 KB
ID:	67812
    To mokradła Nadwiślańskie w IR i widmo widzialne, czyli klasyczne foto.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bielony_zoliborz.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	765,7 KB
ID:	67814__Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zielony_zoliborz.jpg
Wyświetleń:	55
Rozmiar:	768,2 KB
ID:	67816

    To z kolei Kanał Żoliborski również IR i widmo widzialne, czyli klasyczne foto.


    IR-ki z mojej galerii:


    Warto? Jasne, że warto! I gorąco namawiam do tego typu eksperymentów.


    P.S
    Ja dopiero raczkuję, ale jest jeszcze coś, co mnie cieszy: zaraziłem IR kilku fotografów a ci tworzą bardzo przyjemne obrazki.


    1IR – Infra Red po naszemu podczerwień
    2nm – nanometr jednostka długości równa: jednej miliardowej metra. Małe to nie?
    3Widmo białe-tak po chłopsku: wycinek fali elektromagnetycznej w przedziale długości od 300 do 800nm




    Ostatnio edytowane przez hades ; 6.08.12 o 21:21 Powód: dodanie galerii
    |popRAWka: 3|SKARBNIK TWA wątek Moje foty :::: Nie ma prawdziwego szczęścia :::: wątek IR'iotyczne EGZEKUTOR TWA|Zloty: 6|
    wątek kulinaria :::: bez prawdziwych potrzeb :::: wątek tutoriale
    wątek Photoshop :::: <-- Volter --> :::: wątek DITL

  2. #2
    | OlyJedi Awatar klikacz
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Warsaw, Poland, Poland
    Posty
    1.278
    Siła reputacji
    133
    Moja galeria

    Odp: Przemyślenia IR-maniaka

    Bardzo fajny wpis. Ale to się nadaje do zrobienia nowego artykułu na pierwszą stronę. W wątku który ma 49 stron zginie ten fajny tekst.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar grisza34
    Dołączył
    Mar 2011
    Mieszka w
    tarnobrzeg
    Posty
    1.241
    Siła reputacji
    94
    Moja galeria

    Odp: IR'iotyczne MirrorKlapy z mojej łapy

    ja go przestudiowałem i dobrz juz wiem OCB. duuuzy plus dla Saboor'a za ten opis bo w rzeczywistosci nie kazdy(jak i ja) wie w czym rzecz. jak obiecałem tak i robie-dorzuce kadr i mowie prosto z mostu ze rozmycie jest celowo dorzucone do zdjecia.pozdr
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P7026343.JPG
Wyświetleń:	63
Rozmiar:	350,8 KB
ID:	67921  

  4. #4
    Rozjemca - Super Mod Zwycięzca popRAWki
    Konto PREMIUM | OlyJedi
    Awatar Saboor
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Markach
    Posty
    17.403
    Siła reputacji
    285
    Moja galeria

    Odp: IR'iotyczne MirrorKlapy z mojej łapy

    Cytat Zamieszczone przez grisza34 Zobacz posta
    ja go przestudiowałem i dobrz juz wiem OCB. duuuzy plus dla Saboor'a za ten opis bo w rzeczywistosci nie kazdy(jak i ja) wie w czym rzecz. jak obiecałem tak i robie-dorzuce kadr i mowie prosto z mostu ze rozmycie jest celowo dorzucone do zdjecia.pozdr
    Wiesz co?
    Taakiej jazdy jeszcze nie było, zwykle jest nacisk na detale w IR, ale ciekawie to wygląda.
    Chciałbym w jednym miejscu zebrać foty wszystkich IR-maniaków, jest taki wątek o IR na forumie, może galeryjkę flash i powrzucać
    foty. Niech się rozwija.


    ---------- Post dodany o 19:32 ---------- Poprzedni post był o 19:26 ----------

    Cytat Zamieszczone przez Saboor Zobacz posta
    Wiesz co?
    Taakiej jazdy jeszcze nie było, zwykle jest nacisk na detale w IR, ale ciekawie to wygląda.
    Chciałbym w jednym miejscu zebrać foty wszystkich IR-maniaków, jest taki wątek o IR na forumie, może galeryjkę flash i powrzucać
    foty. Niech się rozwija.
    Może za jakiś czas, mini wystawka zbiorcza: "IRowarskie twory Olimaniaków"
    |popRAWka: 3|SKARBNIK TWA wątek Moje foty :::: Nie ma prawdziwego szczęścia :::: wątek IR'iotyczne EGZEKUTOR TWA|Zloty: 6|
    wątek kulinaria :::: bez prawdziwych potrzeb :::: wątek tutoriale
    wątek Photoshop :::: <-- Volter --> :::: wątek DITL

  5. #5
    | OlyJedi Awatar hadan
    Dołączył
    Aug 2009
    Mieszka w
    pomorskie
    Posty
    1.239
    Siła reputacji
    63
    Moja galeria
    Super, że poruszyłeś ten temat. Właśnie dzisiaj zamówiłem książkę " Fotografia w podczerwieni " i zamierzam zająć się tym działem fotografii. Pozdrawiam

  6. #6
    Rozjemca - Super Mod Zwycięzca popRAWki
    Konto PREMIUM | OlyJedi
    Awatar Saboor
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Markach
    Posty
    17.403
    Siła reputacji
    285
    Moja galeria

    Odp: Przemyślenia IR-maniaka

    Tu są Tutoriale A jak będziesz miał pytania, zapraszam.
    |popRAWka: 3|SKARBNIK TWA wątek Moje foty :::: Nie ma prawdziwego szczęścia :::: wątek IR'iotyczne EGZEKUTOR TWA|Zloty: 6|
    wątek kulinaria :::: bez prawdziwych potrzeb :::: wątek tutoriale
    wątek Photoshop :::: <-- Volter --> :::: wątek DITL

  7. #7
    | OlyJedi Awatar klikacz
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Warsaw, Poland, Poland
    Posty
    1.278
    Siła reputacji
    133
    Moja galeria
    Bardzo się cieszę z tego wątku

  8. #8
    | OlyJedi Awatar hadan
    Dołączył
    Aug 2009
    Mieszka w
    pomorskie
    Posty
    1.239
    Siła reputacji
    63
    Moja galeria

    Odp: Przemyślenia IR-maniaka

    Cytat Zamieszczone przez Saboor Zobacz posta
    Tu są Tutoriale A jak będziesz miał pytania, zapraszam.
    Dzięki. Po przeczytaniu książki, jak złapię trochę podstaw na pewno skorzystam z zaproszenia.

    Pozdrawiam.

  9. #9
    | OlyJedi Awatar grisza34
    Dołączył
    Mar 2011
    Mieszka w
    tarnobrzeg
    Posty
    1.241
    Siła reputacji
    94
    Moja galeria
    sorki Saboor.wczesniejszy moj post mial trafic na Twoje inne forum.

  10. #10
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria

    Odp: Przemyślenia IR-maniaka

    Zgadzam się z Tobą, IR jest zakaźne, też jestem zarażony. nie do końca co prawda zdefiniowałem sobie do czego je używać, ale to przyjdzie w miarę używania mojego przebudowanego EPL-1.
    Z dotychczasowych eksperymentów widzę, że najlepiej je używać do bliskich i średnich planów. Z naciskiem na szczegóły. próbowałem używać w rozległym krajobrazie, efekt jest nieszczególny. Mam wiele zdjęć z wycieczki do Toskanii, wiele czeka na wywolanie, podoba mi się w IR-foto to ,że najlepsze zdjęcia dostaje się, wtedy, gdy RGB-boty niespecjalnie warto wyjmować z plecaka.
    A i jeszcze jedno w czasie mojej IR-przygody dowiedziałem się o ACR-ze, PS-ie i kolorze więcej niż w czasie całej mojej przygody z cyfrową fotografią.
    Zachęcam każdego kto ma w kieszeni parę setek na konwersję i wolne nie wykorzystywane body w swoim systemie.
    AP.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

Podobne wątki

  1. Profile barwne i inne przemyslenia
    By konukera in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 4.09.06, 20:31

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.