Strona 56 z 81 PierwszyPierwszy ... 646545556575866 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 551 do 560 z 807

Wątek: E-7

  1. #551
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria

    Odp: E-7

    Cytat Zamieszczone przez Darekw1967 Zobacz posta
    Witam !

    Zwiekszenie rozdzielczosci matryc nie zawsze oznacza mniejszego DR i wiekszych szumow i pogorszenie jakosci obrazu.
    Ostatnie matryce stosowane w Olkach pokazuja, ze nastapila poprawa jakosci obrazu, wiekszy DR jak i sa mniejsze szumy bez
    utraty szczegolowosci obrazu. Masz wieksze mozliwosci i mozesz wykonac lepszej jakosci powiekszenia.
    Mozesz wykadrowac i lepiej dostosowac wycinek 5 Mpix do wlasnych potrzeb.
    Producenci aparatow gdyby im az tak bardzo zalezalo uzyskaliby szeroki DR dla 5 Mpix jak i 16 Mpix, wiec
    wydaje mi sie, ze stawianie na duza rozdzielczosc matryc ma wiecej zalet niz wad a technika i rozwiazania
    obchodza wiele dawniejszych ograniczen.




    Pozdrawiam
    Gdzieś czytałem o rozwiązaniu polegającym na łączeniu sprzętowym (a nie programowym) pikseli dla uzyskania mniejszej rozdzielczości. Kilka pikseli miałoby się zachowywać jak jeden większy. Taka matryca zadowoliłaby chyba większość...

  2. #552
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar adambieg
    Dołączył
    Aug 2011
    Mieszka w
    Miasto nad Brdą
    Posty
    2.812
    Siła reputacji
    108
    Moja galeria

    Odp: E-7

    Cytat Zamieszczone przez irek50 Zobacz posta
    Gdzieś czytałem o rozwiązaniu polegającym na łączeniu sprzętowym (a nie programowym) pikseli dla uzyskania mniejszej rozdzielczości. Kilka pikseli miałoby się zachowywać jak jeden większy. Taka matryca zadowoliłaby chyba większość...
    To się nazywa binning i jest wykorzystywane np. w kamerach do astrofotografii. 4 piksele programowo traktuje się jako jeden.

  3. #553
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria

    Odp: E-7

    Cytat Zamieszczone przez irek50 Zobacz posta
    Gdzieś czytałem o rozwiązaniu polegającym na łączeniu sprzętowym (a nie programowym) pikseli dla uzyskania mniejszej rozdzielczości. Kilka pikseli miałoby się zachowywać jak jeden większy. Taka matryca zadowoliłaby chyba większość...
    Fuji ma takie matryce w kompaktach, nazywa je EXR. Niejednokrotnie miałem do czynienia z ludźmi, którzy po przełączeniu w tryb zielony narzekali, że raz mają zdjęcie 6 mpx, a innym razem 12 mpx. Niestety nie udało im się wytłumaczyć, że aparat po prostu przełącza się w tryb EXR, jeśli potrzebuje większego DR, a gdy potrzebuje większej rozdzielczości, to czyta każdy piksel osobno. Większość z nich uznała, że aparat jest po prostu zepsuty.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  4. #554
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar adambieg
    Dołączył
    Aug 2011
    Mieszka w
    Miasto nad Brdą
    Posty
    2.812
    Siła reputacji
    108
    Moja galeria

    Odp: E-7

    Duża matryca, mało pikseli? Proszę bardzo:

    http://astromarket.pl/astrofotografi...ne-pl9000.html

    Wymiar matrycy (mm) 38,6 mm x 37,76 mm
    Rozdzielczość matrycy 3085 x 3085

  5. #555
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria

    Odp: E-7

    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Fuji ma takie matryce w kompaktach, nazywa je EXR. Niejednokrotnie miałem do czynienia z ludźmi, którzy po przełączeniu w tryb zielony narzekali, że raz mają zdjęcie 6 mpx, a innym razem 12 mpx. Niestety nie udało im się wytłumaczyć, że aparat po prostu przełącza się w tryb EXR, jeśli potrzebuje większego DR, a gdy potrzebuje większej rozdzielczości, to czyta każdy piksel osobno. Większość z nich uznała, że aparat jest po prostu zepsuty.
    Najlepsze zatem są matryce Fuji, gdyby je można było zaprogramować w ten tryb na stałe. Znaczy od S 5 niewiele się zmieniło...
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  6. #556
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria

    Odp: E-7

    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Najlepsze zatem są matryce Fuji, gdyby je można było zaprogramować w ten tryb na stałe. Znaczy od S 5 niewiele się zmieniło...
    Można, tylko trzeba samemu to rozkminić, bo w instrukcji już zapomnieli o tym wspomnieć
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  7. #557
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Thomasso
    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.942
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria

    Odp: E-7

    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Najlepsze zatem są matryce Fuji, gdyby je można było zaprogramować w ten tryb na stałe. Znaczy od S 5 niewiele się zmieniło...
    A nie dałoby się tego zrobić na każdym pliku (RAW) już poza aparatem? Może jest jakiś soft, który czytajac RAWa potrafi skalując 4 pixele do 1 zrobić jakieś sztuczki i wyciągnąć wiekszy DR?
    Kurde.. nie znam się :/

    T.
    "Najpiękniejszy bokeh dostaję, gdy... ściągam okulary."


    Lumix G80 + Olek E-30 + trochę szkieł ZD i mZD, trochę OM, trochę światła i sporo innych szpejów.


  8. #558
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria

    Odp: E-7

    Samo połączenie pikseli nic nie da. To tak, jakbyście chcieli zastąpić dwa 5-litrowe wiadra jednym 10-litrowym i zmieścić w nim więcej wody, niż w tych dwóch mniejszych razem wziętych. Powodzenia Taki zabieg może wpłynąć na poziom szumów na wyższych czułościach (aczkolwiek można to samo osiągnąć w postprodukcji), ale nie na DR.

    Patent Fuji polega na tym, że piksele są łączone w pary, ale każdy piksel w parze naświetlany jest niezależnie - jeden dłużej, a drugi krócej. W ten sposób mamy dwa obrazy wykonane za jednym zamachem - jeden jaśniejszy, drugi jaśniejszy. Są one łączone w jeden plik, podobnie jak hdr, tylko bez mapowania tonów.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  9. #559
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria

    Odp: E-7

    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Samo połączenie pikseli nic nie da. To tak, jakbyście chcieli zastąpić dwa 5-litrowe wiadra jednym 10-litrowym i zmieścić w nim więcej wody, niż w tych dwóch mniejszych razem wziętych. Powodzenia Taki zabieg może wpłynąć na poziom szumów na wyższych czułościach (aczkolwiek można to samo osiągnąć w postprodukcji), ale nie na DR.

    Patent Fuji polega na tym, że piksele są łączone w pary, ale każdy piksel w parze naświetlany jest niezależnie - jeden dłużej, a drugi krócej. W ten sposób mamy dwa obrazy wykonane za jednym zamachem - jeden jaśniejszy, drugi jaśniejszy. Są one łączone w jeden plik, podobnie jak hdr, tylko bez mapowania tonów.
    Ja sobie wyobraziłem inny może nierealny sposób ,aby w danej grupie (np3 piksele) piksele naświetlały się kolejno, a zliczanie elektronów było sumą z całej trójki Silne światło naświetliłoby 3 piksele, a bardzo słabe tylko 1 lub 2...
    Ostatnio edytowane przez irek50 ; 30.05.13 o 14:05

  10. #560
    | OlyJedi Awatar banc
    Dołączył
    Feb 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.470
    Siła reputacji
    43
    Moja galeria

    Odp: E-7

    Cytat Zamieszczone przez irek50 Zobacz posta
    Ja sobie wyobraziłem inny może nierealny sposób ,aby w danej grupie (np3 piksele) piksele naświetlały się kolejno, a zliczanie elektronów było sumą z całej trójki Silne światło naświetliłoby 3 piksele, a bardzo słabe tylko 1 lub 2...
    No i właśnie o takie coś chodzi. W normalnym przypadku, kiedy wszystkie piksele są takie same DR całej matrycy ma taką samą wartość jak pojedynczy piksel. Upraszczając jeśli piksel potrafi zapisać wartości od 1 do 10 to z faktu, że mamy 4 pikseke o wartości 10 nijak nie wywnioskujemy, że powinno być 13 albo 15.

    W Super CCD EXR (fuji) jest to realizowane w prosty sposób. Co drugi piksel jest odcinany wcześniej (połowa czasu o ile dobrze pamiętam). Tą metodą jedne mogą być przepalone, drugie za ciemne, a i tak obrazek po złożeniu wychodzi fajny.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.