Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Tryb manualny

  1. #1

    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Tryb manualny

    Witam. Jestem początkującym niedoświadczonym użytkownikiem e-420. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi z trybem manualnym i jakie ustawienia na niego wprowadzić żeby robić ładne zdjęcia?
    Zmieniam ustawienia i ciągle wychodzi mi ciemność na zdjęciach, albo się naświetla i wychodzi całe białe zdjęcie.
    Mam jeszcze takie pytanie czy podpowie mi ktoś jakie ustawienia wprowadzić żeby kolory na zdjęciach były bardzo naturalne jak w rzeczywistości?
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi!

  2. #2
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Tryb manualny

    Cytat Zamieszczone przez amb Zobacz posta
    Witam. Jestem początkującym niedoświadczonym użytkownikiem e-420. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi z trybem manualnym i jakie ustawienia na niego wprowadzić żeby robić ładne zdjęcia?
    Zmieniam ustawienia i ciągle wychodzi mi ciemność na zdjęciach, albo się naświetla i wychodzi całe białe zdjęcie.
    Mam jeszcze takie pytanie czy podpowie mi ktoś jakie ustawienia wprowadzić żeby kolory na zdjęciach były bardzo naturalne jak w rzeczywistości?
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi!
    Przestaw na automat i rob.Popodgladaj parametry jakie automat dobiera.Porownaj ze swoimi.Poczytaj troche ksiazek o naswietlaniu,ekspozycji......To zbyt obszerny temat jak na odpowiedz w poscie.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar hadan
    Dołączył
    Aug 2009
    Mieszka w
    pomorskie
    Posty
    1.239
    Siła reputacji
    63
    Moja galeria

    Odp: Tryb manualny

    Cytat Zamieszczone przez Mirek54 Zobacz posta
    Poczytaj troche ksiazek o naswietlaniu,ekspozycji......To zbyt obszerny temat jak na odpowiedz w poscie.
    Jak zwykle Jesteś wielkim optymistą. Z moich obserwacji wynika, że do pozycji dobrego rzemieślnika dochodzi się się
    po paru latach, a perfekcjonistą zostaje się po parunastu latach, o ile ma się odpowiednią wyobraźnię fotograficzną.
    A tej niestety nie da się nauczyć.

    Pozdrawiam

  4. #4
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Tryb manualny

    Cytat Zamieszczone przez hadan Zobacz posta
    Jak zwykle Jesteś wielkim optymistą. Z moich obserwacji wynika, że do pozycji dobrego rzemieślnika dochodzi się się
    po paru latach, a perfekcjonistą zostaje się po parunastu latach, o ile ma się odpowiednią wyobraźnię fotograficzną.
    A tej niestety nie da się nauczyć.

    Pozdrawiam
    Czesto warto miec w zanadrzu troche optymizmu.Chociaz...Trzy,moze cztery lata temu ktos mnie prosil o wyjasnienie co to warstwa,maska w PS.Wyjasnilem.Po dwuch latach w kolejnej dyskusji juz ten uswiadomiony o warstwach i maskach nazwal mnie starym capem co dalej na kwiatkach siedzi i nic wiecej nie potrafi.I w innych rodzajach fotografi nie powinien sie wypowiadac bo to za wysokie progi i sie nie znam.
    Sa tacy co uwazaja,ze po roku wszystko potrafia

  5. #5
    | OlyJedi Awatar BIKER
    Dołączył
    Nov 2009
    Mieszka w
    zapomniana "Ziemia obiecana" obecnie Miasto bezprawia. Ale to moja Łódź.
    Posty
    4.175
    Siła reputacji
    125
    Moja galeria

    Odp: Tryb manualny

    Mirku nie przejmuj się debilami, rób swoje bo Twoje foty to obrazki rzadkiej urody.

    A koleżance amb ja odpowiem tak:
    podstawą podstaw każdego trybu w aparacie jest instrukcja obsługi (ustawienia) i trening do skutku. Tryb manualny to najbardziej kreatywne i inteligentne ustawienie aparatu. Pierwszy krok np. iso 100, wb na "chmurkę" i na pierwszy trening można wybrać np. ławkę otoczoną zielenią w najbliższym parku. w porze popołudniowej. A aparacie jest taka funkcja jak "ekspozycja", trzeba ją ustawić w pozycji O, to będzie oznaczać prawidłowo naświetlone zdjęcie. Można potrenować na różnych przesłonach, zawsze jednak na początek wskazane jest trzymanie się w/w pozycji 0, Ostrość ustawia się kręcąc pierścieniem objektywy, aż zapali się zielone kółeczko widoczne w wizjerze. Ono potwierdzi prawidłową ostrość.
    Napisałem tu własny elementarz focenia od którego zaczyna prawie każdy fotoamator. Oczywiście w miarę postępów w treningach z reguły zaczyna się szukanie coraz ciekawszych kadrów.
    Mam nadzieję że coś podpowiedziałem.
    Pozdrowerki cierpliwości i ładnych kadrów życzę.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar hadan
    Dołączył
    Aug 2009
    Mieszka w
    pomorskie
    Posty
    1.239
    Siła reputacji
    63
    Moja galeria

    Odp: Tryb manualny

    Cytat Zamieszczone przez Mirek54 Zobacz posta
    Czesto warto miec w zanadrzu troche optymizmu.....dalej na kwiatkach siedzi ...
    Szczerze podziwiam Twój optymizm, a fotografie Twoich kwiatów są wspaniałe. Uważam, że tylko długotrwałe związanie się
    z określonym tematem daje daje satysfakcjonujące rezultaty co widać między innymi na Twoim przykładzie.

    Pozdrowienia z życzeniami dalszych wspaniałych kwiatowych fot.

  7. #7
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Moominek
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1.587
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Odp: Tryb manualny

    To ja może na temat: amb, wiesz co to tryb manualny? Sam dobierasz czas/przesłonę/ISO. Aparat tylko podpowiada według światłomierza, nie pomaga. I tylko tyle i aż tyle. Oczywiście osobna sprawa to tryb AF. Nie zrobi sam ładnego zdjęcia - służy do wymuszenia widzimisię operatora na sprzęcie gdy jego widzimisię choćby ze względu na światłomierz nie jest z widzimisię operatora "kompatybilne". Sam używam bardzo rzadko, tylko kiedy potrzebuję (głównie z lampą).

    Popieram Mirka z czytaniem - nic ambitnego nie potrzeba (na początek).

    Co do kolorów - najprościej tryb "natural", mierzyć WB, dla pewności robić RAWy do późniejszej korekty.
    "...był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się."

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2004
    Posty
    3.587
    Siła reputacji
    195
    Moja galeria

    Odp: Tryb manualny

    Natknąłem się przypadkowo na temat.
    Na ogół podzielam zalecenia Mirka - przed wzięciem się za focenie należałoby podjąć jakieś przygotowanie teoretyczne. Rzemiosła fotograficznego nie można się nauczyć jak jazdy na rowerze lub pływania – machaj rękami i nogami, a ja cię będę trzymał, kręć pedałami, próbuj przejechać najpierw 1 metr, potem dwa, itd. O, udało się – pływasz, jedziesz! W fotografii takie przypadki nie mają prawa się zdarzyć. Potrzebny jest wysiłek teoretyczny i to niemały.

    Fotografowanie bez teorii zawsze będzie kulawizną, błądzeniem we mgle, potykaniem się o bruk na brukowanej drodze, nieustannym dziwieniem się - dlaczego kamienie wystają z drogi, dlaczego ten aparat nie robi „dobrych zdjęć”.

    Jeżeli ktoś pyta, jak ma ustawić aparat, aby były lepsze kolory, to oznacza, że jest fotografem surowym, niewprowadzonym, nieświadomym.

    Wprowadzenia do teorii poprzez dobre rady w postach jest po prostu niemożliwe. Za obszerna dziedzina. Aby zasięgnąć porad uczący się powinien być jakoś wstępnie przygotowany. Aby móc zrozumieć rady musi opanować pewne quantum wiedzy, terminologię, pojęcia, zrozumieć proces optyczny powstawania obrazu, jego rejestrowania i parametry wpływające na jego rejestrowanie, których zestaw musi być optymalizowany podczas focenia w zależności od warunków i wymagań (zamierzeń) fotografa. To jest na tyle złożona sprawa, że nie da się jej wyłożyć w jednej poradzie.

    Sam miałem takie przypadki, gdzie zwracano się do mnie o porady - jak robić dobre zdjęcia. Były to najczęściej osoby nie tylko nie mające zielonego pojęcia o technice fotograficznej, ale nie rozumiejące najprostszych pojęć fizycznych, nie mówiąc już o takich skomplikowanych operacjach, jak zmiana głębi ostrości oraz ekspozycji wraz ze zmianą ustawienia przysłony, a wyjaśnienie terminu „działka EV” było jak tłumaczenie tabliczki mnożenia w przedszkolu. Tym po prostu radziłem ustawiać aparat na tryb Auto i wycelować obiektyw w obiekt z nadzieją, że na zdjęciach coś będzie do obejrzenia. Zalecałem przede wszystkim oglądanie kontrolne swoich zdjęć i konfrontację z jakąś teorią. Ambitni próbowali. Ale takich nie było więcej jak 5 – 10 %.

    Pzdr, TJ
    Ostatnio edytowane przez Tadeusz Jankowski ; 12.07.12 o 21:36

  9. #9
    darkelf
    Gość

    Odp: Tryb manualny

    Zrób zdjęcie w trybie automatycznym.
    Wyświetl zdjęcie na ekraniku, wyświetl info.
    Ustaw w trybie manualnym to samo co było w trybie automatycznym.
    To dobry początek.

Podobne wątki

  1. obiektyw manualny 135 mm
    By psemo in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post / autor: 14.07.11, 10:46
  2. 50mm f/1.8 manualny
    By myfolly in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 3.09.10, 22:49
  3. Manualny Nikkor 80-200 na u4/3
    By PiterM in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 13.02.10, 18:34
  4. Tryb manualny
    By fidel_c in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 23.03.09, 00:08
  5. tryb manualny a sportowy - szybkość
    By lolo23 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 26.04.08, 23:16

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.