Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: co o tym myslicie?

  1. #1
    Awatar xtomi
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    K-P
    Posty
    35
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    co o tym myslicie?

    zestaw do makrofotografi:


    1.Obiektyw Pentacon Prakticar 2.4 50mm (bagnet Praktica B)
    2.Pierścień umożliwiający odwrotne zamocowanie tegoż obiektywu
    w cyfrowych Olympusach (E-1, E-300, E-400, E-500), czyli bagnet 4/3 / gwint 49mm

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Myśle, że najlepiej kup obiektyw makro ZD 35 mm. Nie jest drogi, a wynalazki bardzo niewygodne w praktyce.
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  3. #3
    Moderatorka Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Ania_
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    zDolny Śląsk
    Posty
    3.693
    Siła reputacji
    74
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Rafał Czarny
    Myśle, że najlepiej kup obiektyw makro ZD 35 mm. Nie jest drogi, a wynalazki bardzo niewygodne w praktyce.
    Zdecydowanie jestem za... długo się zastanawiałam nad podobnymi wynalazkami. Koniec końców - to bez sensu. Nie wiem, jaka duża jest oszczędność (jak ja liczyłam na tym co chciałam kupic ok 300 zł), ale lepiej poczekać
    15 lat na forum. Dawniej jako Mysikrólik. Zawodowo jestem tu i tu.

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Don Pedro
    Dołączył
    Oct 2006
    Posty
    429
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    xtomi-Rafał dobrze radzi, wzystkie tego typu kombinacje są dość upierdliwe w praktyce. Sam pstrykam Olkiem obiektywami Pentaxa za pomocą spec. pierścienia i muszli powiększającej i napotykam na sporo niespodzianek- niby ostrość super ustawiona a jednak na zdjęciu niespodzianki się zdarzają i nie idzie tu o poruszenie podczas focenia, być może łapię przy małej głębi ostrość na granicy i przy korekcji czasu naswietlania gdzieś się ta subtelna różnica traci. ZD 35 oprócz makro to też niezła portretówka i zawsze pewność uzyskania poprawnej ostrości. Pozdrawiam.

  5. #5
    | OlyJedi Awatar Smerf Maruda
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Stolyca
    Posty
    2.579
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria

    Re: co o tym myslicie?

    Cytat Zamieszczone przez xtomi
    1.Obiektyw Pentacon Prakticar 2.4 50mm (bagnet Praktica B)
    2.Pierścień umożliwiający odwrotne zamocowanie tegoż obiektywu
    w cyfrowych Olympusach (E-1, E-300, E-400, E-500), czyli bagnet 4/3 / gwint 49mm
    Przerobiłem chyba większość rozwiązań do makro - poza dedykowanymi obiektywami Olympusa - i odpowiem Ci tak: będziesz miał z tym zestawem świetną zabawę, a zdjęcia bardzo dobrą jakość. Nie wiem, na ile jesteś zafascynowany makrofotografią, i nie wiem ile chcesz wydać pieniędzy. Napiszę trochę o tym, czego sam próbowałem (bądź chciałem spróbować):

    [1]. AF w makro i tak się nie sprawdza, więc użyteczność obiektywów ZD i innych jest - w tej przynajmniej - kwestii taka sama. Zdecydowałem się na dwa obiektywy Takumara o gwincie, afair, 49mm i połączyłem je ze sobą pierścieniem odwrotnego mocowania. To mi dało jakąś zawrotną skalę odwzorowania i cieniutką głębię ostrości. Ciężko było trafić tam, gdzie chciałem, ale momentami się udawało.
    [2]. Doskonałe są stare, manualne obiektywy do makro - Industar na M42. Świetny - ale nieco droższy - jest Tamron SP 90/2.5; występował w wielu mocowaniach. Wyobraź sobie - masz obiektyw o kącie widzenia odpowiadającym obiektywowi o ogniskowej prawie 20 cm i skali odwzorowania 1:1 (Tamron odwzorowuje w skali 1:2, ale to się tyczy filmu 135, w przypadku Olympusa i jego małej matrycy mamy skalę 1:1). Może nad tym się warto zastanowić?
    [3]. Są jeszcze mieszki i pierścienie pośrednie. Z tego pierwszego korzystałem - efekty co najmniej zadowalające. Pierścienie są jednak moim zdaniem lepsze, sam zamierzam zakupić takowe do moich Olympusów.

    Tak czy siak... Ja wolę stare obiektywy. Są inne, nie wiem, czy lepsze, po prostu inne - inaczej rysują, inaczej oddają kolory. Mi fotografowanie nimi sprawia większą przyjemność i nie chodzi tu jedynie o oszczędności (iluzoryczne, biorąc pod uwagę ile wspomniany Tamron może kosztować). Sam do końca nie wiem, co takiego jest w tych starych obiektywach, więc pozwolę sobie skończyć na tym wywód.

    Pozdrawiam.

Podobne wątki

  1. A co myslicie o tym?
    By judasz in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 589
    Ostatni post / autor: 22.12.12, 10:20
  2. Co o tym myślicie?
    By hlebak in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 27.07.09, 02:45
  3. Co tym myślicie?
    By kojot3.0 in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 26.02.09, 13:39
  4. Co myslicie o SP-500?
    By seta_lp in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 13.12.05, 00:15
  5. Co myslicie o Olympus C-500
    By lokuna in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 16.06.05, 11:16

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.