Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 55

Wątek: Jpg, tiff, raw co i kiedy?

  1. #1
    | OlyJedi Awatar abir
    Dołączył
    Jun 2009
    Mieszka w
    Tczew
    Posty
    4.001
    Siła reputacji
    341
    Moja galeria

    Jpg, tiff, raw co i kiedy?

    Temat może banalny, ale co tam. Fotografuję dla siebie,dla przyjemności (makro, krajobraz, zwierzaki, roślinki, no i okoliczności rodzinne). Zdjęcia gromadzę na dysku, niektóre w albumie format a4, czyste hobby. Do tej pory robiłem fotki w trybie SHQ 3264x2448 (wg instrukcji kompresja 1/2,7). Jednak są jeszcze tryby RAW i TIFF. czym się różnią w sensie technicznym od JPG wiem. Pytanie mam następującej treści. Czy warto pstrykać "duże" zdjęcia RAW czy TIFF, jeżeli na monitorze komputera nie widzę różnicy lub nie umiem jej zauważyć. Czy zdjęcie JPG obrobione w sposób podstawowy, czyli kadr, jasność, lekko ostrość, po zapisaniu mocno różni się od RAW czy TIFF? Proszę wziąć pod uwagę moją praktykę. Z redakcjami nie współpracuję, wydruków nie robię, itd... Do tej pory myślałem, że RAW-y są dla zawodowców, ale tyle pisze się o RAW-ach na forum, więc wydaje mi się że każdy chyba robi w RAW-ie
    Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja, jest to, że się z nami nie kontaktują

    Logika zaprowadzi Cię z punku A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie

  2. #2
    Moderator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar nightelf
    Dołączył
    Sep 2009
    Mieszka w
    Olsztyn/Warszawa
    Posty
    5.765
    Siła reputacji
    185
    Moja galeria

    Odp: Jpg, tiff, raw co i kiedy?

    Rób JPG jeśli tak Tobie wygodniej.
    RAW jest o tyle dobry, że można więcej z niego wyciągnąć, zmienić choćby balans bieli, więcej informacji zachowanej w światłach i cieniach.
    Jednak RAW ma też i minus, trzeba go obrobić na komputerze.
    "Bez muzyki życie byłoby pomyłką." ~ Wilhelm Friedrich Nietzsche
    E-M5 + Pen E-P3 + Lumix 20/1.7 + Oly 12-40/2.8 + 45/1.8 + 40-150 + manualne macro +7.5/3.5
    moja galeria: http://nightelf.org Prawa Ręka Egzekutora-Skarbnika TWA

  3. #3
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria

    Odp: Jpg, tiff, raw co i kiedy?

    Różnicę zauważysz jak poddasz pliki obróbce i będziesz chciał "pociągnąć" trochę te obrazki. Jest pytanie ile, w plikach raw z Twojego aparatu, zostaje informacji w światłach, jak mocno można ciągnąć cienie, na ile jesteś zadowolony z pracy automatu WB itd.
    Jeżeli jpg Ci wystarcza i wołanie rawów miałoby dać podobny efekt to trochę szkoda czasu i miejsca na dysku. Pamiętaj jednak, że aparat może zapisywać pliki w obu formatach jednocześnie - raw+jpg i to pewnie byłoby rozsądne w Twoim przypadku, nawet jakbyś później miał pokasować rawy i pozostawić jedynie te ujęcia, z których jesteś naprawdę zadowolony na wypadek jakbyś kiedyś chciał się nimi pobawić. Ja żałuję, że nie mam rawów niektórych swoich zdjęć sprzed kilku lat.
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  4. #4
    | OlyJedi Awatar majeczek78
    Dołączył
    Sep 2009
    Mieszka w
    Oława
    Posty
    944
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria

    Odp: Jpg, tiff, raw co i kiedy?

    Jeśli wystarczają ci JPEG to tak na razie zostaw. Jeśli uznasz że potrzebujesz większych możliwości z obróbką to przeskoczysz na RAWy. Po obrobieniu rawa konwertujesz do JPEG i i zapisujesz. Ja pstrykam w rawach i jeśli są to zdjęcia na których mi z jakiś powodów zależy to zostawiam RAWA i TIFFa , a jesli są to takie zwykłe rodzinne pstryki to obrabiam i zapisuje w jako JPEG a rawa wywalam.
    "Jeżeli nie jesteś zdolny widzieć więcej ponadto co widzialne, nie możesz zobaczyć niczego" - Ruth Bernhard

  5. #5
    | OlyJedi Awatar abir
    Dołączył
    Jun 2009
    Mieszka w
    Tczew
    Posty
    4.001
    Siła reputacji
    341
    Moja galeria

    Odp: Jpg, tiff, raw co i kiedy?

    dziekuję za podpowiedzi. Tak właśnie myślałem, że w moim przypadku nie ma większego sensu bawienia się w RAW-y. Ale spróbuję to co Karol podpowiada, raw+jpg. Tylko nie wiem czy moja 500 tak robi.

    ---------- Post dodany o 11:59 ---------- Poprzedni post był o 11:55 ----------

    Cytat Zamieszczone przez abir Zobacz posta
    dziekuję za podpowiedzi. Tak właśnie myślałem, że w moim przypadku nie ma większego sensu bawienia się w RAW-y. Ale spróbuję to co Karol podpowiada, raw+jpg. Tylko nie wiem czy moja 500 tak robi.
    tak właśnie, wszystkie Wasze opinie idą w tym samym kierunku. Zostanę przy jpg, ale popróbuję z rawem, trzeba też to poznać. jak znam życie z czasem będę robił jak majeczek78
    Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja, jest to, że się z nami nie kontaktują

    Logika zaprowadzi Cię z punku A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie

  6. #6
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria

    Odp: Jpg, tiff, raw co i kiedy?

    Cytat Zamieszczone przez abir Zobacz posta
    Tylko nie wiem czy moja 500 tak robi.
    E-500 - robi. Poza tym akurat z rawów z tej matrycy można wyciągnąć zauważanie więcej niż jest w jpgach.
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  7. #7
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria

    Odp: Jpg, tiff, raw co i kiedy?

    Cytat Zamieszczone przez abir Zobacz posta
    Czy zdjęcie JPG obrobione w sposób podstawowy, czyli kadr, jasność, lekko ostrość, po zapisaniu mocno różni się od RAW ...
    Zasadniczo!
    RAW-a nie obejrzysz w pierwszym lepszym programie do edycji zdjęć ani nie wydrukujesz.
    Przede wszystkim, nie ma dla RAW-a czegoś takiego jak obróbka podstawowa. Musisz go najpierw "wywołać" w programie do tego przeznaczonym. Możesz go następnie poddać "podstawowej obróbce" i zapisać efekt jako TIFF lub jpg. Jeżeli obrobione zdjęcie uważasz za skończone, zapisz w jpg. Jeżeli chcesz w przyszłości coś poprawiać lepiej zapisać jako TIFF. Jest "cięższe" ale zapisane bezstratnie czyli kolejne zapisywanie nie powoduje utraty jakości.
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar aga_piet
    Dołączył
    Sep 2006
    Mieszka w
    Tczew
    Posty
    7.334
    Siła reputacji
    202
    Moja galeria

    Odp: Jpg, tiff, raw co i kiedy?

    Na "masówkę" szkoda mi czasu i korzystam z jpgów. Jednak pojedyncze zdjęcia, takie robione "dla siebie" dla zabawy, chęci pokazania ludziom - RAW.
    A zrób sobie próbę, włącz tryb RAW+JPG, zrób jpga najlepiej jak potrafisz, a potem otwórz rawa, wywołaj i porównaj. Na pewno różnice zobaczysz w światłach, no i masz większe pole do manewru jeśli chodzi o poprawianie balansu bieli i ekspozycji.

  9. #9
    | OlyJedi Awatar abir
    Dołączył
    Jun 2009
    Mieszka w
    Tczew
    Posty
    4.001
    Siła reputacji
    341
    Moja galeria

    Odp: Jpg, tiff, raw co i kiedy?

    Cytat Zamieszczone przez bufetowa Zobacz posta
    Na "masówkę" szkoda mi czasu i korzystam z jpgów. Jednak pojedyncze zdjęcia, takie robione "dla siebie" dla zabawy, chęci pokazania ludziom - RAW.
    A zrób sobie próbę, włącz tryb RAW+JPG, zrób jpga najlepiej jak potrafisz, a potem otwórz rawa, wywołaj i porównaj. Na pewno różnice zobaczysz w światłach, no i masz większe pole do manewru jeśli chodzi o poprawianie balansu bieli i ekspozycji.
    Jo, tak zrobię. palce trzęsą mi się bardzo jak to piszę, zdałem sobie sprawę że rozmawiają ze mną prawie sami medaliści. Za wszystkie rady dziękuję, będę się stosował. Przy okazji, czy Picasa woła te Rawy??
    Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja, jest to, że się z nami nie kontaktują

    Logika zaprowadzi Cię z punku A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie

  10. #10
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria

    Odp: Jpg, tiff, raw co i kiedy?

    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    .... Jeżeli chcesz w przyszłości coś poprawiać lepiej zapisać jako TIFF. Jest "cięższe" ale zapisane bezstratnie czyli kolejne zapisywanie nie powoduje utraty jakości.
    A dyski dzisiaj nie są aż tak drogie jak w czasach świetności E-500, a tak swoją drogą to zacny aparacik był wtedy.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

Podobne wątki

  1. formatowanie RAW na TIFF
    By dżemik in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 24.09.07, 15:55

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.