Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: e-420 problem z łapaniem ostrości w ciemności

  1. #1

    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    e-420 problem z łapaniem ostrości w ciemności

    Witam, posiadam e-420 z obiektywem 17,5 - 45 mm i mój problem polega na tym, że kiedy chcę zrobić zdjęcie z lampą lub bez w ciemnym pomieszczeniu lub na zewnątrz nocne zdjęcie, to aparat nie łapie mi ostrości. Żeby zrobić zdjęcie potrzebuje uchwycić w środkowym punkcie w podglądzie Live view jakieś światełko, jasny punkt, inaczej nie zrobi zdjęcia- mogę mieć wciśnięty do oporu spust migawki i i tak nie zrobi zdjęcia, bo ostrość się nie ustawia.
    Szukałam w ustawieniach, czy jest funkcja mogąca pomóc mi w rozwiązaniu tego problemu, ale bez skutku.
    Jestem amatorką i być może po prostu nie wiem jakiej funkcji trzeba użyć, aby to ustawić.
    Piszę z nadzieją, że znajdzie się ktoś, kto pomoże mi rozwiązać ten uciążliwy problem.
    Pozdrawiam.

  2. #2
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria

    Odp: e-420 problem z łapaniem ostrości w ciemności

    Twój aparat w takich warunkach nic nie widzi, musisz przejść na tryb manualny, ustawić przysłonę, i czas i uruchomić migawkę. Autofokus po prostu nie zadziałał.
    Ostatnio edytowane przez apz ; 6.05.12 o 23:46
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  3. #3
    | OlyJedi Awatar BIKER
    Dołączył
    Nov 2009
    Mieszka w
    zapomniana "Ziemia obiecana" obecnie Miasto bezprawia. Ale to moja Łódź.
    Posty
    4.175
    Siła reputacji
    125
    Moja galeria

    Odp: e-420 problem z łapaniem ostrości w ciemności

    wykonanie fotki w ciemnościach wymaga sporej wprawy a najpierw wielu ćwiczeń. Jest tak jak napisał kolega wyżej, aparat nic nie widzi albo widzi za mało. Na ustawieniach manualnych moźna ustawić dłuźszy czas naświetlania (statyw konieczny) i wtedy jest szansa na dobrą fotke.
    Pozdrowerki

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Grego
    Dołączył
    Aug 2010
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    24
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria

    Odp: e-420 problem z łapaniem ostrości w ciemności

    Na automacie nic nie zdziałasz... Aparacik jest świetny dla początkujących i można się wiele na nim nauczyć ale musisz zaprzestać strzelania z Automatu. Czas pobawić się przysłoną w trybie M i przy okazji powiem ci, że odległości ostrzenia w trybie M są mniejsze więc dokładniej możesz wyostrzyć Powodzenia i miłej zabawy
    Olympus E-420 ED 14-42, ED 40-150
    +
    NIKON D90 VR 18-105, 55-200,

  5. #5
    darkelf
    Gość

    Odp: e-420 problem z łapaniem ostrości w ciemności

    jesli chcesz lapac ostrosc w ciemnosci musisz miec jakiegos "pilota", swiatelko oswietlajace scenke aby aparat mogl cos zobaczyc, niektore aparaty maja nawet lampke do wspomagania AF

  6. #6
    | OlyJedi Awatar Grego
    Dołączył
    Aug 2010
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    24
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria

    Odp: e-420 problem z łapaniem ostrości w ciemności

    zgadzam się z przedmówcą... musisz zainwestować w zewnętrzną lampę, bo oryginalna wbudowana w E420 nie jest zbyt mocna - (z ciemnościami sobie nie radzi) oczywiście musisz wziąć pod uwagę jasność szkieł które używasz... Ale sumując wszystko poszukaj dobrej lampy - nie koniecznie OLY... Pilocik też się może przydać ale najpierw lampa
    Olympus E-420 ED 14-42, ED 40-150
    +
    NIKON D90 VR 18-105, 55-200,

  7. #7
    | OlyJedi Awatar nipo80
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Orle k. Wejherowa
    Posty
    775
    Siła reputacji
    78
    Moja galeria

    Odp: e-420 problem z łapaniem ostrości w ciemności

    Oly ma też przedbłyski które robią za podświetlenie AF, ale to taka "spawarka", mi się nie za bardzo sprawdzała. "Rodzinka" się rozchodziła zanim nastąpił odpowiedni błysk i zdjęcie. Kupiłem Metza i 14-54 i było o niebo lepiej. Jednak do diody AF ludzie są bardziej przyzwyczajeni.
    Żeby złapać ostrość w trudnych warunkach szukaj kontrastowych miejsc (spust do połowy) i jak potwierdzi to kadrujesz i spust do końca.

  8. #8
    | OlyJedi Awatar Mcarto
    Dołączył
    Oct 2009
    Mieszka w
    Irlandia
    Posty
    1.914
    Siła reputacji
    78
    Moja galeria
    Chyba wiekszosc zewnetrznych lamp posiada tez diode wspomagajaca prace AF. Uzywalem z moim E-520 lampy Tumax 383 i pamietam, ze lampa posiadala taka funkcje - nie dzialalo to najlepiej ale z perspektywy czasu wydaje mi sie, ze moj aparat mial problemy z AF.

    Mobi
    Zapraszam do mojego wątku
    P&P - Pentax i Panas (GX7)

Podobne wątki

  1. Problem z pomiarem ostrości E510
    By beatadrz in forum E-System
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 5.11.10, 14:47
  2. Problem: ustawianie ostrości E-30
    By Adam2 in forum E-System
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 12.07.10, 06:23
  3. SP 560UZ problemy z łapaniem ostrości:((
    By amazury in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 4.04.09, 21:45
  4. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 20.11.06, 21:43
  5. Problem podczas ustawiania ostrości
    By Majorian in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 23.08.06, 08:51

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.